Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Din Vechiul Testament
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 02.05.2011, 12:00:22
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu vad ca ar fi un "sau", vine din cer de la Dumnezeu. Nefiind naturala, nu stiu ce intelegi prin "cer".
Frate crede-ma ca este vorba de "sau", implicatiile teologice ortodoxe fiind profunde. Nu doresc insa sa intru in amanunte.

Prin cer inteleg ceea ce ne invata Sfintii Parinti, mai exact ceea ce spune Sfantul Ioan Damaschin in Dogmatica: "cerul este totalitatea zidirilor vazute si nevazute iar la facerea universului am primit si facerea cerului, despre care filosofii pagani insusindu-si invatatura lui Moise spun ca este o sfera" si "toti cei care sustin ca cerul este sferic spun ca se departeaza in chip egal de Pamant in sus in jos si in laturi". Sfantul Ioan Damaschin - Dogmatica

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Prin lumina nenaturala ma refer la lumina care nu exista in universul nostru. Asadar poate fi harul sau o alta lumina tot nenaturala dar creata (harul fiin energie necreata). Nu stiu daca exista si o astfel de lumina creata, eu stiu doar de har, care e necreat.
Frate in afara universului este doar lumina necreata, care a artat-o Hristos la Schimbarea la Fata, cand aceasta lumina necreata izvora din EL, si aceasta lumina o vad calugarii ishihasti.
Acesta lumina nu are proprietati fizice ca cea din universul nostru si nicidecum nu poate fi comparata cu focul de la Ierusalim din noaptea de inviere... Cei 3 Sfinti Apostoli Iacov, Ioan si Petru nu au fost arsi si nici hainele Mantuitorului nu au fost arse de acea lumina. De asemenea nici un calugari isihast nu a fost ars de acea lumina.

Consider ca nu are rost sa intram prea mult in amanunte pe aceste subiecte ca riscam sa facem sminteala si poticneala. Cine vrea sa inteleaga Adevarul si sa traiasca in EL studiaza corespunzator teologia ortodoxa si stiinta.

Doamne ajuta. Har si pace.

Last edited by Eugen7; 02.05.2011 at 12:03:40.
Reply With Quote
  #32  
Vechi 02.05.2011, 12:06:22
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Ce treaba are Einstein cu evolutionismul? Ce traba are Teoria relativitatii cu evolutionismul? Nici una. (Iar pe acest topic nu discutam despre evolutionism.)

Frate "pomul se cunoaste dupa roade si omul dupa fapte". Einstein era evreu... dar el nu este important pentru omenire pentru teologia lui, din acest punct de vedere chiar nu a zis nimic.
Einstein este important pentru omenire prin Teoria Relativitatii care ne ajuta sa intelegem realitatea in care traim.

Echevalenta masei si energiei se foloseste in centralele atomice bazate pe fisiune nucleara.
Dilatarea temporala explicata de teoria relativitatii generalizata are astazi o importanta covarsitoare pentru sistemul de navigatie GPS.

Teoria relativitatii este singura care explica exact orbitele planetelor si miscara corpurilor in univers. Este singura teorie care explica corect ce este spatiul si timpul la scara macroscopica.

Contravin acestea lui Dumnezeu? Nicidecum, dimpotriva ne ajuta sa intelegem creatia si sa slavim pe Creator impreuna cu psalmistul intru Duhul Sfant afrimand: "Domne toate cu intelepciune le-ai facut". Slava Tie Dumnezeul nostru!
Eu nu am spsu deloc ca Einstein era evreu si are vreo legatura. Dimpotriva, Einstein avea idei opuse iudaismului, creand in panteism. Chiar am si scis ca Spinoza pentru ideile sale panteiste a fost renegat de evrei si exclus din religia iudaica.
Eu vad o legatura intre relativitate si panteism, relativitatea incearca sa dea panteismului o explicatie stiintifica. Incearca sa introduca niste coordonate ce tine de lumea cealalta (spatiu si timp relativ) in lumea creata. La fel, panteismul spune ca divinitatea face parte din lumea creata, divinitatea avand tot asa niste insusiri metafizice. Nu stiu, e parerea mea.

