Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #111  
Vechi 15.11.2014, 09:16:49
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Dar de ce sa faca tocmai Romania asa?
Ai fost tu pe alte continente si ai vazut prin scoli in Japonia,pe Iisus?
Sau in Africa?sau in India?Pe aceste continente crestinii sunt in minoritate si nu au cerut nimanui sa-si agate icoane prin scoli,decat daca sunt scoli infiintate de crestini,ale lor proprietate personala!
Du-te si pune icoane ortodoxe in scolile de musulmani si dupa aia spune-mi ce se intampla?!

Oricine vrea icoanele altui idol si studierea altei religii in scolile publice din Romania -in care recesamantul arata ca este o tara majoritar ortodoxa,nu are decat sa-si construiasca propriile scoli si sa faca acolo tot ce doreste fara sa mai deranjeze MAJORITATEA.
Preferi sa iei barbarismul musulman ca exemplu? Asta e nasol...

Dar ti-am zis, prin ce ai spus tu, anulezi dreptul ca educatie al minoritatilor, sau la libera exprimare. Ai fi deranjata daca, dupa ce s-a pus o icoana cu Iisus in clasa ta (sa zicem ca esti in clasa a 12-a), un coleg de alta religie sa-si aduca un idol/icoana, si sa o agate langa icoana ortodoxa?

Iar inca o data, scolile publice din Romania nu sunt scoli ortodoxe. Sunt scoli publice, generale.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu, nu scrie. Nu scrie in nicio lege nici ca este un stat laic.
Prin "a tuturor romanilor", ati inclus cumva si pe ortodocsi ? Pentru ei, e important sa aiba icoane la scoala.
Atata timp cat statul nu se afiliaza cu nici o religie, este un stat laic, prin definitie.

Si normal ca am inclus si pe ortodocsi. Poate pentru ortodocsi este la fel de important ca pentru evrei sa aiba icoane/idoli in scolile publice.

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pai, sunt. Sunt agatati tot felul de idoli. Si sunt agatate tot felul de citate din tot felul de carti "sfinte". Cand eram eu la scoala, era agatat, pe langa portretul lui Ceausescu in fiecare clasa, idolul Marx. Sfantul Engels. Directorul avea in vitrina, in cancelarie, "opera" lui Lenin in nu stiu cate volume. Pe pereti, odihnea planul cincinal.

In prezent, situatia nu difera fundamental. Am vazut "Declaratia Drepturilor Omului si Cetateanului" si tot felul de alte lucruri pe care ateismul le idolatrizeaza si ucide in numele lor. In numele lor, ateismul a executat in numai 4 ani de revolutie franceza mai multi oameni decat a executat catolicismul in opt secole in toata Europa.
Asta sunt exagerari. Compari comunismul cu zilele de azi, iar apoi afirmi ca declaratia drepturilor omului nu ar trebui sa fie afisata in scoli ca o venereaza ateii? Absurd!

Declaratia drepturilor omului este un document important care, ar trebui sa se aplice pentru fiecare om de pe acest pamant. Si nu, nu o "venereaza" ateii, ci toata lumea o venereaza, pentru ca e unul din lucrurile care ne opresc sa aruncam cu pietre in femei care nu sunt virgine la casatorie.


Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Nu ar fi deloc rau. De ce statul sa se considere misionat sa se ocupe de instructiunea publica ? Apararea, ordinea de drept si justitia sunt atributiile fundamentale ale statului chemat sa sprijine "binele comun". Apararea granitelor tarii, apararea orasului meu de talhari: asta, eu nu pot face singur. Nici cu ajutorul vecinilor. Nici parohia mea nu se poate ocupa de asta. Nici episcopul meu. Pentru asta, am neaparata nevoie de stat si pentru acest bine comun sunt de acord sa pun o parte din bani la mijloc. In schimb, ce invata fiul meu la "stiintele comunicarii" si la "stiintele vietii si Terrei" cum au nenorocit astia denumirile de "limba romana" si "biologie", nu e neaparat apanajul statului. De asta pot sa ma ocup eu. Vecinii mei, parohia mea, episcopul meu.
Daca preferi sa-ti inveti singur, sau cu episcopul, copiii despre limba romana, biologie, etc, nu-i absolut nici o problema. Ai acest drept.


Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Eu nu am auzit pe niciun ortodox (in deplinatatea facultatilor mintale) sa protesteze ca in scoli unde exista un numar semnificativ de copii de alta religie sa existe si simbolurile lor religioase. Copiii trebuie sa se simta la scoala ca acasa. Daca, acasa, il au pe Buddha in baie, atunci e normal sa il aiba si la scoala. Nu de alta, dar pentru ca expresia "ma duc la buda" sa capete sens...
Ca si catolic, nu am deloc obiectii ca in scolile cu majoritate ortodoxa (cam toate, adica) sa existe icoane ortodoxe. Nu am auzit de niciun catolic ca ar fi protestat contra icoanelor ortodoxe. Dar nu am auzit de niciun protestant sa...protesteze, desi multi dintre ei au ce au cu icoanele. Singurii care protesteaza sunt ateii militanti. Primii au facut-o cei care, precum Gabriel Andreescu, sunt stipendiati de oculte multinationale, dupa care s-au luat si fraierii care nu au perceput niciun ban din asta, ci o fac din convingere, precum dv.
Icoane in scoli mai gasesti in scolile rurale. La oras rar mai gasesti asta. De aceea probabil n-ai auzit obiectii.


Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Teocratie inseamna ca puterea seculara sa fie asigurata direct de sacerdoti. Numai exceptional au existat teocratii in Europa. Republica de la Geneva condusa de Calvin e un rarissim exemplu. Sau Florenta, pentru cativa ani, pe vremea lui Fra Savonarola. In prezent, singura teocratie crestina este Cetatea Vatican. Vedeti dv, nu incapem toti acolo, ca sa putem avea icoane in scoli. Noi vrem sa avem icoane la noi, in statele noastre ale caror cetateni suntem.
Teocratie mai inseamna si ca legile acelui stat sa fie bazate pe legile religiei sacerdotilor care il conduc.
Reply With Quote
  #112  
Vechi 15.11.2014, 11:58:54
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Inorogul Vezi mesajul
Am fost si eu crestin. Tremurau chilotii pe mine vreme de o saptamana dupa fiecare mastrubare. Nu va referiti la frica aia despre care vorbesc si eu? Pacat! Despre frica aia as fi vrut sa vorbim.
Da' nu e nicio problema. Vorbiti intai despre frica la care va refereati dumneavostra si vorbim apoi si despre aceea, reala, mai putin filosfica, despre care vorbeam eu.
Pr. Arsenie Papacioc "N-ai nevoie să lasi impresie bună duhovnicului. Duhovnicul se simte bine când îi spui cele mai urâte păcate, pentru că are bucuria că te-a usurat si te-a scos din adânc de ape. Tu esti la doi metri adâncime în apă, de ce îi spui că esti numai la jumătate de centimetru? Spovedeste-te curat. N-are nevoie duhovnicul ca să te lauzi tu pe tine. Si pe urmă, vă mai spun si altceva, el este plin de har si te simte, nu este prost, îsi dă seama. Credeti că Dumhezeu a făcut duhovnic pe oricine? Si atunci, te simte si, delicat, poate să-ti spună: "De ce mă minti, măi frate?" Pentru că duhovnicul nu poate să-ti lase impresia că-ti cunoaste tie păcatele. Îi descoperă Dumnezeu într-un fel, că te dai tu de gol. Si pe urmă nu ne interesează atât de mult părerea duhovnicului, ne interesează că tu ai reusit să te salvezi în loc să te nenorocesti. Pentru că, fratii mei, ori la spovedit să spui păcatele, pentru iertare, ori la Judecata de apoi pentru pedeapsă ele se vor vădi, dar nespuse nu rămân! Asta să stie toată lumea. Si duhovnicul va fi de fată acolo, la judecată, unde n-ai ce să mai zici, si nici el."

http://www.ortodoxiatinerilor.ro/masturbarea

“Nu vă amăgiți: Nici desfrânații, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiții,
Nici furii, nici lacomii, nici bețivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moșteni împărăția lui Dumnezeu.” (I Cor.6,9-10)
Reply With Quote
  #113  
Vechi 15.11.2014, 12:38:04
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Icoane in scoli mai gasesti in scolile rurale. La oras rar mai gasesti asta. De aceea probabil n-ai auzit obiectii.
Vorbești din închipuiri (sau din auzite). Fii mai atent când prezinți date din realitatea concretă!
*

