Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Cultura, Arta, Stiinta > Teologie si Stiinta
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #291  
Vechi 21.09.2011, 21:12:25
Adriana98's Avatar
Adriana98 Adriana98 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81
1) Insa, tot pentru un om sincer, teoria evolutiei nu poate constitui cu adevarat o teorie stiintifica, doarece ea nu reuseste sa explice mai nimic.
2) Ea nu reuseste sa explice de exemplu aparitia vietii.
Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
1) Ce-ai vrea sa explice?
2) Nici macar nu stii ce e teoria evolutiei.
Dar tu stii?
Mai întâi, te-as ruga sa vii cu argumente stiintifice cum ca ar fi vorba de o teorie stiintifica.
Apoi, reiau întrebarea pe care am mai pus-o de vreo doua ori în cadrul acestei discutii, anume:
Când si unde a aparut aceasta pretinsa teorie?
De unde (din ce domeniu) si când a fost preluata si adoptata de stiinta?
Au fost/sunt toti oamenii de stiinta adepti ai evolutionismului?

Last edited by Adriana98; 21.09.2011 at 21:53:15.
  #292  
Vechi 21.09.2011, 22:03:16
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Pai eu i-am mai intrebat pe evolutionisti dar nu am primit nici un raspuns.
Daca omul si maimuta au un stramos comun, inainte de maimuta ce a fost?
Maimuta din ce se trage?
Din urs?
  #293  
Vechi 22.09.2011, 08:00:43
cocacoc cocacoc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.05.2010
Mesaje: 449
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana98 Vezi mesajul
Dar tu stii?
Mai întâi, te-as ruga sa vii cu argumente stiintifice cum ca ar fi vorba de o teorie stiintifica.
Hai mai ... pe bune ? Dai google evolution as a scientific theory si ai 6 milioane de rezultate...e ilar ca trebuie sa ma intrebi asa ceva ...si la tine internetul se rezuma la creationism.ro ?

Later edit: Stiu ca o sa te socheze, dar in stiinta actuala si lumea stiintifica, evolutia pe langa teorie este si FAPT. Ia scrie pe google evolution as a fact, ai 545 milioane rezultate :)) Spor la citit .

Last edited by cocacoc; 22.09.2011 at 08:09:49.
  #294  
Vechi 22.09.2011, 17:15:02
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Arrow

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Ia scrie pe google evolution as a fact, ai 545 milioane rezultate :)) Spor la citit .
Evolutia e fapt...ca asa scrie pe google.Tot ce apare pe google e adevarat sau numarul de rezultate confirma adevarul?Ateii si logica. Asta-i "argumentul zdrobitor" al macro-evolutiei ? Am intrat pe mai multe bloguri ateiste,nici un ateu nu stie sa explice si sa argumenteze macro-evolutia la nivel de nucleotida si de aia nu e de mirare de ce cred asemenea povestioara.Ateii sunt specializati pe ad hominem n-au treaba cu subtilitatile macro-evolutiei, ei sunt doar alti credinciosi ,nu cred in Dumnezeu ,cred in [...]-ul Dawkins.Ateii(unii) sunt doar niste zombies spalati pe creier sa atace tot ce tine de credinta,n-au nici o treaba cu intelegerea intelectuala a teoriei evolutiei tocmai de aia cand sunt intrebati ei dau linkuri sau spun ca nu suntem "capabili" sa intelegem teoria .Ateii evita intotdeauna sa poarte discutii pe subiect ,pentru ca habar-n-au .
  #295  
Vechi 22.09.2011, 18:57:48
Adriana98's Avatar
Adriana98 Adriana98 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Hai mai ... pe bune ? Dai google evolution as a scientific theory si ai 6 milioane de rezultate...e ilar ca trebuie sa ma intrebi asa ceva ...si la tine internetul se rezuma la creationism.ro ?
Îmi pare sincer rau, atât pentru tine cât si pentru toti cei care cred ca le stiu pe toate având ca baza de informare surse ca google sau diverse forum-uri de pe internet. Cultura nu pe net se face! Pentru a aduce argumente pro sau contra unui subiect, atât de vast si în acelasi timp devastator, cum este ideologia evolutionista, este nevoie de ceva mai mult decât o cautare rapida pe google. Înainte de a trece "la atac", ar fi fost de dorit sa te fi pus un pic la punct cu subiectul în discutie. Aceasta macar din respect pentru tine însuti, daca nu si pentru interlocutori ...
Întrebarile pe care le pusesem ceva mai sus, care se adresau în aceeasi masura coechipierilor tai într'ale "ateismului cu orice pret", nu erau de florile marului. Din raspunsul tau, reiese ca nu prea esti la curent cu "evolutia" evolutionismului. Desigur, acest lucru nu ar fi avut importanta daca nu te-ai fi lansat în discutie cu atitudinea unuia care ar cunoaste subiectul pe toate partile.
Citat:
Later edit: Stiu ca o sa te socheze, dar in stiinta actuala si lumea stiintifica, evolutia pe langa teorie este si FAPT. Ia scrie pe google evolution as a fact, ai 545 milioane rezultate :)) Spor la citit .
Nu asa ceva ma socheaza, ci faptul ca pentru tine (si nu numai) google pare a avea puterea unui oracol. De aceea, ti-as recomanda sa te detasezi de el si sa faci apel la surse mai demne de încredere. Citeste mai multe puncte de vedere, apoi compara, verifica, rumega informatiile respective.
Te rog sa ma scuzi ca îti dau astfel de sfaturi, dar cam asta ar trebui sa fie atitudinea unei persoane care vrea sa afle adevarul despre ceva, altfel discutam "în paralel".

Last edited by Adriana98; 26.09.2011 at 13:29:43.
  #296  
Vechi 22.09.2011, 19:23:35
Adriana98's Avatar
Adriana98 Adriana98 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Pai eu i-am mai intrebat pe evolutionisti dar nu am primit nici un raspuns.
Daca omul si maimuta au un stramos comun, inainte de maimuta ce a fost?
Maimuta din ce se trage?
Din urs?
Nu prea au ce sa raspunda, dar uite aici ceva despre om si maimuta, ca sa ne mai descretim fruntea: Ghem de materie - de Valeriu Butulescu

Căruțele
târau caii
înapoi în istorie

dintr-un ghem
de materie
Darwin croșeta
maimuțe și oameni.
http://poezii.citatepedia.ro/despre....Ai+maimu%FE%E3

Si mi-am adus aminte de Urmuz si al sau roman în patru parti, "Pîlnia si Stamate", în care, printr-un tub, se pot vedea doi oameni coborând din maimuta...

Lucrurile devin însa grave când dispare umorul, ca în urmatorul "verdict": "protonul este o particula care, dupa suficient de mult timp, se transforma in oameni." (http://www.crestinortodox.ro/forum/s...2&postcount=19)

Last edited by Adriana98; 23.09.2011 at 05:31:41.
  #297  
Vechi 22.09.2011, 19:50:41
Adriana98's Avatar
Adriana98 Adriana98 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cocacoc Vezi mesajul
Cine citeste DOAR creationism.ro o sa ramana prost, dezinformat si mintit.
În lipsa de argumente, vii cu provocari la nivel de gradinita. Iar dupa repetatele trimiteri catre site-ul mai sus mentionat, despre care eu una habar n'aveam, s'ar zice mai degraba ca tu ai fi unul din ferventii sai vizitatori, nu noi!
  #298  
Vechi 22.09.2011, 20:02:20
Adriana98's Avatar
Adriana98 Adriana98 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ai2 Vezi mesajul
Tu macar ai auzit de Alan Turing? Sau poate de Bill Gates?
Bill Gates, ala de vrea sa finanteze vaccinuri ... letale, în scopul "altruist" al reducerii populatiei ? Si astfel de personoritati îti stîrnesc admiratia ?! De fapt, nu ma mir prea tare, fiindca Gates si Darwin* par a avea mai multe afinitati decât s'ar crede. Presupun ca nu e nevoie sa spun mai multe dat fiind ca esti expert în evolutionism de toate tipurile...

*Ma refeream în special la dracoveniile din "Descendenta omului".

Last edited by Adriana98; 23.09.2011 at 04:43:16.
  #299  
Vechi 22.09.2011, 20:35:53
Adriana98's Avatar
Adriana98 Adriana98 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit Câteva cuvinte despre mitul evoluției dintr-un punct de vedere anti-evoluționist

Inițial a fost o idee în care au crezut sumerienii, un mit conform căruia viața ar fi apărut în apă, după care speciile ar fi evoluat din una în alta… Atâta îi ducea pe ei mintea, bazându-se pe închipuiri și nu pe dovezi.
Acest mit îl regăsim în hinduism, dar și în Grecia antică, care a transmis lumii apusene "virusul" evoluției sub formă de idee filozofică. Așa se face că bunicul lui Charles Darwin, filozoful Erasmus Darwin, i-a transmis acestuia ideea de evoluție în sensul mai sus-arătat, idee pe care nepotul a preluat-o entuziasmat și a azvîrlit-o în căruța stiinței epocii. Luând-o ca pe o ipoteză de lucru (în realitate, o idee preconcepută, neverificabilă din punct de vedere științific), care curând avea să devină noua religie a "oamenilor de știință" = credința în zeul hazard care "veghează" din negura imaginarelor miliarde de ani ca din nimicul de la început să apară forme simple de viață, cu progresul înscris în gene, tinzând să devină forme superioare, pentru ca apoi oamenii de știință de la celălalt capăt al cărării evoluției, să aibă ce observa, stând la pîndă cu instrumente și aparate ultramoderne, dar și bine îndoctrinați cu teorii materialist-științifice (tot marxism, dar mai subtil și cu o terminologie diferită, încât să pară cu totul altceva) pentru a surprinde momentul saltului dintr-o specie în alta.

Și ca să fie tacâmul complet, mai apăru și avocatul și "geologul" amator, Charles Lyell, care trînti niște ere geologice ca să pară plauzibilă "teoria" evoluției și să le închidă gura celor care ar cere dovezi palpabile.

Și uite așa începură să apară cohorte întregi de atei credincioși în evoluție și în idolul hazard. Ei chiar nu și-au dat seama că cineva a încercat (și din păcate a și reușit cu unii) să-și bată joc de ființa umană, să-i diminueze valoarea, să reducă persoana umană la un simplu individ al unei specii printre alte aspecii? Dar toate acestea aveau un scop. Se stie că e mult mai ușor să manevrezi pe cineva care nu își cunoaște nici valoarea sa ca om, nici responsabilitatea care rezultă tocmai din această valoare...
Ca să nu mai vorbim că această așa-zisă "teorie" (care pe parcurs s-a transformat într'o ideologie), a fost foarte pe placul unora ca Marx, Engels, Lenin, Stalin, Hitler* ..., devenind o armă foarte eficace în sistemele totalitare, trecute și viitoare; o ideologie care nu are nimic în comun cu știința.
[*de ex.:"De la Darwin la Hitler" - de dr. R. Weikart, apoi ar fi chiar discursurile lui Hitler]

Dacă unii oameni au ajuns să creadă că omul s-ar trage din animale, avînd ca "strămoș" comun o formă simplă de viață, care la rându-i ar avea ca "strămoș" nimicul supus "legii" întîmplării, atunci mă întreb ce s-a întîmplat cu rațiunea de care se face atâta caz ? Să fi suferit vreo mutație, ori vreun salt înapoi pe "scara evoluției" ?

************************************************** **********************************
Sper ca nu am încalcat vreo regula reluând aceasta interventie a mea (cu mici modificari de exprimare) de aici: http://www.crestinortodox.ro/forum/s...t=9865&page=41

Last edited by Adriana98; 23.09.2011 at 03:58:52.
  #300  
Vechi 23.09.2011, 10:04:18
Dumitru73's Avatar
Dumitru73 Dumitru73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.02.2010
Locație: București
Mesaje: 5.788
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana98 Vezi mesajul
Bill Gates, ala de vrea sa finanteze vaccinuri ... letale, în scopul "altruist" al reducerii populatiei ? Si astfel de personoritati îti stîrnesc admiratia ?! De fapt, nu ma mir prea tare, fiindca Gates si Darwin* par a avea mai multe afinitati decât s'ar crede. Presupun ca nu e nevoie sa spun mai multe dat fiind ca esti expert în evolutionism de toate tipurile...

*Ma refeream în special la dracoveniile din "Descendenta omului".
Ce ne mai place sa ne inconjuram de conspiratii.
Subiect închis

Tags
creatie, creationism, darwin, evolutie, evolutionism

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
cum sa spun ? odi_groza Pocainta 22 11.09.2010 15:04:18
Teoria Evolutiei Evreulcelales Generalitati 96 25.09.2009 08:37:52
Oamenii de stiinta vorbesc despre Dumnezeu... amatyyy Generalitati 0 10.05.2009 13:51:19
Teoria evolutiei vs Dumnezeu seby_din_brasov Generalitati 2 19.02.2009 20:42:45