Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 01.04.2015, 12:44:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
La astfel de subiecte iti cam dai cu stangul in dreptul. Iarta-ma, dar imi vine sa rad cand vad ce scrii aici.
Hai mai, doar atata poti? Trebuia sa pui macar placa aia cu corectitudinea politica, sau eventual "noi nu vrem sa fim pe placul lumii, ci al psihiatrilor" - poftim o gluma buna sa razi si mai copios
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 01.04.2015, 13:03:31
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
Anakin Skywalker: "If you are not with me, you are my enemy !"
Obi Wan Kenobi: "Only a Sith deals in absolutes" (draws sword).

Premisa falsă este, evident, echivalarea unui subiect moral neutru cu un subiect care, prin natura sa, impune o alegere morală.
Nu il pui si pe Hristos in “compania“ celor citati mai sus?:“Cine nu este cu Mine este împotriva Mea “...(Matei12,30)
:) ...de unde stii tu ca cipul nu va include o alegere morala? ...nu la inceput...dar dupa ce te vei obisnui cu el...In dialogul asta sunt 2 tabere extremiste una pro si una contra ideii cip =lepadare.Viata e...complexa.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 01.04.2015, 13:16:37
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Desi nu stiu ce a vrut sa zica Mihai cu chestia aia, pot sa daug si eu un verset langa al tau:
"Căci cine nu este împotriva noastră este pentru noi." Marcu 9:40

La un moment dat crestinii erau testati punandu-i sa arunci tamaie in foc la templul unui Idol.
Ceea ce binenteles era inchinare la idoli, o problema morala majora pentru crestini.

Sigur, mai erau si caldicei care considerau ca e un gest fara importanta si din teama, il faceau.

Ei bine, voi suntei "crestinii" care in loc sa invatati omul sa recunoasca problemele morale, ii dati tinte false, nu-i spuneti ca a sluji la idoli este gresit, nu dezvoltati omului taria morala prin care sa recunoasca greutatea morala a unor gesturi aparent insignifiante.

Voi sunteti aia care ii spuneti ca tot ce trebuie este sa .... se fereasca de tamaie

Si daca se poate sa fie un pierde vara pe bloguri si forumuri unde sa vorbeasca despre ce periculoasa este tamaia si cate lucruri rele ti se pot intampla de la ea, ca in ziua de azi virtutea suprema a crestinului este sa evite tamaia, in timp ce au pe masa ditamai cutia cu tamaie

Cam asta este, o poveste de la cei saraci cu duhul pentru altii la fel sau si mai si.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 01.04.2015 at 13:37:51.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 01.04.2015, 15:49:55
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Desi nu stiu ce a vrut sa zica Mihai cu chestia aia, pot sa daug si eu un verset langa al tau:
"Căci cine nu este împotriva noastră este pentru noi." Marcu 9:40

La un moment dat crestinii erau testati punandu-i sa arunci tamaie in foc la templul unui Idol.
Ceea ce binenteles era inchinare la idoli, o problema morala majora pentru crestini.

Sigur, mai erau si caldicei care considerau ca e un gest fara importanta si din teama, il faceau.

Ei bine, voi suntei "crestinii" care in loc sa invatati omul sa recunoasca problemele morale, ii dati tinte false, nu-i spuneti ca a sluji la idoli este gresit, nu dezvoltati omului taria morala prin care sa recunoasca greutatea morala a unor gesturi aparent insignifiante.


Voi sunteti aia care ii spuneti ca tot ce trebuie este sa .... se fereasca de tamaie

Si daca se poate sa fie un pierde vara pe bloguri si forumuri unde sa vorbeasca despre ce periculoasa este tamaia si cate lucruri rele ti se pot intampla de la ea, ca in ziua de azi virtutea suprema a crestinului este sa evite tamaia, in timp ce au pe masa ditamai cutia cu tamaie

Cam asta este, o poveste de la cei saraci cu duhul pentru altii la fel sau si mai si.
Inteleg ce zici dar si pozitia ta e la fel de gresita cand afirmi ca nu exista nici un pericol ...Siguranta ta ,nu e de bun augur.Siguranta si modul cum ai vorbit de unii parinti ai Bisericii care atrageau atentia,cum sunt pacaliti aceia si cum tu...intelegi realitatea mai bine.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 01.04.2015, 17:04:13
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Nu e pozitia mea, e pozitia Bisericii.
Vezi ca este un document despre pozitia diverselor Biserici Ortodoxe in chestiunea asta:

ftp://ftp.logos.md/Biblioteca/_Colec...lectronice.pdf

Cu exceptia grecilor a caror pozitie este una usor superstitioasa (stim din ce motive) ceilalti au spus ca nu este nici o problema sau daca este una este de ordin civic/social si nu spiritual.

In rest cutare si cutarescu pot sa-si dea si ei cu parerea insa oricine ar fi, nu inseamna ca nu pot gresi mai ales cand au avut grija unii sa ii dezinformeze in prealabil sau au citit ei insisi literatura de "informare" de 2bani si 3 parale.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 01.04.2015, 18:08:37
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu e pozitia mea, e pozitia Bisericii.
Vezi ca este un document despre pozitia diverselor Biserici Ortodoxe in chestiunea asta:

ftp://ftp.logos.md/Biblioteca/_Colec...lectronice.pdf

Cu exceptia grecilor a caror pozitie este una usor superstitioasa (stim din ce motive) ceilalti au spus ca nu este nici o problema sau daca este una este de ordin civic/social si nu spiritual.

In rest cutare si cutarescu pot sa-si dea si ei cu parerea insa oricine ar fi, nu inseamna ca nu pot gresi mai ales cand au avut grija unii sa ii dezinformeze in prealabil sau au citit ei insisi literatura de "informare" de 2bani si 3 parale.
Nu merge linkul.Poate dai unul de la Patriarhie,trebuie sa fie.
Apoi daca e problema de ordin civic/social si nu dogmatic ...e la latitudinea crestinilor sa o trateze cum considera ei impreuna cu duhovnicii lor.
Apoi...pe langa parintele Iustin sau Paisie,tu pentru mine ,esti un cutarescu.
Nu prea am ce invata de la tine,de la ei am invatat mult si multe...daca m~aintelegi.Ei stiau ca nu vor fi ascultati,dar au marit in cei receptivi gradul de trezvie,ceea ce nu e putin lucru.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 01.04.2015, 18:29:02
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GMihai Vezi mesajul
*"In 1999 he alleged that former United States President*George H.W. Bush*would be involved in a black mass in a chamber within the*Great Pyramid of Giza*during the 2000 millenium celebrations."

Texe Marx asta e spectaculos.
:)))))))
Cipofobii si latraii confesionali mai pun deseori si placa cu "Vaticanul si aliens". Dupa algoritmiii confuzi care le tin loc de procese logice, Papa e un Dansator-Fata, iar Colosseumul a fost ridicat de geonosiani.
bine, acum, noi ne distram, dar eu cred ca "fanaticii de internet" au o misiune. Cel putin unii, nu cred ca sunt doar sau preponderent plecati cu vimana. E posbil ca suboamenii din serviciile secrete sa aiba misiunea de a ridiculiza orice credint, infiltrand idioti si falsi idioti si paranoici si falsi paranoici. Eu nu inteleg cum a putut Paisie Aghioritul sa pice in asa plasa. Spre deosebire de matroana sectiei romane a sectei, avea un fler deosebit in privinta oamenilor si a actiunilor lor, tampesti sau nu. Sau poate ca Antonia e cel putin locotenent in adunaturile de droizi organici fara liber arbitru, cunoscute generic ca "servicii de informatii". Cine stie?
Caci refuz ca printre noi sunt atat de multi dusi cu capul, si atat de liberi, incat sa posteze pe forumuri endlessly. Mimeaza la ordin, banuiesc. Ma refer la liderii cipofobilor.
Iar daca adunatura de cipo e compusa din dusi cu pluta, de sus pana jos, e la fel de grav.

Last edited by Barsaumas; 01.04.2015 at 18:39:28.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 01.04.2015, 18:34:18
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

binule trei zero, lasa fanatismele de ortodox de blog. Mihai a pus genial citatul ala din "revenge of the Sith". Fanatismul de a crede ca "doar noi/ai nostri au dreptate" a dus la valuri de sange pe care nu le putem macar imagina, dar contabiliza.
Si, avand in vedere ca Biblia e multime inclusa in Traditie, nu invers, e clar poate acel citat din Domnul Isus era intr-un context mai larg. Isus NU era fanatic. Daca ar fi fost, NU ar fi vindecat fiica feniciencei, fiul centurionului, nu ar fi vorbit cu samarineanca.
Dar de, diferenta evolutiva intre oameni si tubifex nu e asa mare pe cat pare. Le place, si unora si altora, sa se agrege ca unul pentru o cauza, fie ea dreapta, idioata, imorala, sau chiar imaginara.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 01.04.2015, 19:08:21
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Nu se pune problema sa amanam Apocalipsa, ci sa ne cream anticorpi duhovnicesti pentru a rezista in acele vremuri. In fapt, e vorba tot de mantuirea personala.

Ce fac eu daca sunt pus sa aleg intre un cip implantat si posibilitatea de a ma hrani, de exemplu. Caci fara cip nu voi putea nici cumpara, nici vinde. Cred ca multi nici nu-si vor da seama cand va incepe Apocalipsa, asa cum s-a intamplat si pe vremea lui Noe. Daca un preot este santajabil sau conditioanat de sortul de mason pentru a ramane intr-o anume parohie, atunci e logic ca va fi usor de influentat apoi in directia dorita. Nu intamplator se spune ca vor cadea multi, chiar si dintre cei alesi in aceste vremuri. Trebuie sa stim ce vremuri traim pentru a ne incredinta sufletul spre povatuire cui trebuie. Daca sustine ideea implantarii cipului pe motiv ca oricum suntem pacatosi, atunci mergem la altul si gata.
Eu inteleg ca in loc sa facem topicuri despre inlocuirea actelor cu cip mai bine facem topicuri despre supravietuire in vremurile de apoi.
Desi este destul de utopic la prima vedere.
Intrebarea este unde ne putem retrage?
In toate tarile "civilizate"trebuie sa platesti taxe...daca avem un plan pt supravietuirea nevoilor primare(apa de baut,gradina personala,un acoperis deasupra capului) cum ne vom putea sustrage sistemului cand vine vb de platit taxe?
Asta este o intrebare dificila...
Ar fi multe si mai de folos de discutat decat documentele cu cip,care nu intra chiar in sfera de preocupari inca.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 01.04.2015, 19:19:32
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Eu inteleg ca in loc sa facem topicuri despre inlocuirea actelor cu cip mai bine facem topicuri despre supravietuire in vremurile de apoi.
Desi este destul de utopic la prima vedere.
Intrebarea este unde ne putem retrage?
In toate tarile "civilizate"trebuie sa platesti taxe...daca avem un plan pt supravietuirea nevoilor primare(apa de baut,gradina personala,un acoperis deasupra capului) cum ne vom putea sustrage sistemului cand vine vb de platit taxe?
Asta este o intrebare dificila...
Ar fi multe si mai de folos de discutat decat documentele cu cip,care nu intra chiar in sfera de preocupari inca.
C a de obicei, o postare de bun-simt a Yasminei. Cipofobii nu au nici macar simt practic.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare