Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Secte si culte
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #331  
Vechi 07.04.2013, 15:09:46
mbmbmb mbmbmb is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2013
Locație: Lugoj
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusdecimus Vezi mesajul
Faceți vă rog apel la istorie! Adventiștii niciodată n-au fost un "sistem politico-religios" și nici n-au pactizat cu puterea lumească. În schimb...

Nu știți bine deloc! Ne confundați probabil cu martorii lui Iehova.
Draga domnule centesimus-care ati ajuns la "decimus" de cand va certati cu mine,s-ar putea sa va confund cu mertorii lui Iehova,caci pentru mine toate sectele sunt "o apa si-un pamant".
Despre prietena mea "mantuita",ma doare sufletul ,ca si de dvs,care ati fost ortodox,probabil si v-ati ratacit.Prietena mea ,ca si dvs,nu s-a mantuit,de-aia am pus ghilimele,ci s-a ratacit,ca si dvs.Imi pare foarte rau...Daca tot ziceti ca folositi Biblia ortodoxa,ce-ar fi sa cititi dvs.Omiliile Sf.Ioan Gura de Aur si sa n-o mai interpretati cum le trece prin cap unor predicatori care va tarasc dupa ei in fundul iadului???Doamne iarta-ma,nu va judec eu,dar devotamentul asta l-ati putea dedica unei cauze mai bune-ortodoxia,bunaoara...Probabil ca sunteti foarte tanar si poate va lumineaza Bunul Dumnezeu sa va intoarceti de unde ati plecat,ca timp mai aveti...Am vazut ca nu stiti nimic despre mine,asa ca va spun eu-desi la profilul meu scrie" masculin",eu sunt...o doamna!!!!
Si batrana ca timpul...
Reply With Quote
  #332  
Vechi 07.04.2013, 15:13:17
mbmbmb mbmbmb is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2013
Locație: Lugoj
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

[quote=centesimusdecimus;514150]Dar nu vă obligă nimeni să suportați "inepțiile" Ellenei White. Singurii care obsedant o tot aduc în discuție sunt coreligionarii dumneavoastră, ca mai apoi să aibă motiv să râdă un sfert de oră!!! (cam ciudățel timpul acesta lung... fie vorba-ntre noi, că tot ați amintit de cum este descrisă biata Ellen).

Pacat ca a rade un sfert de ora vi se pare dovada de isterie-si ma categorisiti astfel fara sa stiti nimic despre mine-eu nu cred ca v-am atacat persoana-dar,ma rog,fiecare face ce poate si cat il duce...
Reply With Quote
  #333  
Vechi 07.04.2013, 15:22:57
centesimusdecimus centesimusdecimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.04.2013
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mbmbmb Vezi mesajul
Draga domnule centesimus-care ati ajuns la "decimus" de cand va certati cu mine,s-ar putea sa va confund cu mertorii lui Iehova,caci pentru mine toate sectele sunt "o apa si-un pamant".
Despre prietena mea "mantuita",ma doare sufletul ,ca si de dvs,care ati fost ortodox,probabil si v-ati ratacit.Prietena mea ,ca si dvs,nu s-a mantuit,de-aia am pus ghilimele,ci s-a ratacit,ca si dvs.Imi pare foarte rau...Daca tot ziceti ca folositi Biblia ortodoxa,ce-ar fi sa cititi dvs.Omiliile Sf.Ioan Gura de Aur si sa n-o mai interpretati cum le trece prin cap unor predicatori care va tarasc dupa ei in fundul iadului???Doamne iarta-ma,nu va judec eu,dar devotamentul asta l-ati putea dedica unei cauze mai bune-ortodoxia,bunaoara...Probabil ca sunteti foarte tanar si poate va lumineaza Bunul Dumnezeu sa va intoarceti de unde ati plecat,ca timp mai aveti...Am vazut ca nu stiti nimic despre mine,asa ca va spun eu-desi la profilul meu scrie" masculin",eu sunt...o doamna!!!!
Si batrana ca timpul...
Stimată doamnă, respectele mele! Eu nu văd dialogul acesta ca o "ceartă", chiar dacă are unele aspecte polemice. Ne mai corectăm, acolo unde nu cunoaștem. De exemplu adventiștii și martorii lui Iehova nu pot fi "o apă și-un pământ", căci adventiștii sunt o biserică/cult/denominație/confesiune, pe când martorii sunt asociație.

