Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #121  
Vechi 14.09.2009, 10:08:11
HoratiuM HoratiuM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.08.2009
Mesaje: 170
Implicit

Citat:
În prealabil postat de orthodoxia.i.thanatos Vezi mesajul
A specula poate insemna si a mistifica, dar, totusi, cuvintele nu sint sinonime. Considerati doar sensul care va convine si in acelasi timp aveti tupeul sa-mi vorbiti mie de lipsa de responsabilitate si onestitate. Chiar nu va dati seama ca sinteti penibil?

Din punctul meu de vedere discutia este incheiata. Umblati cu Domnul!

Sunteți ridicol când vă arătați atât de frustrat și vă enervați. Cu atât mai mult cu cât iar ați căzut în propria plasă. Păi, nu tot Dvs. erați cel care considera exact sensul care îi convine și care i se năzare din fraza mea: „Spunând cele de mai sus, cred că tocmai v-ați formulat simptomul: incapacitatea de a distinge, de a discerne; pentru că nu aveți acces la repere”, de la care am și început cu parlamentările acestea derizorii? Iarăși suntem amnezici și stăm prost cu logica?

Haideți să vă fac o analiză, poate așa vă pică fisa:

1. eu i-am vorbit lui „Traditie1” despre faptul că o insuficientă educație și o judecată distorisionată sau cel puțin pripită e singura care poate face confuzie între Pleșu și oameni de teapa lui Roncea, indiferent dacă e vorba despre caracter sau operă — acesta era sensul propoziției originare.
2. aici ați intervenit Dvs. și ați considerat că eu mă refer la repere ca la ceva pentru care trebuie vreun fel de inițiere specială, probabil ezoterică — să zicem că m-ați înțeles greșit.
3. prin următoarele două replici ale mele am căutat să vă arăt că pentru a-l recepta pe Pleșu nu e nevoie de nici un ezoterism, ci numai de educație și atunci totul depinde de modul în care o persoană care e educată reușește să-și însușească această educație; aceasta nu comportă nici un fel de ezoterism, ci situația poate degenera strict datorită unor dispoziții înnăscute sau accidente biografice, de orice fel. De aici și comparația cu discipline ca matematica și fizica la care accesul are loc tot prin educație, dar la care nu e garantat că cineva va reuși să și le însușească cu adevărat. V-am și rugat să nu mai continuați cu distorsiunea pseudo-interpretativă.
4. Dvs. ați revenit cu sensul fals al propoziției originare și, în ciuda explicațiilor mele, ați tot insistat asupra ei dovedind că nu sunteți deloc dispus să ascultați cu adevărat ce are semenul Dvs. de spus. Mai mult, după ultimele replici rezultă că ați făcut-o intenționat și că nici nu sunteți capabil să admiteți când vă înșelați și că sunteți dispus să falsificați cu bună știință, mai departe, lucrurile.

Acum, fie că „interpretarea” sau „speculația” Dvs. originară asupra propoziției mele originare va fi fost o greșeală sau o falsificare (pentru că mi-ați dovedit tot mai multă intenție prin persistență, am înclinat să cred că e cea de-a doua variantă), faptul că acum reveniți cu acuze la adresa mea cum că v-aș fi falsificat eu cuvintele pentru că Dvs. ați folosit „speculație”, iar eu „falsificare”, în timp ce din conținutul a ceea ce ați făcut aici rezultă că tocmai ce ați făcut Dvs. e chiar o falsificare, duce lipsa Dvs. de onestitate la paroxism. Și nu vreau să mă pronunț asupra a ceea ce înseamnă această lipsă atunci când o văd conjugată cu nervi, cu țâfnă și cu refuzul obstinat de a lua act de starea reală a situației.

Mă numiți penibil, dar toate acuzele pe care mi le-ați adus s-au întors asupra capului Dvs., de parcă v-ați privit în oglindă când le-ați făcut. Nu știu cât de penibil pot fi eu în comparație cu maimuțăreala Dvs., dar o să mă străduiesc pe viitor să nu mai dau replici celor care vor să se afirme și apoi se împiedică în propriile șireturi. Poate așa interpretările viitoare vor avea ceva mai puțină impertinență și rea-voință. Căci nu există frustrare mai mare pentru oameni ca Dvs. decât aceea de a cădea în propria plasă când o întindeți pentru altul.

