Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 21.08.2014, 14:00:31
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit

Romanii folosesc f mult cuvantul drac dracuiesc chiar si preoti am auzit in convorbirile (conferintele) lor si chiar ma intrebam cum asa. Cind eram mai tinara in Rom da aveam obicei de dracuiam acum nici din greseala nu-I pronunt numele.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #22  
Vechi 21.08.2014, 19:21:12
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Multi il folosesc din obisnuinta, fara macar sa se gandeasca la semnificatia lui ( care e mai grava hiar decat a englezescului " f***" sau a fr. " merd"). Copiii chiar aud si invata unele expresii, stiu , li se spune ca sunt nepermise, dar habar nu au ce inseamna, cu adevarat....sunt multe anecdote pe tema asta ; de ex, soacra-mea facea coliva, odata, si a venit la ea un vecin turc, sau arab, care a intrebat-o c pregateste acolo, iar ea a zis ca surent pt " sambata ( pomenirea) mortilor"; la care omul a ramas perplex, a zis " de ce vorbesti bre urat? Mortii (-lor) nu e o injuratura ???"
Probabil ca obiceiul de a trimite oameni si lucruri la necuratul e o mostenire ancestrala, pe care o preluam in necunostiinta de cauza de la cei mari, inca in copilarie. Spune par. Boca ca una din cauzele pt care o gospodarienu merge bine, pelanga alte pacate " consacrate"( dc ai mintit, inselat, pagubit, obtinut cu viclesug, etc) este acela de a dracui si blestema vitele; e de asteptat ca daca le dai necuratului, sau bolii, sa te astepti la rele; si asta intr-adevar, m-a uimit si socat si pe mine, in copilarie, dar mai mare de-acum, cum poate un om sa spuna sa dea boala in animalele lui ???( de unde mai bea lapte, cu ce mai se duce la munca campului, etc?)....

Last edited by fallen; 21.08.2014 at 19:26:02.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 22.08.2014, 10:06:02
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Fallen ,am o colega care dracuie foarte des ,foloseste cuvantul naiba destul de des chiar si la servici.Are un baietel destul de mare ,de vreo 5 ani care mereu face scandal,e nervos ,vrea sa se tranteasca pe jos ,pe strada fiind.
Posibil sa fie si alintat dar cred ca o cauza exista.
Am citit undeva ca cel care vrea sa scape de acest obicei sa evite acest cuvant 3 sambete la rand.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 22.08.2014, 11:37:35
Mena59 Mena59 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 20.11.2012
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 362
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Multi il folosesc din obisnuinta, fara macar sa se gandeasca la semnificatia lui ( care e mai grava hiar decat a englezescului " f***" sau a fr. " merd"). Copiii chiar aud si invata unele expresii, stiu , li se spune ca sunt nepermise, dar habar nu au ce inseamna, cu adevarat....sunt multe anecdote pe tema asta ; de ex, soacra-mea facea coliva, odata, si a venit la ea un vecin turc, sau arab, care a intrebat-o c pregateste acolo, iar ea a zis ca surent pt " sambata ( pomenirea) mortilor"; la care omul a ramas perplex, a zis " de ce vorbesti bre urat? Mortii (-lor) nu e o injuratura ???"
Probabil ca obiceiul de a trimite oameni si lucruri la necuratul e o mostenire ancestrala, pe care o preluam in necunostiinta de cauza de la cei mari, inca in copilarie. Spune par. Boca ca una din cauzele pt care o gospodarienu merge bine, pelanga alte pacate " consacrate"( dc ai mintit, inselat, pagubit, obtinut cu viclesug, etc) este acela de a dracui si blestema vitele; e de asteptat ca daca le dai necuratului, sau bolii, sa te astepti la rele; si asta intr-adevar, m-a uimit si socat si pe mine, in copilarie, dar mai mare de-acum, cum poate un om sa spuna sa dea boala in animalele lui ???( de unde mai bea lapte, cu ce mai se duce la munca campului, etc?)....
Fallen, iarta-mi observatia dar expresia "pacate consacrate" pe care ai folosit-o in postarea ta este total nepotrivita (oximoron)...
Pe acest fir de discutii, Mihnea Dragomir ne spunea despre CONSACRAREA ostiei...
Cuvantul "consacrare" nu sta bine langa cuvantul pacat, Parerea mea...
Sau poate ai vrut sa fie, asa, o figura de stil in povestioara ta?
Reply With Quote
  #25  
Vechi 28.08.2014, 16:55:30
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Eu stiam ca in acceptiunea laica, consacrat inseamna recunoscut, bine-, arhi- cunoscut, etc....dar o sa verific si in dex :)
Reply With Quote
  #26  
Vechi 23.07.2015, 16:53:58
Prajascu Vasile Prajascu Vasile is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2015
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit Intrebare

