Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Preotul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 12.12.2009, 12:06:57
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit Preotul si altii din cler - profesie/har pentru toata viata?

Vorbeam pe un alt fir despre harul pe care il primeste preotul la hirotonire si se spunea acolo ca el ramane in acel om si daca este pacatos, sau caterisit sau cum se mai cheama pedepsele la cler.
Pe de alta parte am vazut cazuri de preoti si alte persoane din cler care raman in profesie pana la moarte.
De aceea imi pun niste intrebari:
1. Preotul, diaconul, episcop, patriarh, alte persoane din biserica - nu ies la pensie? Nu au concediu?
Nu se pot retrage pe caz de boala?
Ma refer la Ortodoxie, pentru ca la alte confesiuni am inteles ca este si altfel.

2. Profesia lsi functia a cler este pentru toata viata?
Omul de rand iese la pensie si gata, se ocupa de altele, cu unele exceptii bineininteles.
Cum este la cler? Sunt obligati sa ramana prin harul pe care il primesc, sau asa vor/simt ei?

Daca aleg sa renunte la profesie, mai raman cu harul totusi?

3. Isi aleg ei urmasi si ii pregatesc?

4. Dupa moarte au statut deosebit, devin sfinti cumva invaluiti in harul lor, sau se duc la fel cu ceilalti mireni la Judecata de Apoi?

Nu reusesc sa-mi imaginez chestia asta cu harul primit definitiv.
E ca si cum ei sunt facuti automat si pentru totdeauna alt fel de oameni, au o imunitate (precum politicienii).

5. La fel pentru duhovnici - pot sa renunte, sau sa li se retraga acest har/drept, sau il au pana la moarte.
Au voie sa-si aleaga fii/fiicele duhovnicesti, respectiv sa renunte la ei?
Reply With Quote
  #2  
Vechi 12.12.2009, 13:14:40
cosmynel cosmynel is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 05.09.2009
Mesaje: 2
Implicit

Harul ramane toata viata in persoana care il primeste doar prin pacate mari clericul poate fi caterisit de episcop
la judecata particulara si la cea finala clericii sunt judecati mai aspru decat mirenii . Dar si rasplata pentru un preot vrednic care si-a indeplinit misiunea .
Pana si slujba inmormantarii este speciala iar ,,raposatul'' este imbracat in vesminte
cam atat stiu eu despre acest subiect
sper sa fie bine
Reply With Quote
  #3  
Vechi 12.12.2009, 13:27:21
GeorgeS GeorgeS is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.10.2009
Locație: Slobozia
Religia: Ortodox
Mesaje: 132
Implicit

Incerc sa-ti raspund pe cat pot eu.
1) Clerul bisericesc are si el drept la pensionare (varsta , boala, etc.), nu numai preotii sau diaconii ci si ierarhii. Acestia din urma, fiind in primul rand calugari, se retrag la manastire unde raman cu toate demnitatile de ierarh , dar fara a mai avea functie de conducere (sunt pomeniti impreuna cu ierarhul titular, cand slujesc au intaietate la slujba adica protie , li se adreseaza cu titulatura de Preasfintite sau Inaltpreasfintite etc.) Cand un ierarh se retrage , face o comunicare (paretisis) la Sfantul Sinod , aratand motivele retragerii , iar Sinodul aproba retragerea si manastirea unde se va retrage.
Pentru preotii de mir , acestia pot sa se pensioneze si sa locuiasca in continuare in parohia unde au slujit, sau in alta parte , dar pentru a sluji mai departe, ca un fel de ajutor pt. preotul titular, trebuie sa ceara aprobarea episcopului locului care ii acorda asa-numita imbisericire.
2) Ca pensionar poti sa faci si altceva, dar sa nu contravina disciplinei clericale, adica nu poti lucra in profesii ce nu sunt morale. Poti face agricultura, invatamant (mai ales preotii profesori de facultate).
La preotie nu se poate renunta niciodata. Pentru cazuri de abateri disciplinare , preotului i se poate interzice sa slujeasca, adica poate fi caterisit sau depus din treapta, dar harul niciodata nu i se poate lua. Nici el de la sine nu mai poate renunta la preotie (gata, de azi nu mai vreau sa fiu preot... nu se poate asa ceva). Preotia este ca si camasa lui Nessus din mitologia greaca , nu mai poti sa ti-o dai jos.
3) Uneori ne alegem cine ne va urma la slujire ,alteori nu. Eu mi-as dori ca macar unul dintre fii mei (am doi) sa duca pe mai departe traditia inceputa de mine si sa se pregateasca pentru preotie , dar nu ii oblig. Daca vor simti chemarea lui Dumnezeu spre acesta ma vor urma(si ma va bucura!), dar daca Dumnezeu nu ii va chema , mai bine sa fie ei buni crestini (de rand) decat preoti nevrednici , urmasi ai unui tata nechibzuit.
4) In nici un caz, ba dimpotriva, mai lesne se mantuieste un crestin obisnuit decat un preot. Credinciosul de rand va da raspuns doar de pacatele proprii, pe cand preotul va raspunde si de ale enoriasilor sai care i-au fost dati in grija si nu a avut grija de ei. Vai de mine ca nu i-am spovedit cum trebuie pe cei incredintati, ca i-am dezlegat pentru fapte pe care nici sfintii parinti nu dau dezlegare, ca i-am smintit si s-au departat prin sminteala mea de Dumnezeu! Pentru toate acestea, si in plus pentru pacatele mele voi da seama.
Hai sa va spun o mica pilda (citita in cartea "Talcuri noi la texte vechi" a vrednicului de pomenire mitropolit Antonie Plamadeala al Ardealului):
Doi crestini, care in viata erau convinsi ca precum este pe pamant asa va fi si in cer, au trecut la Domnul. Erau buni si evlaviosi ,asa ca Dumnezeu i-a randuit in rai. Acolo, ce sa vezi, o ceata mare de ingeri faceau mare pregatire:unii asterneau pe jos covoare de parada, altii isi pregateau instrumentele muzicale, altii imprastiau flori, ce mai, pregatire de sarbatoare in toata puterea cuvantului. Credeau ca pentru ei se pregateau acelea si au dat sa intre. Deodata un inger ii ia de mana si el zice: Nu pe acolo, ci pe poarta asta mai mica din dos. Unul din ei zice atunci:De ce nu ne lati sa intram pe aici? Nu pentru noi faceti aceste pregatiri? Ingerul le raspunde: Nu, acestea sunt pentru un oaspete de seama: pentru un cardinal. Celalalt crestin zice:Vezi, ti-am spus eu, cum este pe pamant, tot asa este si in cer. Nimic nu s-a schimbat, tot cu pompa era primit cardinalul pe pamant, tot asa este primit si in cer. Vazandu-i mahniti, ingerul le-a spus :Nu va intristati, dupa poarta este la fel pentru toti. Doar ca asa ca voi vin aici la noi cu miile ,ca deja ne-am obisnuit. Un cardinal insa nu a mai intrat in rai de nu stiu cate sute de ani si de aceea s-a organizat acesta sarbatoare.
(fara nici o aluzie fata de catolici , mitropolitul Antonie a auzit-o cand era in vizita la Roma).
5) Dreptul de a sluji se retrage in conditiile ce le-am spus mai sus. Evident si acela de a mai spovedi (duhovnicia).
Duhovnicul nu are voie sa alunge pe nimeni din scaunul de spovedanie. Nu el isi alege fii duhovnicesti ci ei il aleg sa se confeseze duhovnicului. De asemeni nu poate duhovnicul sa oblige pe nimeni sa i se confeseze daca nu vrea. Este ca la doctor: esti bolnav, tu te duci sa fii consultat la cabinet ,nu te trage doctorul de maneca.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.03.2010, 22:44:25
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation Un comunicat important !

Cu toate ca am postat linkul si la alt topic , imi fac datoria de a-l posta si aici pentru a putea fi vizualizat de cei interesati . Doamne ajuta ! Deci : http://www.ziarullumina.ro/articole;...i-ortodox.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.03.2010, 23:11:33
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Vorbeam pe un alt fir despre harul pe care il primeste preotul la hirotonire si se spunea acolo ca el ramane in acel om si daca este pacatos, sau caterisit sau cum se mai cheama pedepsele la cler.
Pe de alta parte am vazut cazuri de preoti si alte persoane din cler care raman in profesie pana la moarte.
De aceea imi pun niste intrebari:
1. Preotul, diaconul, episcop, patriarh, alte persoane din biserica - nu ies la pensie? Nu au concediu?
Nu se pot retrage pe caz de boala?
Ma refer la Ortodoxie, pentru ca la alte confesiuni am inteles ca este si altfel.

2. Profesia lsi functia a cler este pentru toata viata?
Omul de rand iese la pensie si gata, se ocupa de altele, cu unele exceptii bineininteles.
Cum este la cler? Sunt obligati sa ramana prin harul pe care il primesc, sau asa vor/simt ei?

Daca aleg sa renunte la profesie, mai raman cu harul totusi?

3. Isi aleg ei urmasi si ii pregatesc?

4. Dupa moarte au statut deosebit, devin sfinti cumva invaluiti in harul lor, sau se duc la fel cu ceilalti mireni la Judecata de Apoi?

