Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #491  
Vechi 02.09.2010, 12:22:45
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

De la tine Samson am asteptat un raspuns la o intrebare a mea, de ieri, care nu a mai venit. de atunci, iaca sunt vreo 4 pagini scrise deja. eu, dupa cum ai vazut m-am retras si sincer sa iti spun nici nu mai astept raspunsul tau. ca oricum nu ma face pe mine mai credincioasa parerile tale.
Reply With Quote
  #492  
Vechi 02.09.2010, 12:24:57
samson samson is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.08.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Am vazut sectant botezat in legea lui care aduna picaturile de cafea de pe masa si le baga in gura, de zgarcit ce era.
Am vazut sectant botezat in legea lui care fura cat putea intocmind acte false cu un zambet larg pe fata si purtand Biblia la subrat.
Exact ceea ce spuneam si eu, botezul nu e garantia primirii Duhului Sfant.
Oricum la cata evaziune fiscala e in romania probabil sunt si patroni "pocaiti" care fac lucrul acesta si nu neg. Dar asta nu schimba cu nimic datele problemei.
Reply With Quote
  #493  
Vechi 02.09.2010, 12:26:46
samson samson is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.08.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
De la tine Samson am asteptat un raspuns la o intrebare a mea, de ieri, care nu a mai venit. de atunci, iaca sunt vreo 4 pagini scrise deja. eu, dupa cum ai vazut m-am retras si sincer sa iti spun nici nu mai astept raspunsul tau. ca oricum nu ma face pe mine mai credincioasa parerile tale.
ce raspuns?o sa ma uit sa vad si o sa iti raspund.
Reply With Quote
  #494  
Vechi 02.09.2010, 12:32:43
samson samson is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.08.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Spre linistea ta, Doriana greseste amarnic. Nu m-ai enervat tu Samsone, m-a amarat discutia inversunata de aici dintre tine si ceilalti, am citit-o pana la capat si mi s-a parut desarta, in van, flecara, care nu are alt scop decat in a demonstra fiecare la randul lui ca el are dreptate si in final de fapt cat de plin de sine e.
Si: nu de ce l-am enervat ci : de ce am enervat-o.
Nu ma enervez, ca nu am de ce. Fiecare cu convingerile lui. Dar vezi tu:
Daca sunt invitata in casa ta, atunci cand intru nu incep sa o critic ca e prost construita, ca e murdara si urata.
Fiind sectiunea de culte si secte ma gandesc ca adminul a luat in calcul faptul ca vor fi opinii diferite de cele ale ortodocsilor altfel nu ar fi facut aceasta sectiune "Biserica ortodoxa si alte religii".
Daca citesti topicul de la inceput ai sa vezi ca tot NP au fost cei atacati, din punctul tau de vedere noi nu am avea dreptul la replica?Citeste prima postare a topicului.
Reply With Quote
  #495  
Vechi 02.09.2010, 15:47:43
licorcrist licorcrist is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2009
Mesaje: 55
Implicit

Citat:
În prealabil postat de samson Vezi mesajul
Intrebarea mea era de ce atatia oameni care sunt botezati, deci nascuti din nou din punctul ortodox de vedere, traiesc in pacat. Unde e nasterea din nou?
Si

Citat:
În prealabil postat de samson Vezi mesajul
Unde e evidenta nasterii din nou?
"S-a făcut odată adunare la schit despre un frate care greșise, iar părinții vorbeau. Avva Pior însă tăcea; apoi s-a ridicat, a ieșit, și a luat un sac, umplându-l de nisip, și-l căra pe umăr. Și punând puțin nisip într-un săculeț îl ducea pe dinainte. Întrebat fiind de părinți ce va să fie asta, le zise: sacul cel cu mult nisip sunt greșelile mele, că sunt multe; iar acestea puține ale fratelui meu sunt dinainte, și-mi petrec vremea judecându-l. Nu așa ar trebui să fac, ci să mi le car pe ale mele dinainte și să mă îngrijesc de ele, și să-l rog pe Dumnezeu să mă ierte".

«Toate sunt curate celor curați, iar celor necurați și conștiința și toate le sunt spurcate» (Tit 1, 15)

Nu judeca, si nu vei fi judecat. Evidenta oamenilor nu e ca evidenta Domnului.
Reply With Quote
  #496  
Vechi 02.09.2010, 16:43:20
samson samson is offline
Banned
 
Data înregistrării: 25.08.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de licorcrist Vezi mesajul
Si



"S-a făcut odată adunare la schit despre un frate care greșise, iar părinții vorbeau. Avva Pior însă tăcea; apoi s-a ridicat, a ieșit, și a luat un sac, umplându-l de nisip, și-l căra pe umăr. Și punând puțin nisip într-un săculeț îl ducea pe dinainte. Întrebat fiind de părinți ce va să fie asta, le zise: sacul cel cu mult nisip sunt greșelile mele, că sunt multe; iar acestea puține ale fratelui meu sunt dinainte, și-mi petrec vremea judecându-l. Nu așa ar trebui să fac, ci să mi le car pe ale mele dinainte și să mă îngrijesc de ele, și să-l rog pe Dumnezeu să mă ierte".

