Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 28.01.2014, 08:39:37
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit Păcatul și fărădelegea

Zicea un neoprotestant că păcatele nu-s totuna cu fărădelegile. Pe moment am ignorat informația, dar apoi am remarcat în Psalmul 50 și în rugăciunile începătoare o repetare a celor două cuvinte în același text, separate de conjuncția ”și”. Poate ați remarcat și voi în alte rugăciuni sau în NT această idee.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 28.01.2014, 14:42:36
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Aici ar fi doua aspecte

-pacatele care le facem fiind oameni, deoarece nici un om nu este fara de pacat
-si faradelegile sau pacatele deoasebit de grave, care pot fi ori in relatia cu Dumnezeu (blasfemia, apostazia, hula, etc) fie in relatia cu ceilalti oameni in familie sau in societate (crima, viol, proxenetism, trafic de droguri sau de arme, acte de terorism, pedofilia, incestul, talharii, tradare de tara)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 29.01.2014, 00:42:43
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

E foarte interesant acest subiect. Citind cele scrise aici m-am dus cu gandul la Confesiunile Fericitului Augustin, unde am intalnit distinctia dintre nelegiuire si ticalosenie. Dupa Fericitul Augustin, ticalosia e fapta prin care omul isi face rau lui insusi, fara a le aduce si altora vatamare, iar nelegiuire savarseste omul care-l atinge pe cel de langa el prin fapta cea rea.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 30.01.2014, 08:23:33
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Psalmul 37
3. Nu este vindecare în trupul meu de la fața mâniei Tale; nu este pace în oasele mele de la fața păcatelor mele.
4. Că fărădelegile mele au covârșit capul meu, ca o sarcină grea apăsat-au peste mine.
18. Că fărădelegea mea eu o voi vesti și mă voi îngriji pentru păcatul meu

Psalmul 102
10. Nu după păcatele noastre a făcut nouă, nici după fărădelegile noastre a răsplătit nouă,

Psalmul 50
3. Mai vârtos mă spală de fărădelegea mea și de păcatul meu mă curățește.
4. Că fărădelegea mea eu o cunosc și păcatul meu înaintea mea este pururea.
10. Întoarce fața Ta de la păcatele mele și toate fărădelegile mele șterge-le.

Evrei 10
16. "Acesta este așezământul pe care îl voi întocmi cu ei, după acele zile - zice Domnul: Da-voi legile Mele în inimile lor și le voi scrie în cugetele lor".
17. Și adaugă: "Iar de păcatele lor și de fărădelegile lor nu-Mi voi mai aduce aminte".

Romani 4
7. "Fericiți aceia, cărora li s-au iertat fărădelegile și ale căror păcate li s-au acoperit!

Din rugăciunile începătoare
Preasfântă Treime miluieste-ne pe noi; Doamne curateste pacatele noastre; Stapane iarta faradelegile noastre; Sfinte, cerceteaza si vindeca neputintele noastre, pentru numele Tau.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 30.01.2014, 08:32:46
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ekaterina Vezi mesajul
E foarte interesant acest subiect. Citind cele scrise aici m-am dus cu gandul la Confesiunile Fericitului Augustin, unde am intalnit distinctia dintre nelegiuire si ticalosenie. Dupa Fericitul Augustin, ticalosia e fapta prin care omul isi face rau lui insusi, fara a le aduce si altora vatamare, iar nelegiuire savarseste omul care-l atinge pe cel de langa el prin fapta cea rea.
1 Corinteni 6
18. Fugiți de desfrânare! Orice păcat pe care-l va săvârși omul este în afară de trup. Cine se dedă însă desfrânării păcătuiește în însuși trupul său.

Deci singura ticăloșie este desfrînarea, restul fiind nelegiuiri?

Sau altfel, se poate să faci rău sufletului propriu fără să afectezi trupul, asta denumind-o Augustin ticăloșie? Dacă nu, atunci singura ticăloșie rămîne desfrînarea.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare