Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 29.09.2010, 11:26:08
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Sigur, Daniel... Iar "grupul" nostru sa se numeasca "sfanta doime"...

Totusi, "gura pacatosului, adevar graieste!" La cate conflicte (intre principii) am avut noi, cred ca o astfel de initiativa ne-ar ajuta pe amandoi in aceeasi masura. Oricum ar fi, mi-am cerut si imi cer iertare si acum de la tine si sa stii ca esti printre persoanele pentru care ma rog zilnic pentru sanatate si duhul blandetii, har de la Dumnezeu si bun spor, iar asta cam de cand ti-ai declarat antipatia pentru Parintele Calistrat.
Cat despre... razbunare... n-ai sa vezi la mine asa ceva. Mi-am recunoscut dintotdeauna defectul de a nu ma putea stapani pe moment, cand poate mai am reactii dure si oarecum diferite fata de obisnuitele mele mesaje. Dar dupa ce trece momentul, imi pare rau si ma caiesc pentru ca nu m-am putut stapani, desi in suflet raman pe pozitia de conflict fata de tema respectiva.
Reply With Quote
  #182  
Vechi 29.09.2010, 11:39:21
Daniel777 Daniel777 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.721
Implicit

Daca am un conflict cu o persoana,nu inseamna ca o si antipatizez,ci doar exprim un alt punct de vedere.Nu am nimic cu tine,iar fata de parintele Calistrat nu am o aversiune,ci pur si simplu mi-am format o parere mai de mult.
Nu este un parinte exagerat de rau,insa nu se afla nici in extrema cealalta,si am considerat necesar sa intervin sa "estompez" putin din sintagma "Margaritare duhovnicesti" sau de denumirea de mare duhovnic.
Stiu ca este popular,are un stil aparte prin care atrage oamenii,insa eu am considerat ca nu este in duhul adevarat.
Cel putin eu m-am ferit atunci de el,si mi-am spus parerea personala.Asta nu inseamna ca nu o sa aiba in continuare adeptii sai.
Dar sa incheiem cu acest parinte,ca nu ma pasioneaza tema.Fiecare cu optiunile lui.
In privinta rugaciunii in grup,m-ar tenta asa ceva,desi nu am experimentat inca,insa nu mi-as dori un grup mare si o tema de rugaciune pretentioasa.
Reply With Quote
  #183  
Vechi 29.09.2010, 11:58:07
OmuBun
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

In primul rand nu vreau sa monopolizez acest topic cu un curent nou si ... personalizat. Cand e vorba de "doi", aparitia "la scena deschisa" mi se pare cu totul neinspirata, atat timp cat exista PM. Ce vrem sa dovedim? Cat suntem noi de evlaviosi, sau ce trainica relatie duhovniceasca ne caracterizeaza sufletele?... Ceea ce spun eu acum, aici, poate ar fi trebuit sa spuna Dorina dincolo. Nu, Daniel. Nici nu-ti dai seama cate capcane ne pandesc la tot pasul. In multe dintre ele, eu personal am cazut din naivitate sau din orgoliu. Dar am observat acelasi lucru pe care-l observa fiecare: la altii vezi mai usor greseala decat la tine!!!

E greu de explicat, e greu de inteles... e... complicat. Si nici n-am timp. Am foarte multe probleme de rezolvat si deja sunt in intarziere. Dumnezeu iti da, dar in traista nu-ti baga. Obligatiile zilei ma cheama de ceva timp, iar eu ma oprisem aici doar sa-mi arunc... o privire!
O zi binecuvantata tuturor si Doamne-ajuta!
Reply With Quote
  #184  
Vechi 29.09.2010, 16:11:06
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de OmuBun Vezi mesajul
Nici eu! Si totusi, eu n-am stiut, desi as fi dorit sa stiu. Oricum eram ocupat cu alta initiativa, dar o catisma nu era mare lucru.

.....
Ei, si iata ca iarasi mi-am facut o duzina de dusmani!... Dar nu conteaza. Noi sa fim sanatosi!
Nu, nicidecum.
(Asa sunt eu: repezita si defensiva.. )

Adevarul este ca la vremea constituirii grupului nu prea intram pe internet.. de aceea am trait cu impresia ca deoarece sunteti membrii cu "vechime" tu si Anca faceti parte din grup. Abia ieri am inteles si am fost mirata..
Imi pare rau ca te-ai intristat.
Reply With Quote
  #185  
Vechi 29.09.2010, 22:39:56
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Cat de actuale sunt cuvintele Parintelui Proclu

Aminteam ieri seara de un articol aparut pe site , un interviu realizat de Dorina Stoica cu Parintele Proclu de la Mitocul Neamt . Am postat la " Cuvinte de folos " o invatatura extrasa din acest interviu , ce se dovedeste atat si atat de actuala :" Unii spun ca nu pot sa posteasca de bucate , macar haideti sa postim de RAUTATE ! "
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)

Last edited by cristiboss56; 29.09.2010 at 22:43:35.
Reply With Quote
  #186  
Vechi 29.09.2010, 23:16:50
Langu Langu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 08.02.2009
Locație: Madrid
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 543
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Langu
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dorinastoica14 Vezi mesajul
Nici vorbă Culai!
Și în postul Sfintei Marii s-a citit Psaltirea.De această dată inițiatorul a fost userul Colaps care însă a fost plecat un timp și a preluat userul podolschi.Marea bucurie este că acest grup constituit la secțiunea Grupuri a fost format mai mult din tineri .A fost doar două săptămâni dar cu post și împărtășanie.
În postul Crăciunului ne vom aduna cu ajutorul lui Dumnezeu toți și alții care se vor alătura nouă și vom merge mai departe cu ispite,cu încercări dar și cu binecuvântare, nepierzând nădejdea căci rugăciunea este arma creștinului.
Așa să ne ajute Dumnezeu!
Din partea fratelui Ion,Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #187  
Vechi 29.09.2010, 23:45:09
Rodica50's Avatar
Rodica50 Rodica50 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.05.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.855
Implicit

Sa aveti folos. Doamne ajuta!
__________________
Cel ce crede, se teme; cel ce se teme, se smereste; cel ce se smereste, se îmblânzeste; cel blând, pazeste poruncile; cel ce pazeste poruncile se lumineaza; cel luminat se împartaseste de tainele Cuvântului dumnezeiesc. (Sfântul Maxim Marturisitorul)
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Grup de rugaciune delia31 Umanitare 286 11.03.2024 05:41:48
Rugaciune pentru elevi si pentru profesori spre_rasarit Sectiune dedicata profesorilor de religie 5 07.07.2012 03:50:19
Acatiste la Manastiri, pentru cei care nu se afla in tara Iulia11 Generalitati 7 01.11.2010 13:48:47
Sfântul Vasile cel Mare : picături de înțelepciune - PENTRU SUFLETELE NOASTRE cristiboss56 Pocainta 19 12.01.2010 19:45:34
Pentru cei diaspora (dar si din tara)-aveti biblioteca de carti religioase? sophia Biserica Ortodoxa Romana 6 09.10.2009 00:35:55