Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 20.01.2010, 18:12:02
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Daca nu te-ai uitat la alt film, in Avatar sunt destule replici in genul Bush: "Sa luptam impotriva terorii cu teroare", "preemptive strike", chestii de genul asta. Multe apropouri nu doar despre Afganistan aruncate gramada.

Cred ca la acest film m-am uitat, iar daca citesti cu atentie comentariile mele ai sa vezi ca am precizat ca mesajul filmului nu are nimic nou, si ca acelasi mesaj il poti regasi in literatura SF chiar mai veche, cu referire la alte razboaie ce au avut loc de-a lungul timpului. Referirile la razboi sunt mult prea generale ca sa se poata face legatura cu Afghanistanul sau Irak-ul, unii au facut asocierea cu Pocahontas - cucerirea Americii. Campania lui Bush nu se regaseste in Avatar, terorismul nefiind prezent in filmul asta, poate in episodul 2....

Studiile arata ca lumea se uita la tv mai ales la emisiuni care nu-i plac. Ciudat intr-adevar dar asta explica raitingul otv-ului!
Zii si mie care sunt studiile alea, sa ma culturalizez o lecutza. Cred ca gresesti in exprimare, lumea nu se uita la emisiuni care nu-i plac, ci la emisiuni pe subiecte neplacute (crime, violuri, scandaluri etc.), fara ca asta sa implice ca emisiunea nu le place.
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
  #92  
Vechi 20.01.2010, 18:36:42
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Poala popii = asa numesti tu Sfanta Taina a spovedaniei?
Banuiesc ca nu e un cuvant jignitor.
Hai sa vedem daca e jignitor fata de Dumnezeu.

Poala matii.
E jignitor.
E jignire?




”Popa” reprezinta preotul lui Hristos. Puterea lui Dumnezeu, purtatorul Harului PreaSfantului Duh pe pamant, trimisul si intocmai cu Apostolii in slujire, Cel ce tine in mainile Sale Jertfa Pruncului Iisus Hristos in fiecare duminica.


”Mata” reprezinta prescurcarea persoanei care ne-a dat nastere, s-a jerfit pt binele nostru din momentul nasterii, fiind martora dar si partasa a minunii lui Dumnezeu de a naste viata, si a avea sfanta slujire de purtare de grija a copilului la varste fragede.



Si ai sters pe jos cu o Sfanta Taina , pt a duce in slavi legatura cu natura prezenta in wicca, ca si copacul, simbol al celor 5 elemente dupa wiccana Ann-Marie Gallagher , si alte elemente care inlocuiesc pe Dumnezeu Tatal ,(Sfanta Treime) cu natura mama.



Wicca are influente pagane, influente budiste, care zic sa nu faci rau naturii si animalelor, lucru moral. Dar Dumnezeu nu asteapta slava de la draci, adica un adevar amestecat cu paganism. Dracul drac ramane, caci si daca vb adevar, il amesteca cu o minciuna, ca sa poata fi mestecata de necunoscatori.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)
Reply With Quote
  #93  
Vechi 20.01.2010, 19:23:29
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

"Si ai sters pe jos cu o Sfanta Taina , pt a duce in slavi legatura cu natura prezenta in wicca, ca si copacul, simbol al celor 5 elemente dupa wiccana Ann-Marie Gallagher , si alte elemente care inlocuiesc pe Dumnezeu Tatal ,(Sfanta Treime) cu natura mama.

Wicca are influente pagane, influente budiste, care zic sa nu faci rau naturii si animalelor, lucru moral. Dar Dumnezeu nu asteapta slava de la draci, adica un adevar amestecat cu paganism. Dracul drac ramane, caci si daca vb adevar, il amesteca cu o minciuna, ca sa poata fi mestecata de necunoscatori. "

Fara natura sunt curioasa cum ai mai supravietui. Ce e paganism, sa ai respect pentru natura. sa fim seriosi, daca si pentru un film se tes tot felul de "dezbateri" contradictorii si conspirationale, in loc sa se vada mesajul bun, ce sa mai zic de restul... Tocmai judecatile astea absurde creaza haosul care este.
Slava de la draci inseamna sa respecti natura si s-o ingrijesti sau s-o calci in picioare cum se procedeaza acum cand se taie milioane de brazi pentru 5 zile si se despaduresc paduri intregi pt a construi monstri de cladiri, sau alte si alte tampenii care se fac impotriva naturii si spre condamnarea noastra?

Last edited by maria-luisa; 20.01.2010 at 19:50:51.
Reply With Quote
  #94  
Vechi 20.01.2010, 19:56:44
cristinamaria cristinamaria is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.04.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 292
Implicit

@maria-luisa & andreicozia: ceea ce afirmati voi 2 suna foarte frumos, dar nu are legatura cu crestinismul si nici cu ce am afirmat eu.

