Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 22.02.2014, 22:12:06
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Ai si tu dreptate, desigur, ins anu stiu unde se gasesc acesti oameni care sa pretuiasca mai mult pacea decat propria "dreptate"; nici macar in manastiri nu cred ca sunt toti asa.
Si appi atata timp a trebuit sa tac si sa inghit, sa accept nedreptati si compromisuri, de frica sa nu pierd ceva important (slujba, prietenie, casa, scoala, familie etc) incat acum am asa o dorinta nesanatoasa de rafuiala, de nu poti sa-ti imaginezi...
Este o dorinta de rafuiala doar,adica la nivel personal sau doresti ca la nivel mai inalt sa ti se faca dreptate?
Nedreptatile se intalnesc pretutindeni,in special la serviciu,dar din experienta personala iti spun ca este mult mai productiv si firesc sa-i ceri lui Dumnezeu sa-ti faca dreptate decat sa rezolvi tu personal,printr-o rafuiala de genul dinte pt dinte.

Acum cativa ani,in Romania eram asistenta managerului unui companii,aveam codul secret de la sistemul de alarma cat si cel de la safe-ul cu bani;asta deoarece veneam inaintea lui sau plecam dupa el si-mi trebuiau.
Aveam o colega de facultate care ma tot invita la ea,la casa de vacanta dar nu raspunsesem invitatiei,pana intr-un weekend cand am zis,vin chiar acum!
Si am plecat de sambata iar duminica pe la pranz primesc un telefon de la manager care vrea sa-i confirm ca am intrat chiar atunci in birou,deoarece sistemul de alarma s-a logat cu parola mea...
Nu pot nici acum sa exprim indignarea si socul pe care l-au avut,pur si simplu nu puteam sa-l conving ca sunt la sute de kil.departare de Bucuresti.
Pt el nu conta,puteam sa intru si sa ies cand doream-asta si pt ca foloseam computerul si imprimanta in interes personal,pt cursurile mele,insa mie mi s-a parut extrem de dubios ca cineva sa se logheze cu parola mea si sa intre(in ce scop?) in timp ce nu era activitate la firma?
Dupa cateva luni la un inventar al depozitului pe care il gestionam,au fost descoperite 60 mil lipsa ...printer primii care au intrat in interogari cu directorul economic am fost eu...
Inainte de a se face inventarul am avut presentimentul ca ceva foarte incarcat se petrece,ceva destul de grav cu urmari destul de serioase,desi nu facusem nimic rau imi era teama de ceea ce simteam;am avut banuiala ca acest inventor este unul de forta majora,abia dupa ce directorul economic constatase ceva grav. Asa cum spuneam,desi nu facusem nimic illegal traiam un sentiment de frica pt gravitatea pe care o afisau toti la lucru. M-am rugat cat am putut eu de tare in tot acest timp.
Cand m-au anchetat a venit vorba si despre incidentul din ziua respectiva cand am putut sa le dovedesc calm ca nu ma aflam in Bucuresti,deci este clar mana altcuiva care a dorit sa fure pe spinarea mea. Ca si cum asta nu a fost destul,mi s-au mai aratat si niste documente pe care cica eu le semnasem ca sa obtin niste sume de bani ,de la"centrala".Mi-au aratat hartiile si m-au intrebat ,ai semnat astea?uitat-te bine,este semnatura ta?iti amintesti de astea? Era prea mult! Cineva se straduise bine si-mi imitase semnatura insa eu stiu sigur ca nu am intocmit acele hartii si nu am semnat pt ele. Bine,bine dar cum pot dovedi?
M-am dus acasa si mai ravasita si iar m-am rugat sa-mi faca Dumnezeu dreptate si sa nu ma lase in mizeria asta!

Pana la urma(nici nu era greu)l-au prins pe un coleg de-al meu care imi imitase semnatura si imi furase parola de la sist.de securitate.
In urma acelui eveniment,managerul a fost inlocuit,colegul cu pricina a fost destituit ca sofer iar eu am fost promovata ca manager pt un department la toate unitatile din Bucuresti.

