Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #11  
Vechi 20.02.2010, 19:13:37
nobodyin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de radu32 Vezi mesajul
io zic ca trebuie sa divortezi numaidecat,nici sa nu mai stai pe ganduri !
Si cred ca de la inceput ti l-ai ales prost ,acuma numai tragi ponoasele !
in cazul in care nu ai realizat inca tin sa te anunt ca esti pe un forum crestin ortodox,asa ca daca vrei sa dai sfaturi(desi eu unul te-as sfatui sa nu o faci)incearca sa dai sfaturi ortodoxe!!!
Reply With Quote
  #12  
Vechi 20.02.2010, 19:35:53
calyfa calyfa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.11.2009
Locație: Braila
Religia: Ortodox
Mesaje: 2
Implicit

Daca ar fi avut loc un accident si toti banii aceia ar fi trebuit sa-i dai prin doctori ca sa-ti salvezi sotul ai fi stat pe ganduri?
Daca dupa toate cele sotul ar fi ramas cu o trauma psihica ai fi fost mai impacata?
Ai spus ca erati in stare sa mutati muntii?....IATA-I
Ai spus ca va iubeati? Acum e momentul sa-i arati cat de mult, pt ca e cazut la pamant si acum are cu adevarat nevoie de dragostea ta.....si.... daca exista cineva care sa-l poata ridica si salva acea esti TU. deasemeni tot tu poti sa-l si "ucizi" divortand.Tu trebuie sa alegi si ma rog, sa-ti dea Dumnezeu intelepciunea si puterea sa faci ceea ce trebuie, dar orice vei alege, va fi urmat de multa suferinta si munca,... vei avea nevoie de f multa rabdare si putere, va trebui sa daruiesti in orice chip, pt ca la final sa ai sufletul impacat.
ocupa-i timpul cu iubirea voastra (nu neaparat tandreturi) cu lucruri mici pe care vi le-ati dorit dar nu le-ati facut, ca sa strangeti acei bani. daca ai fi avut banii si nu ti-ar fi trebuit ce ai fi facut cu ei?.... fa-o acum si salvativa AMANDOI.
Maica Domnului, fie cu voi!
Reply With Quote
  #13  
Vechi 20.02.2010, 19:44:55
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Sotul tau se va putea vindeca numai daca se va apropia de Dumnezeu. Adica va incepe sa creada, sa se roage ,sa tina posturi etc.
Altfel nu va avea sorti de izbanda! E bine ca tu te rogi si crezi dar e nevoie si de participarea lui pt ca altfel nu va reusi sa faca nimic.
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #14  
Vechi 20.02.2010, 19:45:28
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de calyfa Vezi mesajul
Daca ar fi avut loc un accident si toti banii aceia ar fi trebuit sa-i dai prin doctori ca sa-ti salvezi sotul ai fi stat pe ganduri?
Daca dupa toate cele sotul ar fi ramas cu o trauma psihica ai fi fost mai impacata?
Ai spus ca erati in stare sa mutati muntii?....IATA-I
Ai spus ca va iubeati? Acum e momentul sa-i arati cat de mult, pt ca e cazut la pamant si acum are cu adevarat nevoie de dragostea ta.....si.... daca exista cineva care sa-l poata ridica si salva acea esti TU. deasemeni tot tu poti sa-l si "ucizi" divortand.Tu trebuie sa alegi si ma rog, sa-ti dea Dumnezeu intelepciunea si puterea sa faci ceea ce trebuie, dar orice vei alege, va fi urmat de multa suferinta si munca,... vei avea nevoie de f multa rabdare si putere, va trebui sa daruiesti in orice chip, pt ca la final sa ai sufletul impacat.
ocupa-i timpul cu iubirea voastra (nu neaparat tandreturi) cu lucruri mici pe care vi le-ati dorit dar nu le-ati facut, ca sa strangeti acei bani. daca ai fi avut banii si nu ti-ar fi trebuit ce ai fi facut cu ei?.... fa-o acum si salvativa AMANDOI.
Maica Domnului, fie cu voi!
Nu cred ca e vorba de bani pur si simplu, e vorba de o directie in care ar trebui sa traga amandoi, iar el papa banii...asemenea unui copil mic, cu gandul sa nu afle mama!!

Deci nu e vorba de o punga cu bani, uitata in troleu...ci de minciuna, lipsa de responsabilitate, si de o patima care in genere...evolueaza foarte urat, ajungandu-se la furat din casa, datorii peste datorii...si deja lucrurile sunt scapate de sub control...de ceva timp, si asta in ciuda discutiilor si problemelor prin care au trecut candva!
Reply With Quote
  #15  
Vechi 20.02.2010, 19:53:45
sergiu's Avatar
sergiu sergiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.06.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 451
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Radu32 Vezi mesajul
io zic ca trebuie sa divortezi numaidecat,nici sa nu mai stai pe ganduri !
si cred ca de la inceput ti l-ai ales prost ,acuma numai tragi ponoasele !
Am mai vazut si alte postari ale tale. Du-te te rog pe alte forumuri, lasa-ne ca ne descurcam de minune si fara alde tine aici!
Dumnezeu sa te ierte, vad ca te sinucizi in fiecare secunda...
__________________
Doamne, Dumnezeul meu, desi nu am facut nici un bine inaintea Ta, da-mi dupa harul Tau, sa pun inceput bun.
Reply With Quote
  #16  
Vechi 20.02.2010, 20:28:37
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anonimaf Vezi mesajul
pe Dumnezeu il simt departe...si nu pot sa ma abtin sa nu ma razvratesc, sa nu-L intreb de ce?
inteleg ce simti. Dar gandeste-te ca si Dumnezeu sufera alaturi de tine.
Si sunt convins ca sufera cat tine adaugat cu suferinta sotului tau plus parintii lui, si toata suferinta lumii.

