Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 26.11.2012, 23:18:01
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florin.oltean75 Vezi mesajul
Chiar prin acest indemn

Descurajarea sau scrasnirea dintilor nu aduc nimic bun.

Firea lumeasca aflata in suferinta ii este imposibil sa tina bucuria in inima.
Pentru Har, suferinta este ca o binecuvantare, pentru ca descopera adancimi de intelegere.

Suferinta este cel mai sever, dar cel mai bun Invatator.

Mintea omului trebuie sa se straduiasca sa nu piarda ratiunea bucuriei (pasiunii) hristice in suferinta.


Acest efort omenesc, voluntar, tine usile inimii deschise Harului, chiar daca uraganul suferintei da sa le inchida cu putere.

Daca usa se inchide, se pierde legatura subtire cu Harul iar omul devine impietrit in suferinta, prigonit de multime de ganduri negre.

Insa cei credinciosi care au facut tot ce le-a stat in putere sa tina gandul la Hristos, si totusi au cazut zdrobiti in deznadejde, pot fi ridicati deodata pe aripile Harului din haul cel mai intunecat in lumina orbitoare a dragostei – prin ratiunile ascunse ale Lui Dumnezeu.
Multumesc pentru raspuns, mai ales pentru ultima afirmatie.
A tine gandul la Hristos, da, acesta cred ca e lucrul de capatai. As adauga: cu onestitate, cu constiinta pacatoseniei proprii, cu nadejde in Mila Lui.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 27.11.2012, 00:42:31
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eliza-georgiana Vezi mesajul
nu promit, dar daca reusesc maine sa scanez cartea, o postez aici!

Poate in weekend sa ai timp mai mult,sau cand doresti.
Eu una sunt interesata,mai ales ca nu pot gasi carti ortodoxe.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 27.11.2012, 02:05:26
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eliza-georgiana Vezi mesajul
as mai avea exemple de rabdare, dar citind aici ce zice despre dobandirea rabdarii, ma simt mica rau!!

redau un fragment: Pentru crestini nu exista realizari lesnicioase, ci o lupta cumplita - lupta cu intunecatele puteri diavolesti (Efes.6,12) si o razboire pana la sange (Evr.12,4) cu propriile patimi pacatoase. Ei nu isi dau seama de realizarile lor, nu isi contempla virtutile, si incearca o permanenta nemultumire de sine la care contribuie Insusi Dumnezeu, care ingaduie imprejurari schimbatoare si umilitoare in viata lor, ca sa aiba motive permanente de smerire de sine. Sub aripa smereniei cresc si se dezvolta neluand seama la ei insisi. Astfel, lor, prin lupte si ispite, le infloreste marea virtute - smerita rabdare, inspirata de inalta pilata a lui Hristos. Lor le este legata aceasta de credinta, de aceea este trainica, intarita in nadejde, este biruitoare, insufletita de dragoste, de aceea este mantuitoare.
Sfintii Parinti, acei foarte deosebiti si plini de har psihologi ai vietii duhovnicesti, cunosc cele mai fine miscari ale satanei si au inteles cel mai bine profunzimea nevointei crestinesti a rabdarii. Ei au dat cele mai precise definitii ca prin acestea sa se urmeze cel mai drept drum pentru dobandirea ei. Dupa Sfantul Ioan Scararul, adevaratul rabdator nu e acela care, cu blandete, primeste sa fie mustrat de omul apropiat si iubit, ci acela care intotdeauna primeste cu rabdare dispretul si reaua comportare a tuturor. El sfatuieste: Bea cu osardie paharul umilintei, ca pe o apa vie adusa tie de oricine ar fi, caci aceasta este leac pentru tine, care te curateste de pofta!! Ca nimic nu face sufletul mai neroditor decat nerabdarea!! El lamureste ca oamenii actioneaza diferit cu cei care le pricinuiesc scarba - unii se manie, altii se razboiesc cu sine ca sa-si pazeasca echilibrul sufletesc, iar o a treia categorie aduce pentru toate multumire!! Culmea rabdarii crestinesti este de a ne bucura chiar si in patimiri!!
chiar si bolile sunt ingaduite de Dumnezeu pentru mantuirea noastra din 3 pricini: pentru ca să încerce credința noastră; pentru a încerca nădejdea noastră; pentru ca să încerce dragostea noastră față de EL.
Avva Antonie: Ridică Domnul ispitele și nimeni nu este carele să se mântuiască!!

nu promit, dar daca reusesc maine sa scanez cartea, o postez aici!
Ma intereseaza si pe mine, chiar foarte mult, cartea din care ai citat. Multumesc de pe acum!
Reply With Quote
  #24  
Vechi 27.11.2012, 12:32:51
Marius22 Marius22 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.345
Implicit

Citat:
În prealabil postat de costel Vezi mesajul
Sunt crestini care cauta suferinta, spunand ca numai asa se pot mantui. Aduc in acest sens diferite exemple din Vietile Sfintilor: "Doamne, trimite-mi o boala, caci atunci cand sunt sanatos, nu-ti dau ascultare". Pentru mine Dumnezeu este Dumnezeu bucuriei, nu al durerii. Daca ajungem sa suferim din cauza unei boli, atunci trebuie sa o primim ca fiind cea mai buna cale pentru mantuire, dar in niciun caz sa o cautam cu orice chip.
Cheia asumarii suferintei este Hristos Dumnezeu-Omul. Mantuitorul, deopotriva, si-a asumat propria suferinta dupa trup dar si suferintele oamenilor, venind in intampinarea celor suferinzi, a celor bolnavi sufleteste si trupeste, pentru a le oferi tamaduire.

De aceea, si noi putem inainta in asumarea propriei suferinte si suferintei celor de langa noi, spre zidire duhovniceasca, numai intru Hristos.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 27.11.2012, 12:46:10
Laura19
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Poate in weekend sa ai timp mai mult,sau cand doresti.
Eu una sunt interesata,mai ales ca nu pot gasi carti ortodoxe.
De aici poti procura cartea Rabdarea. Talcuire la rugaciunea sfantului Efrem Sirul si alte carti ortodox:
http://www.librariaromanilor.com/Car...ntului%20Efrem

Livreaza si in Canada si in SUA. Librarie de carte romaneasca, Canada.

Iar carti ortodoxe in engleza+icoane+obiecte de cult se gasesc aici(SUA): http://archangelsbooks.com/

Am luat de la ambele magazine si sunt f.ok.

Last edited by Laura19; 27.11.2012 at 12:58:07.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 28.11.2012, 09:56:57
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Unhappy

nu-mi recunoaște fișierul word!!

Database error
The Forum Crestin Ortodox database has encountered a problem.

Ce altă variantă am să postez?
Reply With Quote
  #27  
Vechi 28.11.2012, 10:17:47
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Laura19 Vezi mesajul
De aici poti procura cartea Rabdarea. Talcuire la rugaciunea sfantului Efrem Sirul si alte carti ortodox:
http://www.librariaromanilor.com/Car...ntului%20Efrem

Livreaza si in Canada si in SUA. Librarie de carte romaneasca, Canada.

Iar carti ortodoxe in engleza+icoane+obiecte de cult se gasesc aici(SUA): http://archangelsbooks.com/

Am luat de la ambele magazine si sunt f.ok.
Multumesc Laura :)
Esti informata ca intotdeauna :)

Maine o s-o cumpar,este numai $6...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 28.11.2012 at 10:19:54.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 28.11.2012, 10:22:04
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eliza-georgiana Vezi mesajul
nu-mi recunoaște fișierul word!!

Database error
The Forum Crestin Ortodox database has encountered a problem.

Ce altă variantă am să postez?
Contacteaza-l pe Admin.

Dar PDF?
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 28.11.2012, 10:27:59
bizantina's Avatar
bizantina bizantina is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.11.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 63
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eliza-georgiana Vezi mesajul
nu-mi recunoaște fișierul word!!

Database error
The Forum Crestin Ortodox database has encountered a problem.

Ce altă variantă am să postez?
http://www.filehost.ro/
Reply With Quote
  #30  
Vechi 28.11.2012, 10:40:32
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

păi nu mai pot transforma documentul în PDF și probabil în word o fi prea mare de nu-l încarcă!!! și nici prin filehost nu merge!!! mi-ar trebui o adresă de mail dacă mi-o puteți trimite...
Reply With Quote
Răspunde

Tags
suferinta



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Suferinta Ovidiu_26 Generalitati 7 08.07.2011 12:35:54
Mila si Suferinta florin.oltean75 Generalitati 0 04.04.2011 21:44:24
Suferinta unui orb Elena_Elena Intrebari utilizatori 3 13.09.2010 20:14:49
suferinta=mantuire? eulaura Generalitati 26 28.08.2009 01:15:19
incurajare in suferinta o_copila Generalitati 3 27.07.2008 10:13:12