De ce m-am hotarat sa plec din Bucuresti tocmai atunci si nu in alt weekend? Lucrarile lui Dumnezeu sunt de-a dreptul fascinante!
Daca stau sa ma gandesc,am avut o viata destul de interesanta :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 22.02.2014, 23:12:05
adam000 adam000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.09.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 719
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Este o dorinta de rafuiala doar,adica la nivel personal sau doresti ca la nivel mai inalt sa ti se faca dreptate?
Nedreptatile se intalnesc pretutindeni,in special la serviciu,dar din experienta personala iti spun ca este mult mai productiv si firesc sa-i ceri lui Dumnezeu sa-ti faca dreptate decat sa rezolvi tu personal,printr-o rafuiala de genul dinte pt dinte.

Acum cativa ani,in Romania eram asistenta managerului unui companii,aveam codul secret de la sistemul de alarma cat si cel de la safe-ul cu bani;asta deoarece veneam inaintea lui sau plecam dupa el si-mi trebuiau.
Aveam o colega de facultate care ma tot invita la ea,la casa de vacanta dar nu raspunsesem invitatiei,pana intr-un weekend cand am zis,vin chiar acum!
Si am plecat de sambata iar duminica pe la pranz primesc un telefon de la manager care vrea sa-i confirm ca am intrat chiar atunci in birou,deoarece sistemul de alarma s-a logat cu parola mea...
Nu pot nici acum sa exprim indignarea si socul pe care l-au avut,pur si simplu nu puteam sa-l conving ca sunt la sute de kil.departare de Bucuresti.
Pt el nu conta,puteam sa intru si sa ies cand doream-asta si pt ca foloseam computerul si imprimanta in interes personal,pt cursurile mele,insa mie mi s-a parut extrem de dubios ca cineva sa se logheze cu parola mea si sa intre(in ce scop?) in timp ce nu era activitate la firma?
Dupa cateva luni la un inventar al depozitului pe care il gestionam,au fost descoperite 60 mil lipsa ...printer primii care au intrat in interogari cu directorul economic am fost eu...
Inainte de a se face inventarul am avut presentimentul ca ceva foarte incarcat se petrece,ceva destul de grav cu urmari destul de serioase,desi nu facusem nimic rau imi era teama de ceea ce simteam;am avut banuiala ca acest inventor este unul de forta majora,abia dupa ce directorul economic constatase ceva grav. Asa cum spuneam,desi nu facusem nimic illegal traiam un sentiment de frica pt gravitatea pe care o afisau toti la lucru. M-am rugat cat am putut eu de tare in tot acest timp.
Cand m-au anchetat a venit vorba si despre incidentul din ziua respectiva cand am putut sa le dovedesc calm ca nu ma aflam in Bucuresti,deci este clar mana altcuiva care a dorit sa fure pe spinarea mea. Ca si cum asta nu a fost destul,mi s-au mai aratat si niste documente pe care cica eu le semnasem ca sa obtin niste sume de bani ,de la"centrala".Mi-au aratat hartiile si m-au intrebat ,ai semnat astea?uitat-te bine,este semnatura ta?iti amintesti de astea? Era prea mult! Cineva se straduise bine si-mi imitase semnatura insa eu stiu sigur ca nu am intocmit acele hartii si nu am semnat pt ele. Bine,bine dar cum pot dovedi?
M-am dus acasa si mai ravasita si iar m-am rugat sa-mi faca Dumnezeu dreptate si sa nu ma lase in mizeria asta!

Pana la urma(nici nu era greu)l-au prins pe un coleg de-al meu care imi imitase semnatura si imi furase parola de la sist.de securitate.
In urma acelui eveniment,managerul a fost inlocuit,colegul cu pricina a fost destituit ca sofer iar eu am fost promovata ca manager pt un department la toate unitatile din Bucuresti.

De ce m-am hotarat sa plec din Bucuresti tocmai atunci si nu in alt weekend? Lucrarile lui Dumnezeu sunt de-a dreptul fascinante!
Daca stau sa ma gandesc,am avut o viata destul de interesanta :)
Frumoasa povestirea ta! Cu adevarat este minunat cum are Dumnezeu grija de noi, mai ales cand ne rugam cu inima sincera si cu constiinta curata ca sa nu fim ispititi de raul nimanui!
__________________
Ca sub stapanirea Ta totdeauna fiind paziti, Tie slava sa inaltam, Tatalui si Fiului si Sfantului Duh, acum si pururea si in vecii vecilor
Amin.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 23.02.2014, 00:01:21
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

@ Yasmina

Si eu ti-am citit povestea cu mult interes, eram tare curioasa cum s-au terminat lucrurile. O adevarata minune! Chiar daca finalul a fost in favoarea ta, nu vreau sa-mi imaginez prin ce ai trecut. Asa cum ai spus si tu, cel mai bine este ca sa-L rogi pe Dumnezeu sa-ti faca dreptate.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 23.02.2014, 04:37:50
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Doamne ajută.

