Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
 
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 04.07.2012, 01:55:21
adimirea
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Sindromul "baiatului rau"

Nu vreau sa par ipocrit, dar de cand ma stiu am admirat ( desi nu am fost crestin ortodox practicant decat foarte tarziu, incepand cu varsta de 23-24 de ani ) pe aceea care sunt buni, ajuta pe altii, sunt intelegatori, blanzi, la locul lor, seriosi, oameni de incredere, si asa mai departe. Cumva acest lucru mi s-a parut ceva natural, firesc, inca cu mult dinainte de a vedea ca asta este si parerea dogmatica a Bisericii, a crestinilor. ( Imi vine in minte vorba "ortodoxia este firea omului" ).

Ei bine, cat de natural si firesc mi s-o fi parut mie, se pare ca altora, nu li se pare, chiar deloc. Confunda bunatatea cu slabiciunea, smerenia cu prostia si timididatea, lipsa de agresivitate cu pasivitate ("pampalau"), si lista ar putea continua la nesfarsit.

Se pare ca lumea in ziua de azi, "ajutata" din plin si de filmele cu "bum, bum si explozii" de la holywood, apreciaza violenta, rautatea, agresivitatea, prostia, si ii vad pe cei care din diverse motive, religioase sau nu, nu sunt asa ca pe niste pampalai, niste fraieri, niste ratati, etc.

Treaba devine cu atat mai enervanta cand domnisoarele si doamnele, cel putin o mare parte dintre ele, afirma cu nonsalanta si nerusinare "mie imi plac baietii rai"; acest cretinism fiind puternic sustinut de media si de fel si fel de trepanate gen "de 3 ori fomeie", de filme, de colega de birou, si asa mai departe.

De cand a fi un om bun a devenit ceva rau? Daca ajuti pe cineva esti fraier, daca nu raspunzi cu aceeasi moneda si nu te razbuni inseamna ca 'n-ai putut', si nicidecum o virtute.; azi parca mai mult ca oricand, lumea s-a intors cu fundul in sus.

Si revenind la ce ma enerveaza pe mine cel mai rau, cum am numit si topicul "sindromul baiatului rau", eu candva credeam ca numai o femeie de joasa speta si needucata ar putea spune asa ceva, ca ii plac golanii si idiotii, oameni care pe fata declara ca scopul lor in viata e sa se culce cu cat mai multe femei, etc.

Ei bine, am observat ca acest fenomen este raspandit si la fete inteligente, cu facultate. De exemplu, stiu de o colega de facultate, de la matematica (!) care umbla cu toate specimenele de tigani dubiosi. La un moment dat a venit batuta mar de un asemenea individ, si cu toate astea, ea in continuare, era lesinata dupa el, il voia in continuare; pentru ca-i "barbat". Dupa mintea mea, un barbat care loveste o femeie este un gunoi, si-a pierdut orice urma de respect din partea mea. Nu e deloc o dovada de barbatie sa lovesti pe cineva lipsit de aparare! pe cineva mai slab ca tine fizic, este degradant, dezonorant, sa iti versi furia pe cei mai slabi decat tine; iar numarul femeilor care sunt in situatia asta cred ca-i mare; au prieteni si soti care se comporta cu ele foarte urat, si ele parca inadins isi doresc asta, sa fie ranite... altfel de ce ar vrea cineva o fata sa stea cu un om care declara pe fata ca singurul lui scop e sa se culce cu cat mai multe femei? nu e evident ca la un moment dat o va rani? Iar asta cu baietii rai si fetele e doar un exemplu.

Generalizat e cum am zis: oamenii confunda bunatatea cu o slabiciune, o vad ca pe un semn de inferioritate, iar specimenele dubioase gen tigani cutitari de la colt de strada sunt priviti ca niste eroi, "barbati adevarati"; repet candva credeam ca asta e ceva specific pustoaicelor si pustilor fara minte, dar din pacate, constat cu tristete ca multi adulti continua sa gandeasca asa...

Imi cer iertare daca supar pe cineva si daca am fost pe alocuri poate incoerent in idei.
Pe cat posibil as vrea sa nu plasam discutia intr-o zona personala, desi oarecum degajat de problema si linistit, nu pot sa nu constat starea degradanta la care s-a ajuns.

Am ajuns sa numim pacatul virtute si virtutea prostie? Stiti bine cu totii la ce ma refer... O fata care s-a hotarat sa fie fecioara pana la nunta e de "rasul lumii" toate zic ca-i o nebuna ciudata, care n-a fost in stare sa gaseasca un baiat, ultima ratata; la fel un baiat fecior e un fraier, care evident ca nu-i asa ca o optiune personala, ci pt ca nu l-a vrut nimeni.

E apeciat sa dai cu pumnu' si sa fii idiot, dar cand pleci capul si nu raspunzi cu aceeasi moneda, nimeni nu se gandeste ca o faci dintr-o virtute ci pur si simplu pt ca esti "fraier", "pampalau"... lista ar putea continua la nesfarsit, dar si asa am lungit prea mult mesajul.

Cinstea, curajul, bunatatea, blandetea, puritatea, ajutarea altor oameni, adevarul si in ultima instanta Binele au devenit ceva prostesc pt lumea asta?
L-au inlocuit nesimtirea, curvia, violenta, minciuna, si toate celalalte? Asta i se cere unui baiat/barbat in ziua de azi ca sa fie "adevarat"? In loc de cavaler sa fie un porc jegos?

Last edited by adimirea; 04.07.2012 at 02:20:42.
Reply With Quote
 



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42