Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.08.2009, 10:15:15
archanghel
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Mintuirea

Niciodata nu e suficient sa-ti pui intrebarea CUM MA MINTUIESC.Tot crestinul ,s-a lovit de aceasta intrebare la un moment dat.Mult a-si dori sa aud si parerile dvs la aceasta intrebare.Si ar fi mult mai interesant daca s-ar posta doar credinta care ne indeamna a merge pe un drum spre Dumnezeu,fara a mai face precizarea ce a spus cutare sfint,sau de unde provine informatia.Deci,pareri/raspunsuri concrete si,mai mult de atit,ce piedici observam in incercarea de aflare a lui Dumnezeu.De exemplu,indemnul de ''rugati-va neincetat'' cum poate fi indeplinit si daca cineva nu poate,ce blocaj descopera in calea aceasta.Marturisesc ca eu NU POT si,la prima vedere,imi pare ca una din cauze,este ca lipseste placerea de a ma ruga neincetat.Si tot ca o parere,se pare ca intentia de a face asa ceva,are fluctuatii,apare,dispare.Oare de ce ? A fost un exemplu (real,de altfel).Daca nu e binevenit,se poate inchide topicul.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.08.2009, 10:45:32
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Mantuitorul a spus ca tot care se va sili va intra in imparatia lui Dumnezeu.
Daca ar fi dupa placerea de a se ruga foarte putini s-ar mantui.
Trebuie fiecare sa ne straduim a avea o pravila de rugaciune ,adica sa ne rugam macar dimineata si seara.
Daca nu ne vedem pacatele si suntem nemultumitori pentru necazurile care vin asupra noastra (de cele mai multe ori pentru pacatele noastre) din mila lui Dumnezeu ,mantuirea e cu semnul intrebarii.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.08.2009, 12:02:45
archanghel
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Mantuitorul a spus ca tot care se va sili va intra in imparatia lui Dumnezeu.
Daca ar fi dupa placerea de a se ruga foarte putini s-ar mantui.
Trebuie fiecare sa ne straduim a avea o pravila de rugaciune ,adica sa ne rugam macar dimineata si seara.
Daca nu ne vedem pacatele si suntem nemultumitori pentru necazurile care vin asupra noastra (de cele mai multe ori pentru pacatele noastre) din mila lui Dumnezeu ,mantuirea e cu semnul intrebarii.
Asa este,caci scris este ''fericiti cei ce pling caci aceia se vor mingaia '' ''fericiti cei ce sufera caci aceia vor vedea imparatia lui Dumnezeu '' etc. Dar silinta de a intra in imparatia lui Dumnezeu,straduinta,nu ar trebui,intr-un final,sa duca la placerea rugaciunii ? Ca daca fac ce-mi place,si ajung ca ce-mi place sa fie rugaciunea,drumul s-ar usura muuult,iar placerea de a ma ruga,nu ar putea fi un semn ca sint mai aproape de Dumnezeu ?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 12.08.2009, 12:05:26
archanghel
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de archanghel Vezi mesajul
Asa este,caci scris este ''fericiti cei ce pling caci aceia se vor mingaia '' ''fericiti cei ce sufera caci aceia vor vedea imparatia lui Dumnezeu '' etc. Dar silinta de a intra in imparatia lui Dumnezeu,straduinta,nu ar trebui,intr-un final,sa duca la placerea rugaciunii ? Ca daca fac ce-mi place,si ajung ca ce-mi place sa fie rugaciunea,drumul s-ar usura muuult,iar placerea de a ma ruga,nu ar putea fi un semn ca sint mai aproape de Dumnezeu ?
Si cum am putea face ca CALEA/ADEVARUL/VIATA sa primeasca mai muuuult interes? Ca daca sint mai interesat,sint si mai rivnitor,eu asa gindesc.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 12.08.2009, 12:32:36
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Citat:
În prealabil postat de archanghel Vezi mesajul
Asa este,caci scris este ''fericiti cei ce pling caci aceia se vor mingaia '' ''fericiti cei ce sufera caci aceia vor vedea imparatia lui Dumnezeu '' etc. Dar silinta de a intra in imparatia lui Dumnezeu,straduinta,nu ar trebui,intr-un final,sa duca la placerea rugaciunii ? Ca daca fac ce-mi place,si ajung ca ce-mi place sa fie rugaciunea,drumul s-ar usura muuult,iar placerea de a ma ruga,nu ar putea fi un semn ca sint mai aproape de Dumnezeu ?
Cei care s-au nascut in familii crestine cu adevarat au aceasta ravna la rugaciune din nastere.
Noi ,ceilalti trebuie sa mergem pe calea cea dreapta si ingusta ca sa ne mantuim.
In vremurile comunismului parintii nu prea s-au straduit sa educe copiii in spiritul crestin .
Reply With Quote
  #6  
Vechi 12.08.2009, 12:35:30
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Si sa nu uitam ,Dumnezeu ne-a dat posibilitatea sa ne mantuim chiar daca nu suntem foarte ravnitori catre rugaciune.
Avem obligatia de a face multe ,foarte multe fapte bune ca sa compensam multimea pacatelor pe care le facem in viata.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 12.08.2009, 13:12:51
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Prin credinta si fapte bune.Trebuie sa ne silim cum a zis anita , sa perseveram si sa osarduim spre calea cea ingusta.De asemenea ajutor in mantuirea noastra este Biserica , prin Sfintele Taine.

Last edited by Danut7; 12.08.2009 at 13:23:14.
Reply With Quote
Răspunde