Toată Biblia răspunde acestui topic ! Doamne... !

Vă spun doar atît:

Oare Sfînta Treime... Hristos nu e îndreptățit să "maltrateze", sau chiar să șteargă omenirea de pe fața pămîntului ?
Cu siguranță că da.

Și totuși El a murit pentru omenire.
Pe Sfînta Cruce, sfințind-o !
A vrut asta !
Și moare în fiecare zi în Sfîntul Potir !
Și vrea asta ! Hristos a cerut asta... vedem în Biblie... că cere să fie pomenit astfel ! (Luca 22, 19)

Deci, frați, surori...

Voi ce sunteți gata să faceți pentru omenire ? Defapt nu... am mers prea departe, mulți suntem neputincioși la asta, nu vrem desăvîrșire.
Ce sunteți pregătiți să faceți pentru cel de lîngă voi ? De acasă poate... care vă greșește... ? Aproapele... ?

Gîndiți-vă la asta...

Înainte să mai dați scenariile mincinoase ale demonilor ce vă șoptesc la ureche și sădesc păcate în inimă și minte...

Iar noi, ne maltratăm singuri mereu, prin depărtarea de El, care aduce asupra noastră tot răul.

Bucurii.


P.S.: Alin B., cu iertare și cu respect: posturile tale sunt deplorabile, lipsite de integritate și demnitate creștină. Asta fără să amintesc că lipsesc cu desăvîrșire versetele scripturistice, adică unde chiar Domnul răspunde la orice întrebare.

Last edited by Daniel_Ortodox; 23.02.2014 at 04:50:41.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 23.02.2014, 07:23:12
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de adam000 Vezi mesajul
Frumoasa povestirea ta! Cu adevarat este minunat cum are Dumnezeu grija de noi, mai ales cand ne rugam cu inima sincera si cu constiinta curata ca sa nu fim ispititi de raul nimanui!
Asa este,sunt momente cand ca si om esti limitat sa mai faci ceva,practic numai dreptatea divina te mai poate ajuta,daca o invoci.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 23.02.2014, 07:36:17
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
@ Yasmina

Si eu ti-am citit povestea cu mult interes, eram tare curioasa cum s-au terminat lucrurile. O adevarata minune! Chiar daca finalul a fost in favoarea ta, nu vreau sa-mi imaginez prin ce ai trecut. Asa cum ai spus si tu, cel mai bine este ca sa-L rogi pe Dumnezeu sa-ti faca dreptate.
Da,acuzatiile nedrepte sau nedreptatirile te frusteaza poate mai mult decat propriile greseli;macar atunci cand furi te expui dinainte unui risc,dar sa fii acuzat asa din senin,este un soc destul de mare-mai ales ca eu am mai avut un istoric cand mi-am pierdut locul de munca fiind acuzata pe nedrept.

Adica aveam doar 20 de ani,stiam ca o colega fura si-mi era groaza si rusine s-o demasc si sa vb despre aceste probleme cu proprietarul. Ea practic fura iar eu imi vedeam de ale mele;am crezut ca o astfel de atitudine este corecta,doar nu furam impreuna sau imparteam furtisagul.
Numai ca au prins-o dar odata cu ea,am cazut si eu...m-a durut din nou,dar macar am invatat sa nu mai fiu pasiva cand vine vorba de corectitudine.

