Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Stiri, actualitati, anunturi
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #101  
Vechi 28.12.2010, 12:04:31
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
RAspunsul la aceste intrebari ar fi trebuit sa le primiti la fata locului, nu de la mine.
Eu, pana acum nu am intalnit nici o biserica ortodoxa goala, atunci cand e Liturghie. Ma gandesc totusi, ca cei, care merg la Durau sa serbeze Revelionul, sunt prea obositi sa mai participe la Liturghie. Biserica Ortodoxa nu obliga pe nimeni la nimic.
Daca Biserica Ortodoxa nu obliga maicutele dintr-o minastire sa participe in fiecare duminica si in fiecare sarbatoare cu cruce rosie (care la noi se cheama de porunca) la Sfinta Slujba, atunci, cred eu, Biserica Ortodoxa nu se gindeste la mintuirea enoriasilor ei (pentru ca acele calugarite incalca a doua porunca a lui Dumnezeu- adu-ti aminte sa sfintesti ziua Domnului). Iata inca un motiv pentru care imi dau seama ca Biserica Catolica, cea in care m-am nascut, este o credinta buna.
Reply With Quote
  #102  
Vechi 28.12.2010, 12:07:37
Erethorn Erethorn is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.12.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 2.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Buna intrebare! Ar trebui deschis un topic pe acesta tema, caci nedumeriri avem cu totii. Si prea toleranti!
Bună întrebare ! De ce o româncă ortodoxă se duce să trăiască într-o țară scandinavă ? Ar trebui deschis un topic pe această temă !

Prea toleranți ? Mă faceți să râd. În accepțiunea dumneavoastră, sunteți prea toleranți pentru că le permiteți catolicilor să răspundă la atacurile împotriva Bisericii lor ?!
Reply With Quote
  #103  
Vechi 28.12.2010, 12:15:42
nutucutu nutucutu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.08.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 1.138
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Buna intrebare! Ar trebui deschis un topic pe acesta tema, caci nedumeriri avem cu totii. Si prea toleranti!
Motivul pentru care postez pe acest forum ortodox este simplu: imi apar credinta mea despre care cred duce la mintuire. Oricum este inutil, am observat, pentru ca cei intoleranti ramin asa in continuare, iar noi, catolicii care scriem pe acest forum, nu sintem inca atit de inaintati in viata spirituala incit daca cineva ne da o palma noi sa intoarcem si obrazul celalat. Sper ca si noi, catolicii, si dumneavoastra, ortodocsii, sa ajungem la aceasta desavirsire. Scrierea pe forumuri da dependenta, am observat, si mi-am propus sa nu mai scriu, dar iata ca pic din nou in aceiasi greseala. Oricum, daca doriti sa nu mai scriem pe forumul ortodox, rugati-l pe administrator sa introduca la reguli "Interzis celor de alta confesiune".
Reply With Quote
  #104  
Vechi 28.12.2010, 12:29:37
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Daca Biserica Ortodoxa nu obliga maicutele dintr-o minastire sa participe in fiecare duminica si in fiecare sarbatoare cu cruce rosie (care la noi se cheama de porunca) la Sfinta Slujba, atunci, cred eu, Biserica Ortodoxa nu se gindeste la mintuirea enoriasilor ei (pentru ca acele calugarite incalca a doua porunca a lui Dumnezeu- adu-ti aminte sa sfintesti ziua Domnului). Iata inca un motiv pentru care imi dau seama ca Biserica Catolica, cea in care m-am nascut, este o credinta buna.
La manastirile de maicute exista unele reguli care difera fata de manastirile de calugari. Ca si al schit, pot fi putine calugarite si nu vine in fiecare zi un preot sa faca Sfanta Liturghie. Asa ca ele fac slujbele ce le pot face, in fiecare zi (acatiste, etc). Iar duminica, ori vine un preot ori se duc la o slujba in alta parte. Sau pot avea alta ascultare.
Reply With Quote
  #105  
Vechi 28.12.2010, 12:31:07
irina82 irina82 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 12.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 25
Implicit

Citat:
În prealabil postat de nutucutu Vezi mesajul
Motivul pentru care postez pe acest forum ortodox este simplu: imi apar credinta mea despre care cred duce la mintuire. Oricum este inutil, am observat, pentru ca cei intoleranti ramin asa in continuare, iar noi, catolicii care scriem pe acest forum, nu sintem inca atit de inaintati in viata spirituala incit daca cineva ne da o palma noi sa intoarcem si obrazul celalat. Sper ca si noi, catolicii, si dumneavoastra, ortodocsii, sa ajungem la aceasta desavirsire. Scrierea pe forumuri da dependenta, am observat, si mi-am propus sa nu mai scriu, dar iata ca pic din nou in aceiasi greseala. Oricum, daca doriti sa nu mai scriem pe forumul ortodox, rugati-l pe administrator sa introduca la reguli "Interzis celor de alta confesiune".
Eu nu as intra pentru nimic in lume pe forumuri sau siteuri de alta credinta. Nu imi este de folos. Cred in Dumnezeu, in sfanta,DUMNEZEIASCA si apostoleasca biserica si nu gasesc rostul decat pe un site in concordanta cu credinta mea! Ortodoxul nu isi apara credinta, nu are de ce sau de cine pentru ca Dumnezeu ne apara, nu noi pe el. Doamne ajuta la toti sa vada cararea!
Reply With Quote
  #106  
Vechi 29.12.2010, 16:33:25
caminaris's Avatar
caminaris caminaris is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2009
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 217
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru caminaris
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Nu inteleg lupta asta dintre greco-catolici si ortodocsi. Doar lacomia si materialismul si coada necuratului. Cati dintre ei stiu cum si de ce a aparut biserica greco-catolica in preajma secolului 17? Cum s-au "descurcat" romanii din Ardeal. Si din cine s-a nascut aceasta ruptura? A avut meritele ei biserica greco-catolica, sa nu uitam de Scoala Ardeleana. Dar de ce atata razboi?

Mentionez ca parintii mei au fost greco-catolici, iar eu sunt ortodoxa, asa m-au botezat ei (vorba maica-mii: "asta era biserica cand te-ai nascut tu")
Mama mea, in profunzimea sufletului ei de taranca ardeleanca nu era nici una, nici alta, nu avea eticheta pe suflet, ea era doar credincioasa care il iubea mult pe Dumnezeu, pe Domnul Iisus Hristos, pe Maicuta Sfanta. Doar pe ea am mai apucat sa o intreb despre aceasta ruptura de biserica. Ceilalti stramosi nu prea i-am prins. Si mi-a zis, cu multa intelepciune "apoi tot s-au schimbat, cand au venit unii, cand au venit altii..." adica austriecii si ungurii, apoi comunistii, etc. valuri, valuri de istorie care nu au schimbat ceea ce era temeinic si profund.
Si ca sa nu ma acuze cineva de sovinism,pentru ca am zis de unguri, mai mentionez ceva: sunt si corcitura, in neamul meu a existat cel putin o buna unguroaica si o strabuna grecoaica.
Intre catolici si ortodocsi sunt niste diferente cel putin notabile
sau cel putin asta sustin parintii sfinti din zilele noastre (Cuviosul Paisie Aghioritul spre ex si alti parinti de la Muntele Athos)
la nivelul omului obisnuit care nu prea le are cu biserica decat ca se duce duminica acolo, diferentele astea nu conteaza chiar deloc
si nici n-ar avea de ce
daca ai ales calea casatoriei at tre sa traiesti in lume si tb sa te adaptezi cerintelor lumii
asta inseamna sa te duci la o nunta chiar daca e cu lautari (pt ca te-a invitat seful tau de la servici si daca nu te duci maine poimaine iti gasesti cartea de munca la poarta)
sa te duci la mare vara chiar daca nu e acolo nimic folositor sufletului etc
ca urmare, in astfel de conditii, iti va conveni mai mult sa fii catolic decat ortodox
de ce?
uite un simplu exemplu (dar sunt multe) in post ei mananca lactate si oua, deci au slabit fraul postului
urmarea: crestini mai corpolenti si cu mai putina vointa (cum spun parintii: mai putin ravnitori)
spre asta se indreapta catolicismul de sute de ani
din dorinta de a apropia biserica de oamenii necredinciosi s-au dezlipit putin cate putin de ortodoxie, adica de biserica inceputurilor, de traditiile intemeiate acum 2000 de ani, traditii care scoteau din oameni - ingeri
ortodocsii inca mai rezista pe metereze, ei se zbat tocmai sa pastreze aceste traditii pentru ca le inteleg insemnatatea in modelarea omului
mai pe scurt: nu ai cum sa intelegi la adevarata valoare sacrificiul Lui Hristos daca ai burta plina, cel mult o sa motzai acolo in timp ce citesti sau asculti rugaciuni
sa luam alt exemplu: principiul indulgentelor
dai un ban dar face
adica te duci la preot si platesti ca sa ti se ierte pacatele
asta inseamna ca un om bogat va plati, i se vor ierta pacatele si va face altele in continuare pentru ca mai are bani si constiinta ii este impacata, doar a platit...
nu va avea niciodata dorinta de a se indrepta, de a se cai pentru ca oricum i se vor ierta, nu?
si uite asa inima ii va ramane de piatra pana la sf zilelor sale, nu va varsa o lacrima pt pacatele sale

concluzia
catolicismul il apropie pe om de biserica dar nu-l lasa sa zboare (la ce bun sa ocupi un loc in biserica daca ai venit sa motzai sau sa te uiti din 5 in 5 minute la ceas, la ce bun sa te impartasesti daca nu te caiesti)

desi poate ar fi mai bine spus ca a apropiat biserica de om
mutand-o (biserica) din duhul ortodox (apostolic) spre cel omenesc (pacatos)

