Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica ortodoxa > Biserica Ortodoxa si Massmedia
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #81  
Vechi 29.02.2008, 10:52:52
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

Nu stiu la ce va asteptati voi sa gasiti pe forum. Eu am gasit oameni, cu bune si cu rele, cu credinta, sau cautandu-L pe Dumnezeu. Cei care vor doar sa ne tulbure sunt putini. Sa ne rugam si pentru ei!
Poate ca faptele bune, sau gandurile bune sunt undeva, ascunse de lauda lumii. Poate ca la suprafata sunt problemele, lipsurile.
Ma uit in preajma mea si vad putini oameni credinciosi, ortodocsi, cu care vorbesc. Rar vorbesc despre religie, si cu acestia. La biserica de cartier le stiu chipurile, si atat. Parca ceva lipsea.
Propun celor nemultumiti sa spuna mai exact la ce se asteptau. De la forum, nu de la site, in sine.
Eu as avea ceva de zis: poate mai multa iubire , toleranta, fata de ceilalti. Desi.. as avea si eu nevoie de acestea. Dar, cu putin exercitiu, cine stie?
  #82  
Vechi 29.02.2008, 16:01:28
Z.Lidia Z.Lidia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.01.1975
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 545
Implicit

NU simpatizez cu ecumenismul. Inteleg, sa nu toleram ereziile, sa le aratam unde au gresit, daca ne sta in putere, dar sa nu fortam, sa nu gonim, sa nu ne certam cu nimeni, asta ar fi toleranta. Pentru ca si Dumnezeu ii lasa printre noi, si le da timp de pocainta.
  #83  
Vechi 29.02.2008, 16:02:48
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mirean: cine se poate implica in propovaduire, avand in vedere ca nu suntem toti "stalp de foc"?
As inlocui cuvantul toleranta, cu ingaduinta si blandete. A tolera inseamna aaccepta asa cum este.
  #84  
Vechi 29.02.2008, 18:08:18
Nosam Nosam is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 68
Implicit

Fratilor, am gasit ieri pe un topic un mesaj a lui Mirean, prin care incerca sa-i invete pe forumisti ca ecumenismul nu este erezie, ca sinoadele au fost ecumenice... Si el ne invata pe noi de prozelitism ca nu este bun...
Frate Mirean, nu cred ca esti atat de slab documentat incat sa nu stii sa faci diferenta intre ecumenism si ECUMENICITATEA celor 7 sinoade, ca la raspunsuri te pricepi de minune...
Cred ca ar fi cazul sa nu mai pui mainile la urechi cand vorbesc parintii: ARSENIE BOCA, IUSTIN PARVU, GHEORGHE CALCIU, ILEE CLEOPA, IUSTIN PARVU, care zic: ECUMENISMUL ESTE CEA MAI MARE EREZIE A SECOLULUI NOSTRU!!
  #85  
Vechi 29.02.2008, 18:16:17
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Nosam
TOLERANTA de care vorbesti, nu este un lucru ortodox si este opusul dumnezeirii!
Oare?

Exista zeci de povestioare in pateric despre ucenici diferiti care merg la un Avva cu aceeasi intrebare. Iar Avva le da raspunsuri diferite, cateodata chiar opuse. Acesti ucenici apoi vorbesc intre ei si se smintesc pt ca nu inteleg ca trebuie sa fie toleranti, pentru ca Avva le daduse fiecaruia raspunsul de care aveau nevoie la momentul respectiv.

Acest lucru, al diferitelor cai de mantuire, este FUNDAMENTAL in Ortodoxie. Il tolerez pe fratele meu asa cum este (deocamdata) si ma rog ca amandoi sa-L cunoastem pe Dumnezeu.

In acelasi sens, mari duhovnici au idei diferite despre chestiuni fundamentale ale credintei, dar se accepta unul pe altul fara sa se acuze! Vezi, de exemplu, pr. Teofil Paraian si pr. Cleopa.
  #86  
Vechi 29.02.2008, 18:21:50
Nosam Nosam is offline
Member
 
Data înregistrării: 20.02.2008
Mesaje: 68
Implicit

Da, ai inteles mai mult de o gramada din ce am zis eu... CITESTE TOT SI CU ATENTIE!
  #87  
Vechi 02.03.2008, 00:30:17
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Implicit

forumul nostru ar trebui sa se opuna RAULUI,asa cum scrie pe siteul
http://www.razbointrucuvant.ro/2007/07/23/ips-averchie-despre-principiile-evanghelice-ale-iertarii-pacatelor-si-judecarii-raului/
  #88  
Vechi 02.03.2008, 00:54:48
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga
forumul nostru ar trebui sa se opuna RAULUI,asa cum scrie pe siteul
Eu cred ca mai degraba forumul nostru al trebui sa urmeze BINELE. Spunea parintele Porfirie ceva de genul sa nu luptam prea mult cu dracii, ci sa privim intotdeauna la Hristos, ca el ne scapa de cel viclean!
  #89  
Vechi 02.03.2008, 02:02:17
omulet omulet is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.02.2007
Locație: Belfast, UK
Mesaje: 275
Implicit

Iertati-ma, am scris gresit in mesajul anterior... trebuia sa fie "ca El ne scapa de cel viclean".
  #90  
Vechi 03.03.2008, 13:26:31
alynnna alynnna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2007
Mesaje: 385
Implicit

Forumul nostru este scoala noastra duhovniceasca. Unii ajung absolventi cu coronita, altii iau mentiune, iar multi ramanem corijenti la materia Rabdare:D:D
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Forumul nostru II (sau de ce se judeca ortodocsii unii pe altii) sophia Biserica Ortodoxa si Massmedia 362 28.04.2010 16:47:40
Forumul nostru - forum de educatie crestina??? geo.nektarios Generalitati 89 30.12.2009 13:00:19
pe forumul edu.ro(profesorilor) urzicuta Generalitati 0 29.02.2008 20:16:07