Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Viata monahala > Calugarul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #51  
Vechi 08.12.2009, 16:13:39
Floar3's Avatar
Floar3 Floar3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Mesaje: 99
Implicit

Geo.nektarios, acum fiecare cu parerea lui, nu trebuie sa ne certam si sa purtam ranchiuna. Mie imi place de tine desi nu ti-am spus asta, multe postari de ale tale m-au facut sa zambesc cu drag si vad ca ai ravna in tine, ceea ce e un lucru foarte bun... dar la subiectul asta chiar nu pot fi de acord cu tine si anume ca toti preotii au Duhul Sfant in ei, indiferent de circumstante. Te-as ruga doar un singur lucru, fara vreo urma de malitiozitate, nu mai pune atatea semne de exclamare, am impresia ca racnesti sau ca esti foarte inversunat... in rest numai de bine!
Iarta-ma daca te-am suparat... Doamne ajuta-ne sa ne iubim unii pe altii
Reply With Quote
  #52  
Vechi 08.12.2009, 16:16:22
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit

Spunea intelept Parintele Arsenie Boca unor batranele care se plangeau ca nu mai sunt preotii buni ca altadata:" Vreti preoti...nasteti-i!".
__________________
"Imparate Ceresc Mangaietorule Duhul Adevarului care pretutindenea esti si pe toate le-mplinesti,Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi."
Reply With Quote
  #53  
Vechi 08.12.2009, 16:31:05
geo.nektarios's Avatar
geo.nektarios geo.nektarios is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.07.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Floar3 Vezi mesajul
Geo.nektarios, acum fiecare cu parerea lui, nu trebuie sa ne certam si sa purtam ranchiuna. Mie imi place de tine desi nu ti-am spus asta, multe postari de ale tale m-au facut sa zambesc cu drag si vad ca ai ravna in tine, ceea ce e un lucru foarte bun... dar la subiectul asta chiar nu pot fi de acord cu tine si anume ca toti preotii au Duhul Sfant in ei, indiferent de circumstante. Te-as ruga doar un singur lucru, fara vreo urma de malitiozitate, nu mai pune atatea semne de exclamare, am impresia ca racnesti sau ca esti foarte inversunat... in rest numai de bine!
Iarta-ma daca te-am suparat... Doamne ajuta-ne sa ne iubim unii pe altii
Iarta-ma frate!!! nu racnesc sunt foarte calm, dar tin mult pe tasta, nu am un motiv anume! Scriu foarte calm, mai ales de cand mi-ati spus mai multi ca sunt cam dur, nu mai scriu asa! Dar imi tin ravna si credinta si nu ma joc cu ea! Ce sustin despre preoti, o sustin din toata fiinta, caci am spus ca ce spun nu spun sa ma alflu in treaba sau sa umplu forumul de postari prisositoare! Spun din experiente si intamplari, spun din CREDINTA mea si din ceea ce Dumnezeu mi-a dat sa cunosc! Din ce stiu nu spun, ca nu e al meu, ci spun din ce a lasat Hristos prin Sfintii Parinti si sfintele invataturi! Ca eu cred ca TOTI preotii au Har indiferent de starea lui trupeasca sau sufleteasca, este CREDINTA MEA ca eu cred in SFINTA TAINA A PREOTIEI!!! Toti crestinii avem HAR, dar acest Har Sacramental il au numai preotii prin PUNEREA MAINILOR!! Ca unii nu lucreaza la inmultirea Harului printre credinciosi, e vina lor, ei raspund de El! Dar asta nu inseamna ca NU il au pe Duhul Sfant. Toti il avem prin Sf.taina a MIrungerii cu pecetea Harului Duhului Sfant! (detalii cartea Faptelor Apostolilor)