În ultimii 3 ani cât am fost profesor (2008-2009; 2012-2014) am predat în mai multe licee din București. În fiecare dintre aceste licee sunt cel puțin 35 de săli de clasă unde se fac cursuri.
În (aproape) fiecare clasă se află cel puțin o icoană, adusă de elevi, uneori de câte un profesor iubitor de icoane, în acord cu elevii (am întrebat și așa mi s-a spus de către elevi).
În multe clase, copiii au ales (știu asta pentru că, de asemenea, am întrebat pe elevi) să pună o icoană deasupra catedrei, câte o icoană între ferestre (unele clase au 4-5 ferestre mari), cel puțin o icoană pe peretele dinspre hol și cel puțin o icoană pe peretele din fundul clasei.
În unele clase se află o singură icoană. În foarte puține clase nu se află vreo icoană, prin înțelegerea dintre elevi și diriginte.
Mă refer la licee importante din București, cum ar fi Colegiul Național de nivel european "V. Madgearu", cu profil economic. Sau liceul "Jean Monnet" sau liceul de muzică "Dinu Lipatti" sau liceul "Alexandru Vlahuță".
Cu ocazia diverselor întâlniri (workshop-uri, lecții deschise etc.) la care am participat și în alte licee din Capitală, am remarcat aceeași situație: în sălile de clasă se află icoane (în Colegiul "Caragiale", în Colegiul "Ghe. Lazăr", în Colegiul "Sf. Sava").

*
În școlile generale e aceeași situație. Părinții și învățătorii, respectiv diriginții, au convenit plasarea icoanelor în fiecare sală de clasă. Așa e în școala unde învață fiul meu, așa e în școlile unde am predat ca profesor de șah, așa e în After-School-ul unde am lucrat câțiva ani.

*
Soția mea care se află acum lângă mine îmi confirmă că și în grădinița unde ea este educatoare situația e similară: în fiecare sală se află cel puțin o icoană. Comitetul părinților a ales aceasta

*

În fața acestor date din realitatea concretă a școlilor din Capitală (pe care o poate proba oricine dacă trece pragul unei școli), te rog să îți retragi afirmația falsă pe care ai făcut-o și să te abții pe viitor de la dezinformare. Mai ales în chestiuni atât de importante cum sunt acestea legate de viața în Hristos a copiilor și adolescenților români.

*

Despre sălile de curs din cadrul facultăților nu pot spune care e situația, nu am mai călcat de vreo 7-8 ani prin amfiteatre. Exceptînd, desigur, Facultatea de Teologie unde, o să râzi, nu sunt chiar în toate sălile icoane... !?.........:)

Last edited by Ioan_Cezar; 15.11.2014 at 23:27:42.
Reply With Quote
  #114  
Vechi 15.11.2014, 12:44:43
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Iarăși vorbești din închipuiri.
Alea sunt icoane aduse de copii. Normal ca poate si un copil de alta religie si sa-si puna in fata clasei, langa icoana, fara nici o problema, in modul acesta.

In plus, profesorii au convenit cu elevii, ceea ce este si normal.

Dar daca vine directorul si umple scoala de icoane pe bugetul liceului (cum voiau unii de mai sus), atunci nu e bine.

Iar la Madgearu stiu sigur ca ora de religie este ori cu clasa goala, ori batjocura maxima (Cel putin la o clasa a 12-a de anul acesta). :))

Last edited by abaaaabbbb63; 15.11.2014 at 12:58:11.
Reply With Quote
  #115  
Vechi 15.11.2014, 13:13:18
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul

Declaratia drepturilor omului este un document important care, ar trebui sa se aplice pentru fiecare om de pe acest pamant. Si nu, nu o "venereaza" ateii, ci toata lumea o venereaza, pentru ca e unul din lucrurile care ne opresc sa aruncam cu pietre in femei care nu sunt virgine la casatorie.
Daca declaratia drepturilor e "venerata" de toata lumea , imi poti spune de ce in Nigeria ortodocsii si catolicii sunt arsi de vii doar pentru ca sunt de alta religie ? De ce in Arabia Saudita femeile sunt discriminate ? De ce in Coreea de Nord esti dus in lagar daca esti crestin ? Daca te vei uita in declaratia drepurilor omului, vei vedea ca in exemplele de mai sus se incalca articolele 2,3,5,18,19,20.
Parca aceste drepturi erau pentru toata lumea ?
Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Icoane in scoli mai gasesti in scolile rurale. La oras rar mai gasesti asta. De aceea probabil n-ai auzit obiectii.
Eu am terminat liceul (profil teoretic) de curand , si nu am vazut vreo clasa in care sa nu existe macar o icoana... iar liceul meu nu era pe la periferia orasului.
Reply With Quote
  #116  
Vechi 15.11.2014, 13:18:17
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Iar la Madgearu stiu sigur ca ora de religie este ori cu clasa goala, ori batjocura maxima (Cel putin la o clasa a 12-a de anul acesta). :))
Minți!
Prezinți fapte accidentale, care dealtfel au loc la oricare dintre materii, uneori, drept regulă și trăsătură generală.
Să-ți fie rușine, tinere neobrăzat!
Reply With Quote
  #117  
Vechi 15.11.2014, 13:31:57
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

N-o săi fie, drept pentru care nu te mai tulbura degeaba.
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #118  
Vechi 15.11.2014, 17:38:42
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Minți!
Prezinți fapte accidentale, care dealtfel au loc la oricare dintre materii, uneori, drept regulă și trăsătură generală.
Să-ți fie rușine, tinere neobrăzat!
Am un prieten in clasa a 12-a la Madgearu. El asa mi-a descris orele de religie. Ori el a exagerat, ori chiar se intampla asa.

