Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 27.09.2009, 17:06:30
Antoni0's Avatar
Antoni0 Antoni0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.09.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 693
Implicit

Citat:
În prealabil postat de searadevara Vezi mesajul
ceea ce cladeste scoala,darama educatia parintilor
Explica mai bine fraza asta!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 27.09.2009, 18:29:55
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de elom Vezi mesajul
B.O.R. este de acord cu educatia sexuala... atat timp cat promoveaza abstinenta.
La fel cum promoveaza si ecumenismul, cu conditia ca ceilalti sa treaca in legea ortodoxa iar legea ortodoxa sa nu se schimbe cu nimic. Hai sa fim seriosi.

O educatie a abstinentei nu se poate numi educatie sexuala. Si tare imi e ca opinia majoritara in tara asta nu e una a abstinentei. Copiii si adolescentii numai de ce zice un preot sau un profesor de "abstinenta" nu asculta cand dau hormonii in ei.

Pana la urma in scolile publice se vor introduce aceste ore, chiar si la presiunile UE, daca va fi nevoie. Nu e greu sa se dea o lege, bifandu-se astfel un punct important in intelegerea cu UE, in timp ce politicienii nostri vor fura in alte privinte cu doua maini.

O scoala ortodoxa particulara n-a infiintat BOR. Totul e in colaborare cu statul. Si nu ca sa ai neaparat unde sa-ti trimiti copiii sa invete despre abstinenta, ci pentru ca iti doresti ca parinte sa urmeze o scoala ortodoxa.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #13  
Vechi 27.09.2009, 18:52:19
georgeval's Avatar
georgeval georgeval is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.09.2007
Locație: Valenii de Munte
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.065
Implicit

Este cutremurator ca nu gasim alternativa in educatia religioasa sau morala. Din pacate cred ca acestia care promoveaza o astfel de educatia combat de foarte multe ori educatia religioasa. Sunt tot felul de asociatii care se perinda prin scoli si darama ceea ce un profesor de religie a incercat sa cladeasca. Mi-as dori o complementaritate daca se poate.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 27.09.2009, 19:04:37
searadevara's Avatar
searadevara searadevara is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2009
Locație: iasi
Religia: Ortodox
Mesaje: 19
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Antoni0 Vezi mesajul
Explica mai bine fraza asta!
sunt multe de spus ,dar daca tre sa motivez,ar fi suficienta lipsa de supraveghere.merg la baruri,la discoteci,au libertatea sa priveasca la orice la tv sau net
Reply With Quote
  #15  
Vechi 28.09.2009, 15:07:59
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Am fost in vizita zilele astea in liceul pe care l-am terminat acum 6 ani. Pe langa schimbarile de ordin cosmetic ale cladirii, am ramas cu totul si cu totul surprins de felul in care s-au schimbat generatiile de elevi.

Am avut si eu partea mea de "nebunii" in liceu, cu multa bautura, sex si droguri. Insa in public aveam o oarecare decenta, ne faceam ca partea asta mai intunecata a noastra nu exista, pastram niste aparente de fata cu adultii, profesorii, parintii.

Acum nu mai poate fi vorba de nimic de genul asta, totul se face si se spune pe fata iar societatea consumerista fata de care generatia mea se mai revolta din cand in cand a fost cu totul imbratisata de tinerii de azi.

Atunci erai un "loser" daca purtai haine de firma, acum e invers. Atunci nu erai "cool" daca nu fumai iarba, acum nu esti "cool" daca nu faci abuz de halucinogene. Atunci erai "cool" daca beai singur o sticla de vin, acum daca nu te culege salvarea in coma alcoolica cel putin odata de pe strada nu poti sa "umbli cu noi".

Unde vreau s-ajung cu rationamentul asta? La faptul ca presiunea de grup a crescut in ultimii ani exponential si ca este din ce in ce mai greu unui adolescent sa faca fata. Adolescentul insusi devine un avocat al comportamentelor nocive fata de sine, desi in trecut el era oarecum "victima", cel "convins" sa faca una sau alta.

Intr-o lume ca asta, a veni si a spune ca genul asta de tineri pot fi mai bine serviti de o cultura a abstinentei mi se pare cea mai mare ineptie. Cum adica "abstinenta", cand in mintea lor exista numai cuvantul "abuz"? Abuz de sex, de droguri, de absente s.a.m.d.

Liceul despre care vorbesc este un liceu bucurestean considerat "bun", amplasat central si care s-a umplut in ultimii ani de adolescenti din patura medie si superioara a Bucurestiului. Nu de abstinenta are nevoie, credeti-ma, ci de cateva milioane de prezervative aruncate din elicopter.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 28.09.2009, 15:18:26
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Scrabble, daca nu le vom vorbi si de o alta lume, si ne rezumam la a darui prezervative, insemna sa le intarim convingerea ca drumul pe care se afla este cel bun. Ca noi cei din trecut am trait in nestiinta. Ori nu-i asa. Nu sunt pentru educatia sexuala in scoli. Pacat ca am ajuns sa vedem in cel de langa noi o prada. Prin educatia sexuala cautam noi mijloace de a infige coltii mai bine in prada.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 28.09.2009, 18:47:16
hmiron hmiron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.08.2009
Mesaje: 380
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Scrabble, daca nu le vom vorbi si de o alta lume, si ne rezumam la a darui prezervative, insemna sa le intarim convingerea ca drumul pe care se afla este cel bun. Ca noi cei din trecut am trait in nestiinta. Ori nu-i asa. Nu sunt pentru educatia sexuala in scoli. Pacat ca am ajuns sa vedem in cel de langa noi o prada. Prin educatia sexuala cautam noi mijloace de a infige coltii mai bine in prada.
Draga costel, prezervativul nu este nici pe departe o solutie. Sunt atatea lucruri in neregula in societatea in care traim ca nu ne-ar ajunge cateva vieti de om sa le enumeram. Dar prezervativul este o necesitate, mai ales printre tineri, care au atins un nivel record al promiscuitatii.

Povestile dumneata nu au si nu pot avea efectul imediat pe care il au prezervativele - anume limitarea raspandirii BTS-urilor si prevenirea sarcinilor nedorite la fete intre 12 si 17 ani.

Statisticile arata ca unul din trei adolescenti face sex neprotejat. Nici nu se mai pune problema daca face sau nu sex. A vorbi despre abstinenta in atare conditii este cel putin hilar. Desigur, daca cineva crede ca discursurile care indeamna la abstinenta ajuta, atunci sunt binevenite, dar prezervativele ajuta mai mult.

In perceptia crestina sexul inaintea casatoriei si cu altcineva decat sotul sau sotia sunt considerate pacat, la fel ca si folosirea prezervativului, dar nu asta dezbatem aici! Trebuie sa intelegeti ca "pacatul" exista, la cote inimaginabile pentru, de exemplu, cineva nascut in 1950. Asta e rezultatul societatii in care traim si are efecte nedorite asupra oamenilor.

Va puteti opune in principiu pacatului, cu discursuri despre abstinenta, dar prezervativul face ceva concret, pana la urma.
__________________
User vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 28.09.2009, 18:49:18
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Inocenta este iremediabil pierduta. Nu avem ce face, societatea evolueaza intr-un sens cat se paote de rau si noi rezistam cu greu. Dar daca inocenta odata pierduta nu o mai poti redobandi, putem, in schimb, sa dobandim o cunoastere sanatoasa care sa ne sprijine in lupta de rezistenta fata se prabusirea morala generala.
Eu as propune ca BOR sa se puna serios pe treaba sa creeze manuale alternative de educatie morala si sexuala, manuale care sa inceapa cu formarea de atitudini pozitive fata de familie si valorile ei, cu rolul celor doi soti, cu indatoriri si binefaceri in cadrul failiei. Apoi sa se vorbeasca despre copii, despre valoarea lor in familie, despre rolul lor in familie, indatoriri si obligatii, etc. Aceste nu trebuiesc scrise ca in manulaul de religie.
Apoi e cazul ca copiii sa invete incet si despre fiziologia aparatului reproducator. E un proces care merita cunoscut in detaliu si apreciat. chiar daca in zilele noastre copiii nu mai cred ca pe copii ii aduce barza, nivelul de cunoastinte in domeniu nu-i ajuta sa priceapa mai mult. Fiindca in calsa a IV sunt deja fetite care au ciclu, e cazul sa se vorbeasca despre santatea in aceste conditii si despre ce inseamna. Majoritatea femeilor nu pot explica cat de cat ce este menstrutia, tinerele fete nici atat nu stiu. Aberatii in legatura cu menstruatia si cu polutiile gasim cu carul si pe acest forum.
Actul sexual trebuie si el explicat in timp, fara detalii inutile varstei.
Apoi e cazul sa se ia in discutie maternitatea si sarcina si tot ceea ce inseamna. Apoi avortul si implicatiile lui dezastruoase.
Trecem la boli cu transmitere sexuala si spunem cu toata sinceritatea ca prezervativele reduc intrucatva posibilitatea de a contacta unele dintre boli, dar nu sunt nici pe departe atat de sigure ca in reclama. Vorbim despre bolile acestea si implicatiile lor asupra santatii in general, asupra procreatiei viitoare, asupra familiei. Sa nu uitam ca sunt boli cu transmitere sexuala banale pentru barbati, dar care aduse in familie aduc malformatii fetale, moartea copiilor, sau moartea sotiei (cazul HPV).
Metodele de contraceptie si de protectie trebuiesc cunoscute in amanunt ca sa nu gresim prosteste crezand ca sunt 100% sigure.
E trist ca se ajunge la cazuri hilare in care o femeie casatorita care isi doreste copii ani de zile si crede ca e infertila, ia de fapt anticonceptionale ca tratament recomandat de medic in cazul unor banale chisturi ovariene si se mira de ce nu face copii de atata timp.
Consecintele pe care metodele contraceptive le au asupra santatii femeii si barbatului, asupra psihicului, asupra relatiei de cuplu, asupra viitoarelor sarcini, dar si felul cum sunt ele privite de biserica. La fel metodele de palnning natural.
Infertilitatea feminina si masculina , adoptia si formarea unei atitudini pozitive asupra ei se discuta inainte de a se lua in discutie tehnicile de reproducere asistata, pacatul lor si implicatiile lor asupra santatii femeii si realtiei in familie.
Printre acestea trebuie sa se strecoare mereu si importanta iubirii, a jertfirii pentru familie, valoarea castitatii.

