Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Moaste
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #151  
Vechi 20.09.2010, 15:12:12
catalin_ catalin_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Mesaje: 131
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
nu trebuie cunostinte de teologie ci doar un exercitiu de imaginatie. Gindeste-te ca tu te-ai nascut intr-o tara vestica, catolica, dintr-o familie catolica. Esti credincioasa si faci cele ce-ti cere biserica ta. Gindeste-te cit de greu este sa-ti dai seama ca ortodoxia e cea adevarata (de care poate nici n-ai auzit) si nu catolicismul. Si ei au sfinti, au taine, au la baza crestinismul. Ceea ce ne desparte sint lucruri pe care pe mine personal ma depasesc sint convins ca si pe majoritatea dintre catolici. Greselile din cadrul bisericii catolice (ale clerului)sint cel putin la fel de multe ca si in cazul clerului nostru. Si lor li se spune de mici ca sint in credinta adevarata si ei au o continuitate de 2000 de ani samd. Daca te nasti in islam este altceva. Doar un schizofrenic poate crede ca islamul este religia adevarata. Cum poti crede intr-o religie care-ti cere sa ucizi, sa violezi, care vede in femeie un obiect sexual (in cel mai bun caz) si a carui rai este un bordel? Dar in catolicism sint doar nuante care ne despart. Unde mai pui ca aceste nuante existau si cind eram uniti si erau ingaduite de biserica ortodoxa?
Eu nu vreau nici pe departe sa spun ca sintem la fel si nici ca ne-am putea contopii intr-o singura biserica fara probleme. Nu sint ecumenist in nici un caz. Ce doresc eu este sa incercam sa-i privim pe catolici/protestanti ca pe niste frati ai nostrii crestini care gresesc. FRATI! Nu stiu citi dintre voi isi tin proprii frati drept satanisti din cauza greselilor, ateismului sau faptului ca cred in vrajitoare, vindecatori,cafea , zodiac samd, dar presupun ca ..nimeni. Aceeasi ingaduinta o cer eu pt confesiunile crestine din partea ortodocsilor. Hai sa incercam sa vedem ce-i bun in ei!
Si hai sa ne gasim "dusmani" in cei care nu cred in Iisus ca fiind Dumnezeu....daca tot ne dorim dusmani!
cine cauta gaseste . Dupa sarguinta vine si rasplata . Omul face un pas si Dumnezeu face restul. Si cei convertiti spun asta.......... si mai ales ca traim intr-o lume ce devoreaza informatia .
Reply With Quote
  #152  
Vechi 20.09.2010, 16:16:31
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin_ Vezi mesajul
"Cine ești tu falsule teolog și falsule preot și falsule episcop din secolul 20, care îmi spui că nu este nimic sărutarea mâinii papei? Vino aici în față, ca să discutăm clar și pe șleau.

Dacă nu-i nimic, iubitule, să iei radiera pe care o ține diavolul și să deschizi Istoria și să ștergi „isprăvile” papei – dacă poți să le ștergi. Dar dacă mâna ta poate să le șteargă, mâna mea tremură și nu le șterge. Să mergi apoi în biserică și să răstorni icoanele: a Sfântului Atanasie, a Sfântului Ioan Damaschin, a Sfinților Fotie, Ghenadie, Grigorie Palama, Cosma Etolianul, ale tuturor acestor sfinte chipuri, și să le dai foc – dacă vei putea să le dai foc; pentru că toți aceștia s-au luptat împotriva papismului (romano-catolicismului). Și după ce le vei șterge pe toate acestea, să ștergi și sărbătorile tuturor acestor sfinți. Și după aceea să-mi spui că nu-i nimic sărutarea mâinii papei."

