Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 01.08.2011, 22:21:40
Cristina Maria Cristina Maria is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 9
Implicit Facebook: bun sau rau ?

Buna! Am deschis acest subiect cu speranta ca as putea sa gasesc aici argumentele necesare care sa sustina insusirea de a fi bun, sau de a fi rau facebook-ul.
Va multumesc!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 01.08.2011, 22:33:04
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

În sine, nu e nici bun, nici rău. E moralmente neutru. Dar e încă un mijloc de a pierde timpul. Iar pierderea de timp e un lucru rău.

Eu mă consider aflat în perioadă de probă, în delegație de serviciu. În delegație ne mai și relaxăm, OK. Dar, dacă mai mult ne relaxăm decât lucrăm, s-ar putea ca șefului să nu-i placă. Cât timp sunt în delegație, nu spune nimic, vrea să vadă până unde îmi merge lenea. Dar, când am să mă întorc și am să dau ochii cu el, făcând raportul de activitate și decontul, mă tem că nu o să-mi ofere contractul pe durată nedeterminată la care am sperat.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 30.10.2012, 19:05:35
Zeytin Zeytin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2011
Locație: United Kingdom
Religia: Ortodox
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
În sine, nu e nici bun, nici rău. E moralmente neutru. Dar e încă un mijloc de a pierde timpul. Iar pierderea de timp e un lucru rău.

Eu mă consider aflat în perioadă de probă, în delegație de serviciu. În delegație ne mai și relaxăm, OK. Dar, dacă mai mult ne relaxăm decât lucrăm, s-ar putea ca șefului să nu-i placă. Cât timp sunt în delegație, nu spune nimic, vrea să vadă până unde îmi merge lenea. Dar, când am să mă întorc și am să dau ochii cu el, făcând raportul de activitate și decontul, mă tem că nu o să-mi ofere contractul pe durată nedeterminată la care am sperat.
Ce comparatie mai e si asta? Penibil pentru nivelul dumneavoastra... dar poate ati fost in pana de inspiratie la momentul respectiv deci va scuz :)
Revenind la subiect: eu am fost anul acesta voluntar la o asociatie de protectie a animalelor, sarcina fiind in principal pagina de facebook. Si, datorita acestei pagini si a faptului ca am petrecut aproape 17 ore/zi in oraselul micut in care locuiesc am reusit imbunatatirea situatiei cateilor fara stapan din adapostul public si realizarea a aporoximativ 200 de adoptii in afara tarii. Sa mai amintesc si campania de sterilizare ( 180 de catei) care a avut loc datorita informarii pe facebook.. da acest "diavol" de facebook.
__________________
"Cand iti aduci aminte de Dumnezeu inmulteste rugaciunea, ca atunci cand Il vei uita, Domnul sa-si aduca aminte de tine." - Marcu Ascetul
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.10.2012, 20:03:48
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

"Prietenii virtuale"???
Multi dintre cei care folosesc FB au in cercul de prieteni persoane pe care le cunosc si in viata reala.
Mai ales pt cei care sunt departe de casa,acest tip de comunicare este o adevarata binecuvantare.

In cazul acesta si telefonia si posta/mesageria sunt contraindicate,sunt tot uneltele diavolului,deoarece"oamenii nu se intalnesc fizic".

Timpul se poate pierde in diverse moduri,oamenii se pot intalni si-si pot petrece timpul in betii,batai sau barfe ore intregi si in viata reala.Faptul ca-si petrec timpul pe FB nu este important,ci felul in care il petrec...
Care sunt roadele lor?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 02.11.2012, 11:27:42
FiulRisipitor's Avatar
FiulRisipitor FiulRisipitor is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 657
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru FiulRisipitor
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Mai ales pt cei care sunt departe de casa,acest tip de comunicare este o adevarata binecuvantare.
Ce s-a intamplat cu e-mailul? Messenger, Skype, si altele?
Chiar duceam lipsa de metode de comunicare?

Personal nu folosesc facebook. Oamenii pe care vreau sa-i gasesc daca imi sunt dragi si mi-e gandu la ei ii gasesc si fara facebook. La fel cred ca si eu pot fi gasit daca cineva vrea sa ma gaseasca, nu trebuie sa-i invit eu afisandu-ma. Facebook e mai mult decat socializare si comunicare, te invita la a-ti afisa cat mai mult din personalitatea ta, la un fel de BigBrother online. Il gasesc nefolositor si incompatibil cu mine.
__________________
"În zadar se numește creștin acela, care nu are dovadă sensibilă că Harul lui Dumnezeu sălășluiește în el" - Sf. Simeon Noul Teolog
Reply With Quote
  #6  
Vechi 03.11.2012, 01:20:02
Raoul's Avatar
Raoul Raoul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.12.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.046
Implicit