Cam asta e solutia pe care eu o vad, tinand cont ca pana la urma tot se vor impune astfel de ore. Trebuie sa avem alternativa noastra realista si acceptabila de catre sistem.
Reply With Quote
  #19  
Vechi 28.09.2009, 18:49:42
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Sunt de acord cu fratele Costel, impartind prezervative nu faci decat sa legitimezi comportamentul sexual deviant al adolescentilor din ziua de azi.
E drept ca situatia e scapata rau de sub control insa nu trebuie sa ne resemnam. De toate relele se face abuz (si am senzatia ca mai degraba se-ntampla acest lucru in liceele "bune", de centru, pentru ca acolo au bani de aruncat pe droguri si alte porcarii) insa daca ne oprim a le vorbi copiilor nostri despre bine si rau, atunci inseamna ca ii facem efectiv "cadou" odiosilor lideri de gasti de prin scoli.
Intrebarea este cum contrabalansam efectele distrugatoare ale presiunii sociale exercitate asupra copilului nostru? Ce ii putem spune acasa mai "cool" fata de ce aude la scoala de la cei "experimentati"?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote
  #20  
Vechi 28.09.2009, 19:02:33
cristina2012's Avatar
cristina2012 cristina2012 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.04.2006
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 491
Implicit

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Povestile dumneata nu au si nu pot avea efectul imediat pe care il au prezervativele - anume limitarea raspandirii BTS-urilor si prevenirea sarcinilor nedorite la fete intre 12 si 17 ani.

Statisticile arata ca unul din trei adolescenti face sex neprotejat. Nici nu se mai pune problema daca face sau nu sex. A vorbi despre abstinenta in atare conditii este cel putin hilar. Desigur, daca cineva crede ca discursurile care indeamna la abstinenta ajuta, atunci sunt binevenite, dar prezervativele ajuta mai mult.
Experienta jalnica a programelor din alte tari, cum ar fi marea Britanie nu trebuie luata in calcul, nu-i asa? Efectul imediat al prezervativelor o fi cum o fi, dar in timp e un dezastru. In ciuda facilitarii edcatiei sexuale si accesului adolescentilor la contraceptive fara stirea parintilor, etc, numarul sarcinilor la adolescente, numarul BTS-urilor a continuat sa creasca.
Problema grava in cazul adolescentilor activi sexual este faptul ca prind curaj sa incerce si gresesc fatal din cauza faptului ca sunt inca copii si nu-s atenti, uita, sunt ametiti de droguri sau ceva alcool.

Citat:
În prealabil postat de hmiron Vezi mesajul
Va puteti opune in principiu pacatului, cu discursuri despre abstinenta, dar prezervativul face ceva concret, pana la urma.
Cu discursuri despre abstinenta Biserica Catolica a reusit sa limiteze cresterea rapida a numarului de cazuri de infectari cu HIV in cateva state din Africa. In toate celelate state africane in care s-a adoptat politica promovarii sexului protejat, cazurile au continuat sa creasca.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Scrisoare deschisă pentru predarea Religiei în școli laurastifter Stiri, actualitati, anunturi 10 14.10.2012 02:42:05
Muzica, factor de educație în viața tinerilor geo.nektarios Muzica Bisericeasca 25 26.10.2010 00:40:43
CONCURS - Reducerea violenței în școli Iustin32 Generalitati 20 29.05.2008 11:21:35