Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 30.10.2007, 23:15:02
sik sik is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.10.2007
Mesaje: 36
Implicit

Doamne ajuta ! Si bine v-am gasit.

Incep acest topic prin a ma prezenta putin. Am 23 ani, sunt crestin ortodox, sau cel putin asa cred, avand in vedere ca m-am nascut in aceasta religie. Totodata nu ma pot considera ca fiind un bun crestin, intrucat sunt foarte multe lucruri pe care ar trebui si pe care nu ar trebui sa le fac. As mentiona printre acestea faptul ca nici nu am citit Biblia (in intregime) si nu obisnuiesc sa merg la biserica, cu toate ca imi placeau orele de religie de la scoala.

De multe ori joc rolul lui "gica contra", si asta nu pentru ca imi place sa ma contrazic cu lumea, ci pentru ca obisnuiesc sa privesc lucrurile din mai multe puncte de vedere. Cam acesta ar fi felul meu de a fi: incerc sa inteleg lucrurile, iar pentru aceasta este nevoie de mai multe pareri, mai obiective sau mai subiective.

Cu toate ca nu ma simt un crestin-ortodox convins, as vrea sa va spun sincer ca nu mi-as schimba religia pe care o am. Din cate am observat tind sa cred ca ortodoxismul nu este atat de "rigid", de "stresant" sau atat de strict, cum vad ca ar fi alte religii sau secte si ofera o libertate de gandire mai mare. Aceasta parere este una subiectiva si poate o am tocmai datorita faptului ca m-am nascut si am crescut ortodox.

Desi am si unele idei fixe (ceea ce uneori ce dovedeste a fi un lucru bun sau dimpotriva, rau) eu ma consider a fi o persoana ingaduitoare si flexibila. Poate din acest motiv multi ma considera chiar naiv , usor influentabil, etc. Cert este ca unele pareri ale mele sunt, zic eu, destul de puternice pentru a putea fi considerat si ca un incapatanat. Dar chiar si aceste pareri mi le pot schimba in momentul in care consider ca au fost gresite.

V-am relatat aceste lucruri ca sa stiti de la inceput cu ce fel de "user" aveti de-a face si sa nu fiti surprinsi la un moment dat daca voi face anumite afirmatii mai mult sau mai putin "eretice". Repet: atunci cand voi juca rolul lui "gica" il voi juca nu pentru a va contrazice, ci pentru a imi exprima niste idei cu care ma confrunt la momentul respectiv.

Cam atat pentru acum. :D
Toate bune.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 30.10.2007, 23:26:33
GEORGIANA22 GEORGIANA22 is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.08.2007
Mesaje: 95
Implicit

BINE AI VENIT.IMI PARE RAU CA NU OBISNUIESTI CA MERGI LA BISERICA SI TREBUIE SA STI CA IN AFARA BISERICII NIMENI NU SE MANTUIESTE.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.10.2007, 01:25:11
sik sik is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.10.2007
Mesaje: 36
Implicit

Ahhh!... :) Uite , ca tot ai adus vorba de mantuire. Un inceput de dezbatere de idei... :) Desi nu stiu daca ar fi bine totusi sa discut deschis despre asa ceva, intrucat poate ca voi fi acuzat de faptul ca, prin ideile mele sau prin problemele pe care le ridic, atentez la slabirea credintei celorlalti. Bineinteles, nu aceasta este scopul meu, dar poate ca in mod involuntar tocmai acest lucru il fac, in incercarea mea de a intelege lucrurile.

Poate tocmai faptul ca sunt (prea) flexibil in gandire ma face, cred, sa par in acest caz "eretic" vis a vis de orice religie. Ca sa fiu mai exact, de orice forma de religie. De ce spun "forma" ? Pentru ca, in opinia mea, religia, oricare ar fi aceasta, are un singur scop: acela de a face oamenii mai buni decat sunt. Formele diferite ale religiei se datoreaza multor cauze, una dintre ele fiind lipsa de comunicare a oamenilor. Aceasta, la randul ei, s-a datorat acum mult timp in urma tehnologiei slabe e care se dispunea. Avand in vedere ca oamenii erau raspanditi in diferite locuri pe pamant, mai mult sau mai putin izolate, mi se pare normal ca religia sa ia forme diferite la acestia. Aceasta este o cauza obiectiva a faptului ca oamenii vad religia in moduri diferite. O alta cauza, care este de data aceasta, subiectiva, este neintelegerea dintre oameni. In momentul in care au aparut conflicte de idei, oamenii s-au separat din punct de vedere ideologic, aceasta afectand si religia. In multe cazuri, aparitia de noi religii sau secte au aparut ca o forma de a prelua puterea de catre unii oameni. Ceea ce este un lucru trist. Un exemplu in acest sens il constitue si aparitia de numeroase partide parlamentare.