Aș îndrăzni să doresc să fie și cu Dvs. Domnul.

Last edited by HoratiuM; 14.09.2009 at 10:11:19.
Reply With Quote
  #122  
Vechi 28.04.2011, 23:00:19
teodora1 teodora1 is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.03.2011
Mesaje: 48
Implicit Domnilor mihailt si andreicozia

Citat:
În prealabil postat de mihailt Vezi mesajul
Comunismul in Rusia a fost un regim foarte bun.
Duhurile rele au inselat pe unii sa prigoneasca Biserica Ortodoxa ca mai apoi sa fie invinuita aceasta minunata oranduire care exista si in Sfintele Manastiri cu viata de obste de prigoanele respective.
Regimul sclavagist care exista inainte nu era un regim crestin cu iobagii care erau legati de glie.Nu se zicea ca e regim sclavagist da de fapt asta era.
Regimul sclavagist existent inainte a fost lasat de Dumnezeu sa fie daramat ca era neplacut lui Dumnezeu ca erau asupriti saracii de boierii (ciudat in Sfanta Scriptura cu termenul boier sunt numiti dracii) inselati de duhuri rele.
Daca cand semintele aruncate de Dumnezeul nostru Iisus Hristos vor rodi indeajuns oamenii vor dori suficient de multi un comunism crestin-ortodox .
Buna seara, domnilor mihailt si andreicozia. Al. Soljenitin a scris o carte: Arhipelagul gulag.v-o recomand cu multa caldura. Dumnezeu sa ne lumineze.
P.S. Cartea este scrisa de un rus, nu de un american sau stiu eu ce vest-european.
Reply With Quote
  #123  
Vechi 28.04.2011, 23:29:50
VladCat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Dan-Puric-raspunde-acuzatiilor-lui-Andrei-Plesu-la-Vorbe-Grele

http://videonews.antena3.ro/action/v...a-Vorbe-Grele/
Reply With Quote
  #124  
Vechi 29.04.2011, 01:53:49
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VladCat Vezi mesajul
E uluitor felul cum Dan Puric cade din prima în capcana vicleană întinsă de pseudo-jurnalistul Ciutacu. Răspunsul lui Puric satisface intenția limpede a lui Ciutacu de a-l denigra pe Pleșu prin intermediul unei personalități cu lipici la public. Așazisul atac a lui Pleșu n-a avut atâta răutate cât să zgândărească un creștin autentic.
Și-apoi nici Puric n-are dreptate când îl acuză pe Pleșu că n-ar face nimic pentru ridicarea neamului românesc din mocirla în care se complace. Cine citește editorialele lui Pleșu are ocazia să găsească un adevărat program de conștientizare a situației paradoxale în care care ne găsim, de exemplu că suntem un popor atât de credincios și ne comportăm ca cel mai păgân din Europa (cel puțin).
M-aș bucura însă dacă aș afla într-o zi că Dan Puric a găsit o modalitate de a-L mărturisi pe Hristos prin arta pe care-o practică la modul excelentissim (la nivel mondial) și mai puțin prin conferințe improvizate sau discursuri religioase carismatice apropiate de stilul neoprotestant. Și m-aș bucura și mai tare, dacă aș afla într-o zi că Andrei Pleșu s-a decis să-și mărturisescă credința în Hristos cu mai mult curaj, fără echivocurile tipice intelectualilor cărora multa știință de carte le-a dezvoltat un orgoliu solid, greu de dislocat.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #125  
Vechi 29.04.2011, 02:35:34
zaharia_2009's Avatar
zaharia_2009 zaharia_2009 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.07.2009
Locație: Romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.239
Implicit