ca o concluzie finala: parintii ortodoxiei nu sunt suparati pe catolicii - oameni obisnuiti
ca ei asa s-au nascut, asa au crescut
ci pe prelatii catolici, care pastoresc
pt ca, desi stiu ca se afla in greseala, nu se indreapta si, ca urmare, duc la pierzare si turma de credinciosi catolici

asta nu inseamna ca nu te poti mantui si in catolicism

inima nu poate fi ingradita

doar ca se pierd multe suflete care, pentru ca nu traiesc in mediul (duhul) ortodox, se plafoneaza, li se atrofiaza muschii aripilor si raman doar "caldicei" pana la sf vietii
__________________
Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #107  
Vechi 29.12.2010, 23:42:56
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Erethorn Vezi mesajul
Bună întrebare ! De ce o româncă ortodoxă se duce să trăiască într-o țară scandinavă ? Ar trebui deschis un topic pe această temă !

Prea toleranți ? Mă faceți să râd. În accepțiunea dumneavoastră, sunteți prea toleranți pentru că le permiteți catolicilor să răspundă la atacurile împotriva Bisericii lor ?!
Probabil erati in fasa in vremea lui Ceausescu, de nu stiti de ce plecau romanii din Romania... Daca doriti, pot sa va umplu acest gol pe privat, nu e nevoie de un topic special.
Daca vreti sa nu fiti atacat, mergeti pe forumul catolic. E liniste acolo... In vreme ce aici, vrand-nevrand vor fi dezbatute diferentele dintre catolici si ortodocsi.
Reply With Quote
  #108  
Vechi 30.12.2010, 21:15:45
Tuty2010's Avatar
Tuty2010 Tuty2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.12.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Nu stiu cum e in alte parti, in orasul unde locuiesc desi s-au construit si se construiesc biserici noi de multe ori nu ai loc duminica in biserica daca ajungi ceva mai tarziu, mai ales iarna. Si cele pe care le stiu sunt deschise toata ziua.
In manastiri exista preot duhovnic. In manastirile de maici presupun ca nu sta si el in manastire.




Nu stiu cum se face, dar de cate ori ajung eu la Liturghie e plin nu am loc sa stau jos.
Poate tragi o fuga la Catedrala Sf. Iosif, sunt cam 7 Liturghii duminica si in sarbatorile de porunca, si ai sa vezi cat de "goala"e.
O fi pe jumatate plina la Liturghia de la 7 dimineata, dar eu am multi cunoscuti, inclusiv mama mea, care merg zi de zi la Liturghie.
Reply With Quote
  #109  
Vechi 30.12.2010, 21:22:32
Tuty2010's Avatar
Tuty2010 Tuty2010 is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.12.2010
Religia: Catolic
Mesaje: 94
Implicit

Citat:
În prealabil postat de irina82 Vezi mesajul
Am o nedumerire. De ce un catolic se aboneaza la un site crestin-ortodox? Daca mi-ati raspunde as fi foarte bucuroasa.


Raspunsul este simplu: avand in vedere faptul ca suntem balacariti, pt exact asta se face, avem datoria sa ne aparam credinta.

Dar sincer, daca stau sa ma gandesc ca Isus a fost considerat blasfemiator, stau linistita, pt ca asa s-a si prevestit ca va fi cu religia cea adevarata.

Diferenta ( sau una dintre ele) de atitudine dintre catolici si ortodocsi este faptul ca, desi noi stim ca Adevarul se afla in intregime doar in BC, desi nu suntem de acord cu destule aspecte din BOR, noi nu atacam BOR, nu deschidem N topicuri in care sa desfiintam BOR, nu ne legam de scandalurile despre preotii ortodocsi ( stiti bine cate sunt la tv si in mass media) pt a ne folosi de ele cu scopul discreditarii BOR.

Diferenta intre felul in care se exprima catolicii despre ortodocsi si felul in care o fac ortodocsii despre catolici este uriasa. Evident, nu este vorba despre toti ortodocsii, din fericire.

Last edited by Tuty2010; 30.12.2010 at 21:26:10.
Reply With Quote
  #110  
Vechi 31.12.2010, 02:37:27
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Tuty2010 Vezi mesajul
Poate tragi o fuga la Catedrala Sf. Iosif, sunt cam 7 Liturghii duminica
Liturghii pe banda la voi la catolici... mai bine la noi la ortodocsi, UNA da' buna.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Catolicii si Sf Maria Hartford Generalitati 22 19.08.2011 08:36:38
Catolicii de traditie bizantina in SUA PadreCory Biserica Romano-Catolica 87 29.12.2010 12:34:45
Dialogul cu catolicii din Cipru BogdanF2 Generalitati 2 16.11.2009 13:03:37
Cimitirul dorinastoica14 Despre Biserica Ortodoxa in general 6 11.06.2009 13:25:56