Nu reusesc sa-mi imaginez chestia asta cu harul primit definitiv.
E ca si cum ei sunt facuti automat si pentru totdeauna alt fel de oameni, au o imunitate (precum politicienii).

5. La fel pentru duhovnici - pot sa renunte, sau sa li se retraga acest har/drept, sau il au pana la moarte.
Au voie sa-si aleaga fii/fiicele duhovnicesti, respectiv sa renunte la ei?
1. Ba da, au dreptul la pensie, concediu (trebuie aprobat și sunt anumite condiții), se pot retrage.

2. Practicarea preoției nu are legătură cu harul. Aici există, din câte am înțeles, unele mici deosebiri față de catolicism. Noi credem că harul preoției este indelebil (nu poate fi șters). Taina Hirotoniei presupune, ca și cea a Botezului și Mirungerii (confirmării) imprimarea unui semn de neșters pe suflet: este "marca" sau "caracterul" cum e numit. Nimic și nimeni nu poate șterge acest semn, de aceea acestea sunt Tainele care se conferă o singură dată. Fiind o facultate a sufletului, această marcă rămâne chiar și după moarte, după cum se spune și la slujba hirotoniei ("Tu ești preot în veac"). Pentru motive deosebit de grave, preotul poate fi caterisit, adică redus la starea laicală și nu mai poate practica în mod licit ministerul preoției (decât spre pierirea sufletului său). Chiar și într-un asemenea caz, dacă apare o situație de urgență și un om este în pericol iminent de moarte și nici un alt preot nu este aproape, preotul redus la starea laicală are dreptul, datoria și facultatea să facă ceea ce preotul trebuie să facă, după care revine la starea laicală.

3. În principiu, nu preotul își alege urmașul, ci superiorul său. Cu aprobarea sa, un urmaș desemnat încă din timpul activității sale poate fi instruit să îi urmeze.

4. Toți oamenii trec prin Judecata individuală și prin Judecata de Apoi. Preoții nu fac excepție. Preoția nu este în nici un caz "pașaport spre Rai". Eventual dimpotrivă, căci lor mult li s-a dat și mult li se va cere. Nu numai că preoții sunt singurii oameni care, într-un fel, răspund și pentru păcatele altora, după cum a arătat pr GeorgeS, dar ei nu pot invoca scuza ignoranței. Un smintit sau un om care pur și simplu nu cunoaște, poate să comită, de exemplu, sacrilegiu cu Sf Împărtășanie: păcatul său va fi atenuat sau chiar înlăturat cu totul de ignoranță: pentru ei S-a rugat Isus spunând că "nu știu ce fac" când își băteau joc de Sfântul Său Trup pe cruce. Dar, dacă un preot comite exact același lucru, păcatul său e mult mai grav, fiindcă a știut Cine se află în Sfintele Daruri. Fiind mai aproape de Dumnezeu prin natura stării sale, preotul, atunci când cade, cade mai de sus și durerea e mai mare. Dante își imagina Infernul ca un loc în care nivelul cel mai de jos e ocupat de papii, episcopii și preoții care au căzut de la fața lui Dumnezeu. La urma urmei, noi suntem siguri doar în cazul unui singur om că a fost damnat, iar acesta a fost preot. Unul dintre cei 12: cel pe care Marele Preot care este Isus l-a numit "Fiul Pierzării".
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 11.03.2010 at 23:15:58.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.03.2010, 11:24:52
gabriela8 gabriela8 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.10.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.122
Send a message via Skype™ to gabriela8
Implicit

Harul ramane toata viata, nu cred ca se poate lua decat de Dumnezeu care L-a dat!
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.03.2010, 19:02:25
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de GeorgeS Vezi mesajul
Un cardinal insa nu a mai intrat in rai de nu stiu cate sute de ani si de aceea s-a organizat acesta sarbatoare.
(fara nici o aluzie fata de catolici , mitropolitul Antonie a auzit-o cand era in vizita la Roma).
cred ca asta cu cardinalul este o adaptare, tocmai ptr ca era in vizita la Roma.
am auzit de multe ori povestioara asta, insa de obicei e centrata pe intrarea unui bogat in Rai.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Va rog din toata inima rugati-va pentru mine ! andreidiniasi Umanitare 26 02.05.2012 14:17:22
Ce profesie luceafaruldincer Din Noul Testament 1 11.12.2009 11:04:02
Unii pentru altii sa ne rugam! LapetiteMoc Umanitare 13 08.08.2009 16:34:44
anunt pentru cler catalinabalhui Stiri, actualitati, anunturi 0 17.07.2009 10:31:59
Avem dreptul de a alege, nu sa aleaga altii pentru noi!!! fior Generalitati 1 08.02.2009 16:29:00