«Toate sunt curate celor curați, iar celor necurați și conștiința și toate le sunt spurcate» (Tit 1, 15)

Nu judeca, si nu vei fi judecat. Evidenta oamenilor nu e ca evidenta Domnului.
Dumnezeu spune clar care sunt dovezile nasterii din nou. Hristos le spune ucenicilor ca pe om il cunosti dupa roadele lui. Ori daca roadele sunt evidente, ce concluzie poti sa tragi?
Poate pomul bun sa faca roade rele?
Apostolul Ioan in intaia sa epistola spune asa:
"Și întru aceasta știm că L-am cunoscut, dacă păzim poruncile Lui.
Cel ce zice: L-am cunoscut, dar poruncile Lui nu le păzește, mincinos este și întru el adevărul nu se află.
Iar cine păzește cuvântul Lui, întru acela, cu adevărat, dragostea lui Dumnezeu este desăvârșită. Prin aceasta, cunoaștem că suntem întru El.
Reply With Quote
  #497  
Vechi 02.09.2010, 17:38:43
Doriana Doriana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2009
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 2.619
Implicit

Citat:
În prealabil postat de samson Vezi mesajul
Adica?De ce l-am enervat eu?Faptul ca nu suporta alte conceptii si se enerveaza din cauza asta nu e problema mea.
Probabil ca nu e problema ta. Insa eu nu am inteles ce te indeamna sa-ti expui numai conceptiile care stii ca deranjeaza si enerveaza, desi ai posibilitatea de a oferi pacea si pe Hristos. Fiecare seamana in jurul lui ce are. E bine sa te intrebi ce semeni tu si ce cauti , de fapt. Adevarul nu prea are nici o valoare daca nu e semanat in dragoste.
__________________
"Iar mie, să nu-mi fie a mă lăuda, decât numai în crucea Domnului nostru Iisus Hristos, prin care lumea este răstignită pentru mine, și eu pentru lume!" Gal 6:14
Reply With Quote
  #498  
Vechi 02.09.2010, 18:31:19
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Citat:
În prealabil postat de samson Vezi mesajul
Botezul in apa e o porunca pentru cei care s-au increzut in Hristos. Un om cand se boteaza se stie clar ca e al lui Hristos Hristos de asta cere botezul in apa, ca marturie a credintei noastre. Daca nu ar exista un semn exterior de unde stii care e credincios si care nu?
Botezul nu este un simplu simbol ci o sfanta taina instituita de Hristos.


Ioan 3:5 Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva din apă și din Duh, nu va putea să intre în împărăția lui Dumnezeu.

Ioan 19:33. Dar venind la Iisus, dacă au văzut că deja murise, nu I-au zdrobit fluierele. 34. Ci unul din ostași cu sulița a împuns coasta Lui și îndată a ieșit sânge și apă. 35. Și cel ce a văzut a mărturisit și mărturia lui e adevărată; și acela știe că spune adevărul, ca și voi să credeți.

Marcu 16:16 Cel ce va crede și se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi.

Matei 28:19 Drept aceea, mergând, învățați toate neamurile, botezându-le în numele Tatălui și al Fiului și al Sfântului Duh,



Citat:
În prealabil postat de samson Vezi mesajul
Botezul cu apa e administrat in apa,nu cel cu Duhul Sfant.
Acestea doua nu sunt diferite.Si in apa botezului e lucrarea Duhului Sfant.Si dupa cum arata Scriptura botezul lui Iisus a fost savarsit in apa..

Ioan 3:26. Și au venit la Ioan și i-au zis: Rabi, Acela care era cu tine, dincolo de Iordan, și despre Care tu ai mărturisit, iată El botează și toți se duc la El.

Fapte 2:38 Iar Petru a zis către ei: Pocăiți-vă și să se boteze fiecare dintre voi în numele lui Iisus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre, și veți primi darul Duhului Sfânt..

Fapte 10:48. Și a poruncit ca aceștia să fie botezați în numele lui Iisus Hristos. Atunci l-au rugat pe Petru să rămână la ei câteva zile.

Fapte 19:4. Iar Pavel a zis: Ioan a botezat cu botezul pocăinței, spunând poporului să creadă în Cel ce avea să vină după el, adică în Iisus Hristos. 5. Și auzind ei, s-au botezat în numele Domnului Iisus.