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Noi credem ca in Sf Ostie consacrata se afla trupul viu al lui Cristos, adica impreuna cu sangele Sau. Nu ne putem imagina ca luam un trup lipsit de sange. Aceasta e in acord si cu miracolele euharistice, in care Sfanta Ostie s-a prefacut in carne sangeranda, iar gura comuniantului s-a umplut de sange.
Parerea ca Sf Ostie ar contine NUMAI trup fara sange este o erezie anatemizata de multe secole, numita "utraquism".
Rugaciunea de chemare a Duhului Sfant de sus peste painea si vinul pregatite, prefacandu-le in Trupul si Sangele lui Hristos si numita epicleza, s-a randuit de Biserica chiar din timpul sfintilor apostoli, urmand pilda si porunca Mantuitorului care, la Cina cea de Taina, luand painea, a binecuvantat-o (Matei, 26, 26 ,Marcu, 14, 22) si a multumit (Luca, 22, 17, 19 ; I Cor. 11, 24), facand la fel si cu vi*nul, ceea ce inseamna ca le-a sfintit, prefacandu-le, si numai dupa aceea a dat*sfintilor apostoli*sa manance si sa bea.*Apoi, Mantuitorul a porun*cit ca ceea ce a facut El la Cina cea de Taina si cum a facut El sa se faca in Biserica Lui : "Aceasta s-o faceti*spre pomenirea Mea" (Luca, 22, 19).*

Domnul a binecuvantat si painea si vinul, din care Le-a dat Apostolilor lui sa manance si sa bea. Si a poruncit ca aceasta sa se faca mai departe. De ce nu a binecuvantat doar painea ?

http://www.crestinortodox.ro/dogmati...tos-69135.html
Reply With Quote
  #27  
Vechi 23.07.2015, 18:24:14
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Prajascu Vasile Vezi mesajul

Domnul a binecuvantat si painea si vinul, din care Le-a dat Apostolilor lui sa manance si sa bea. Si a poruncit ca aceasta sa se faca mai departe. De ce nu a binecuvantat doar painea ?

http://www.crestinortodox.ro/dogmati...tos-69135.html
Fiindca, in Cinstitele Daruri, painea si vinul simbolizeaza trupul despartit de sange in moarte. Aceasta separare era dovada vetero-testamentara ca animalul de jertfa este mort: intr-o parte e trupul (exanghinat), intr-un vas este sangele adunat. Pana in ziua de azi, asta inseamna a manca cuser.
Pe urma, in cazul special al Mielului nostru care e Domnul, viata revine: trup si sange sunte din nou impreuna in Speciile Euharistice. Dovada simbolica a acestui lucru este amestecarea speciilor.

Prin urmare, pentru ca Liturghia sa fie valida, trebuie binecuvantate atat painea cat si vinul. Asa cum a facut Domnul.
Aceasta nu inseamna ca, pentru a ne impartasi, trebuie neaparat sa luam din ambele specii: trupul si sangele sunt amestecate in ele. Astfel, Conciliul din Trent ne invata ca in fiecare ostie consacrata si in fiecare picatura de vin consacrat se afla Domnul intreg, adica, mai exact, acolo este prezent Isus Cristos:
-cu trupul Sau
-cu sangele Sau
-cu sufletul Sau
-cu dumnezeirea Sa.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #28  
Vechi 23.07.2015, 18:31:41
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Fiindca acesta a ramas singurul forum religios romanesc, in acelasi timp bine populat si pe care poti citi (in afara de maculatura virtuala) si multe postari de valoare. Altul, eu nu mai stiu. Dv stiti ?
Da, eu stiu, teologie.net, e superior calitativ, ca oameni, discutii, problema este ca acolo nu se permite din start nici o forma de propaganda romano-catolica, asa ca ati avea cu certitudine sentimentul ca va pierdeti timpul.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 23.07.2015, 18:56:33
Prajascu Vasile Prajascu Vasile is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2015
Locație: Bacau
Religia: Ortodox
Mesaje: 6
Implicit