Atât dumneavoastră, cât și prietena nu vă considerați "rătăcite", adevărul îl poate constata doar Scriptura- Cartea Adevărului.
Legat de Biblie îmi spuneți să las interpretările predicatorilor și-mi recomandați interpretările unui alt predicator (că nu degeaba e supranumit "Gură de Aur"). Cum ar fi să lăsăm Biblia să se interpreteze pe sine însăși ca să nu greșim? Sunteți dispusă să faceți aceasta? Ferice de dvs. dacă da, căci Scriptura e Cuvântul lui Dumnezeu, nu al oamenilor (fie ei predicatori și sfinți)!
Reply With Quote
  #334  
Vechi 07.04.2013, 15:26:02
centesimusdecimus centesimusdecimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.04.2013
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mbmbmb Vezi mesajul
Pacat ca a rade un sfert de ora vi se pare dovada de isterie-si ma categorisiti astfel fara sa stiti nimic despre mine-eu nu cred ca v-am atacat persoana-dar,ma rog,fiecare face ce poate si cat il duce...
Singura care a folosit termenul "isterie" ați fost dumneavoastră, deci nu e cazul să mă/vă culpabilizați... Știți vorba aceea: din cuvintele tale vei fi... (Mat.12,37)

Last edited by centesimusdecimus; 07.04.2013 at 15:29:50.
Reply With Quote
  #335  
Vechi 07.04.2013, 15:46:11
mbmbmb mbmbmb is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.04.2013
Locație: Lugoj
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusdecimus Vezi mesajul
Singura care a folosit termenul "isterie" ați fost dumneavoastră, deci nu e cazul să mă/vă culpabilizați... Știți vorba aceea: din cuvintele tale vei fi... (Mat.12,37)
Domnule Centesimus,eu l-am folosit,iar dvs.ati facut trimitere la el...oricum,nu mai conteaza...eu nu mai "polemizez" cu dvs,caci batem apa-n piua...Nu v-am trimis la "alt" predicator,ci la un Sfant...dar se pare ca dvs.nu-l recunoasteti,pt.ca va combate ereziile prin scrierile lui...Oricum,daca vreodata va hotarati sa renuntati la rataciri si sa va intoarceti la Biserica mama,cautati-ma si voi fi cu tot sufletul alaturi de dvs...acum va las si ma mut pe alt topic,caci mi-am consumat destui nervi aici...va doresc numai bine si sa va lumineze Dumnezeu...
Reply With Quote
  #336  
Vechi 07.04.2013, 16:13:54
centesimusdecimus centesimusdecimus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 07.04.2013
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 12
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mbmbmb Vezi mesajul
Nu v-am trimis la "alt" predicator,ci la un Sfant...dar se pare ca dvs.nu-l recunoasteti
Iar eu v-a trimis la Scriptură și la Duhul Sfânt care a inspirat-o direct și care e net superior oricărui sfânt, predicator, sfânt predicator (cazul lui Ioan Hrisostom), ori predicator sfânt.

Citat:
În prealabil postat de mbmbmb Vezi mesajul
pt.ca va combate ereziile prin scrierile lui...
Nu avea cum să mă combată, căci a trăit mult înaintea mea.

Citat:
În prealabil postat de mbmbmb Vezi mesajul
Oricum,daca vreodata va hotarati sa renuntati la rataciri si sa va intoarceti la Biserica mama,cautati-ma si voi fi cu tot sufletul alaturi de dvs...
Vă mulțumesc pentru disponibilitate, însă eu L-am găsit pe Hristos și nu există nimic pe pământ (fie ea chiar o biserică) care să-mi satisfacă nevoia sufletească. Biserica mamă, e Biserica lui Hristos - o spun pentru a nu știu câta oară...