Multumesc de aprecieri, mi-ai mai spus, asta e a doua oara cand imi spui, dar sa stii ca eu nu fac nimic sa merit laude! Toata suflarea (inclusiv eu si fratia ta) sa laude pe DOMNUL!
Doamne ajuta si multe Bucurii Duhovnicesti!!!
__________________
Reply With Quote
  #54  
Vechi 08.12.2009, 16:39:40
Floar3's Avatar
Floar3 Floar3 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.10.2009
Mesaje: 99
Implicit

Citat:
În prealabil postat de geo.nektarios Vezi mesajul
Iarta-ma frate!!! nu racnesc sunt foarte calm, dar tin mult pe tasta, nu am un motiv anume! Scriu foarte calm, mai ales de cand mi-ati spus mai multi ca sunt cam dur, nu mai scriu asa! Dar imi tin ravna si credinta si nu ma joc cu ea! Ce sustin despre preoti, o sustin din toata fiinta, caci am spus ca ce spun nu spun sa ma alflu in treaba sau sa umplu forumul de postari prisositoare! Spun din experiente si intamplari, spun din CREDINTA mea si din ceea ce Dumnezeu mi-a dat sa cunosc! Din ce stiu nu spun, ca nu e al meu, ci spun din ce a lasat Hristos prin Sfintii Parinti si sfintele invataturi! Ca eu cred ca TOTI preotii au Har indiferent de starea lui trupeasca sau sufleteasca, este CREDINTA MEA ca eu cred in SFINTA TAINA A PREOTIEI!!! Toti crestinii avem HAR, dar acest Har Sacramental il au numai preotii prin PUNEREA MAINILOR!! Ca unii nu lucreaza la inmultirea Harului printre credinciosi, e vina lor, ei raspund de El! Dar asta nu inseamna ca NU il au pe Duhul Sfant. Toti il avem prin Sf.taina a MIrungerii cu pecetea Harului Duhului Sfant! (detalii cartea Faptelor Apostolilor)

Multumesc de aprecieri, mi-ai mai spus, asta e a doua oara cand imi spui, dar sa stii ca eu nu fac nimic sa merit laude! Toata suflarea (inclusiv eu si fratia ta) sa laude pe DOMNUL!
Doamne ajuta si multe Bucurii Duhovnicesti!!!
Iti multumesc mult ca nu te-ai suparat Dumnezeu sa te ocroteasca si sa te ajute la tot pasul!! Toate cele bune dragule
Reply With Quote
  #55  
Vechi 08.12.2009, 16:44:08
metanoia2's Avatar
metanoia2 metanoia2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 01.08.2009
Locație: Cluj Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit

Iertare, am omis un cuvant esential:" Vreti preoti buni...nasteti-i!".
__________________
"Imparate Ceresc Mangaietorule Duhul Adevarului care pretutindenea esti si pe toate le-mplinesti,Vistierul bunatatilor si Datatorule de viata, vino si Te salasluieste intru noi."
Reply With Quote
  #56  
Vechi 08.12.2009, 17:12:39
o_tzaranca o_tzaranca is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.11.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 462
Implicit

Citat:
În prealabil postat de metanoia2 Vezi mesajul
Iertare, am omis un cuvant esential:" Vreti preoti buni...nasteti-i!".
frumos
dar unde ii crestem? ca daca nu-i scolim vin unii si zic ca sunt analfabeti...si sunt rupti de realitate ..cum am vazut pe aici rusinoase postari la adresa Parintelui Cleopa
dar ei merg la scoala si merg in societatea asta ...in care o stim cu totii cum e...
vrem duhovnici picati din cer?
stiti ce mult sufera un copil care daca nu merge cu colegii la bar si merge la biserica e umilit si de colegi ..si de profesori..daca nu vorbeste de sex ,nu are nici o sansa sa isi faca un prieten in clasa,daca asculta muzica bisericeasca si nu rock sau manele e catalogat prostul clasei?...s.a.m.d.
toata lumea cauta duhovnici cu harisma dar pana la urma ei(unii si din pacate) sunt rodul societatii in care traim

Last edited by o_tzaranca; 08.12.2009 at 18:40:41.
Reply With Quote
  #57  
Vechi 08.12.2009, 20:07:33
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de o_tzaranca Vezi mesajul
frumos
dar unde ii crestem? ca daca nu-i scolim vin unii si zic ca sunt analfabeti...si sunt rupti de realitate ..cum am vazut pe aici rusinoase postari la adresa Parintelui Cleopa
dar ei merg la scoala si merg in societatea asta ...in care o stim cu totii cum e...
vrem duhovnici picati din cer?
stiti ce mult sufera un copil care daca nu merge cu colegii la bar si merge la biserica e umilit si de colegi ..si de profesori..daca nu vorbeste de sex ,nu are nici o sansa sa isi faca un prieten in clasa,daca asculta muzica bisericeasca si nu rock sau manele e catalogat prostul clasei?...s.a.m.d.
toata lumea cauta duhovnici cu harisma dar pana la urma ei(unii si din pacate) sunt rodul societatii in care traim
Pai asa se intampla si intre adulti.. cu atat mai mult intre copii.
(Daca-ti faci cruce esti privit ca un ciudat. Daca exprimi ce crezi, risti sa fii catalogat drept nebun).
Reply With Quote
  #58  
Vechi 08.12.2009, 22:29:05
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Duhovnicii trebuie scoliti si formati. Nu oricine ar trebui sa devina duhovnic si sa-si expuna pareri, fara discernamant.
Duhovnicul are doua laturi : una spre Dumnezeu si una spre om. Cand una din ele lipseste, atunci nu poate fi duhovnic in adevaratul sens al cuvantului.
De aceea sunt probleme cu monahii care se numesc duhovnici.
Ei nu sunt (unii din ei) nici scoliti si sunt intr-adevar rupti de lume si de om. Le lipseste latura umana.
S-a mai discutat despre asta. Duhovnicul lucreaza cu omul, el nu poate sta numai, ca sa spun plastic, atarnat de cer si de Dumnezeu, ci trebuie sa fie cu picioarele pe pamant, in lume, langa om.
Mai ales in vremea de azi, dar cand nu, omul are nevoie de cineva care sa-l ajute, sa-l invete, sa ii vindece sufletul (si) prin credinta.
Geo spunea f. bine doua lucruri:
1. Nu pot monahii sa fie duhovnici si nici sa dea lectii oamenilor, atata vreme cat stau izolati de lume si nu stiu (nu vor sa stie despre om).
2. Le trebuie scoala si Harul de la Dumnezeu. Din pacate insa, eu cred ca nu toti preotii (si nici monahii) nu primesc acest har. Eu cred ca numai Dumnezeu alege pe cei ce-l merita cu adevarat si il dau.
Harul, Geo iarta-ma, nu se da automat la terminarea facultatii de teologie si nici la hirtonisire, ca pe o diploma.
Taina Hirotonisirii este numirea ca preot si atat. Dar nu price preot poate fi duhovnic si nici sa primeasca har, nici cel de nota 10 la facultate.
Un preot trebuie sa demonstreze mai intai ca are cele doua laturi (deci si omenia si psihologia) si ca poate sa fie un bun preot si capabil sa fie si duhovnic.
Eu o simt acum pe pielea mea, din pacate.

Ce n-am inteles eu nici acum si ma infurie si Geo cand spune asta, este cum adica duhovnicul ne gaseste, sau ni-l da Dumnezeu?
Mai ales in zone cand abia exista un preot si nici acela nu poate...
Reply With Quote
  #59  
Vechi 08.12.2009, 22:42:28
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@o_tzaranca - copiii trebuie sa-i educam in mod normal, fara a cadea nici una din extreme: nici calugari in lume, dar nici invers (adica nici manastire nici crasma, nici rock, dar nici psalmi toata ziua etc.).
Trebuie sa daruim iubire multa copiilor, ca sa poata sa daruiasca si ei la randul lor.
Un preot, un duhovnic, trebuie sa daruiasca dragoste, mangaiere, blandete, liniste, pace. Si daca in familia lui nu le-a avut, de unde sa le stie si de unde sa le daruiasca?
Trebuie sa stie mai intai de toate sa fie Om.
Reply With Quote
  #60  
Vechi 08.12.2009, 23:11:17
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@ Geo_Nektarios:
Eu nu cred ca noi cerem prea mult de la duhovnici, Geo. Vrem doar sa fie Om si sa ne explice credinta si sa ne invete (asa cum am mai intrebat eu pe alt fir) cum sa imbinam in viata de zi cu zi omul/viata obisnuita cu Dumnezeu si credinta, ca de fapt aste este chintesenta crestinului si este cel mai greu).
De aceea i se cere preotului de mir sa aibe familie, sa fie bun sot si parinte, etc. si de aceea monahul trebuie lasat in pace in rugaciunea lui (si atat este misiunea lui, ca asa a fost lasat).
Daca ne ducem la monah si il cautam sa ne spuna cum sa nu fim oameni, femei, barbati, soti/sotii, parinti, atunci la ce ne trebuie duhovnic?

Geo, eu te inteleg in ceea ce spui despre Taina Preotiei si faptul ca tii la ea, asa cum ar trebui sa fie, mai degraba cum o percepi tu.
Poate ca vezi in ea, mai mult decat trebuie. Taina Preotiei nu inseamna primirea harului ca pe o diploma, sau ca pe o aura/coroana. Pentru mine inseamna numirea ca preot, juramantul de preot, de a sluji lui Dumnezeu si omului. Harul se primeste in alt fel, cred ca mai tarziu, mult mai tarziu, dupa munca si demonstrarea ca esti cu adevarat demn sa-l primesti.

Si ca sa-ti raspund si la partea cu "ce facem noi pentru duhovnic".
Am sa ma raportez la preotul pe care il am acum si nu-l consider duhovnic.
Da, ma rog pentru el, in mod discret, nu in pomelnice. Dar Dumnezeu aude.
Ma rog impreuna cu el ca sa-i dau forta cu gandul meu.
Ma preocup de partea lui umana: sanatate, daca are hrana calda (jn perioade grele, cu post mult si slujbe multe, cand circula mult), daca circula cu bine in noapte (de la sedinte si slujbe), sau are nevoie de a inopta in oras (locuieste mai departe, in afara orasului), etc.
Ma stradui sa aibe strana asigurata (din partea mea cel putin, cu tot ceea ce presupune asta), sa fie pace in biserica, sa fac ceva care sa-i faca bine si lui ca preot in ochii lumii (proiectele sociale pe care am vrut si mai vreau sa le fac) etc.
Si sotul meu ma sustine in totul.

Si nu poate sa-mi fie duhovnic asa cum il vad eu si am nevoie. Nu are timp si ii lipseste ceva. Se imprastie prea mult in drumuri, sedinte, activitati administrative, mai multe biserici etc., in loc sa se zbata sa se mai elibere ca sa aibe timp si forta pentru oameni, pentru parohia lui ( o biserica si bine slujita, nu sapte si ne-terminata nici una).
Nu putem sta de vorba in problemele mele, desi cu lacrimi in ochi l-am rugat de atatea ori.
L-am pierdut pe tata zilele trecute si l-am anuntat pe el primul. Aveam nevoie de el sufleteste si ca sfat preotesc (cum sa procedez in anumite aspecte in situatia asta). Nu a fost pentru mine, n-a venit catre mine.
Si sunt mai multe goluri din partea lui.
Si atunci?
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ascultare de duhovnic? Fani71 Pocainta 72 29.02.2012 23:04:37
Duhovnic bun Lucian_craciunescu Impartasania (Taina Euharistiei) 2 28.12.2011 16:31:08
Parintele duhovnic CelMandru Generalitati 6 19.04.2011 22:22:39
parinte duhovnic cristinavalcu Mari Duhovnici si predicile lor 27 07.11.2010 02:49:18
Duhovnic pisi Generalitati 2 24.06.2008 19:14:52