Dar gandeste-te putin, ce-ar putea sa faca?
Ce ar fi putut face?
Acolo unde toti dracii stau in jurul celor ce arunca zarurile si-si freaca mainile sa vina si El sa-i poarte barbatului tau noroc? Sa nu-l fi lasat sa se duca acolo. Pai crezi ca vocea constiintei (adica vocea lui Dumnezeu) in barbatul tau nu i-a spus sa nu faca aia? Nu i-a dat mustrari de constiinta? Dar daca el a tot trecut peste asta, si n-a vrut sa auda?

Sa-l traga de maneca? Eu sunt convins ca de multe ori face si asta, dar noi tragem si mai tare decat el si batem din picior. De cate ori nu potriveste Dumnezeu lucrurile sa nu se intample si noi mergem impotriva lor cum trage capra de lant?

Ce poate face Dumnezeu pentru a indrepta lucrurile atata timp cat noi cautam sa le strambam? Ca daca ne-ar paraliza cand am vrea sa facem o fapta rea si ne-ar vindeca cand ne iese din minte, sa vezi ce s-ar strange lumea ca la urs si ar iscodi minunea asta.
Si ar zice, asta nu e viata, ce suntem noi, papusile lui Dumnezeu? De ce ne-a mai facut?

Asa ca draga anonima, sunt convins ca te doare, si sigur mult mai tare decat ne inchipuim noi cu totii impreuna, dar sa stii ca nu te razvratesti pe cine trebuie. Ar trebui sa fiti apropiati ca durerea este de ambele parti si numai El ti-o stie cu adevarat.

Last edited by bmadalin; 20.02.2010 at 20:31:55.
Reply With Quote
  #17  
Vechi 20.02.2010, 21:03:33
cherub cherub is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 422
Implicit anonimaf, depasteste barierele psihologice

anonimaf, referitor la pb ta, cred ca ar exista cam 2 'solutii'/'posibilitati' - ori incepi sa mergi la bis. si sa te rogi insistent (cu post), cerand ajutorul lui Dumnezeu si al Sfintilor, pt. sotzul tau, ori... nu mai are rost sa te mai complaci intr-o astfel de situatie si gasesti puterea sa divortezi ('masura' cam drastica, totusi). Incepi printr-o spovedanie generala sincera, si discutie cu un duhovnic iscusit, cere sfat etc.

In loc sa te tot razvratesti degeaba, mai bine apuca-te si fa-ti o introspectzie mai serioasa si amanuntzita, recunoaste-ti greselile, mergi de le spovedeste, (si ai sa simti cum renasti spiritual, ulterior, si ai putea incepe sa vezi lucrurile intr-o alta lumina etc).

Gandul ca il simtzi departe pe Dumnezeu nu este decat o alta bariera psihologica (sau ispita draceasca - tot aia) care trebuie depasita cat mai curand posibil - incepi chiar de-acum!... Cu ajutorul lui Dumnezeu, se poate, curaj! 'Toate panzele sus!'

PS: Citeste 'Paraclisul Maicii Domnului', zilnic, daca poti (nu dureaza mai mult de 15-20 minute), caci ajuta F. mult, la necazuri grele (si in toate cele). Sa speram ca va va lumina mintile sa luati deciziile bune, corecte, dar, cel mai important, ca va aduce vindecarea sotzului, recuperarea completa. Oh, si tocmai mi-am amintit de 'Acatistul Sf. Mina' - care este un Sfant, ajutator si al celor cazuti in datorii grele, printre altele. N-ar strica sa citesti si acest acatist, tot zilnic, macar pt. o perioada (40 de zile etc). Sau 'Acatistul Sf. Nectarie' - Sfant cunoscut mai mult pt. vindecari miraculoase de cancer (diverse tipuri), dar ajuta si in multe alte prob. Mai sunt si alti Sfinti, precum Sf. Spiridon, Sf. Nicolae, Sf. Parascheva, Sf. Dimitrie s.a. - Sfinti mai cunoscuti/populari, care ajuta grabnic (depinde si de pacatele fiecaruia, gradul de pocaintza - parere de rau, intensitatea rugaciunii etc).