Citat:
În prealabil postat de mbmbmb Vezi mesajul
acum va las si ma mut pe alt topic,caci mi-am consumat destui nervi aici...va doresc numai bine si sa va lumineze Dumnezeu...
Mulțumesc asemenea. Nu vă mai consumați, lăsați că Dumnezeu ne va lumina pe toți dacă-I cerem și mai ales dacă suntem dispuși să-I urmăm lumina...
Reply With Quote
  #337  
Vechi 07.04.2013, 17:02:45
RHIANA RHIANA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2011
Mesaje: 10
Implicit Despre care "ortodocsi" vorbesti?

Citat:
În prealabil postat de roboam Vezi mesajul
O asemanare esentiala, intre ortodoxie si adventism este raportarea la Crezul de la Niceea.

Observatie: o diferenta, exista totusi; ortodocsii au rezerve in ceea ce priveste credinta in revenirea Domnului si invierea mortilor pentru viata vesnica, pe cand la adventisti acestea reprezinta esenta credintei.
Cred totusi ca e invers sau....mai gandeste-te! In rugaciunea domneasca spunem: "...VIE IMPARATIA TA..." pe care daca o asteptam, n-avem cum sa ne indoim de venirea ei. Pe de alta parte, ".....SI VIATA VEACULUI CE VA SA FIE, AMIN!" ....este CREZUL pe care-l rostim zilnic. Asadar...noi ortodocsii CREDEM, ca odata cu (re)venirea Domnului, vom avea si viata vesnica, cei care ne ostenim sa dobandim aceste lucruri, pe care ni le-a promis Mantuitorul!!!
Reply With Quote
  #338  
Vechi 07.04.2013, 17:08:35
RHIANA RHIANA is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2011
Mesaje: 10
Wink Lasa-l....saracu'!

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Consider afirmatia userului Roboam defaimatoare la adresa ortodocsilor si constat ca are mari lacune in ceea ce priveste Ortodoxia. Este o minciuna strigatoare la cer sa spui ca ortodocsii nu cred in a doua venire a lui Hristos. L-as ruga sa posteze doctrina care spune asa ceva, in caz contrar, ramane o speculatie malitioasa. Daca are lacune, ii recomand o reticenta in a posta si o atentie sporita la ceea ce afirma despre credintele altora.
Cred ca pe site-urile in regim adventist nu-i mai da nimeni atentie si, incearca si el aici, marea cu degetul! E clar ca e paralel, nu-l mai bagati in seama!!!!
Reply With Quote
  #339  
Vechi 07.04.2013, 19:56:54
drumetul6519 drumetul6519 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 05.04.2013
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de RHIANA Vezi mesajul
In rugaciunea domneasca spunem: "...VIE IMPARATIA TA..." pe care daca o asteptam, n-avem cum sa ne indoim de venirea ei. Pe de alta parte, ".....SI VIATA VEACULUI CE VA SA FIE, AMIN!" ....este CREZUL pe care-l rostim zilnic. Asadar...noi ortodocsii CREDEM, ca odata cu (re)venirea Domnului, vom avea si viata vesnica, cei care ne ostenim sa dobandim aceste lucruri, pe care ni le-a promis Mantuitorul!!!

Daca asa credeti .... atunci puteti spune ca aveti credinta adevarata, dupa fagaduintele Domnului Iisus Hristos, pe care le gasim scrise in Sfanta Scriptura.

Si adventistii cred cu tarie acelasi lucru. Asta chiar ca este o asemanare cat se poate de esentiala.
Reply With Quote
  #340  
Vechi 08.04.2013, 02:07:58
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de centesimusdecimus Vezi mesajul
Iar eu v-a trimis la Scriptură și la Duhul Sfânt care a inspirat-o direct și care e net superior oricărui sfânt, predicator, sfânt predicator (cazul lui Ioan Hrisostom), ori predicator sfânt.
Un inel de aur pe degetul unui nebun, il face intelept?
Scriptura in mana unui sectar, ii confera vreo autoritate duhovniceasca?
Da, insa doar in ochii celor la fel de prosti sau mai prosti ca el.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde