Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Minuni ale Ortodoxiei > Mari Duhovnici si predicile lor
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 14.02.2007, 00:52:11
MARIUS_DANIEL MARIUS_DANIEL is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.06.2006
Mesaje: 670
Implicit

La parintele Galeriu m-a impresionat vocea sa profunda si intelepciunea sa.Dintre toate,cel mai mult mi-a placut cand a vorbit despre biruirea trupului si inaltarea firii,recomand tuturor.Din pacate si el ne-a parasit prea devreme...Imi amintesc de o explicatie a sa referitoare la pilda celor zece fecioare.In Biblie scrie ca Iisus a spus celor cinci fecioare nebune ce intarziasera la nunta si au ramas afara:"Nu va cunosc pe voi."Stim ca Noul Testament a fost scris in limba greaca,de aceea parintele povestea ca pe cand se afla la Sf.Munte a cautat cu un alt preot de acolo Noul Testament scris in greaca,pentru a se lamuri mai bine despre ce vorbea Mantuitorul.Si spunea parintele ca a gasit ce cauta ,pilda in limba greaca,iar cand a tradus-o mot a mot spunea asa:"Nu ma cunosc(pe mine)in voi."Mi s-a parut important acest aspect si am vrut sa vi-l spun si voua.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 26.09.2008, 21:54:10
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Sa ne amintim de cei ce au plecat dintre noi. :)
http://bastrix.wordpress.com/2007/11/01/parintele-constantin-galeriu-si-iubirea-care-te-cutremura/
http://www.youtube.com/watch?v=3o5goyEKuKo
http://www.crestinortodox.ro/Parintele_Galeriu___preotul_tuturor-21-468.html
http://www.teognost.ro/fotografii/Galeriu_3.htm
Reply With Quote
  #3  
Vechi 27.09.2008, 17:07:56
razvan_m
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Videoclip YouTube cu predica Parintelui Galeriu despre Pogorarea Sfantului Duh:

www.youtube.com/watch?v=dbacZWDBQt8&feature=related

Oricine isi poate da seama, fie si numai dupa aceasta predica, ce sfant am pierdut noi romanii, in persoana Parintelui Galeriu.

Dumnezeu sa-l odihneasca in pace!


Razvan

Domnul sa ne lumineze si sa ne ajute pe toti!
.................................................. .................................................. ..............
Doamne, Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine, pacatosul!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.10.2008, 17:57:00
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MARIUS_DANIEL Vezi mesajul
In Biblie scrie ca Iisus a spus celor cinci fecioare nebune ce intarziasera la nunta si au ramas afara:"Nu va cunosc pe voi."Stim ca Noul Testament a fost scris in limba greaca,de aceea parintele povestea ca pe cand se afla la Sf.Munte a cautat cu un alt preot de acolo Noul Testament scris in greaca,pentru a se lamuri mai bine despre ce vorbea Mantuitorul.Si spunea parintele ca a gasit ce cauta ,pilda in limba greaca,iar cand a tradus-o mot a mot spunea asa:"Nu ma cunosc(pe mine)in voi."Mi s-a parut important acest aspect si am vrut sa vi-l spun si voua.
Mai exact, "nu-Mi recunosc chipul Meu in voi".

Si eu am avut ocazia sa-l prind pe Parintele Galeriu. De cate ori venea in Iasi la Aula Eminescu, eram acolo. E o sala imensa, cu doua etaje, dar de fiecare data era plina. Stateau si in picioare, bineinteles... Imi amintesc ca intr-un an a intarziat 3 ore din cauza traficului si, cand a ajuns, sala tot plina ramasese...
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 06.07.2009, 16:24:00
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

http://www.crestinortodox.ro/predici...inutul-gadarei
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 06.07.2009, 20:47:51
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

vorbindu-mi-se despre parintele galeriu am realizat, intr-o mica masura, ce mare sfant ne-a parasit.bucuria e ca ne-a lasat cartile sale ca mangaiere si intarire .multi sfinti am avut in mijocul nostru dar nu prea eram constienti de valoarea multora
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
In Memoriam- Parintele Constantin Galeriu georgeval Stiri, actualitati, anunturi 20 09.08.2013 10:30:42
Parintele Galeriu - prinos de ganduri si experiente Marius22 Generalitati 8 06.07.2013 22:33:58
Un articol superb - Parintele Constantin Galeriu sophia Stiri, actualitati, anunturi 0 05.11.2012 12:41:39
Parintele Galeriu N.Priceputu Mari Duhovnici si predicile lor 13 04.06.2011 14:39:03
Parintele Galeriu - duhovnicul ideal sophia Mari Duhovnici si predicile lor 13 12.05.2010 17:30:51