Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #8  
Vechi 10.07.2013, 13:50:31
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Ce sa fac

Citat:
În prealabil postat de Andreea2012 Vezi mesajul
Pai m-am gandit asa, facultatea de :asistenta sociala, istorie(ca profesoara) sau teologie ortodoxa(tot asistenta sociala). Sau mai simplu scoala postliceala de asistenta medicala. Dar sa presupun ca ma inscriu la facultate, nu stiu daca intru,unde intru, cum ii , si in plus daca termin ma asteapta un salariu de 500-700 de lei. Pai cam asa castiga si o asistenta medicala.
Da- pentru asistente medicale si infirmiere exista scoli postliceale, cu durata de cca doi ani. Dar aici mare atentie sa fie recunoscute si acreditate, altfel risti sa dai banii degeaba (aici la Husi la scoala potlicealla de asistente sanitare stiu ca taxa era de cca 20 milioane lei vechi/an) si diploma sa nu fie recunoscuta.
Oricum, acolo conteaza cat de bine inveti practic aceea meserie si cat de mult iti dai interesul.
In Romania dupa terminarea acestor scoli locuri de munca s-ar gasi (in spitalele de stat e nevoie de medici si asistente), iar daca salariul e prea mic exista si varianta sa pleci la munca in strainatate ca asistenta medicala.

Daca alegi in domeniul invatamantului, atunci intradevar ca sa inveti bine meseria e nevoie de facultate (facuta la stat la zi). Insa aici in invatamant conteaza un aspect foarte important: sa ai acel "talent pedagogic"" (rabdare si nu numai) prin care sa poti atrage elevii spre materia respectiva. Altfel nu merge. Zic asta deoarece si eu am fost elev si am avut profesori la care ne rugam sa se termine mai repede ora dar si profesori pe care i ascultam cu placere.
Reply With Quote