Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Spiritualitatea ortodoxa
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 09.06.2014, 22:54:40
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit Innoirea gandirii sau sensul pocaintei in cuvintele Parintelui Galeriu

Întrucât învățăturile părintelui Constantin Galeriu le consider deosebit de valoroase, prin tâlcurile adânci pe care sfinția sa le-a scos din cuvintele Evangheliei, m-am gândit să inițiez un topic dedicat predicilor sale, dar și altor cuvinte, eventual publicate în cărți, în ziare sau pe net.

Am intitulat topicul astfel pentru că mi-am dat seama că ceea ce dobândești ascultând/ citind cuvintele Părintelui nu este altceva decât o gândire nouă, mai adâncă, avându-și sursa evidentă în Duhul Sfânt de care este plină Biserica, Evangheliile, scrierile Sfinților Părinți - din care s-a adăpat ca nimeni altul Părintele Galeriu și, trecându-le prin filtrul propriei viețuiri și gândiri, le-a dăruit cu dragoste arzătoare tuturor celor care le-au dorit.

Sper ca topicul să devină unul viu, comentat.
Nu știu dacă este necesar să o spun: orice contribuție este binevenită.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 09.06.2014, 23:00:16
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit logica pocăinței

Și dacă astfel am intitulat topicul, găsesc potrivit să încep cu un cuvânt de seară (o cateheză) al Părintelui având exact această temă: Sensul (sau logica) pocăinței.

Un mic fragment:
Citat:
„Nu am pocăința, nici umilința care-i întorc pe fii la moștenirea lor”. Acesta este înțelesul pocăinței: întoarcerea la moștenirea pe care tu, suflete, ai părăsit-o; la reînfierea divină.
Prin păcat ai schimbat direcția existenței de la Dumnezeu la tine, omule, de la Viață la moarte.
Atunci, drumul pentru salvare este cel al schimbării, al revenirii, al întoarcerii la moștenire. Fiul pierdut este modelul desăvârșit.

Last edited by CristianR; 09.06.2014 at 23:14:02.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 10.06.2014, 15:23:37
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Parintele Galeriu despre Mihai Eminescu .Poate are legatura in diagonala cu topicul dar am considerat-o o analiza exceptionala, ce merita citita.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.06.2014, 15:34:49
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Fără îndoială, are legătură. Sper că voi găsi vreme mai târziu să o citesc.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.06.2014, 23:53:31
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Citind eseul părintelui despre Eminescu (indicat anterior de Pelerin) îl redescoperi pe cel din urmă într-o lumină nouă, îți lasă impresia că îl citești cu adevărat pentru prima oară:
Citat:
„Strein de toți, pierdut în suferința / Adâncă a nimicniciei mele / Eu nu mai cred nimic și n-am tărie. / Dă-mi tinerețea mea, redă-mi credința (…) / Și reapari din cerul tău de stele / Ca să te-ador de-acum pe veci, Marie”
Cât de adânc a pătruns cu înțelegerea acest om, dezgropând comori, atât din scrierile sfinte, cât și din cele ale poeților, scriitorilor sau cercetătorilor!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.06.2014, 23:47:05
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Sper ca topicul să devină unul viu, comentat.
Esti un frumos idealist.Un topic despre un om nefiresc, pentru lumea asta, de discret,care nu-ti permite,dintr-un minim respect,sa bati campii sau sa raspunzi doar ca sa te auzi pe tine,fara nimic senzational,fara polemica,fara titluri-carlig,fara replici semidocte....greu de tot.Eu ti-as propune sa nu mai astepti,sa tot postezi tu,macar o faci din pasiune.Poate pe parcurs,cine stie...vorba Parintelui Galeriu: ,,In viata fiecaruia dintre noi exista un drum al Damascului".

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 12.06.2014 at 00:52:38.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.06.2014, 11:28:19
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Mulțumesc de îndemn, prieten bun. Nu mă aștept încă la comentarii și, de altfel, cele mai mari așteptări le am de la mine însumi.

Întrucât predicile părintelui sunt la îndemâna oricui le vrea, pe net, m-am gândit să le postez însoțite de mici comentarii fără pretenții, care să se refere la o temă sau o idee de-a părintelui.

Îmi propun, de fapt, un studiu - dacă nu-i prea mult spus, având în vedere nepriceperea mea -, pentru că părintele avea anumite teme predilecte, pe care le aborda în predici diferite, după cum găsea prilejul.

