Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfintele Pasti - Invierea Domnului
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.04.2012, 00:31:51
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Consecinta arghirofiliei si a mandriei: tradarea lui Hristos

Mâine, în Sfânta și Marea Miercuri, Biserica noastră o pomenește pe femeia păcătoasă care a uns cu mir Picioarele Mântuitorului, le-a spălat cu lacrimi și le-a șters cu părul ei, primind de la El iertarea tuturor păcatelor.
Tot în această sfântă și tristă zi liturgică, ne amintim de complotul celui mai cunoscut trădător din istorie împotriva Fiului lui Dumnezeu, Care venise în lume spre a Se jertfi pentru noi toți. În iubirea Sa infinită, Hristos Și-a sacrificat viața pentru toți oamenii, inclusiv pentru trădătorul Său, așa cum ne sugerează cuvintele din finalul troparului "Când slăviții ucenici...": "Cela Ce ești spre toți bun, Doamne, mărire Ție".
Întrucât la topic-ul "Cel mai josnic păcat și cea mai mare virtute" (din secțiunea "Morala creștină") mi-am exprimat câteva gânduri despre gravitatea și josnicia păcatului trădării, nu voi repeta aici ceea ce am afirmat pe acel thread.
În schimb, vă propun ca, în acest topic, să postăm gânduri personale, dar și cugetările părinților duhovnicești despre nelegiuirea lui Iuda și despre învățătura Bisericii cu privire la culpabilitatea acestui act al trădării (cel mai grav din istorie).
Iuda nu a fost predestinat să devină trădătorul lui Hristos! Despre "Tragedia lui Iuda", dar și despre modul în care poate fi învinsă ispita ce l-a biruit pe el aflăm dintr-o excepțională și realistă predică din volumul "Dăruind vei dobândi" al părintelui Nicolae Steinhardt.
Așa cum cei mai mulți dintre noi știm deja, părintele Steinhardt, chiar înainte de a deveni creștin, a preferat să fie condamnat la 13 ani de închisoare, decât să-și trădeze semenii devenind informator al Securității comuniste. Pentru că a refuzat să devină informator al unui regim demonic, a fost învrednicit de cel mai de preț dar - cel al Botezului - chiar în primele zile de detenție.

Iată, așadar, gândurile lui N. Steinhardt despre păcatul lui Iuda și despre modul corect în care apostolul ar fi trebuit să raționeze pentru a învinge cumplita ispită de a deveni trădător:
http://nicolaesteinhardt.wordpress.c...edia-lui-iuda/

"Când slăviții ucenici la spălarea Cinei s-au luminat,
atunci Iuda cel rău credincios, cu iubirea de arginți bolnăvindu-se, s-a întunecat
și judecătorilor celor fărădelege pe Tine, Judecătorul Cel Drept, Te-a dat.
Vezi, iubitorule de avuții, pe cela ce pentru aceasta spânzurare și-a agonisit.
Fugi de sufletul nesățios, carele a îndrăznit unele ca acestea asupra Învățătorului!
Cela Ce ești spre toți bun, Doamne, mărire Ție!"
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote
 

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Tradarea tarii este atunci cand o impovarezi cu datorii hydro314 Generalitati 10 13.06.2013 11:26:28
Formele mandriei dianaelena Pocainta 4 10.03.2011 21:34:38
Despre iubirea pentru Hristos-D, in si cu Hristos! alecsandru Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 3 05.11.2009 03:45:24
Pacatul mandriei sofiaiuga Generalitati 38 26.06.2009 20:54:32
Moartea-consecinta a pacatului? oni91 Din Vechiul Testament 60 03.11.2008 16:19:40