E frumos ca vezi si poze, vezi pe unde sunt sau au fost prietenii tai si cu cine (prin check-in), e destul de interesant si o modalitate placuta de a-ti umple timpul liber, de a te relaxa. A devenit un fel de "sport national".
Reply With Quote
  #7  
Vechi 03.11.2012, 10:57:25
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Personal nu folosesc facebook. Oamenii pe care vreau sa-i gasesc daca imi sunt dragi si mi-e gandu la ei ii gasesc si fara facebook. La fel cred ca si eu pot fi gasit daca cineva vrea sa ma gaseasca, nu trebuie sa-i invit eu afisandu-ma. Facebook e mai mult decat socializare si comunicare, te invita la a-ti afisa cat mai mult din personalitatea ta, la un fel de BigBrother online.
Subscriu. Într-un fel sunt de acord și cu cei care spun că depinde pt. ce îl folosești însă natura aplicației este astfel gândită încât să te facă să intri în bâlciul pomenit și eu cred că e aproape imposibil să nu începi să urmezi linia respectivă fie și în moduri extrem de subtile.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 04.11.2012, 00:43:28
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Ce s-a intamplat cu e-mailul? Messenger, Skype, si altele?
Chiar duceam lipsa de metode de comunicare?

Personal nu folosesc facebook. Oamenii pe care vreau sa-i gasesc daca imi sunt dragi si mi-e gandu la ei ii gasesc si fara facebook. La fel cred ca si eu pot fi gasit daca cineva vrea sa ma gaseasca, nu trebuie sa-i invit eu afisandu-ma. Facebook e mai mult decat socializare si comunicare, te invita la a-ti afisa cat mai mult din personalitatea ta, la un fel de BigBrother online. Il gasesc nefolositor si incompatibil cu mine.
Nu stiu ce s-a intamplat cu celalalte metode de comunicare,insa daca prietenii mei folosesc FB si nu skype sau messenger este logic ca numai pe FB devin accesibili.Unii prefera una,altii alta.

Eu de felul meu sunt toleranta cu lumea,fiindca este loc pt fiecare sub soare chiar daca suntem diferiti.
Oare ce este rau in socializare si comunicare?
Cum sa ma invite sa afisez personalitatea mea?Ma invita,dar daca eu nu dau curs?
Fiecare este responsabil ce afiseaza acolo,cine vrea afiseaza poze nud aratandu-se altora,altii afiseaza rugaciuni,citate celebre inspirationale,altii ganduri zilnice.

Cred ca un sfant,ar ramane sfant si pe FB,tu ce crezi?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 07.11.2012, 22:17:00
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Zeytin Vezi mesajul
Ce comparatie mai e si asta? Penibil pentru nivelul dumneavoastra... dar poate ati fost in pana de inspiratie la momentul respectiv deci va scuz :)
Revenind la subiect: eu am fost anul acesta voluntar la o asociatie de protectie a animalelor, sarcina fiind in principal pagina de facebook. Si, datorita acestei pagini si a faptului ca am petrecut aproape 17 ore/zi in oraselul micut in care locuiesc am reusit imbunatatirea situatiei cateilor fara stapan din adapostul public si realizarea a aporoximativ 200 de adoptii in afara tarii. Sa mai amintesc si campania de sterilizare ( 180 de catei) care a avut loc datorita informarii pe facebook.. da acest "diavol" de facebook.
Cu alte cuvinte, Facebook e un loc bun pentru taiat frunza la caini.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 30.10.2012, 21:06:53
Ivanacristescu Ivanacristescu is offline
Member
 
Data înregistrării: 07.05.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 92
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
În sine, nu e nici bun, nici rău. E moralmente neutru. Dar e încă un mijloc de a pierde timpul. Iar pierderea de timp e un lucru rău.

Eu mă consider aflat în perioadă de probă, în delegație de serviciu. În delegație ne mai și relaxăm, OK. Dar, dacă mai mult ne relaxăm decât lucrăm, s-ar putea ca șefului să nu-i placă. Cât timp sunt în delegație, nu spune nimic, vrea să vadă până unde îmi merge lenea. Dar, când am să mă întorc și am să dau ochii cu el, făcând raportul de activitate și decontul, mă tem că nu o să-mi ofere contractul pe durată nedeterminată la care am sperat.
Foarte ...subtil.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Chiar pot chistiga un iPad 4 pe facebook? mariusfanea Intrebari utilizatori 2 18.12.2012 12:59:56
Cont pe Facebook pro/contra? caty_deea Generalitati 23 15.08.2011 19:29:00
Peste 8000 de amenintari cu moartea de la crestini pe Facebook cocacoc Generalitati 65 11.08.2011 14:52:50
Facebook ? podariuv Intrebari utilizatori 24 11.06.2010 15:15:23