Ideea a ce am sugerat aici este aceea ca oamenii se concentreaza mai mult pe forme, pe detalii si mai putin pe esenta, pe ceea ce conteaza de fapt. Si poate ca in acest sens ar putea ajuta stiinta, cunoasterea.

Revenind la subiectul pe care am dorit sa il abordez, Mantuirea, as dori sa stiu daca ea se poate obtine "musai" prin mersul la biserica. Ma refer la acesta ca fiind o conditie necesara si nu suficienta pentru Mantuire. Cred ca sunteti de acord ca degeaba speri la Mantuire daca doar frecventezi biserica dar in rest faci numai rele. Eu cred ca faptul ca poti obtine Mantuirea prin mersul la biserica este caracteristic crestinismului. Si il vad ca fiind o forma ce il diferentiaza fata de alte religii. Deci recunosc, daca urmez o cale (aceasta fiind in cazul meu, Ortodoxismul), atunci trebuie sa respect regulile acesteia, iar faptul ca nu merg prea des la biserica inseamna ca incalc una dintre aceste reguli.

Nu stiu daca ati inteles exact ce vreau eu sa spun cu religia si cu formele acesteia. Toata lumea doreste sa ajunga la Mantuire (sau mai stiu eu cum s-o numi in cadrul altei religii), ca termen abstract. Aceasta este destinatia , caile care duc la aceasta sunt mai multe, fiecare om mergand pe una dintre ele. Bineinteles ca unele cai nu duc acolo unde vrem sa ajungem si in acest caz putem vorbi despre oameni pierduti. Din pacate este des intalnita ideea cum ca numai o singura cale este cea buna, si in rest toate celelalte sunt gresite. Eu cred ca aceasta este o parere subiectiva. Si nu ma refer acum la toate religiile/sectele care au aparut in ultimii ani din fieste ce motive. Un respect deosebit il am deopotriva crestinismului precum si budismului, islamismului, etc. , religii care au aparut relativ in aceeasi perioada in locuri diferite si despre care nu se poate spune ca au aparut unele din altele din moment ce mijloacele de intrare in contact a oamenilor unii cu altii (din regiunile respective) erau extrem de reduse (daca nu chiar imposibile) la vremea aceea.

Chiar si propavaduirea aceleiasi religii duce la "mutatii" in timp, datorate viziunii celor ce o raspandesc, celor ce o accepta si a modului de transmitere. Practic nu este altceva decat o transmitere de informatii la care participa emitatorul, receptorul si calea de transmitere. Atunci cand una dinte acestea este afectata, bineinteles ca mesajul nu mai este la destinatie exact acelasi cu cel de la sursa. Aici intervine si intensitatea factorului perturbator al transmisiei.

Din acest motiv, ma abtin sa fac afirmatii de genul: "religia x este cea adevarata, iar restul sunt erezii". Asa cum am afirmat mai inainte, la Mantuire se poate atinge pe mai multe cai, iar faptul ca Ortodoxismul este calea mea (de la nastere si prin botez) inseamna ca ar cam trebui sa respect regulile ei, intocmai cum pe o strada trebuie sa respect semnele de circulatie.