Nu am de gând să extrag temele din toate predicile și să le adun, ci, mai degrabă, să le semnalez atunci când ele se ivesc.

Am început cu pocăința din motivele arătate în introducerea topicului. Fragmentul postat nu l-am transcris încă, din lipsă de timp.

Evident, despre pocăință părintele va mai vorbi și în alte predici, după cum va vorbi despre înviere, despre jertfă (și răscumpărare), despre lumină și întuneric, despre iubire și ego(centr)ism, despre Cuvânt și despre rațiune, despre buna relație dintre știință și religie, despre normalitate, despre sfințenie ș.a.m.d.

Toate sunt teme actuale și, cred eu, de maxim interes pentru noi.
Și tocmai preocuparea pentru ele cred că ne îndreptățește să le luăm în discuție, indiferent cât de puțin ne-am pricepe, sau poate tocmai de aceea.

Având mereu modelul Mântuitorului înainte, Părintele Galeriu nu vorbea doar pentru cei cu multă carte, ci căuta să se facă înțeles de tot omul, nu era un elitist. Și cu atât mai mult se făcea respectat și iubit de către toți.

Voi continua, cu ajutorul lui Dumnezeu, iar lucrul la acest topic ar putea dura mai mult de un an, însă am nevoie de timp. Doamne ajută!
Reply With Quote
  #8  
Vechi 12.06.2014, 11:43:38
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Cristian daca nu astepti nimic de la nimeni (daruind tu totul) si judecandu-te pe tine(un avva din Pateric a spus odata ca un frate a adormit langa el la Liturghie.Un alt frate l-a intrebat ce a facut si el a spus ca l-a lasat sa se sprijine pe el,fara sa-l trezeasca)atunci chiar cred ca esti persoana potrivita pentru un topic despre un asemenea om sfant,caci cei blanzi ca el vor mosteni pamantul.Sa-ti ajute Dumnezeu.

Last edited by Pelerin spre Rasarit; 12.06.2014 at 11:48:34.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 12.06.2014, 13:56:55
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Foarte frumos topicul...
Eu nu sunt in masura sa discut pe asa un subiect inalt si teoretic.
Stiu ca parintele Galeriu avea un dar deosebit de a vorbi oamenilor.
Predicile poate ca nu sunt pe nivelul tuturor, ba as spune ca sunt de un nivel prea inalt pentru multi.
Pentru mine insa cea mai mare valoare o are persoana lui, faptele lui, modul de a fi si trai credinta si modul in care se purta cu oamenii.
Caci pana la urma asta cred ca este cel mai important la un preot: sa fie un model prin el si sa stie sa lucreze cu oamenii, sa-i ajute, sa-i invete in credinta.

Sfintia Sa cred ca traia credinta cu sufletul lui si cu blandete si asa o si impartasea. Nu spune lucrurile oricat ar fi ele de teoretice si abstracte, decat cu blandete si iubire. Niciodata nu cu bata, sau cu asprime, sau amenintand.
Eu asa il stiu si il port in suflet.

Inainte de orice ii pasa de om si nevoile si suferinta lui. Si modul lui de a fi influenteaza si modul in care vedea credinta, in care isi compunea predicile.

El mi-a aratat ca totusi credinta inseamna fapta si trairea si mai apoi (pentru cine are acest har deosebit), talcuirea in scrieri si predici.

Nu-i tin minte predicile, dar n-am sa uit niciodata felul in care mi-a fost aproape atunci cand am fost la mare necaz si cum pentru fiecare avea ceva de daruit din suflet: o rugaciune profunda, o carticica de povete cu dedicatie, o mangaiere, un sfat, o carte de imprumutat pentru a citi. Ce mult as fi avut nevoie de Sfintia sa si acum...!

A fost un sfant pe pamant...
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 12.06.2014 at 14:01:35.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 12.06.2014, 19:43:50
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is online now
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Tuturor celor care l-au cunoscut le lipsește, cred. Multora le-a fost ca un părinte bun.

În privința predicilor, chiar dacă are o abordare profund teologică, cred că ele reușesc să transmită ceva oricărui om, indiferent de nivelul intelectual. Sufletul e important să fie curat, adică receptiv.

Ca exemplu, îmi vine în minte ce mi-a spus un fost coleg, a cărui fetiță în vârstă de 1 an a început să se închine auzind la casetofon vocea Părintelui.

Probabil în tonul vocii Părintelui a sesizat nimic altceva decât harul, cu care va fi făcut cunoștință când au dus-o părinții la biserică.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare