Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Pelerinaje la locuri Sfinte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 18.07.2006, 15:49:33
Ilie Ilie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 09.05.2006
Mesaje: 3
Implicit

Am fost de curand sa vizitez Sfanta Manastire Bezdin, la 36 km de Arad. Am fost impresionat de maretia ei dar si de pustietatea de acolo. O singura maicuta mai vietuieste si nevoieste in ea.

Fiind o manastire sarbeasca, aproape nimeni nu se mai intereseaza de ea. PS Luchian - ierarhul sarb al locului, are resedinta in Ungaria si poposeste arareori pe aici.

Va scriu link-ul manastirii:
[link=http://www.bezdin.1x.ro/]

Reply With Quote
  #2  
Vechi 25.12.2006, 14:09:18
radunegru radunegru is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 07.11.2006
Mesaje: 1
Implicit

M-ar interesa daca stiti sa-mi spuneti cum se poate ajunge din Pecica, peste Mures, la manastire, si daca aceasta are posibilitati de cazare?

Multumesc,

Radu
Reply With Quote
  #3  
Vechi 07.01.2007, 22:18:10
06dec 06dec is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2005
Mesaje: 336
Implicit

La un moment dat,presa sustzinea ca ar fi in Timis o manastire(care n-a scapat regimului ateu,bineintzeles cu colectivizarea)unde s-ar afla capul sfântului mucenic Gheorghe.Mai stie careva ceva despre acea manastire....???
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.08.2007, 21:08:23
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de 06dec
La un moment dat,presa sustzinea ca ar fi in Timis o manastire(care n-a scapat regimului ateu,bineintzeles cu colectivizarea)unde s-ar afla capul sfântului mucenic Gheorghe.Mai stie careva ceva despre acea manastire....???
LA MAN. sf. GHEORGHE din satulBIRDA ,comuna GATAIA jud. TIMIS .Scrie in rev. LUMEA CREDINTEI DIN LUNA MARTIE 2006.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.08.2007, 21:10:22
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

Citat:
În prealabil postat de radunegru
M-ar interesa daca stiti sa-mi spuneti cum se poate ajunge din Pecica, peste Mures, la manastire, si daca aceasta are posibilitati de cazare?

Multumesc,

Radu
CRED CA AM AUYIT SI EU DE LA CINEVA CA E APROAPE DE SATUL bodrog UNDE SE AJUNGE PRIN ARAD SI ARE POSIBILITATI DE CAZARE.zice-se ca e f. frumoasa,dar eu nu am fost inca.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 28.05.2009, 13:20:55
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit Bezdin

Am fost la Mănăstirea sârbească Bezdin în toamna anului trecut. O singură măicuță ajutată de câteva femei din sat. Ce se poate face pentru întărirea acelei Mănăstiri? Este o pictură excepțională, un aghiazmatar deosebit și multe alte obiecte de cult foarte prețioase. Dar starea fizică a Mănăstirii și a clădirilor din curte este deplorabilă. În Biserică, de exemplu, plouă.

Din Arad pe drumul spre Timișoara, chiar la ieșirea din oraș, este un indicator pe dreapta spre Mănăstirea Bodrog. După Bodrog, mai sunt încă vreo trei sate de străbătut pentru a se ajunge la Mănăstirea Bezdin. Drumul este marcat cu indicatoare.

Doamne ajută!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 28.05.2009, 13:41:50
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Ce pacat, ce pacat ca se intampla astfel de lucruri !
Daca este o manastire Sarbeasca, atunci inseamna ca este ortodoxa si, atata timp cat se afla in tara noastra am putea cumva sa ne pese de aceasta, chiar si printr-o colaborare a Prelatilor nostri cu cei sarbi.
Se construiesc manastiri cu duiumul, numai eu cunosc vre-o 20 de manastiri noi si se tot infiinteaza...de ce nu am avea grija si de cele vechi, inainte de a crea noi lacasuri ? Pentru ca avem nevoie de ziduri, multe ziduri fara viata, pana la urma. Cunosc o manastire noua destul de mare si foarte frumoasa, are tot ce-i trebuie, insa, calugari nu prea are,decat vre-o 6. Ce gandesc, Doamne, cei care se falesc cu maretia lor ?
Cum se poate asa ceva...de ce mai construim ?
Tare m-a miscat situatia manastirii de care se aminteste aici...si aceasta pentru ca nu este Romaneasca (de parca nu ar avea suflet de credinta in sine ). Stiu, este vorba si de politica, de toate cate ne impiedicam...pana a ajunge la iubire.
S-au strans o gramada de bani in societatea noastra pentru construirea unor noi manastiri, schituri, s-au sacrificat astfel, o gramada de suflete de calugari...nici nu va inchipuiti cum ! Si ma intreb, unde este ratiunea in toata aceasta treaba, ca de credinta nu mai intreb .
Mi-ar placea sa vizitez manastirea aceasta darapanata...pare un loc miscator incarcat de trecut si zbucium tacut.
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #8  
Vechi 28.05.2009, 13:57:49
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Ory, pana la vizita iti poti bucura privirea cu cateva imagini:http://www.crestinortodox.ro/biserici-si-manastiri-din-romania/67845-manastirea-bezdin
Reply With Quote
  #9  
Vechi 28.05.2009, 17:45:01
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Multumesc, Costel !
Se pare ca este o manastire mare...sau, a fost !
__________________
" Nu suntem prizonierii propriului destin, suntem prizonierii propriei minti "
Reply With Quote
  #10  
Vechi 15.11.2009, 02:26:40
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Implicit Manastirea bezdin

Dupa un an, iata, am revenit la Bezdin. Maica Anghelina, desi aproape de 80 de ani, vioaie la minte, a reusit sa refaca iconostasul si acoperisul Bisericii. Cu bani obtinuti cu mare greutate de la Primaria Arad, desi Manastirea tine de Episcopia sarbeasca din Timisoara. Laudabil gestul aradean. Un preot sarb tine zilnic Sfanta Liturghie, iar vinerea si Sf. Maslu.

Manastirea are nevoie de inca destui bani pentru a se repune pe picioare. Cine doreste o poate contacta pe maica Anghelina la nr. 0721051341

Exista si un cont:
CREDIT COOP AGENTIA ARAD
171 200 20 000 14 "Viitorul" COOP CR. Secusigiu - pe numele civil al maicutei: BAICI VICTORIA

telefoane Credit COOP Secusigiu: 0257-216900 , 0257-411370
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Lume sau manastire? goldfinger17 Calugarul 114 27.06.2013 10:48:48
De la lume adunate, si-napoi la lume date... ucenic Generalitati 27 28.06.2012 23:50:26
Despre miza uitata si scopul adevarat al insesi existentei noastre NECTARIE Generalitati 0 02.01.2011 13:06:01
Luarea mesei in familie - o comoara uitata. windorin Generalitati 89 15.03.2010 11:35:36