Bineinteles, pe toate strazile, regulile sunt aceleasi. Asta e un lucru pe care ar trebui sa ni-l amintim mereu. Difera insa modul, ordinea in care ele sunt dispuse, precum si ponderile sau frecventa cu care ele apar. Mie personal mi se pare o absurditate sa afirm ca pe strada cutare semnele semnele de circulatie sunt puse mai bine decat pe alta strada. Orice semne de circulatie sunt bune atata timp cat permit reglarea optima a traficului. Referitor la drumuri, unele duc acolo unde dorim, altele nu. Unele dintre acestea sunt mai scurte si ajungem mai repede, altele sunt mai lungi. Unele sunt mai usoare, altele dimpotriva, sunt mai grele. Factorii sunt nenumarati.

Sper ca acum sa fiu inteles corect. Tot ce am facut aici este o abstractizare, o generalizare, nu o trimitere in mod special asupra unu anumit lucru, afirmand ceva despre el in detrimentul altuia. Din acest motiv sper deopotriva sa nu ma priviti cu ochi rai pentru cele spuse, deoarece nu am intentionat cu nimic sa slabesc credinta nimanui. Din contra, am facut niste analogii pentru a putea intelege mai bine anumite lucruri si pentru a incerca sa "pun capat", intr-un fel sau altul, divergentelor de pareri cu privire la religii.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.10.2007, 08:52:07
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Majoritatea celor care merg la biserica gandesc si fac lucruri bune ,chiar daca nu de la inceput.
Cine este atent la cuvintul lui Dumnezeu spus in biserica noastra ortodoxa si il primeste cu sufletul deschis nu poate sa fie rau.
Dumnezeu il vrea pe om mai bun ,de aceea l-a trimis pe Fiul sau pe pamint ,dar sa fii bun ,dupa ce ai fost rau nu e usor si nu se obtine prin ratiune si logica ci numai prin rugaciune ,fapte bune si trairea intru Tainele bisericii ortodoxe.
Cunoasterea lui Dumnezeu se realizeaza prin citirea Sf.Scripturi ,in mod obligatoriu trebuie sa stim ce a facut Dumnezeu Fiul si ce a spus El.
Par.Cleopa zicea ca aceasta cunoastere lui Dumnezeu se realizeaza prin Cuvint ,deci trebuie sa ascultam predica de la sf.Liturghie
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.10.2007, 09:02:00
Darius Darius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.06.2006
Mesaje: 138
Implicit

Bine ai venit Sik pe strada noastra. Prin tine ma revad pe mine acu cativa ani. Atunci am inceput sa-mi pun intrebari.
Octavian Paler avea o remarca: Mama mea avea certitudini citind Biblia, iar eu aveam intrebari citind biblioteci. Si am realizat ca sunt carti si carti. Poporul roman a crescut pe aceste certitudini. Este certitudinea dreptei credinte. Atunci am renuntat la umanisti, la rationalisti, la Einstein ca-l vad acolo si m-am afundat in grandoarea trairii mistice a Cuvantului lui Dumnezeu. Nu am gasit fericirea protestantilor, nu am gasit culcusul moale al crestinilor catolici, am gasit o strada plina de oameni in ratacire multi dintre ei, in care semnele de circulatie erau tinute de parinti cu traire mare, care faceau din asta o nevointa. Atunci m-am intrebat de ce fac ei asta. Si incet am descoperit cu ajutorul lor ortodoxia mantuitoare. Fiecare carte a vreunui parinte a fost o bota peste constiinta mea care nu se trezea. Fiecare indrumare duhovniceasca a vreunuia a fost un repros la existenta mea. Si atunci am considerat ca trebuie sa iau atitudine si mi-am descoperit adevaratul dusman. Eu insumi. Si cum am inteles ca nimic nu se primeste fara o mica rugaciune, am facut una mare ca sa fie si pentru mine si pentru altii. Iti urez sa descoperi credinta dreapta, iar de celelalte credinte, lasa-i sa nu iti fie de ratacire. Cum ne indruma Maica Siluana, hai sa ne bucuram de a fi ortodocsi.
Doamne ajuta.

Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.10.2007, 09:10:36
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

tu literatura religioasa citesti?daca nu ai citit pana acum raspunsurile la intrebarile tale exsitentiale le gasesti in Invatatura de credinta ortodoxa(inclusiv despre mersul la Biserica).Exista libraria Sophia langa Fac.de Teologie(vis a vis de hotel horoscop-Unirea),acolo vei gasi altfel de "filozofi"decat cei cu care te-ai familiarizat in facultate(Sf.Parinti).Si daca ai timp citeste cate ceva pe la topicele despre,Sf.Taine,despre mantuirea prin credinta(aceasta insemnand si mersul la Biserica).As vrea sa stii ca Biserica este locul unde se aduna crestinii si marturisesc credinta lor.Apoi Biserica este Casa lui Dumnezeu,acolo se afla cel mai de pret margaritar trupul lui Hristos,pe care nu ai unde sa-l gasesti in alta parte(nu ai duhovnic evident daca nu mergi la Biserica..o sa ai daca mai zabovesti pe aici).Cineva numea casa lui dumnezeu"cerul pe pamant",care inchipuieste invierea i ingroparea ,mai este Sfanta Sfintelor,acea "hrana"pentru suflet si pentru trup intaritoare(Sf.Impartasanie)care ne cheama catre pocainta si rugaciune.In biserica intram in comuniune cu Sfintii nostri frumos insirati pe pereti(nu suntem atenti decat la opera pictorului sau a celui care a sculptat catapeteasma..asa am inceput si eu prin a intra ca un simplu turist cu aparatul foto in mana.,din nevoia de a cumpara niste carticele (aveam nevoie la clasa).citind despre Biserica despre toate cate se afla acolo despre evlavia cu care trebe sa sarutam Sf.Icoane,Sf.moaste,m-am cutremurat mai apoi,gandindu-ma ce sacrilegiu savarsisem cand ma plimbam cu aparatul in mana,in bermuzi pe langa toate acele lucruri Sfinte.
Iti doresc vrei sa afli mai multe decat stii,asta presupune sa incerci sa fii cat mai putin "gica contra"..fiindca desi credem ca stim totul nu stim nimic de fapt.Iaar Biblia intr-adevar nu trebuie doar lecturata,trebuie studiu explicat de parintele duhovnic,nu este doar o simpla carte,este cartea cartilor,plina de talc si intelepciune.marturisesc ca si eu am dificultati in a intelege multe lucruri,dar ca si tine sunt o cautatoare.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.10.2007, 09:22:36
urzicuta urzicuta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 11.07.2007
Mesaje: 858
Implicit

a te lupta cu tine insuti e lupta cea mai grea,a te invinge pe tine insuti e biruinta cea mai frumoasa..sa luam aminte.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.10.2007, 11:13:23
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

Viata intru ortodoxie nu e usoara de loc ,"Imparatia lui Dumnezeu se ia prin nevointa si cei ce se silesc pun mina pe ea"spune Mantuitorul.
Trebuie dreapta socoteala in toate si multa iubire pentru tot ce exista ,deci in primul rind sa ajungem sa Il iubim pe Dumnezeu.
Dar nimic nu se obtine imediat ,trebuie ani sa treaca ,timp in care sa fim atenti sa nu devenim caldicei.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.10.2007, 14:44:26
sik sik is offline
Member
 
Data înregistrării: 30.10.2007
Mesaje: 36
Implicit

Da, in prezent simt ca duc o lupta interioara cu mine insumi. Nu stiu cat de grea este sau nu dar cred ca este un lucru pe care trebuie sa-l fac. In fond si la urma urmei, nu poti cunoaste pacea fara sa cunosti si lupta. Si ca sa fac o extindere as putea sa spun ca nu poti cunoaste binele fara sa cunosti raul. Omul, asa a fost el facut (nu stiu de ce): sa perceapa diferente de valori si nu valori propriu zise.

Literatura nu prea citesc. Nici religioasa, nici umanista si nici rationalista. Dar in momentul cand ma confrunt cu anumite lucruri ce fac referire la acestea, ma documentez si ajung pana la urma la niste concluzii (mai bune sau mai putin bune). Asa sunt eu de fel: mai lenes. Nu caut sa fac ceva pana nu simt ca trebuie (sau imi vine) sa fac acel lucru. Citatul lui Einstein l-am gasit oarecum intamplator. De fapt intalnisem pe undeva pe internet un alt citat care mi se paruse interesant, si din curiozitate am mai cautat si altele. Asa l-am gasit pe acesta, care cred ca este destul de sugestiv.