Sunt discutii aprinse , ca sa zic asa, despre personaje sinistre ale culturii sau credintei ortodoxe.
Pt. cei care inca nu cunosc , D.Puric este hirotonit intru diacon , a slujit in aceasta postura la Min. Petru Voda si a tinut necrologul parintelui ... imi scapa dar revin cu numele . Exista inregistrarea pe net. Asa ca el ar putea , daca l-ar interesa cu adevarat , sa slujeasca direct lui Hristos si nu, sau nu numai, prin arta .
De la primele lui aparitii , DP, la conferintele de prin tara cind era innebunit sa capteze publicul desi in aparenta puteai sa juri ca nu doreste asta , urmind cu aparitia sa la Atheneul Roman din10.02.2009 (unde era invitata si fata cea mare , Margareta , a fostului rege al Romaniei , insotita de fostul actor Radu Duda) unde in direct a pomenit textual :,,... recent m-a cautat de la o televiziune o fufa sa ma invite la un interviu dar am refuzat-o spunindu-i : duduie , eu si in spatele aparentelor tot eu sunt , nu vin , nu am ce sa-ti spun...", continuind apoi cu aparitia , culmea in emisiunea ,,Dincolo de aparente" facuta de Florentina Fintinaru , unde ,,maestrul" s-a umplut de ridicol si si-a dat cu stingul in dreptul in primul rind venind la ceva ce dezavuasera , dar nu numai , se poate spune ca schimbarea moral-religioasa a ,,maestrului" este evidenta .
Chiar daca multa vreme l-a avut duhovnic pe parintele de la Petru Voda , care l-a ajutat mult si sprijinit , in prezent relatiile lor sunt altele . Exista filmulet pe net in care apar parerile gheronului legate de mester, spuse intr-un cadru mai larg de discutie si filmat in chilia parintelui .
De asemenea mesterul face parte din organizatii obediente unor interese contrare natiei romane .
Exista liste , filme si documente pe net legate de toate aceste aspecte .

Si multi il veneram si ne inchinam cu admiratie nestiind bine cine este . De fapt doar acestia il venereaza.
Desigur fiecare este liber sa il venereze sau sa il venireze , dupa propria-i alegere .

Restul , adica despre Plesu si alti PATAPLESI, a scris corect, adevarat, Traditie1. Clica lui G. Radulesc este de mult deconspirata , doar ca nu cunosc toti .
__________________
Credinta dreapta este medicamentul cel mare si cel dintii al mintuirii !- Sf. Maxim Marturisitorul .

Last edited by zaharia_2009; 29.04.2011 at 03:03:02.
Reply With Quote
  #126  
Vechi 29.04.2011, 05:24:41
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Zaharia: Dan Puric nu e hirotonit întru diacon. În înregistrarea pe care o invoci apare predicând în veșminte liturgice de cântăreț sau ipodiacon, adică o treaptă inferioară a clerului la care poate accede orice mirean în anumite condiții. Și Danion Vasile, (pe care bănuiesc că-l admiri), apare la un moment dat înveșmântat astfel. Alminteri, e o practică interesantă și, într-un fel, motivantă, de a-i încuraja pe mirenii mai înzestrați să participe activ la slujirea Bisericii.

Restul mesajului tău e un exemplu tipic de "ortodoxie după internet", un fenomen extrem de nociv care otrăvește mințile și pângărește inimile multor oameni în căutare de sens pentru existența lor. Manipularea, lipsa unor referințe solide, afirmarea unor mărturisitori fantomatici, proliferarea blogurilor colportoare de idei pietiste agresive, lipsite de respect pentru taina persoanei, agramate cultural, semidocte teologic, tâlhărești sub aspectul respectării dreptului de autor, sunt doar câteva din caracteristicile unei uriașe rătăciri ce amenință Biserica sub pretextul apărării "dreptei credințe". Disoluția ortodoxiei n-o să o facă nici masonii, nici ierarhii corupți, nici presupuse conspirații ale evreilor sau mai știu eu ce țapi ispășitori pentru neputințele noastre. Ortodoxia va fi slăbănogită de proprii ei fii, botezați, evlavioși dar stăpâniți de râvna cea rea și tendințe sectare. Nu mai e mult până când turma cea cuvântătoare va fi condusă doar formal de episcopi și preoți, în realitate cei care vor domina creierele vor fi blogherii anonimi și furnizorii de materie primă ideologică perfect adaptată frustrărilor, dezorientărilor, însigurărilor, anxietății, refuzului maturizării în confruntare frontală lumea toxică în care trăim.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 29.04.2011 at 05:27:17.
Reply With Quote
  #127  
Vechi 29.04.2011, 09:38:48
LapetiteMoc LapetiteMoc is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.05.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.900
Lightbulb Dan Puric

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
M-aș bucura însă dacă aș afla într-o zi că Dan Puric a găsit o modalitate de a-L mărturisi pe Hristos prin arta pe care-o practică la modul excelentissim (la nivel mondial) ...
Fara suparare, dar aceasta fraza dovedeste limpede ca nu cunoasteti arta domnului Puric (dar va permiteti sa emiteti judecati de valoare). Intreaga dumnealui arta IL marturiseste pe Hristos !
Reply With Quote
  #128  
Vechi 29.04.2011, 10:20:58
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de LapetiteMoc Vezi mesajul
Fara suparare, dar aceasta fraza dovedeste limpede ca nu cunoasteti arta domnului Puric (dar va permiteti sa emiteti judecati de valoare). Intreaga dumnealui arta IL marturiseste pe Hristos !
Da, tot fără supărare, te anunț că habar n-ai despre ce vorbești, în speță arta lui Puric. Nu neapărat orice act artistic superlativ îl mărturisește pe Hristos, iar tipul de spectacol vizual practicat de Puric e fascinant deopotrivă pentru creștini, atei, agnostici sau hinduiști, place dar nu produce convertiri.
Dat fiind fondul rătăcios al mesajului tău înclin să cred că a vorbit mai mult sentimentul (de antipatie) și nu evaluarea ta culturală, alminteri abuzivă și lacunară.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #129  
Vechi 29.04.2011, 10:26:18
Detesan Constantin Detesan Constantin is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 10.11.2010
Locație: Galati, cartier Tiglina III str CONSTANTIN LEVADITTI nr. 5 Bloc Bujor 1 ap 46
Mesaje: 3
Implicit Alegeti dumneavoastra categoria de oameni in care se afla Andrei Plesu si Dan Puric

Un ucenic si-a intrebat batranul dascal: Cate feluri de oameni sunt?
Batranul i-a spus:
Sunt patru soiuri de oameni:
Cei care stiu si stiu ca stiu. Acestia sunt invatatii.
Cei care stiu, dar nu stiu ca stiu. Acestia sunt visatorii si trebuiesc treziti.
Cei care nu stiu si stiu ca nu stiu. Ei trebuie ajutati sa invete.
Cei care nu stiu si nu stiu ca nu stiu. Acestia sunt neghiobii, pentru care nu mai e mare lucru de facut.
Reply With Quote
  #130  
Vechi 29.04.2011, 11:55:26
floricica floricica is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.04.2010
Locație: Intr-o tara binecuvantata de Dumnezeu
Religia: Ortodox
Mesaje: 234
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Detesan Constantin Vezi mesajul
Un ucenic si-a intrebat batranul dascal: Cate feluri de oameni sunt?
Batranul i-a spus:
Sunt patru soiuri de oameni:
Cei care stiu si stiu ca stiu. Acestia sunt invatatii.
Cei care stiu, dar nu stiu ca stiu. Acestia sunt visatorii si trebuiesc treziti.
Cei care nu stiu si stiu ca nu stiu. Ei trebuie ajutati sa invete.
Cei care nu stiu si nu stiu ca nu stiu. Acestia sunt neghiobii, pentru care nu mai e mare lucru de facut.
Foarte frumos! Fiecare dintre noi ar trebui sa ne analizam si sa vedem pe unde suntem.
__________________
Cu siguranta traim vremurile de pe urma, cand inselaciunea este atat de subtila incat amageste, de este cu putinta, si pe cei alesi
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
ANDREI PLESU - Patimile cu acordul parintilor costel Stiri, actualitati, anunturi 30 18.02.2024 19:16:24
"Doua scurte povesti despre ortodoxie" de Andrei Plesu Florin-Ionut Despre Biserica Ortodoxa in general 20 16.02.2013 17:07:52
Care este pozitia BOR fata de persoanele care fac doar cununuia civila? elom Nunta 38 16.08.2011 23:45:58
POZITIA MONAHILOR ATHONITI FATA DE PATRIARHUL razvan_m Biserica Ortodoxa in relatia cu alte confesiuni 7 22.12.2008 14:03:29
Pozitia Bisericii fata de multiple casatorii grumble Nunta 3 11.08.2006 02:30:05