Si totusi Domnul nostru Iisus Hristos de multe ori indeamna :
"Beti dintru acesta toti",**"Adevarat, adevarat va zic voua : daca nu veti manca Trupul Fiului Omului si nu veti bea Sangele Lui, nu veti avea viata in voi. Cel ce mananca Trupul Meu si bea Sangele Meu are*viata vesnica*si Eu il voi invia in ziua cea de apoi, Trupul Meu este adevarata mancare si Sangele Meu, adevarata bautura. Cel ce mananca Trupul Meu si bea Sangele Meu ramane intru Mine si Eu intru el" (Ioan 6, 53-56). Indeamna la "a manca" si "a bea". Apostolii au baut din potir Sangele Domnului, la randul lor, au binecuvantat paine si vin din care au dat sa manance si sa bea episcopilor si tot asa.
Si Sfantul Apostol Petru face diferentierea:
"Astfel, oricine va manca painea aceasta sau va bea paharul Domnului cu nevrednicie va fi vinovat fata de trupul si sangele Domnu*lui. Sa se cercereteze insa omul pe sine si asa sa manance din paine si sa bea din pahar. Caci cel ce mananca si bea cu nevrednicie osanda isi mananca si bea, nesocotind trupul Domnulu" (I Cor., 11, 27-29).
Reply With Quote
  #30  
Vechi 23.07.2015, 20:57:50
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Da, eu stiu, teologie.net, e superior calitativ, ca oameni, discutii, problema este ca acolo nu se permite din start nici o forma de propaganda romano-catolica, asa ca ati avea cu certitudine sentimentul ca va pierdeti timpul.
Ce spuneti nu are logica. Din moment ce acolo nu se permite propaganda catolica, nu mi-as pierde de loc timpul acolo, fiindca nu mi s-ar permite sa postez.


Citat:
În prealabil postat de Prajascu Vasile Vezi mesajul
Si totusi Domnul nostru Iisus Hristos de multe ori indeamna :
"Beti dintru acesta toti",**
Urmand indemnul Domnului nostru, catolicii beau din Sfantul Potir. Mai des decat o fac ortodocsii.
Astfel, greco-catolicii se impartasesc din Potir practic saptamanal, afara de cazurile rare (in orice caz, de departe minoritare) ca au vreun pacat si au neglijat sa obtina iertarea. Dimpotriva, la ortodocsi cei care se impartasesc saptamanal din Sfantul Potir sunt in mare minoritate.

Dar chiar si romano-catolicii se impartasesc, poate, mai des decat ortodocsii din Sfantul Potir. Spre exemplu, la casatorie, cand ortodocsii mananca un piscot inmuiat in vin, romano-catolicii se impartasesc cu ambele specii.

Spre exemplu, dv de cate ori v-ati impartasit, anul acesta, din Sf Potir ? Cand ati facut-o ultima data ?
Greco-catolicii au facut-o ultima data duminica trecuta, iar romano-catolicii au facut-o ultima data luna trecuta, cu ocazia Missei de Corpus Christi.


Citat:
"Adevarat, adevarat va zic voua : daca nu veti manca Trupul Fiului Omului si nu veti bea Sangele Lui, nu veti avea viata in voi. Cel ce mananca Trupul Meu si bea Sangele Meu are*viata vesnica*
Catolicii mananca Preasfantul Trup si beau Preacuratul Sange si cand se impartasesc cu o singura specie, si cand se impartasesc cu amandoua.

Eu sper ca, daca in lingurita cu care preotul dv impartaseste credinciosii se afla mai mult din agnet decat din vin dv nu veti spune "iata, acesta a mancat mai mult din Trupul Domnului decat a baut din sangele Lui". De asemenea, sper ca, daca in lingurita dv este o cantitate generala mai mica, nu veti gandi "ia uite, mie preotul mi-a dat mai putin din Trupul si Sangele lui Cristos". Iarasi, sper ca, daca vreodata preotul, nescufundand suficient lingurita, va da numai din supernatantul din Sf Potir, nu veti spune "azi nu m-am impartasit, fiindca mi-a dat numai din Sangele Domnului".

Ci imi place sa cred ca oricare ar fi cantitatea ori proportia din cele doua specii aflate in lingurita, aveti convingerea ca acolo se afla, in intregime, Preasfantul Trup si Sange si ca pentru asta ii aduceti multumita lui Dumnezeu.

Citat:
Si Sfantul Apostol Petru face diferentierea:
Si astazi, ca si ieri, Petru si ceilalti apostoli in comuniune cu el hotarasc asupra regulilor liturgice, inspre binele Bisericii pe care o conduc in plan vizibil.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 23.07.2015 at 22:19:06.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare