Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 19.01.2012, 01:26:07
PetruD PetruD is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 62
Implicit Purtarea parului

Care este punctul de vedere ortodox cu privire la purtarea parului? Eu de exemplu port parul relativ mare, in plete s-ar zice, desi nu plete mari. Stiu ca cu tatuajele, piercingurile, cerceii, si alte astfel de lucruri Biserica nu este tocmai de acord - nici eu sunt de altfel, insa mi se pare ca felul cum purtam parul (si eventual barba) nu ar trebui sa fie o asa de mare problema, atat timp cat frizura nu socheaza (tepi de triceratops in cap, 2 kilograme de gel, semne si taieturi, samd) si este ingrijita.

Asadar, exista vreo norma mai stricta de purtare a parului pentru credinciosi? Multumesc anticipat celor ce imi vor raspunde.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 19.01.2012, 01:33:26
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PetruD Vezi mesajul
Care este punctul de vedere ortodox cu privire la purtarea parului? Eu de exemplu port parul relativ mare, in plete s-ar zice, desi nu plete mari. Stiu ca cu tatuajele, piercingurile, cerceii, si alte astfel de lucruri Biserica nu este tocmai de acord - nici eu sunt de altfel, insa mi se pare ca felul cum purtam parul (si eventual barba) nu ar trebui sa fie o asa de mare problema, atat timp cat frizura nu socheaza (tepi de triceratops in cap, 2 kilograme de gel, semne si taieturi, samd) si este ingrijita.

Asadar, exista vreo norma mai stricta de purtare a parului pentru credinciosi? Multumesc anticipat celor ce imi vor raspunde.
I Cor 11:14 Nu va invata oare insasi firea ca necinste este pentru un barbat sa-si lase parul lung?
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 19.01.2012, 01:37:39
PetruD PetruD is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 62
Implicit

Cunosc versetul. Dar unii preoti si monahii de ce si-l lasa?

Edit: Ca sa nu mai spun de Insusi Mantuitorul.

Edit2: Pentru ca este tarziu si vreau sa ma culc, vreau sa mai nuantez anumite afirmatii. Nici eu nu agreez in totalitate barbatii care poarta parul ”nepotrivit” de lung, insa in acelasi timp nu cred ca tocmai acest lucru poate fi un impediment in calea mantuirii. Pe deasupra, cuiva poate ii place sa isi lase parul 2 cm, altuia 1 cm, altuia ii place chel ... cine poate judeca exact ce ”dimensiune” poate sa aiba parul ca sa fie ”potrivit”? Pe deasupra, un prim Sfant care imi vine in minte care este binecunoscut pentru podoaba sa capilara este chiar Sf. Voievod Stefan cel Mare.

Nu incerc si nu imi doresc sa critic, vreau doar sa aflu.

Last edited by PetruD; 19.01.2012 at 01:56:09.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 19.01.2012, 02:38:58
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

In primul rand nu cred ca e igienic parul mare,e greu de spalat,de intretinut etc. Mai si transpiri... Eu unul ma tund la 2 saptamani,nu suport sa am parul mare. Ma tund la zero cu doi si mi-e foarte bine asa,usor de spalat,de intretinut etc
Reply With Quote
  #5  
Vechi 19.01.2012, 09:56:31
PetruD PetruD is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
In primul rand nu cred ca e igienic parul mare,e greu de spalat,de intretinut etc.
Evident ca si ingrijirea parului trebuie sa fie corespunzatoare...
Reply With Quote
  #6  
Vechi 19.01.2012, 11:30:45
CelMandru's Avatar
CelMandru CelMandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.04.2011
Locație: București
Religia: Ortodox
Mesaje: 188
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
In primul rand nu cred ca e igienic parul mare
Frate, nu exagera. Lenea sau lipsa de timp nu trebuie confundate cu lipsa de igienă.

Citat:
În prealabil postat de PetruD Vezi mesajul
Dar unii preoti si monahii de ce si-l lasa?
"Ei (preoții) poartă barbă si păr lung dupa modelul nazireilor din Testamentul Vechi (Num., cap. 6; Jud., 13, 5). Sfântul apostol Pavel a avut și el asupra sa această făgăduință de nazireu (Fapte, 18, 18; 21, 20-24). Câtă vreme țineau această juruință, nazireii nu-și tundeau părul și barba. Preoții Noului Testament au și ei juruință asupra-le, pe care - ca și (nazireii Vechiului Testament - o exprimă prin această formă exterioară a părului lung și prin barbă. La Levitic se vede că Dumnezeu poruncește preotului să nu-și radă (tundă) capul și să nu-și reteze barba (Lev., 21, 5).

Iată, așadar, pentru ce preoții poartă imbrăcăminte specială, barbă si părul lung. Așa au purtat proorocii, patriarhii, apostolii și Insuși Domnul nostru Iisus Hristos și așa trebuie să poarte și preoții Legii Domnului." (Arhim. Ilie Cleopa)

Mai jos redau o postare mai veche, a unei colege de pe forum, pe care eu o consider de folos:

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Iata un fragment foarte interesant al Sf. Ioan Gura de Aur (pe care sper ca nu il contesta nimeni), referitor la plete si la acoperirea / descoperirea capului la femei si la barbati:

http://www.ioanguradeaur.ro/176/desp...bat-si-femeie/

Cat despre parul lung la calugari:

Unii rockeri, atunci când sunt apostrofați pentru părul lung, răspund cu îndrăzneală: „Dar Hristos nu a avut părul lung? Oare călugării nu au părul lung? Oare nu au fost mulți sfinți care au avut părul lung (de pildă, Sf. Daniil Stâlpnicul purta părul asemănător cu un hippie: lung cu cărare pe mijloc; v. icoana sa)?”. Aparent un rocker nu s-ar diferenția din acest punct de vedere de un călugăr. Și totuși diferența este fundamentală.
Înainte de toate trebuie spus că nici călugării și nici Domnul Hristos nu sunt potrivnici Sfântului Pavel în care grăia același Duh Sfânt și care spune că bărbatul „să nu poarte părul lung, ca femeile”. Călugării și Mântuitorul poartă părul lung tocmai ca expresie a neîngrijiri de cele ale lumii, îl lasă să crească tocmai pentru că sunt prea preocupați de cugetarea dumnezeieștilor taine și nu mai acordă nici o atenție celor din afară.
Călugărul care a fugit în pustie era atât de desprins de lume, încât, după mărturiile din Pateric, abia se putea găsi la el vas pentru pâine și apă, de foarfecă ne mai putând fi vorba. De altfel, mulți călugări, din pricina nevoinței aspre, își pierdeau până și podoaba capilară și barba. Pentru ei părul lung nu este semnul sine qua non al călugăriei, ci o consecință firească.- de aici - http://laurentiudumitru.ro/blog/2007...ri-si-rockeri/
__________________
"A fost întrebat avva Ammona ce este calea cea strâmtă și îngustă, și a zis: calea strâmtă și îngustă înseamnă a-ți struni gândurile, și a-ți nimici voia ta, de dragul lui Dumnezeu. Asta înseamnă „iată noi am lăsat toate și ți-am urmat Ție“ (Matei, XIX, 27.)." (Despre avva Ammona, Patericul Egiptean)

Last edited by CelMandru; 07.02.2012 at 17:30:42.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 19.01.2012, 12:19:48
PetruD PetruD is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 62
Implicit

CelMandru, multumesc pt raspunsul documentat. Vreau sa fac insa o remarca: nu toti barbatii cu plete sunt rockeri si nu toti rockerii poarta plete. Mai mult, nu stiu daca ce port eu pot fi pe bune dreptate numite plete - pur si simplu port parul "nu tocmai scurt". Aici intervine si putin subiectivism: cand devine parul unui barbat nepotrivit de lung? Cum spuneam, cuiva poate ii place chel, altcuiva ii place de 10 cm. Si din nou imi iterez intrebarea care ma framanta de fapt: poate fi parul ingrijit dar relativ mare o piedica in calea mantuirii? Mie unuia nu imi prea pasa daca un barbat e chel sau pletos... Tot barbat e.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 19.01.2012, 18:27:02
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
In primul rand nu cred ca e igienic parul mare,e greu de spalat,de intretinut etc. Mai si transpiri... Eu unul ma tund la 2 saptamani,nu suport sa am parul mare. Ma tund la zero cu doi si mi-e foarte bine asa,usor de spalat,de intretinut etc
asta tine de gust.
la femei de ce este obligatoriu?
Reply With Quote
  #9  
Vechi 19.01.2012, 18:31:46
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

Dar nu e obligatoriu nici la femei. Sunt atatea tunse scurt,nu?
Reply With Quote
  #10  
Vechi 13.01.2018, 17:26:52
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de PetruD Vezi mesajul
Care este punctul de vedere ortodox cu privire la purtarea parului?
Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
I Cor 11:14 Nu va invata oare insasi firea ca necinste este pentru un barbat sa-si lase parul lung?
Firea nu ne invata nimic legat de lungimea parului.

Daca marele apostol Pavel e preocupat de modul in care oamenii ar trebui sa se tunda, sa nu se mire ca oamenii seriosi au inceput se preocupe la ora actuala de ceea ce se afla sub podoaba capilara, adica in cap.
Reply With Quote
Răspunde

Tags
morala, parere, stil de viata

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Imbracamintea monahala si tunderea parului Marius22 Calugarul 13 26.01.2012 16:34:42
Purtarea in biserica Mihailescu-Marin Daniel Generalitati 8 26.09.2011 22:51:56
Vopsitul parului Darkanian Pocainta 123 12.09.2011 01:26:19
despre vopsitul parului o_copila Generalitati 85 20.07.2009 19:12:32