Last edited by cherub; 20.02.2010 at 21:16:26.
Reply With Quote
  #18  
Vechi 20.02.2010, 21:08:02
Marimira's Avatar
Marimira Marimira is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 574
Implicit

Daca cineva poate ajuta, atunci cu siguranta acel Cineva este nimeni altul decat Dzeu ...de El trebuie sa te apropii...pe El trebuie sa-L cauti...Lui trebuie sa-i spui totul...sa i te confesezi...sa-L rogi ...sa speri, sa incerci...unde Il poti gasi... in casa Lui prin slujbele care se fac..si in inima ta.
Insa de un indrumator ai nevoie, un preot-daca te-ai putea hotari sa te spovedesti...sa-ti cauti un duhovnic..acela te-ar putea ghida...mai bine decat noi...insa nu alerga la oricine..cauta un duhovnic bun...sporit ...cu experienta. Te rog nu dispera ..oamenii au probl.chiar mai mari decat aceasta..boli incurabile...lipa unei locuinte...copii multi..saracie...si multe altele tot greu de dus...dar Dzeu ii incearca pe cei pe care ii iubeste mai mult pt.ca sa si-i apropie.
Doamne ajuta!
__________________
1.Toate respira prin darul lui Dumnezeu!
2. Oricat ai fi de bun, nu esti suficient de bun!
3. Omul smerit poate sa miste astrele!
Reply With Quote
  #19  
Vechi 20.02.2010, 21:17:25
Hartford's Avatar
Hartford Hartford is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.11.2005
Locație: USA
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.809
Implicit dar daca

Citat:
În prealabil postat de anonimaf Vezi mesajul
buna ziua, nu stiu exact ce caut pe acest forum..poate doar sa-mi citeasca cineva gandurile fiindca nu am cu cine sa vorbesc despre problema mea,nu exista nimeni care sa ma asculte.... intotdeauna am crezut ca Dumnezeu ma iubeste si imi ofera mai mult decat merit..acum am ajuns sa nu mai cred asta.
sunt casatorita civil de 1 an de zile, asta dupa ce am avut o relatie cu sotul meu de aproape 10 ani, de cand eram pe bancile liceului..am crezut ca putem muta muntii impreuna.

anul trecut pe vremea asta sotul meu a venit si mi-a spus ca a pierdut la jocuri de noroc aproape 80 milioane vechi...am fost distrusa. a pierdut banii din incasari de la serviciu si trebuia sa-i dea inapoi intr-un timp scurt...cu greu m-a convins si am vandut un imobil, a platit datoriile si restul banilor i-am pus la banca...am trecut peste.

acum cateva zile aflu cu groaza ca nu mai avem nici un ban in banca...nimic. s-au dus pe apa sambetei, la jocuri...500 miloane vechi, bani pe care nu-i vom putea stange nicodata din salariu.
este dependent...bolnav practic.
erau banii nostri cu care speram ca intr-o zi sa-i dam ca avans ptr casa. stam la parintii lui.....

nu mai simt nimic...nu mai vreau nimic, nu mai vreau sa-l mai vad, nu mai vreau sa-l privesc in ochi..sa aud ca-i pare rau. ma simt vinovata, nu am cu cine sa vb, parintii lui au aflat dar ce pot face? parintilor mei nu le voi spune...nu le pot umbri batranetile cu asa sufeinta, nu vreau sa-i dezamagesc..

pe Dumnezeu il simt departe...si nu pot sa ma abtin sa nu ma razvratesc, sa nu-L intreb de ce?

ma gandesc sa divortez...dar nu pot, il iubesc totusi...
dar nu mai am puterea sa o iau de la capat, si ma intreb daca mai are rost...
Nu poti sa-ti pierzi casnicia pentru niste bani, si gindeste-te daca era invers tu sa suferi de boala asta..........si el se gindea sa divorteze de tine? Loteria asta intradevar e boala grea dar trebuie sa ai limite asa cum am eu Incearca sa-l convigi cu frumosul nu cu amenintari ca altfel s-ar putea sa fie si mai rau.
__________________
Rugaciunea care-i plansa
In a lacrimei parau,
Te sfinteste si te-nalta
Ca sa-l vezi pe Dumnezeu!
Reply With Quote
  #20  
Vechi 20.02.2010, 21:30:53
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Si totusi nu e vorba mai mult de modalitatea in care s-au pierdut acei bani, decat de bani in sine?

Fata e suparata din mai multe motive, nu doar pentru ca a pierdut niste bani; e vorba de socul in sine, de minciuna din partea sotului, de iresponsabilitatea lui, de dualism, de lipsa de consideratie pentru omul care iti este alaturi, si alaturi de care normal ar fi sa construiesti ceva, nu sa furi de la el...Doamneeee!!
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
De unde as putea incepe? 3874960 Pocainta 13 29.07.2010 22:33:54
cum as putea dumitrucelmare2000 Reguli generale de utilizare a forumului 3 01.02.2010 12:33:43
Cine ar putea sa ma lamureasca? Bator Generalitati 12 21.09.2009 11:25:52
Daca ai putea sa alegi... draghia_aurelian Generalitati 33 12.01.2009 18:17:37