Parerea mea este ca mintea, spiritul(sufletul) si trupul sunt toate importante. Fara una dinte aceste lucruri omul este "handicapat". Cred ca sunteti de acord cu mine. Daca omul nu are minte, atunci el este nebun, daca nu are trup inseamna ca este deja mort, iar daca nu are suflet atunci este "demon" (sau "animal" -din cate stiu animalele sunt considerate ca neavand suflet). Cu alte cuvinte, cred ca pretuind numai una sau 2 dintre aceste "componente", se face o greseala.

Sunt intru totul de acord ca acela care este atent la cuvintul lui Dumnezeu, spus in biserica, si il primeste cu sufletul deschis nu poate sa fie rau. Dar tot atat de adevarat este si faptul ca exista muti oameni buni care nu au nimic de a face cu crestinismul. Iar daca Dumnezeu este unul pentru toti, chiar daca multi nu isi dau seama de acest lucru, ce credeti atunci ca ar face cu ei ? I-ar pedepsi numai pentru ca nu sunt crestini (ortodocsi) ? Mie personal, acest lucru imi suna a nedreptate si refuz sa cred acest lucru. Despre smerenie si rugaciune am auzit si in alte credinte, nu numai in crestinism, deci acest a nu este un criteriu solid care sa faca vreo diferentiere.

Este foarte adevarat: cu cat invatam mai mult, cu atat ne dam seama ca stim mai putine lucruri. Ceea ce poate fi un lucru bun sau rau. Depinde cum o privim.

Parerea mea personala este ca e bine sa asculti pe toti cei care au ceva de spus, dar sa faci ceea ce crezi tu ca e mai bine. Nimeni nu te poate convinge de un anumit lucru. Tu te convingi singur. Aceasta este una din "luptele" care se duc de unul singur.

Indraznesc acum sa va pun o intrebare: dupa toate cate am scris in aceste 3 post-uri ale mele, ce credeti despre mine: sunt "gica" sau nu ? Din punctul meu de vedere nu cred sa fi contrazis pe nimeni, ci sa pun cap la cap niste idei aparent diferite, sa observ asemanarile si deosebirile dintre ele si sa trag o concluzie asupra lor. De asemenea, va rog sa ma anuntati daca nu doriti sa mai abordez probleme de acest gen. Nu este nici o suparare. :) Nu doresc sa isc dispute si nici sa "insamantez eretism" pe forum cu teorii sau citate "extra-ortodoxe".

/respect tuturor
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.10.2007, 15:01:26
anita anita is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.734
Implicit

"Dar tot atat de adevarat este si faptul ca exista muti oameni buni care nu au nimic de a face cu crestinismul. "

E adevarat ca sunt si oameni buni ,dar si in acei oameni buni diavolul isi face loc sa castige unul pentru imaparatia lui.
Si apoi nu exista om fara pacat.In ortoddoxie ,prin taina spovedaniei Dumnezeu iti iarta pacatele ,deci si acei oameni buni ,care au si ei pacatele lor pot fi iertati de pacate.
Ce folos ca facem fapte bune ,iar pe de alta parte facem rele ,indemnati de diavol,asta fiind valabil pentru cei necredinciosi?
Numai rugaciunea deasa si participarea la Sf.Liturghie in mod special te pot apara de atacurile diavolului.
Nu cred ca exista om care cat de bun ar fi el nu are si ganduri rele sau necurate.
Si de la ganduri trecem la fapte,gandurile sunt izvorul faptelor rele de multe ori.
Stiu pe cineva f.bun care nefiind credincios ,la cei 60 si ceva de ani a ajuns sa dracuiasca desi asta il deranjeaza si nu stie cum sa scape.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ganduri de Sf.Pasti maria55 Generalitati 6 18.04.2012 00:51:03
ganduri cred_cu_adevarat Generalitati 2 29.03.2012 19:04:41
Ganduri... 14carol06 Generalitati 133 24.02.2009 00:21:52
Ganduri ...iarasi 14carol06 Generalitati 1 06.02.2009 17:14:58
ganduri enkidu Generalitati 9 29.02.2008 09:19:00