Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #71  
Vechi 06.10.2010, 16:42:20
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Eugen7 Vezi mesajul
Aceste cuvinte însă nu se găsesc nicăieri în Sfânta Scriptură sau în scrierile Sfinților Părinți și ale teologilor ortodocși. Dimpotrivă, suntem chemați să cercetăm[160], dar nu oricum, ci cu ochiul minții treaz, .
Normal ca nu scrie nicaieri in scripturi ca doar nu au fost naivi cei care au le-au scris...aici Eugenus, vorbim despre evrei, tata, specie umana care AU INVENTAT "desteptaciunea", cei mai smecheri si manipulativi oameni de pe pamint DIN TOATE TIMPURILE. Evreii au "luat" premiul Nobel pentru smecherie :)))) in caz ca nu stiai :))!!!

Bun, deci cercetam cu "ochiul mintii treaz"..desi ar trebui sa-mi definesti ce intelegi prin aceasta trezvie, deoarece in religii, multe sintagme si cuvinte sunt complet denaturate si au alt inteles "misterios"

Unde sunt relatarile bine documentate din lumea antica, mai precis romana a minulilor savirsite in timpul vietii lui Hristos?
Majoritatea minunilor au avut loc in mijlocul stapinirii romane, ...unde sunt relatarile lor documentate despre invieri din morti ale celor sin scripturi?..romanii fiind la ora aceea cei mai civilizati din lume si unde comunicarea stirilor se facea extrem de eficient?
Asta asa ca un mic exemplu...nu am de gind sa mai continui :)
Doamne Ajuta!
Reply With Quote
  #72  
Vechi 06.10.2010, 16:47:04
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
...
Unde sunt relatarile bine documentate din lumea antica, mai precis romana a minulilor savirsite in timpul vietii lui Hristos?
Majoritatea minunilor au avut loc in mijlocul stapinirii romane, ...unde sunt relatarile lor documentate despre invieri din morti ale celor sin scripturi?..romanii fiind la ora aceea cei mai civilizati din lume si unde comunicarea stirilor se facea extrem de eficient?
Asta asa ca un mic exemplu...nu am de gind sa mai continui :)
Doamne Ajuta!

cand spui Doamne Ajuta! ...

mai exact la care "Doamne" te gandesti? e vorba cumva de Iisus Hristos? cel pe care il pui la indoiala cu cateva randuri mai sus?


sau la alt "doamne"?
Reply With Quote
  #73  
Vechi 06.10.2010, 16:54:35
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Unde sunt relatarile bine documentate din lumea antica, mai precis romana a minulilor savirsite in timpul vietii lui Hristos?
Majoritatea minunilor au avut loc in mijlocul stapinirii romane, ...unde sunt relatarile lor documentate despre invieri din morti ale celor sin scripturi?..romanii fiind la ora aceea cei mai civilizati din lume si unde comunicarea stirilor se facea extrem de eficient?
http://www.gutenberg.org/files/2848/2848-8.txt
Reply With Quote
  #74  
Vechi 06.10.2010, 16:57:15
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
romanii fiind la ora aceea cei mai civilizati din lume si unde comunicarea stirilor se facea extrem de eficient?
Asta asa ca un mic exemplu...nu am de gind sa mai continui :)
Doamne Ajuta!
Așa cum americanii, astăzi, sunt cei mai civilizați din lume "si unde comunicarea stirilor" se face "extrem de eficient" și câți dintre americani știu unde se află România pe glob? Și câți dintre ei cunosc ceva despre România? Și pentru câți dintre americani, România nu înseamnă decât Nadia Comâneci și Ilie Năstase? Și pentru câți dintre americani, România nu înseamnă decât copii orfani și case de copii sau copii bolnavi de SIDA?

Așa și pentru cetățenii preadistinsului Imperiu Roman: evreii și tot ce venea de acolo nu merita atenție deosebită, fiindcă barbarii trebuiau civilizați, așa cum, acum, românii, arabii etc. trebuie să învețe democrația de la cei mai civilizați pământeni: americanii și englezii.
Și mai ales să învețe cultura americană, fiindcă de a noastră nu au auzit și nu constituie un interes prea mare pentru ei. De pildă, Ion Creangă nu e cunoscut pentru ei, în schimb, Mark Twain e cunoscut nu numai de ei, ci de o lume întreagă. Și să nu-mi spună nimeni că valoarea unuia o depășește pe altuia. Dar Ion Creangă nu s-a născut printre "cei mai civilizati din lume".
"Asta asa ca un mic exemplu...nu am de gind sa mai continui."

Cu alte cuvinte, faptul că civilizații romani nu au auzit nu constituie un argument pentru că nici în documentele epocii contemporane nu prea apar românii, arabii etc. cu fapte bune, doar ei sunt "barbari", necivilizați.

Doamne ajută!
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #75  
Vechi 06.10.2010, 19:25:06
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de I.Calin Vezi mesajul

Cu alte cuvinte, faptul că civilizații romani nu au auzit nu constituie un argument pentru că nici în documentele epocii contemporane nu prea apar românii, arabii etc. cu fapte bune, doar ei sunt "barbari", necivilizați.

Doamne ajută!

Incerci tu ceva,... insa nu le ai... imi pare rau ca-ti spun. Daca erai mai matur ai fi judecat mai profund. Citeste cu atentie:

Da, intradevar Romania, Bulgaria, Nepal, Sri Lanka este o gaura neagra a lumii occidentale civilizate si multe nu se cunosc , INSA! ! !..daca se intimpla ca cineva din aceste vagaune planetare sa inmulteasca piinile sau sa invie mortii din morminte sau sa vindece leprosi prin atingere, FII ABSOLUT SIGUR ca INSTANTANEU aceste vagaune" vor iesi in prim plan UNIVERSAL si altceva NU SE VA DISCUTA PE PLANETA timp de cel putin 6 luni decit de Romania sau Mongolia, intelegi, si TOT asa a fost si pe vremea romanilor care erau avizi de stiri senzationale si mai ales miraculoase...insa care nu au aparut niciodata .

Eu te inteleg ca vrei sa aduci justificari felului tau de a vedea lucrurile insa trebuie sa de tii re REALITATE nu de inchipuiri iar la faza asta, imi pare rau :))) dar EU AM DREPTATE!

...si nu inteleg de ce faci tu pe avocatul lui Dumnezeu?
Ti-a cerut El personal acest lucru? Nu cred!
Reply With Quote
  #76  
Vechi 06.10.2010, 19:32:53
I.Calin's Avatar
I.Calin I.Calin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.08.2010
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 822
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Incerci tu ceva,... insa nu le ai... imi pare rau ca-ti spun. Daca erai mai matur ai fi judecat mai profund. Citeste cu atentie:
"Citeste cu atentie:" Reciproca e valabilă...


Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Eu te inteleg ca vrei sa aduci justificari felului tau de a vedea lucrurile insa trebuie sa de tii re REALITATE nu de inchipuiri iar la faza asta, imi pare rau :))) dar EU AM DREPTATE!
Întotdeauna vei avea tu dreptate, tu nu vei fi niciodată capabil să admiți că ai greșit. Și asta chiar că se cheamă imaturitate. Și la vârsta ta matusalemică, e cam târziu pentru o schimbare de durată. Oricum, Dumnezeu să-ți ajute!

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
...si nu inteleg de ce faci tu pe avocatul lui Dumnezeu?
Ti-a cerut El personal acest lucru? Nu cred!
Dar ție, dracu' ți-a cerut să fii avocatul lui? Mie chiar că-mi vine să cred.
__________________
Mulțumescu-Ți Ție, Doamne, pentru toate, pentru fiecare zi și pentru moartea ce va veni, Te ascult, Doamne și nici măcar după ascultare, nu-mi da mie, ci numai după voia Ta, ajută-mi părtaș să fiu binecuvântărilor Tale, acum și întru împărăția Ta. Amin.
Reply With Quote
  #77  
Vechi 06.10.2010, 19:40:20
daniil96 daniil96 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.09.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andreicozia Vezi mesajul
Tii minte cind in Romania, in zona Dobrogei s-a descoperit o caverna abiotica in care traiau tot felul de fiinte fara aer si lumina de milioane de ani?
eee, afla ca stirea asta a facut incojurul lumii de citeva ori...deci luc4rurile ESENTIALE sunt urmarite indeaproape nu numai PRIN ce chiloti si-a mai pus Nadia Comaneci pe bilboardul din Times Square
1. ce inseamna abiotic ... pentru tine?