Ai fost profesor acolo?

Last edited by abaaaabbbb63; 15.11.2014 at 17:45:50.
Reply With Quote
  #119  
Vechi 15.11.2014, 19:54:04
catalois catalois is offline
Banned
 
Data înregistrării: 11.03.2014
Mesaje: 95
Implicit deghizat

Ati citit tot ce s-a zis aici?
Ati citit si ce s-a zis in alte forumuri similare?
Eu da. Si am o opinie PERSONALA:
- cei ce sunt ortodocsi vor ramane asa;
- cei ce nu sunt ortodocsi vor incerca sa-i perturbe pe cei care sunt;
- cei ce sunt de alta credinta, vor incerca sa-i abata catre credinta lor;
- PE FORUMURILE DE ALTE CREDINTE, ORTODOCSII VOR FI PARIA, CU VOCI SUFOCATE: cautati forumuri islamiste, budiste sau shiviste, eniuei...
- pe acest forum, diavolii pot fi LIBERI sa spuna...
- pe acest forum, crestinismul ortodox are de combatut trei fronturi: ateismul, politeismul si demonsmul;
- pe forumurile altor credinte se combate orice altceva in afara de crestinismul ortodox;
MESAJELE PREA LUNGI DE PE ACEST FORUM, TIND SA NU FIE CITITE.

Last edited by catalois; 15.11.2014 at 19:56:38.
Reply With Quote
  #120  
Vechi 15.11.2014, 22:33:27
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Am un prieten in clasa a 12-a la Madgearu. El asa mi-a descris orele de religie. Ori el a exagerat, ori chiar se intampla asa.

Ai fost profesor acolo?
Da. Inclusiv prietenului tău. Doar dacă nu e din singura clasă unde nu am predat, anume la F.
Cât privește ora de religie, îți spun doar două lucruri:
a) adeseori făceam unele incursiuni, cât permitea tematica la psihologie, în domeniul teologiei; de pildă, când am dezbătut lecția Imaginația, am ridicat problema de nu cumva imaginația poate fi o piedică în unele activități, cum ar fi rugăciunea. Ei bine, au fost dezbateri excelente iar elevii nu erau nici pe departe neinteresați, ignoranți, neatenți sau batjocoritori. Întreabă-l pe prietenul tău, doar de n-o fi unul din cei săriți de pe fix, cum se găsesc în orice clasă din orice școală.
b) profesoara de Religie de la Madgearu e un om deosebit, de o rară gingășie sufletească și foarte bine pregătită la materia pe care o predă; am discutat de multe ori cu dânsa și, deși este mult mai tânără decât mine, am avut multe lucruri bune de învățat; are tact pedagogic, este atentă cu elevii și respectuoasă, este deosebit de blândă, are umor, este veselă și deschisă, cunoaște Scriptura parcă pe de rost și dă cu ușurință și pertinent/adecvat mulțime de citate din Sfinții Părinți. Dacă prietenul tău și colegii nu beneficiază de întâlnirea cu un astfel de dascăl, e doar autosabotarea lor la lecții.
La alte clase, așa cum am văzut de câteva ori când am fost invitat la oră (facem parte din aceeași catedră, socio-umane), dialogul mergea excelent, era o atmosferă cu adevărat stimulatoare pentru minte și suflet, elevii erau interesați și participau din plin.

Nu știu pe ce lume e prietenul tău sau de pe ce lume vii tu cu povestea asta aici. Poate mai cercetezi, dacă vrei.
Oricum, ce spui e un caz izolat și bazaconia cu icoane doar prin școli sătești încă nu ți-ai retras-o.
Mi-am retras eu însă interesul pe care ți l-am arătat întrucât ușurătatea cu care înșiri palavre mă indispune și îmi irosesc vremea citind noianul de nimicuri pe care le azvârli pe forum. Superficialitatea și obrăznicia isteață de două parale nu sunt vestitori ai unei vieți consistente, tinere. Asta s-o ții minte de la mine, dacă voiești.
Reply With Quote
Răspunde