Iar despre teoria relativitatii am scris atunci cand am discutat, inclusiv obiectiile luate chiar de la explicatia teoriei. Nu am de adugat mai mult decat ce am scris acolo, la Facerea.
Reply With Quote
  #33  
Vechi 02.05.2011, 12:06:59
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Sf. Grigorie a raspuns ca isihastii nu vad Fiinta lui Dumnezeu, ci energiile necreate care se revarsa din Fiinta Lui.

"Lucrarile sau energiile divine sunt necreate, vesnice si nedespartite de fiinta dumnezeiasca. Ele sunt manifestarea fiintei divine care este mai presus de aceste lucrari. Pe acestea Sf. Grigorie Palama le numeste relatii ale fiintei divine celei mai presus de relatie, fata de tot ceea ce nu este Dumnezeu", dar aceasta nu in sensul ca Dumnezeu nu le-ar avea daca n-ar fi lumea, Dumnezeu le are ca manifestari ale fiintei Sale indiferent de existenta lumii, caci nu exista fiinta fara lucrari si energii, desi nu toate aceste lucrari au fost activate de Dumnezeu inainte de a fi lumea. "De pilda mila a activat-o Dumnezeu numai dupa ce a existat lumea, dar ea nu are inceput, caci altfel ar fi creata, ci precum natura focului tine sa arda, dar arde numai cand e prezent ceea ce poate fi ars, asa tine de fiinta lui Dumnezeu sa miluiasca, dar el miluieste numai cand sunt de fata cei care au nevoie de mila Lui (...), Dumnezeu nu creeaza lumea prin fiinta Sa, caci atunci lumea ar fi eterna." Manifestarile lucrarilor divine "incep si sfarsesc, dar ca potente ele sunt vesnice deoarece lucrarile divine sunt vesnice."
Reply With Quote
  #34  
Vechi 02.05.2011, 12:10:47
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Frate in afara universului este doar lumina necreata, care a artat-o Hristos la Schimbarea la Fata, cand aceasta lumina necreata izvora din EL, si aceasta lumina o vad calugarii ishihasti.
Acesta lumina nu are proprietati fizice ca cea din universul nostru si nicidecum nu poate fi comparata cu focul de la Ierusalim din noaptea de inviere... Cei 3 Sfinti Apostoli Iacov, Ioan si Petru nu au fost arsi si nici hainele Mantuitorului nu au fost arse de acea lumina. De asemenea nici un calugari isihast nu a fost ars de acea lumina.

Consider ca nu are rost sa intram prea mult in amanunte pe aceste subiecte ca riscam sa facem sminteala si poticneala. Cine vrea sa inteleaga Adevarul si sa traiasca in EL studiaza corespunzator teologia ortodoxa si stiinta.

Doamne ajuta. Har si pace.
Si nu observi ca descrii exact ce se intampla la Ierusalim, cand Lumina nu arde la inceput?
Iar despre lumina necreata (harul), asa este, dar e clar ca Dumnezeu poate si crea lumina, care sa nu fie cea necreata. Dar nu ma bag aici pentru ca nu am citit despre asta. Uite, si oamenii au creat lumina electrica.
In schimb putem sa-i contrazicem pe catolici, care considera harul creat, nu necreat.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 02.05.2011, 12:12:34
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Asta in teoria Big Bangului. Eu nu pot sa spun toate acestea, fiind mai mult speculatii.
Nu sunt speculatii este vorba de realitate. Daca ai rabdare sa o studiezi corespunzator si sa o intelegi, dupa metodologia Sfintilor Parinti care cunoasteau foarte bine toate stiintele vremii lor, vei intelege Adevarul.

Teoria Big-Bang este in perfecta concordanta cu Sfanta Scriptura, cu invatatura Sfintilor Parinti si evident cu teologia ortodoxa.

Teoria Big Bang ca si Sfanta Scriptura afirma:
1. toata materia a aparut intr-un singur moment din nimic, ulterior nu se poate crea si nici distruge materie.
2. spatiul si timpul au un inceput din nimic.
3. Legile stiintei, care guverneaza universul, sunt aceleasi peste tot.

Toate acestea intaresc afirmatia ca Dumnezeu este Creatorul! Universul este in Dumnezeu si nu Dumnezeu este in univers (Faptele Apostolior 17,28). Slava Sfintei Treimi, singurul Dumnezeu adevarat, acum si pururea si in vecii vecilor.

Slava Fiului lui Dumnezeu ca "intru EL si pentru EL" au fost facute toate. EL este centrul universului... al creatiei (vazute si nevazute)!

Teoria Big bang se bazeaza pe Teoria Relativitatii care descrie foarte bine fenomenele din univers ce au loc la scara macroscopica (echivalenta masei si energiei, spatiul si timpul, dilatarea temporala, contractia lungimii, faptul ca viteza luminii este constanta in univers...)

Doamne ajuta.

Last edited by Eugen7; 02.05.2011 at 12:15:34.
Reply With Quote
  #36  
Vechi 02.05.2011, 12:17:48
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In schimb putem sa-i contrazicem pe catolici, care considera harul creat, nu necreat.
Evident, dar nu face obiectul acestul topic.
Invatatura romano-catolica conform careia harul este creat, este gresita. Sfantul Grigorie Palama, Sfantul Simeon Noul Teolog argumenteaza foarte bine afirmatia ortodoxa crestinca conform careia harul lui Dumnezeu este necreat si nu poate fi confundat cu Dumnezeu Duhul Sfant.
Reply With Quote
  #37  
Vechi 02.05.2011, 12:27:25
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Si nu observi ca descrii exact ce se intampla la Ierusalim, cand Lumina nu arde la inceput?
Catalin2, banuiesc ca este vorba de o intrebare retorica. Nu as putea vorbi despre ceea ce nu inteleg... cu studiu teologic si stiintific corespunzator, evident ca doar cu ajutoru lui Hristos, al carui rob sunt si a carui slava exclusiva o urmaresc.

Dupa cum am spus raspunsul teologic nu est simplu. Am oferit doar un inceput al studiului in aflarea si intelegerea Adevarului. Retine te rog ca focul acela doar la inceput "nu arde" (parul si pielea etc.) insa dupa aceea, dupa o scurta vreme arde, insa inca de la inceput lumina lumineaza si nu are loc nici o schimbare.

Nu trebuie sa confudam lumina focului cu caldura focului. Lumina nu arde! Caldura focului arde.

Doamne ajuta. Har si pace.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 02.05.2011, 12:39:24
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Si a zis Dumnezeu: Sa fie lumina! Si a fost lumina.

Am intalnit o erminie intersanta data de Mitropolitul Bartolomeu Anania acestui verset. Socoteste ca aici ar fi vorba de lumina divina necreata, vesnica, si nu de cea creata:

"Activarea luminii necreate a lui Dumnezeu, Cel ce El Insusi este lumina, asa cum lumina este si cuvantul Sau (Logosul) intrupat, Iisus Hristos, vizibila in momentul schimbarii Sale la fata [...]. Asadar, nu e vorba de lumina naturala (astrele vor fi create de abia in ziua a patra), ci de acea lumina pe care o vor experia mai tarziu isihastii si pe care teologia rasariteana o va cunoaste indeosebi prin scrierile Sfantului Grigorie Palama".
E interesanta ideea Mitropolitului Anania insa nu subscriu la ea si o sa explic de ce. Mi se pare corect ceea ce sustine Eugen7 ca porunca "Sa fie lumina! Si a fost lumina." nu se refera la lumina necreata, nici macar ca si activare, nu creere, pentru ca, pe de o parte in Facerea Dumnezeu ne descrie procesul creatiei, nu natura proprie sau energiile Sale, deci tot ce se spune in acele versete se refera la facere, la creatie, iar pe de alta parte, energiile necreate nu pot fi activate atunci pentru simplul motiv ca ele reprezinta si slava dumnezeiasca, iar slava dumnezeiasca e dintotdeauna, nu are inceput si nu va avea sfarsit. Plus ca acel verset se continua cu "a fost seara si a fost dimineata" dandu-ne inca o data de inteles ca lumina creata era cea naturala. Luminii necreate i se mai spune si lumina cea neinserata tocmai pentru ca nu apune niciodata.
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 02.05.2011, 13:33:46
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
La inceput pentru o scurta perioada, isi trec acel foc prin par (din cap, barbi, maini) si parul nu este ars! Abia dupa ceva timp focul arde parul si pielea...
Încă sînt sceptic. Aș vrea să verific la locul cu pricina, dar mă tem că nu voi ajunge vreodată de Paști acolo.

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Frate nu te grabi cu afirmatiile (mai ales daca nu ai cunostinte profunde in domeniul stiintific). Daca vrei intram in amanunte si in domeniul stiintific, nu doar in cel teologic ortodox. Chiar prefer acest lucru intrucat obiectivitatea este foarte usor de verificat prin experimente practice.

Majoritatea radiației solare se află în spectrul luminii ultraviolete, vizibile și infraroșii.
Căldura, sub formă de radiație (electromagnetica) infraroșie, creează pe Pământ temperatura medie globală necesară vieții și asigură energia necesară circulației oceanice și atmosferice.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Soare#R....9Bia_Soarelui


Caldura emanata de soare, foc, radiator si chiar de catre asfaltul incalzit este de tip infrarosu.

Orice corp emite radiatie (electromagnetica) infrarosie. De obicei nu o observam pentru ca nu este puternica si nu este vizibila precum lumina soarelui. Cladura emanata de un cuptor sau un foc este radiatie infrarosie.

http://www.panouri-infrarosu.ro/ce-e...ura-infrarosie

Doamne ajuta. Har si pace.

P.S. Nu uita ca fotonii (cuantele de lumina) prezinta dualitatea unda paritcula, adica pot fi "priviti" atat ca o unda cat si ca o particula. Cu cat frecventa cuantei este mai mare, adica lungimea de unda este mai mica, cu atat energia electromagnetica a cuantei este mai mare. Toate undele electromagnetice se propaga cu viteza luminii. Fotonii au viteza luminii.
Într-adevăr, nu m-am gîndit cum se propagă căldura prin vid. Ținînd cont de dualismul undă-corpuscul, explicația cu radiația este plauzibilă.

Am învățat destulă fizică în școală, însă contează ce mi-a rămas în memorie...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #40  
Vechi 02.05.2011, 13:55:26
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Încă sînt sceptic. Aș vrea să verific la locul cu pricina, dar mă tem că nu voi ajunge vreodată de Paști acolo.

Într-adevăr, nu m-am gîndit cum se propagă căldura prin vid. Ținînd cont de dualismul undă-corpuscul, explicația cu radiația este plauzibilă.

Am învățat destulă fizică în școală, însă contează ce mi-a rămas în memorie...
Sa te ajute Dumnezeu sa ajungi acolo daca asta ti-ar intari credinta. Cel mai bun mod de a-L cunoaste, de a-L vedea pe Hristos este Taina Sfintei Euharistii si Studiul corespunzator al Sfintei Scripturi (dupa indrumarea dogmatica ortodoxa, urmand metodologia Sfintilor Parinti).
Aceasta Sfanta Taina este muuuuuult mai mare decat minunea de la Ierusalim (de fapt nici nu se pot compara ...).

Ma bucur ca vrei sa cunosti Adevarul. Onestitata ta te ajuta sa intelegeti atat teologia ortodoxa crestinta cat si stiinta. Scepticismul si pragmatismul sunt extrem de utile atat in studiul teologic ortodox crestin cat si in cel stiintific.

Una este sa stii si alta este sa cunosti, sa intelegi. Acest lucru este valabil atat in teologie cat si in stiinta.

Daca consideri necesar iti pot oferii mai multe informatii din domeniul stiintific atat la nivel universitar cat si postuniversitar, intucat studiez si acest domeniu cu ajutorul lui Hristos Domnului Dumnezeul nostru, caci fara EL nu putem face nimic. (Nu am facut aceasta afirmatie din mandrie, ci pentru ca nu vreau sa igrop talantul asemenea slugii celei nevrednice. Este vorba de datorie caci trebuie sa facem "ceea ce suntem datori se facem ca niste slugi nevrednice"- Luca 17,10.)

Doamne ajuta. Har si pace. Slava Lui Dumnezeu!

Last edited by Eugen7; 02.05.2011 at 14:05:46.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce parere aveti despre geneza crezuta de sumerieni?Mult cunoscuta. modestulaici Generalitati 13 22.03.2013 16:49:43
Intrebari din Geneza Agkelos Din Vechiul Testament 54 23.07.2011 09:30:44
Legatura intre limba chineza si Geneza (in engleza) elcipo Din Vechiul Testament 4 09.07.2011 23:51:40
Interpretarea in duh sau in litera a Scripturii (Geneza 1,2) si a Parintilor? Fani71 Teologie si Stiinta 229 09.07.2009 16:01:56