Si atunci ma rugam la Dumnezeu mult de tot si-L rugam sa ma orienteze pe un job ,care sa-mi placa,sa fie platit decent sa nu fiu impinsa sau atrasa sa fur,ca sa-mi maresc venitul!
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 23.02.2014, 11:50:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Pt el nu conta,puteam sa intru si sa ies cand doream-asta si pt ca foloseam computerul si imprimanta in interes personal,pt cursurile mele,insa mie mi s-a parut extrem de dubios ca cineva sa se logheze cu parola mea si sa intre(in ce scop?) in timp ce nu era activitate la firma?
Dupa cateva luni la un inventar al depozitului pe care il gestionam,au fost descoperite 60 mil lipsa ...printer primii care au intrat in interogari cu directorul economic am fost eu...
Inainte de a se face inventarul am avut presentimentul ca ceva foarte incarcat se petrece,ceva destul de grav cu urmari destul de serioase,desi nu facusem nimic rau imi era teama de ceea ce simteam;
Cum, cineva iti stia parola de la sistemul de alarma si nu te-ai intrebat cine, de ce, cum?
Abia dupa cateva luni, cand lucrurile au luat-o razna de tot ti-ai dat seama ca e ceva f. grav?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 23.02.2014, 11:51:44
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Ai si tu dreptate, desigur, ins anu stiu unde se gasesc acesti oameni care sa pretuiasca mai mult pacea decat propria "dreptate"; nici macar in manastiri nu cred ca sunt toti asa.
Si appi atata timp a trebuit sa tac si sa inghit, sa accept nedreptati si compromisuri, de frica sa nu pierd ceva important (slujba, prietenie, casa, scoala, familie etc) incat acum am asa o dorinta nesanatoasa de rafuiala, de nu poti sa-ti imaginezi...
Parintii si colegii de scoala nu poti sa tii alegi, desi si la scoala, dar sunt alte alegeri care le-ai facut, care depind de tine si le-ai facut prost si le mentii in continuare, stii f. bine.

Iar faptul ca frustrarile se aduna, arata ca nu duci alegerile astea tocmai din dragoste..
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 23.02.2014, 11:57:02
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Iata un exemplu concret (in care "suntem indreptatiti")!

Nu inteleg insa, cum spunea si Alin, de unde parerea unora cum ca nevoile si problemele lor ar trebui sa fie mai importante, pe primul loc (ex: decat sa cauti pe net pt ce te intereseaza pe tine, mai bine cauti pt mine).
Depinde de situatie.
Daca esti angajata intr-o relatie pentru utilitatea care o reprezint, faptul de a te eschiva sa oferi aceasta utilitate, te face nepotrivita pentru relatia in cauza.

Citat:
Sau ar mai fi o situatie, de data asta de ordin profesional, pe care abia azi am realizat-o: cand cauti ceva in interese de serviciu, si gasesti, apoi dupa un timp nu mai lucrezi la acel serviciu, mai te poti folosi de ceea ce ai aflat si ai experimentat? este proprietatea ta intelectuala, sau a celor pt care ai descoperit-o?
Depinde despre ce e vorba.
Daca esti cercetator si faci cercetare pe timpul si banii firmei, descoperirile tale le apartin lor de fapt, ca pentru asta te-au angajat.

Dar daca in timpul asta castigi experienta si niste cunostinte si devii un mai bun cercetator, nu inseamna ca nu ai dreptul sa fii in continuare acelasi bun cercetator sau sa folosesti cunostintele dobandite.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 23.02.2014, 20:45:27
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cum, cineva iti stia parola de la sistemul de alarma si nu te-ai intrebat cine, de ce, cum?
Abia dupa cateva luni, cand lucrurile au luat-o razna de tot ti-ai dat seama ca e ceva f. grav?
Telenovela are mai multe detalii iar eu am mai taiat din ele.
Daca esti atent,insa am scris ca m-am socat si am luat-o ca pe o treaba destul de bizara,in timp ce managerul credea ca am alte motive sa nu-I spun ca sunt chiar eu in birou(rusine,jena).

Colegul care imi furase parola,imi facea curte la job si se tinea dupa mine ca o umbra(asa mi-a furat si parola,uitandu-se peste umarul meu in timp ce o tastam).Asta pt ca se oferea sa-mi care geanta etc
A facut cunoscut si altora ca este interesat de mine,astfel ca atunci cand s-a intamplat incidentul cu parola,managerul intai m-a sunat pe mine eu I-am zis ca nu sunt acolo,apoi a sunat la birou si a raspuns colegul...Managerul a dedus zambind ca noi formam un cuplu de acum,dar mie imi este jena sa admit;asa ca m-a sunat din nou tachinandu-ma.Gluma,gluma dar eu I-am spus serios ca nu sunt acolo iar managerului I-a luat timp mult sa priceapa ca vb serios.Eram toti prieteni,ca o familie...
De acum,greseala a fost a lui(a managerului)pt ca nu a luat in serios acest incident cu colegul si a trecut peste...eu nu am cerut decat sa-mi fie schimbat codul si nu mai permiteam nimanui sa intre pana nu dezarmam sistemul.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare