Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 13.07.2012, 10:50:16
Theodor_de_Mopsuestia
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

E fascinant sa stii ca, datorita degenerarii/feminizarii speciei, in cateva decenii "baietii rai" vor impinsi in fundal de invertiti, transsexuali, poponari, chiar hermafroditi...intr-un fel, dinamica binelui si a raului este dincolo de capacitatea umana de intelegere. De aceea numim caile Domnului "necuprinse/neintelese". Sau, cum spuneti voi ortodocsii si noi greco-catolicii, in diverse acatiste, "intelegerea cea neinteleasa" (superb!).
Cresterii nivelului radiatiilor, otravirii hranei apei si aerului, nu ii va rezista nici un manelist mult prea plin de "vigoare". Sunt perfect de acord cu initiatorul topicului; sa lovesti o femeie te recomanda ca pe o flatulenta ambulanta. Rabdare, stimate domn! In cativa ani...pana si manelistii, supravietuitori ca vocatie vor fi si ei dusi de val la fund...
Sa evoc o amintire personala, daca mi-e ingaduit: cu multi ani in urma, Grig Bivolaru imi spusese ca am "tendinta luciferica". Hehe! Radea ciob de oala sparta. El apostat, eu eretic non-denominational. Dar, ceva adevar a avut: imi place sa fiu intotdeauna INVERS de cum vrea societatea, mai ales daca e tampita (fie cu un pospai de sanatate morala, ca pe vremea Regretatului Presedinte Martir, fie de-a dreptul dementa, ca acum). Da, imi place sa trec de fraier, doar sa ma distrez in sinea mea de ce (mi) se intampla la exterior, si sa analizez rece totul, la o privire ulterioara. Si inca ceva: de ce sa trec drept "invingator" in ochii proastelor, fie ele si cu studii superioare? Ca sa ma simt bine, la nivelul masculului din mine? Niciodata, animalul trebuie tinut sub bocanc, altfel nne aruncam umanitatea in pubela senzualismului. devenind mai jos ca si colegii necuvantatori de planeta. Si daca ma simt bine, mi se urca la cap, asa ca mai bine caut acest gen de smerenie. Oricum, vorba unui personaj asimovian: "la om, oricum instinctele sunt slabe". Asa ca, pentru a pune o concluzie finala la postarea asta plina de divagatii, si cam imprastiata ca stil: stau linistit, niciodata nu voi gasi transformarea in "baiat rau" necesara sau satisfacatoare. Si sunt multi ca mine, si chiar mult mai rezistenti la ispita desfraului si a violentei tampite. Modelul meu este o imbinare intre credinciosul din Evul Mediu timpuriu si...Solarienii lui Isaac Asimov. Fara gluma!
Excelenta si analiza colegei anna21. Asa e, stimata doamna, ati surprins perfect cateva laturi ale fenomenologiei degradarii modelului uman social masculin (caci despre asta e vorba in acest topic, daca am inteles corect: un atac la adresa barbatiei, substituita cu barbarie).

Last edited by Theodor_de_Mopsuestia; 13.07.2012 at 10:54:42.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
"Fiul Omului" - "Cel Vechi de zile" Daniel 7,13 georgeval Din Vechiul Testament 25 25.10.2016 06:31:20
Ce considerati despre "Misquoting Jesus"/"Forged" de Bart Ehrman Ciprian Mustiata Teologie si Stiinta 8 19.12.2012 16:12:08
Am nevoie de "putin" ajutor ! - Va rog nu treceti "peste" - Nu am liniste de o luna! valentinalogo Preotul 28 06.06.2010 07:26:42