Comunitatea aia de care vorbesti nu comunica cu Dumnezeu, cu natura ca divinitate poate, dar nu cu Dumnezeu. Copacul nu este doar locul celor care iubesc, in opozitie cu cei ce urasc, este si depozitarul spiritelor celor decedati, si are proprietati magice. Are chiar capacitatea de a da Avatarului viata proprie si de a o lua pe cea a omului. Idolatria e prezenta, si il ai ca dovada pe samanul tribului, cu masca rituala.
Nu a afirmat nimeni ca triburile sunt rele sau ca oamenii din triburi nu sunt capabili sa iubeasca, si in Africa traiesc triburi de oameni care sunt in armonie cu natura, si in jungla, asta nu-i face crestini si apti de a fi mantuiti. In viata lor Dumnezeu nu este prezent.
__________________
Imparatia lui Dumnezeu nu vine cu pandire. - Sf. Teofan Zavoratul
Reply With Quote
  #95  
Vechi 20.01.2010, 20:09:19
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinamaria Vezi mesajul
@maria-luisa & andreicozia: ceea ce afirmati voi 2 suna foarte frumos, dar nu are legatura cu crestinismul si nici cu ce am afirmat eu.

Comunitatea aia de care vorbesti nu comunica cu Dumnezeu, cu natura ca divinitate poate, dar nu cu Dumnezeu. Copacul nu este doar locul celor care iubesc, in opozitie cu cei ce urasc, este si depozitarul spiritelor celor decedati, si are proprietati magice. Are chiar capacitatea de a da Avatarului viata proprie si de a o lua pe cea a omului. Idolatria e prezenta, si il ai ca dovada pe samanul tribului, cu masca rituala.
Nu a afirmat nimeni ca triburile sunt rele sau ca oamenii din triburi nu sunt capabili sa iubeasca, si in Africa traiesc triburi de oameni care sunt in armonie cu natura, si in jungla, asta nu-i face crestini si apti de a fi mantuiti. In viata lor Dumnezeu nu este prezent.

Eu am alta credinta despre ceea ce inseamna crestinism si nu se pupa deloc cu judecatile absurde pe care le vad. Dumnezeu se manifesta mai ales prin natura, indiferent daca tu crezi sau nu asta. Apoi, mai ia in calcul ca filmul este o fantezie, ca majoritatea filmelor care sunt facute. de obicei intelegi mesajul filmului si nu iei totul ca fiind real. Filmul, asa cum l-am inteles eu, poarta un mesaj extraordinar despre cum este calcata in picioare credinta omului, natura care da viata si Dumnezeu de catre unii a caror "religie" este lacomia, rautatea si egoismul.

Last edited by maria-luisa; 20.01.2010 at 20:13:40.
Reply With Quote
  #96  
Vechi 20.01.2010, 20:15:28
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristinamaria Vezi mesajul
@maria-luisa & andreicozia: ceea ce afirmati voi 2 suna foarte frumos, dar nu are legatura cu crestinismul si nici cu ce am afirmat eu.

Comunitatea aia de care vorbesti nu comunica cu Dumnezeu, cu natura ca divinitate poate, dar nu cu Dumnezeu. Copacul nu este doar locul celor care iubesc, in opozitie cu cei ce urasc, este si depozitarul spiritelor celor decedati, si are proprietati magice. Are chiar capacitatea de a da Avatarului viata proprie si de a o lua pe cea a omului. Idolatria e prezenta, si il ai ca dovada pe samanul tribului, cu masca rituala.
Nu a afirmat nimeni ca triburile sunt rele sau ca oamenii din triburi nu sunt capabili sa iubeasca, si in Africa traiesc triburi de oameni care sunt in armonie cu natura, si in jungla, asta nu-i face crestini si apti de a fi mantuiti. In viata lor Dumnezeu nu este prezent.
Toti oamenii care fac bine si traiesc in acord cu Dumnezeu sunt apti de a fi mantuiti. E absurd ce zici.
Copacul este o creatie a lui Dumnezeu care reflecta perfect cum ar trebui sa fie omul: cu picioarele pe pamant si capul spre cer... e o metafora, poate nu prea reusita... Simbolismul copacului este si in crestinism. Da un search pe google sa afli. In biblie e pomul vietii. Iti spune ceva?

http://ro.wikipedia.org/wiki/Pomul_vie%C5%A3ii

Last edited by maria-luisa; 20.01.2010 at 20:30:29.
Reply With Quote
  #97  
Vechi 20.01.2010, 20:47:47
podolski_2's Avatar
podolski_2 podolski_2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2008
Locație: ”Oamenii te iarta daca faci crime. Dar nu te iarta daca esti fericit”
Religia: Ortodox
Mesaje: 388
Implicit

Da fix la copacul crestin se gandea James cameron in film.

Daca ar aparea un drac la tv si ar zice eu sunt dumnezeu, ar aparea unii si ar zice ca e crestin dracul. Ca ce tot avem de vedem draci peste tot. Si ca e paranoia asta.Si ca se aseamana in fapte din crestinism.

Si ca sa imi demonstrez mie ca James Cameron se gandea la copacul crestin si propavaduia iubirea in Dumnezeu Hristos finanteaza un documentar care o sa apara curand si o sa aiba ca tema - mormantul lui Iisus si ca nu a inviat niciodata.

Dar eu sunt sigur ca e crestin in sufletul lui. E doar o rautate a crestinilor fanatici. Ce tot o tin ei cu Dumnezeu, cand in ziua de azi poti fi crestin si fara Hristos. Trebuie doar sa iubesti. Natura, stele, zei pagani, toti ce prinzi.
__________________
  • Ateii nu din dragostea de oameni sunt purtati, ci din ura de crestini.
  • Daca de frica nu folosesti harul preotiei si predai armele cu care trebuie sa lupti, atunci treci in randul mirenilor si lasa locul aceluia care poate lupta si apara turma lui Hristos. (cuvant impotriva preotilor care nu savarsesc Moliftele Sf. Vasile cel Mare)

Last edited by podolski_2; 20.01.2010 at 20:51:15.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 20.01.2010, 20:51:42
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul
Da fix la copacul crestin se gandea James cameron in film.

Daca ar aparea un drac la tv si ar zice eu sunt dumnezeu, ar aparea unii si ar zice ca e crestin dracul. Ca ce tot avem de vedem draci peste tot. Si ca e paranoia asta.Si ca se aseamana in fapte din crestinism.

Si ca sa imi demonstrez mie ca James Cameron se gandea la copacul crestin si propavaduia iubirea in Dumnezeu Hristos finanteaza un documentar care o sa apara curand si o sa aiba ca tema - mormantul lui Iisus si ca nu a inviat niciodata.

Dar eu sunt sigur ca e crestin in sufletul lui. E doar o rautate a crestinilor fanatici. Ce tot o tin ei cu Dumnezeu, cand in ziua de azi poti fi crestin si fara Hristos. Trebuie doar sa iubesti. Natura, stele, zei pagani, toti ce prinzi.
sper ca iti dai seama ca exagerezi. se vorbeste mult de Dumnezeu, dar judecati in numele Lui din belsug peste tot, si multe absurde, din pacate. fiecare vede ce poate... in general cam ce gandeste, asta si vede.
Reply With Quote
  #99  
Vechi 20.01.2010, 21:02:58
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de podolski_2 Vezi mesajul
Trebuie doar sa iubesti. Natura, stele, zei pagani, toti ce prinzi.
Sa stii ca asa este, tu chiar incepi sa te apropii de ADEVAR! si ce inseamna crestinism

Spune-mi unde-i Hristos fizic? nu-i! nu l-a vazut nici bunica-tu, nici strabunica-ta nici stramosii stramosilor tai, si nici urmasii tai mai mult ca sigur ca nu o sa-L vada,... ca urmare Hristos a ramas cu noi ALTFEL, exact prin ceea ce ai enumerat tu mai sus si poate prin multe altele din viata si mai ales din iubirea catre aproapele, (mai putin zeii pagini de care nu stiu ce vorbesti)
Reply With Quote
  #100  
Vechi 20.01.2010, 21:06:14
maria-luisa maria-luisa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2009
Mesaje: 1.073
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Sa stii ca asa este, tu chiar incepi sa te apropii de ADEVAR! si ce inseamna crestinism

Spune-mi unde-i Hristos fizic? nu-i! nu l-a vazut nici bunica-tu, nici strabunica-ta nici stramosii stramosilor tai, si nici urmasii tai mai mult ca sigur ca nu o sa-L vada,... ca urmare Hristos a ramas cu noi ALTFEL, exact prin ceea ce ai enumerat tu mai sus si poate prin multe altele din viata si mai ales din iubirea catre aproapele, (mai putin zeii pagini de care nu stiu ce vorbesti)
pai daca nu-L vedem in aproapele nostru si noi insine, mai intai, cum sa-L vedem?
daca nu-L vedem in copii care sufera, fie ei si negri sau tigani, cum sa-L vedem?
in cersetorul de la coltul strazii, in prostituata pe care o blamam etc, cum sa-L vedem?
daca vedem numai "draci" peste tot, nu mai e loc sa-l vedem si pe El.

Last edited by maria-luisa; 20.01.2010 at 21:18:08.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
filmul rusesc "Preotul" padrevicentiu Generalitati 9 14.04.2011 11:19:51
Dar filmul "Angora"? anika12 Biserica Ortodoxa si Massmedia 4 21.01.2011 11:25:14
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42
Filmul "Locul Ingerului" andreicozia Generalitati 2 23.09.2009 16:14:30