Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Umanitare
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 08.03.2012, 13:22:51
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
In cea de-a 40-a zi,eu as sugera sa ne rugam toti impreuna,sa alegem o ora care sa convina tuturora.
Nu stiu daca va place ideea ,dar este doar o sugestie...
Consimt la aceasta propunere.

Alegerea orei, timpului, cred ca va fi insa dificil tocmai ca este ajunul Pastelor . Unii vor mai avea de facut ultimile pregatiri si apoi vor dori sa se odihneasca pt. a putea sta toata noptea la slujba invierii si apoi la Sf. Liturghie iar noi nu putem sti orele cind vor ajunge la odihna , altii probabil ca se vor deplasa spre cine stie ce destinatii pt. a petrece Pastele si deci posibil sa fie pe drumu sau sa fie obositi de drum si sa doreasca somnul tot pt. slujbele de noapte, s.a.m.d.

Dar, dar, bine ar fi daca ne-am putea uni macar citiva la o anumita ora pt. a ne ruga simultan !
Eu cred ca ar fi bine inca de acum sa facem propunerile de timp, orele ca atare, ca pina atunci sa se poata socoti fiecare , in functie de program, daca poate sau nu si sa anunte !
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .
Reply With Quote
  #42  
Vechi 08.03.2012, 13:58:31
laraG laraG is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 425
Implicit pentru Diana

Voi citi si eu Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si Acatistul Sfantului Nectarie in ziua de 20 martie.
Doamne ajuta !
__________________
"Nu va temeti de cei care ucid trupul si dupa aceea nu pot face nimic mai mult...Temeti-va de acela care , dupa ce a ucis , are putere sa arunce in gheena;adevar spun, temeti-va de acesta"(Lc.12,4-5)
Reply With Quote
  #43  
Vechi 09.03.2012, 00:43:52
beliver's Avatar
beliver beliver is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2008
Locație: Ardeal
Religia: Ortodox
Mesaje: 158
Implicit

Psaltirea nu se citeste?Oricum eu mai pot citi vreo zece zile aceste acatiste,daca asa ati hotarat.Doamne ajuta!
__________________
Veniti la Mine toti cei osteniti si impovarati si Eu va voi odihni,caci jugul Meu este bun si povara Mea este usoara.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 09.03.2012, 14:26:01
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
In cea de-a 40-a zi,eu as sugera sa ne rugam toti impreuna,sa alegem o ora care sa convina tuturora.
Nu stiu daca va place ideea ,dar este doar o sugestie...
De acord cu rugaciunea. (Milostenia, pomenirea la Sfantul Maslu si la Sfanta Liturghie in perioada aceasta)
In privinta orei, s-ar putea sa fie mai dificil sa ne gasim un moment in care sa fim liberi toti, cred ca este chiar ziua Sfintelor Paste.
Reply With Quote
  #45  
Vechi 09.03.2012, 15:08:30
Daniela87 Daniela87 is offline
Member
 
Data înregistrării: 05.11.2009
Mesaje: 42
Implicit

Ma inscriu si eu pt o seara de rugaciune.
Reply With Quote
  #46  
Vechi 09.03.2012, 21:35:25
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit 22 martie

In 22 martie ma rog eu, daca sunteti de acord.
Reply With Quote
  #47  
Vechi 09.03.2012, 21:46:48
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

1. 7 martie - Zaharia 2009 a citit paraclis II plus catisma 1. Pe 7 martie seara voi citi eu acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
2. 8 martie - Lacrimi - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie
3. 9 martie - Andrusca CIM - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie - astept confirmare
4. 10 martie - un user anonim - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie -
5.11 martie - alt user anonim - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie
6. 12 martie - Anna 21 - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
7. 13 martie - anita - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
8. 14 martie - Annyta - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
9. 15 martie - Yasmina - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
10. 16 martie -Adriana Cluj - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
11. 17 martie - Rodica 50 - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
12. 18 martie - Beliver - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
13. 19 martie - anonim - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
14. 20 martie - LaraG - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
15. 21 martie - Daniela87 - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.
16. 22 martie - Adriana Cluj - Acatistul Maicii Domnului Pantanassa si al Sfantului Nectarie.

Multumim si mai asteptam doritori sa inalte o rugaciune.

A 40-a zi cade chiar in prima zi de Pasti. Cel mai frumos ar fi ca atunci sa ne aflam cu totii in biserica, in noaptea Invierii si sa o pomenim la rugaciune pe fetita. Sunt de acord sa spunem si in acea zi acatistele si sa facem milostenie pentru fetita.

Beliver, pentru ca au aparut niste discutii privitoare la Psaltire, am decis sa ne rugam sistematic cu acatistele. Persoanele care citesc Psaltirea o pot pomeni, fireste,si acolo.
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #48  
Vechi 10.03.2012, 03:43:58
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Dorim sa ne inscriem si noi, impreuna: Tudor, Ruxandra, Cezar.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 10.03.2012, 03:59:46
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adriana Cluj Vezi mesajul
Doar ca nu doream ca, prin nevrednicia mea, sa stric lucrul vostru bun.
Daca nici diavolul nu poate strica, prin Mila Domnului pentru noi oamenii, cu atat mai putin veti putea dumneavoastra, sora...

Domnul hotaraste ce rugaciune e auzita, nu noi. Treaba noastra e sa ne rugam. Iar vrajmasul uraste cel mai mult tocmai rugaciunea. De aceea ne ispiteste mereu cu tot felul de motive "nobile" ca sa nu ne rugam la Dumnezeu.

P.S. Catismele sunt grupari de psalmi, alcatuite dupa randuiala Bisericii.
In Psaltire sunt precizate aceste catisme si randuiala citirii, inclusiv anumite rugaciuni insotitoare.

Last edited by ioan cezar; 10.03.2012 at 04:02:15.
Reply With Quote
  #50  
Vechi 10.03.2012, 05:52:45
myself00 myself00 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 10.03.2012
Locație: Câmpulung muscel
Religia: Ortodox
Mesaje: 650
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru myself00
Implicit

bună...
de asemenea și mie mi-ar surâde perspectiva de a mă ruga in sprijinul unei prunci atât de micuțe...!
în cazul în care mai este loc și pentru mine...!

Doamne ajută neputinței noastre...
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Rugati-va rog frumos si pentru bunica mea..e f bolnava.. suparata Rugaciuni 7 21.04.2012 00:00:35
O rugaciune ptr Andreea,bolnava de leucemie alinutza109 Umanitare 9 24.05.2011 21:21:37
sa ajutam o fetita de 6 ani bolnava de leucemie cmihai Umanitare 7 05.04.2011 13:12:01
Apel la rugaciune pentru fratii nostri din Rusia mihailt Generalitati 1 23.08.2010 00:32:41
Apel pentru rugaciune! snowdrop Umanitare 6 24.11.2008 16:56:43