Citat:
În prealabil postat de samson Vezi mesajul
Primirea Duhului Sfant se face prin credinta nu prin botezul in apa, lucru care ti se spune clar in Ioan 7:38-39
"Cel ce crede în Mine, precum a zis Scriptura: râuri de apă vie vor curge din pântecele lui.
Iar aceasta a zis-o despre Duhul pe Care aveau să-L primească acei ce cred în El. Căci încă nu era (dat) Duhul, pentru că Iisus încă nu fusese preaslăvit. "
Petru nu este de acord cu tine :

Fapte 2:38 Iar Petru a zis către ei: (...)să se boteze fiecare dintre voi în numele lui Iisus Hristos,(..), și veți primi darul Duhului Sfânt..


Citat:
În prealabil postat de samson Vezi mesajul
Era nevoie ca cei ce au primit Duhul Sfant sa se boteze pentru ca, dupa cum ti-am zis mai sus, botezul in apa confirma public credinta persoanei respective in Hristos.
Tu cum poti spune despre cineva ca e crestin?
Era nevoie ca cei ce au primit Duhul Sfant sa se boteze pentru iertarea pacatelor.

Fapte 2:38 Iar Petru a zis către ei: Pocăiți-vă și să se boteze fiecare dintre voi în numele lui Iisus Hristos, spre iertarea păcatelor voastre, și veți primi darul Duhului Sfânt..

1Corinteni 6:9. Nu știți, oare, că nedrepții nu vor moșteni împărăția lui Dumnezeu? Nu vă amăgiți: Nici desfrânații, nici închinătorii la idoli, nici adulterii, nici malahienii, nici sodomiții, 10. Nici furii, nici lacomii, nici bețivii, nici batjocoritorii, nici răpitorii nu vor moșteni împărăția lui Dumnezeu. 11. Și așa erați unii dintre voi. Dar v-ați spălat, dar v-ați sfințit, dar v-ați îndreptat în numele Domnului Iisus Hristos și în Duhul Dumnezeului nostru.
1Corinteni 15:22 Căci, precum în Adam toți mor, așa și în Hristos toți vor învia.


Botezul dupa cum ti-am zis mai sus e mai mult decat un simplu simbol e o Sfanta Taina.

Ioan 3:5 Iisus a răspuns: Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva din apă și din Duh, nu va putea să intre în împărăția lui Dumnezeu.

Marcu 16:16 Cel ce va crede și se va boteza se va mântui; iar cel ce nu va crede se va osândi.



Citat:
În prealabil postat de samson Vezi mesajul
Ba da este, Ioan 7:38,39 un pasaj pe care il eviti:
"Cel ce crede în Mine, precum a zis Scriptura: râuri de apă vie vor curge din pântecele lui.
Iar aceasta a zis-o despre Duhul pe Care aveau să-L primească acei ce cred în El. Căci încă nu era (dat) Duhul, pentru că Iisus încă nu fusese preaslăvit. "
Luca 11:11. Și care tată dintre voi, dacă îi va cere fiul pâine, oare, îi va da piatră? Sau dacă îi va cere pește, oare îi va da, în loc de pește, șarpe? 12. Sau dacă-i va cere un ou, îi va da scorpie? 13. Deci dacă voi, răi fiind, știți să dați fiilor voștri daruri bune, cu cât mai mult Tatăl vostru Cel din ceruri va da Duh Sfânt celor care îl cer de la El!


Citat:
În prealabil postat de samson Vezi mesajul
Unii l-au primit dupa botez, apostolii spre exemplu, deoarece Duhul Sfant a fost dat abia dupa inaltarea lui Hristos. Ori cei care s-au botezat inainte de acest eveniment nu au primit Duhul Sfant deoarece nu aveau cum sa il primeasca lucru scos in evidenta si de Ioan7:39.
Baia nasterii celei de-a doua este botezul Duhului Sfant.
Unde are loc baia nasterii celei de-a doua in botezul Duhului Sfant?

Citat:
În prealabil postat de samson Vezi mesajul
Eu nu te inteleg pe tine de ce asociezi apa cu botezul?Efectiv unde apare apa tu gata e vb de botez.
Invata ce inseamna botez:

Cuvântul a boteza vine din baptizo, forma transcrisă din greacă a cuvântului βάπτειν sau βαπτιζω. Într-un context istoric, acesta înseamnă "a scufunda, a imersa,a (se) spala".

  1. to dip repeatedly, to immerse, to submerge (of vessels sunk)
  2. to cleanse by dipping or submerging, to wash, to make clean with water, to wash one's self, bathe
  3. to overwhelm



Citat:
În prealabil postat de samson Vezi mesajul
Apa in Sf Scriptura simbolizeaza lucrarea Duhului Sfant.
Unde ai vazut tu ca apa simbolizeaza lucrarea Duhului Sfant? :)

Citat:
În prealabil postat de samson Vezi mesajul
Ia sa te intreb ceva, presupunem ca ai tu dreptate, zi-mi si mie de ce majoritatea romanilor botezati traiesc in pacat?Conform cu afirmatia ta ar trebui sa fie nascuti din nou, din Duhul.
Ori viata lor nu o arata. Cum explici acest lucru? Tu nu vezi ca realitatea curenta iti demoleaza teoria? Daca botezul cu apa e nastere din nou atunci de ce nu vedem nastere din nou la cei botezati ci vedem traire in pacat?

Trairea in pacat nu e o dovada ca nu au fost nascuti din nou.. Nasterea din nou nu este strans legata de o traire buna.. Individul isi pastreaza liberul arbitru si dupa botez..


Citat:
În prealabil postat de samson Vezi mesajul
Poate am probleme cu vederea pentru ca nu vad cuvantul botez in acest paragraf.
Putea f simplu Hristos sa spuna "ca cine nu se boteaza nu va putea intra in imparatia lui Dumnezeu". Dar nu spune asa.
Pai ce inseamna la tine sa te nasti din apa SI DIN Duh?

Inca una din nepostismele si neghiobismele sectariane..

Just another sectarian story..

Last edited by Danut7; 02.09.2010 at 19:47:35.
Reply With Quote
  #499  
Vechi 02.09.2010, 19:51:40
dobrin7m's Avatar
dobrin7m dobrin7m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.08.2010
Locație: Londra
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.926
Implicit

Citat:
În prealabil postat de samson Vezi mesajul
Fiind sectiunea de culte si secte ma gandesc ca adminul a luat in calcul faptul ca vor fi opinii diferite de cele ale ortodocsilor altfel nu ar fi facut aceasta sectiune "Biserica ortodoxa si alte religii".
Daca citesti topicul de la inceput ai sa vezi ca tot NP au fost cei atacati, din punctul tau de vedere noi nu am avea dreptul la replica?Citeste prima postare a topicului.
``Pe vremea patriarhiei Sfîntului Ioan Gură de Aur, erau încă o mulțime de arieni în Constantinopol, care își țineau credința, săvîrșind slujbele lor. Deci fericitul gîndea în ce chip ar curăța cetatea de acel eres. Și aflînd vreme cuviincioasă, a zis către împăratul: “Binecredinciosule împărate, dacă ar fi pus cineva între pietrele cele scumpe ce sînt în coroana ta vreo piatră proastă, întunecată și necurată, nu ar fi necinstită toată coroana?”

Împăratul a răspuns: “Adevărat, așa este”. Iar Ioan a zis: “Tot așa este de necinstită cetatea aceasta, care, deși este dreptcredincioasă, totuși are într-însa pe necredincioșii arieni. Și precum tu, împărate, te-ai fi mîniat pentru necinstirea coroanei tale, așa și Atotputernicul Dumnezeu se mîhnește de cetatea aceasta, care este înșelată de eresul arienilor. Deci se cuvine ca, ori să aduci pe eretici la unirea credinței, ori să-i izgonești din cetate”.

Auzind acestea împăratul, a poruncit îndată să aducă înaintea sa pe mai marii arienilor și le-a poruncit să spună înaintea patriarhului mărturisirea de credință a lor. Iar ei au început a grăi cuvinte de rea credință și de hulă asupra Domnului nostru Iisus Hristos; atunci împăratul a poruncit să-i izgonească din cetate.``
Reply With Quote
  #500  
Vechi 02.09.2010, 20:41:10
florin1966 florin1966 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.08.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 194
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Doriana Vezi mesajul
Probabil ca nu e problema ta. Insa eu nu am inteles ce te indeamna sa-ti expui numai conceptiile care stii ca deranjeaza si enerveaza, desi ai posibilitatea de a oferi pacea si pe Hristos. Fiecare seamana in jurul lui ce are. E bine sa te intrebi ce semeni tu si ce cauti , de fapt. Adevarul nu prea are nici o valoare daca nu e semanat in dragoste.
oooaauuu!!ce schimbare e atitudine. la inceput raspundeai la fel>>>ce tea schimbat?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Arsenie Boca si Sfanta Taina a botezului alynna Biserica Ortodoxa Romana 22 10.05.2013 08:28:51
Care este sensul Botezului Domnului? Florin-Ionut Botezul 33 07.01.2013 15:38:30
Taina Botezului in cadrul Sfintei Liturghi georgeval Botezul 22 21.02.2012 23:08:48
Taina Botezului în Filocalie NECTARIE Botezul 6 23.11.2011 15:34:34