Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 09.10.2006, 13:58:32
sovidiu sovidiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2006
Mesaje: 357
Implicit

Va_iubesc draga, poi crezi ca Domnul nostru la impartasire s-a referit cand a zis de caldicei si la canon numai? Poi eu banuiesc ca s-a referit la o adevarata abnegatzie si pathos si trairicioshie si nu la habotnicianism ca doar a osandit fariseismul si a zis clar ca asha nu prea... decat... si apoi spune si tu ce s-ar face si popii, adica parintzii duhovnicesti daca toata ziua ar fi pe capul lor sumedenie de oameni din zona care n-ar mai incapea prin biserici? :D vezi ca e bine ca macar la sarbatorile cele mari sa te imartasesti dupa spovedanie?... ca latfel... poi cine poate sti ce si cum? ... dar se stie foarte bine... iar daca nu, se mai cerceteaza... :dozingoff::)
Reply With Quote
  #12  
Vechi 10.10.2006, 12:56:23
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Draga ORY Dumnezeu sa-ti dea sanatate!O inviorare a vietii duhovnicesti este necesara fiecaruia dintre noi.Sa nadajduim in mila lui Dumnezeu!Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 11.10.2006, 11:35:45
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

MULTUMESC!,Negroponte
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.10.2006, 18:12:49
vsm vsm is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2006
Locație: Tara Maicii Domnului
Religia: Ortodox
Mesaje: 117
Implicit

Doamne ajuta!


Tuturor va doresc linistea sufleteasca de care aveti nevoie si DRAGOSTEA SA!
Sa nu fim caldicei...sa fim in clocot...rugandu-ne, postind, luptand cu noi insine, cu raul care continuu ne ataca! Sa incercam sa fim asa cum a fost EL cat a fost printre oameni, cum au fost si sunt cei care IL CAUTA PE DUMNEZEU DIN TOATA INIMA!

TREBUIE sa traim fiecare zi ca si cum ar fi ultima!
Sa fim intotdeauna pregatiti pentru INTALNIREA CU MANTUITORUL...oare cati dintre cei care mor in accidente sunt pregatiti? Bunul Tata sa aiba mila de bietele suflete!

Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 29.10.2006, 13:21:10
dorinel78 dorinel78 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.09.2006
Mesaje: 260
Implicit

in mod normal trebuie sa respectam poruncile, sa avem credinta si sa nu pacatuim. asta vrea DZEU de la noi. in acelasi timp trebuie sa fim veseli. lipsa de speranta, tristetea vin de la cel rau. daca suferim inseamna ca Dumnezeu ne incearca. nu va doriti moartea intrucat v ati saturat de viata asta sau a fi mai aproape de Dzeu. nu uitati ca trupul nostru e casa DUHULUI SFANT. Daca as fi pe moarte m as ruga pt iertarea pacatelor si sa mi le ispasesc pe lumea asta..
oricat de nefericiti am fi nu trebuie sa ne pierdem speranta, credinta ca Dzeu ne va ajuta. ne incearca sa vada cat de mult Il iubim. in caz contrar suntem pierduti. nu uitati suferinta ajuta la mantuirea noastra
Reply With Quote
  #16  
Vechi 11.09.2009, 19:14:20
teatru-copii teatru-copii is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Botosani - Saveni
Religia: Ortodox
Mesaje: 181
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru teatru-copii
Implicit in fiecare zi

Citat:
În prealabil postat de vsm Vezi mesajul
Doamne ajuta!

TREBUIE sa traim fiecare zi ca si cum ar fi ultima!
Sa fim intotdeauna pregatiti pentru INTALNIREA CU MANTUITORUL... Bunul Tata sa aiba mila de bietele suflete!

Doamne ajuta!
Am aflat acest topic foarte util.
Nu mai stiu de unde, exista o povata de genul:
"Sa te rogi ca si cum ai muri in fiecare clipa si sa muncesti ca si cum n-ai muri niciodata."

Doamne Isuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, pentru rugaciunile Preasfintei Nascatoare de Dumnezeu si ale tuturor sfintilor, miluieste-ne pe noi!
Reply With Quote
  #17  
Vechi 11.09.2009, 23:30:41
Mitza11 Mitza11 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2009
Locație: SNAGOV
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit

subscriu la ce au scris vsm si elena...
Reply With Quote
  #18  
Vechi 12.09.2009, 00:00:24
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sovidiu Vezi mesajul
Va_iubesc draga, poi crezi ca Domnul nostru la impartasire s-a referit cand a zis de caldicei si la canon numai? Poi eu banuiesc ca s-a referit la o adevarata abnegatzie si pathos si trairicioshie si nu la habotnicianism ca doar a osandit fariseismul si a zis clar ca asha nu prea... decat... si apoi spune si tu ce s-ar face si popii, adica parintzii duhovnicesti daca toata ziua ar fi pe capul lor sumedenie de oameni din zona care n-ar mai incapea prin biserici? :D vezi ca e bine ca macar la sarbatorile cele mari sa te imartasesti dupa spovedanie?... ca latfel... poi cine poate sti ce si cum? ... dar se stie foarte bine... iar daca nu, se mai cerceteaza... :dozingoff::)
Pai pe tine sovidiu (actualul vsovi) cred ca te tine Dumnezeu oricum mai mult decat pe noi ca ii esti simpatic numa si dupa cum postezi! Pe mine ma umfla rasul de fiecare data cand vad o postare de-a ta si-mi esti tare simpatic:)
Io n-as vrea sa ma ia Dumnezeu acum ca-s tare pacatos si m-as duce direct in iad. Chiar daca oricum sunt mai bine decat in trecut cand nu stiam de Dumnezeu. Mi-as dori, nu sa-mi dea 200 de ani de pocainta (ca poate ma sfintesc mai repede) dar sa-mi dea exact atat cat trebuie ca sa ma agat cu varful unghiilor de cel mai jos locsor al Raiului. Ca odata prins nu-i mai dau drumu'.
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 12.09.2009, 08:55:21
teatru-copii teatru-copii is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2009
Locație: Botosani - Saveni
Religia: Ortodox
Mesaje: 181
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru teatru-copii
Implicit sa nu patesti

Citat:
În prealabil postat de caminaris Vezi mesajul
Pai pe tine sovidiu (actualul vsovi) cred ca te tine Dumnezeu oricum mai mult decat pe noi ca ii esti simpatic numa si dupa cum postezi! Pe mine ma umfla rasul de fiecare data cand vad o postare de-a ta si-mi esti tare simpatic:)
Io n-as vrea sa ma ia Dumnezeu acum ca-s tare pacatos si m-as duce direct in iad. Chiar daca oricum sunt mai bine decat in trecut cand nu stiam de Dumnezeu. Mi-as dori, nu sa-mi dea 200 de ani de pocainta (ca poate ma sfintesc mai repede) dar sa-mi dea exact atat cat trebuie ca sa ma agat cu varful unghiilor de cel mai jos locsor al Raiului. Ca odata prins nu-i mai dau drumu'.
Este o pilda cu un pacatos care sa tanguia amarnic in iad. Pana la urma Dumnezeu vrea sa-l scape si ii da un fir subtire de ata. Odata cu el s-au agatat si altii si le-a tras un picior sa ramana singur. Bineinteles ata s-a rupt. Si i-a zis ingerul ca degeaba se va tangui de-acum. Ca ata aceea subtire ar fi tinut oricat de multi frati ai lui, din mila lui Dumnezeu, dar cu rautatea lui si-a adus pierzarea.

Se mai spune undeva sa ne rugam sa intram si la uma urmei, dar sa ramana usa deschisa...
Reply With Quote
  #20  
Vechi 17.03.2010, 11:12:55
marria_sb's Avatar
marria_sb marria_sb is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2007
Locație: Timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit

Cu siguranta ca daca as afla ca mai am putin de trait m-as ingriji mai mult de suflet.
__________________
"Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide. Că oricine cere ia; și cel ce caută găsește, și celui ce bate i se va deschide."(Lc.11, 9-13)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Probleme in familie, un sfat daca aveti sa-mi dati va rog Laura19 Generalitati 86 04.07.2011 15:53:18
Daca aveti copii..... zack Generalitati 10 23.06.2011 15:05:20
Ce ai face daca ai afla ca peste 3 zile vei muri? alexdu Generalitati 50 31.12.2010 12:14:14
Daca ar fi trait... silverstar Generalitati 32 10.03.2009 00:15:08