Părintele Augustin Kandiotul
Iata un mesaj tipic de ortodox taliban!
Omul are citate si le copiaza cu placere. Noi vorbim aici despre relatia noastra ca oameni, cu alti oameni care cred in acelasi Iisus avind o aceiasi Mama si timp de 1000 de ani aceasi drum. Ce a inteles el de sub turbanul ortodox? Ca noi ne plecam papei!
Prietene mai taie-ti din barba si da jos turbanul ca ti-a luat inteligenta foc!!!
Dupa ce si-a racorit naduful a inceput sa vada despre ce vorbim si a revenit la discutia propiu-zisa

Citat:
În prealabil postat de catalin_ Vezi mesajul
cine cauta gaseste . Dupa sarguinta vine si rasplata . Omul face un pas si Dumnezeu face restul. Si cei convertiti spun asta..........
Un lucru totusi n-ai inteles: nu prea cauta nimeni cind stie ca are!
In plus unii sint mai putini teoretici ca noi si se arunca intre oameni si fac ceva, vezi Maica Thereza! Cu astia ce facem? Tot dusmani ii tinem?
Reply With Quote
  #153  
Vechi 20.09.2010, 16:38:19
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
In nimeni nu trebuie sa vedem un dusman. Firea umana pe care a luat-o Hristos a fost a omului general si nu particular - ortodox sau catolic. ... .
asa este.
Dusmanul omului este satana... omul poate alege sa faca voia lui Hristos Iisus Domnul Dumnezeu nostru si astfel alege sfintenia sau poate face voia celui rau alegand astfel moartea.

Daca un sfant romano-catolic toata viata a trait-o spre slava lui Hristos si a facut minuni in numele lui Hristos, cu harul si puterea lui Hristos evident, si are sfinte moaste... "roadele" lui nu pot fi tagaduite.

http://ro.wikipedia.org/wiki/Anton_d...3tor_de_minuni

http://www.orthodoxinfo.com/praxis/francis_sarov.aspx

http://ro.wikipedia.org/wiki/Francisc_de_Assisi

Last edited by Eugen7; 20.09.2010 at 16:41:52.
Reply With Quote
  #154  
Vechi 20.09.2010, 17:03:16
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit Deci...

In principiu, orice persoana botezata in numele Sfintei Treimi se poate mantui- ceea ce poate face aparitia Sfintilor chiar si din cei cu moaste, in cadrul Bisericii Catolice.Daca un Sfant a ajuns atat de bineplacut in fata lui Dumnezeu, incat trupul sa i se transforme in Moaste, cu siguranta merita cinstirea noastra.
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
  #155  
Vechi 20.09.2010, 22:04:43
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin_ Vezi mesajul
va lipsesc cunostintele elementare de catehism ortodox. Cu toata iubirea va rog sa fiti atenta ca dracul se face inger de lumina . Alea nu-s moaste cum nu-s eu papa Pius !
Dar tu de unde ai mai aparut mare cunoscatorule cu legea in frunte?...nu ma intreba si care lege ca e simplu de vazut unde-ti tii mintea si sufletul, si anume in propriul tau metru patrat.
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #156  
Vechi 20.09.2010, 22:09:13
catalin_ catalin_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Mesaje: 131
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bmd Vezi mesajul
Iata un mesaj tipic de ortodox taliban!
Omul are citate si le copiaza cu placere. Noi vorbim aici despre relatia noastra ca oameni, cu alti oameni care cred in acelasi Iisus avind o aceiasi Mama si timp de 1000 de ani aceasi drum. Ce a inteles el de sub turbanul ortodox? Ca noi ne plecam papei!
Prietene mai taie-ti din barba si da jos turbanul ca ti-a luat inteligenta foc!!!
Dupa ce si-a racorit naduful a inceput sa vada despre ce vorbim si a revenit la discutia propiu-zisa


Un lucru totusi n-ai inteles: nu prea cauta nimeni cind stie ca are!
In plus unii sint mai putini teoretici ca noi si se arunca intre oameni si fac ceva, vezi Maica Thereza! Cu astia ce facem? Tot dusmani ii tinem?
relatie cu voi ca oameni putem avea bineinteles ca doar ne hraneste acelasi pamant dragul meu. Si iudeii tot in acelasi Iisus au crezut si L-au rastignit ba chiar de acum 2000 de ani . Toturi turbanul meu se intreba ca faceti cu cealalta mie de ani ? Vad ca nici cu papa nu mai aveti relatii ?! atunci cui va plecati ? Poti sa fii in aceiasi barca 1999 de ani draga , daca o parasesti in ultima clipa debarci in alta parte . Asta e realitatea !
saracuta maica Tereaza asta tot ratacita este . Cu bune intentii dar ratacita . Iote bre, mai invata de la asta :
http://www.familiaortodoxa.ro/2010/0...ezeu%E2%80%9D/. Tot copy&paste papistasule!
Reply With Quote
  #157  
Vechi 20.09.2010, 22:15:24
catalin_ catalin_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.05.2009
Mesaje: 131
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iubirea Vezi mesajul
Dar tu de unde ai mai aparut mare cunoscatorule cu legea in frunte?...nu ma intreba si care lege ca e simplu de vazut unde-ti tii mintea si sufletul, si anume in propriul tau metru patrat.
mai iertati ? am vrut numai sa va atrag atentia ca nu cumva sa pupati si televizorul cand arata "moastele" lui Ramses pe Discovery .Daca aveti astfel de opinii e cam trist ! Astea nu-s lucruri de cunoscator ci de religie clasa 1. Cu stima!
Reply With Quote
  #158  
Vechi 20.09.2010, 22:48:12
Iubirea's Avatar
Iubirea Iubirea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.06.2010
Locație: Bucuresti in C.I
Religia: Ortodox
Mesaje: 689
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin_ Vezi mesajul
mai iertati ? am vrut numai sa va atrag atentia ca nu cumva sa pupati si televizorul cand arata "moastele" lui Ramses pe Discovery .Daca aveti astfel de opinii e cam trist ! Astea nu-s lucruri de cunoscator ci de religie clasa 1. Cu stima!
Asa o umila parere...decat mi-ai purta mie de grija ce moaste pup sau venerez...mai relevant ar fi sa ai grija de sufletul si mantuirea ta...ca fiecare da socoteala pentru el nu pentru vecin...incearca sa-ti depasesti aceasta problema de a avea grijia altora.
Si...altfel eu prefer sa raman la religia de cls 1 decat sa ma bat cu pumnul in piept ca sunt mare cunoscator al catehismului si in rest sa nu fiu in stare sa imi exprim un punct de vedere ci sa dau copy-paste de pe net. :)
Cu respect!
__________________
"Sa nu spui tot ce stii, sa nu faci tot ce poti, sa nu crezi tot ce auzi!" (pr. Paisie Olaru)
http://www.youtube.com/watch?feature...v=y8zZ_NGRoJo#!
Reply With Quote
  #159  
Vechi 21.09.2010, 00:19:03
bmd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Adio Catalin

Prietene scuza-ma ca te-am suparat...nu sintem compatibili, se mai intimpla.
Reply With Quote
  #160  
Vechi 21.09.2010, 00:27:44
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Eu nu prea înțeleg disputa asta. Fiecare Biserică are sfinții săi. Catolicii îi venerează pe sfinții lor și caută să le fie lor următori, iar ortodocșii fac fix același lucru cu sfinții lor. Este absolut normal ca un ortodox să nu simtă nici un fior religios când vede o poză cu Sf Bernadette de exemplu. Sau cu Maica Tereza ori cu Padre Pio. Probabil că simte ceea ce simt eu când văd poze cu Sf Filofteia, cu Sf Ștefan cel Mare ori cu Visarion Sarai. Adică, nimic.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
EREZIILE romano-catolice Daniel_Ortodox Biserica Romano-Catolica 823 27.10.2016 00:18:17
Un nou fericit al Bisericii Catolice Erethorn Biserica Romano-Catolica 15 18.04.2015 01:04:18
Rozariile catolice-intrebare crestinOrtodoxa Intrebari utilizatori 9 13.11.2011 23:06:12
Un nou venerabil al Bisericii Catolice Erethorn Biserica Romano-Catolica 7 07.07.2011 08:27:56
Învataturi si practici catolice Traditie Biserica Romano-Catolica 99 11.02.2010 10:12:41