2. interesul nu era pentru Romania ... cred ca ai realizat singur asta

ps: nu te mai intreb de unde stii ca traiau "de milioane de ani"
Reply With Quote
  #78  
Vechi 06.10.2010, 19:47:14
Danut7 Danut7 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.543
Implicit

Iisus este numit in chip metaforic Fiu pentru ca isi are obsarsia, inceputul si apartenenta in Dumnezeu, fiind Cuvantul lui Dumnezeu.. De aceia pentru ca Cuvantul "s-a nascut", a avut un inceput din veci, inaintea timpului, este numit Fiu.Iisus este manifestarea vazuta a Cuvantului lui Dumnezeu.
Reply With Quote
  #79  
Vechi 06.10.2010, 22:02:24
andreicozia andreicozia is offline
Banned
 
Data înregistrării: 23.02.2009
Locație: Hristos, Budha, Mohamed, Krisna, iubire, pace
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.810
Implicit

Citat:
În prealabil postat de daniil96 Vezi mesajul
1. ce inseamna abiotic ... pentru tine?

2. interesul nu era pentru Romania ... cred ca ai realizat singur asta

ps: nu te mai intreb de unde stii ca traiau "de milioane de ani"
1, Totul era incapsulat in intuneric bezna si evident ca nimic nu ar fi trebuit sa traiasca. Asta da minune:)

2. Nici pe vremuri interesul nu ar fi fost pentru Iudeea ci pentru minunea in sine, care cu siguranta ca a r fi fost pe toate "canalele" romane si insemnata pe toti peretii bailor comunale, de ex.

ps. nu stiu nu sunt eu descoperitorul ei ,... poate ,...cu diverse teste, cauta articolul... au facut si un film horror dupa acest fenomen de viata in pesteri inchise
Reply With Quote
  #80  
Vechi 06.10.2010, 22:50:19
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit De ce este Iisus fiul lui Dumnezeu

Iata ce zice Sfanta Scriptura despre Iisus:

[MT 16]:
<<Și le-a zis: Dar voi cine ziceți că sunt?
Răspunzând Simon Petru a zis: Tu ești Hristosul, Fiul lui Dumnezeu Celui viu.
Iar Iisus, răspunzând, i-a zis: Fericit ești Simone, fiul lui Iona, că nu trup și sânge ți-au descoperit ție aceasta, ci Tatăl Meu, Cel din ceruri. >>

In alte parti:
- Eu sunt lumina luminii. Cel ce imi urmeaza mie nu va umbla in intuneric ci va avea lumina vieatii
- Eu sunt pastorul cel bun. Pastorul care-si pune sufletul pentru oile sale
- Eu si Tatal meu Una suntem. Tatal Meu care Mi le-a dat este mai mare decat toti si nimeni nu poate sa le rapeasca din mana tatalui meu.
- Eu sunt invierea si viata. Cel ce crede in mine chiar daca va muri va trai
- De atata vreme sunt cu voi si nu M-ai cunoscut Filipe? Cel ce M-a vazut pe Mine a vazut pe Tatal. Cum zici tu: Arata-ne noua pe Tatal? Nu crezi tu ca Eu sunt intru Tatal si Tatal intru Mine? Cuvintele pe care vi le vorbesc nu le vorbesc de la Mine ci Tatal Care ramane intu Mine face lucrurile Lui.

In apocalipsa:
- Eu sunt Alfa si Omega, Cel ce este, Cel ce era, Cel ce vine, Atottiitorul
- Eu sunt cel Cel dintai si Cel de pe urma
- Si Cel ce sunt viu si am cheile mortii si ale iadului
- Cel ce are sabia ascutita de amandoua partile. Sabie care desparte la imbinarea sufletului cu duhu
- Cel ce cerceteaza inimile si rarunchii si voi da fiecaruia dupa faptele voastre
- Cel Sfant, Cel Adevarat, Cel ce are cheia lui David , Cel ce deschide si nimeni nu va inchide, si inchide si nimeni nu mai deschide
- Cel ce este Amin, Martorul cel credincios si adevarat, incputul zidirii lui Dumnezeu.

Si marturiile continua, vezi scrierile apostolilor....

Asadar, pentru crestinul ortodox (probabil si pentru alte tipuri de crestini, fara Iehovisti) e clar cine este Iisus.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
A fost Iisus fiul lui Dumnezeu? cosmotech Generalitati 6 16.10.2011 19:25:44
Iisus Hristos=Fiul lui Dumnezeu? joshoo Generalitati 8 03.11.2010 13:02:11
Dl IIsus stia ca este fiul lui Dumnezeu? annajanette Generalitati 27 28.06.2010 14:03:42
Demonii cred Adevarul, ca Hristos este Fiul lui Dumnezeu.SI DEMONII SE MANTUIESC ? gpalama Secte si culte 23 31.05.2010 22:07:54
FIUL, sau UNUL din fii lui Dumnezeu andreicozia Din Noul Testament 17 23.02.2010 22:25:31