Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Pocainta
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #181  
Vechi 11.01.2009, 05:24:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Sf. Vasile cel Mare ( cuvant de folos, despre postire )

Sa nu devina postirea de maine pretext de dezmat astazi. Nu pierde prin destrabalarea de astazi, infranarea de maine. Cand cineva vrea sa faca nunta cu o femeie cinstita, nu aduce mai intai in casa lui tiitoare si desfranate. Pentru ca femeia legala nu indura sa locuiasca cu cele desfranate si fara de lege. La fel fa si tu ! Prin asteptarea postirii, nu accepta betia desfranata, care este mama nerusinarii, prietena cuvintelor proaste, gata pentru orice faradelege. Postirea si rugaciunea nu vor locui inlauntrul sufletului care s-a intinat cu dezmatul. Domnul primeste in salasurile dumnezeiesti pe cel care posteste , insa isi intoarce fata de la cel desfranat , ca de la un pangaritor si nelegiuit . "
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #182  
Vechi 11.01.2009, 14:36:36
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Sfantul Ioan Sinaitul ( Dreapta socoteala )

"Cand avem inaintea noastra doua rele, si oricum trebuie sa alegem una, s-o alegem pe cea mai usoara. De pilda : in timp ce ne rugam ne vin vizitatori. Ce vom face ? Vom opri rugaciunea, sau ii vom imtrista pe frati, lasandu-i sa astepte ? In situatia aceasta, o vom prefera pe prima , pentru ca iubirea este mai inalta decat rugaciunea. Rugaciunea este o virtute in parte , in timp ce iubirea cuprinde inlauntrul ei toate virtutile . "
"Cand eram tanar, m-am asezat la o masa. M-au atacat atunci doua feluri de ganduri : al imbuibarii ( sa mananc mult si sama desfat ) si al slavei desarte ( sa par inaintea celorlalti nevoitos si postitor ) . Am preferat sa fiu biruitor de slava desarta , si aceasta pentru ca tanar cum eram , m-am infricosat de urmarile imbuibarii ( adica de curvie ) .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #183  
Vechi 12.01.2009, 05:41:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Sfantul Maxim Marturisitorul +

"Cand demonii vad ca dispretuim lucrurile lumii, cu scopul sa nu-i uram de dragul lor pe oameni, si sa cadem astfel din iubire, atunci ridica impotriva noastra ponegriri, incat neputand sa rabdam tristetea, sa ne sileasca sa-i uram pe cei ravnitori".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #184  
Vechi 12.01.2009, 12:14:10
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
"Cand demonii vad ca dispretuim lucrurile lumii, cu scopul sa nu-i uram de dragul lor pe oameni, si sa cadem astfel din iubire, atunci ridica impotriva noastra ponegriri, incat neputand sa rabdam tristetea, sa ne sileasca sa-i uram pe cei ravnitori".
"Doar cei care tin cu credinciosie poruncile lui Dumnezeu si cunosc bine adancul judecatilor dumnezeiesti, nu-i parasesc pe prietenii lor , cand acestia sunt incercati cu ingaduinta lui Dumnezeu. Cei care insa dispretuiesc porunca lui Dumnezeu , si ignora sensul adanc al incercarilor pe care Dumnezeu le ingaduie, acestia, cand prietenul o duce bine, se bucura impreuna cu el, in timp ce cand e necajit de ispite, il parasesc. Uneori se intampla sa sa se alieze si cu vrajmasii lui . "
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #185  
Vechi 12.01.2009, 14:46:02
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

[COLOR=Black]Sa nu tii evidenta greselilor partenerului tau, sa nu le acumulezi in tine cu scopul de a i le da pe toate in cap la manie. Ca sa tii minte regula aceasta, ti-o voi spune sub forma de anecdota.[/COLOR] [COLOR=Black]Un sot s-a intalnit cu un prieten al sau si i-a zis:[/COLOR]
[COLOR=Black]- Stii, sotia mea, cand ne certam devine istorica.[/COLOR]
[COLOR=Black]Amicul s-a uitat la el cu o anumita banuiala si i -a spus:[/COLOR]
[COLOR=Black]- Vrei sa zici, isterica.[/COLOR]
[COLOR=Black]- Nu , domnule, nu isterica, ci istorica. Atunci ea isi aduce aminte de toata istoria noastra si-mi recita toate greselile pe care le-am facut de cand ma stie.[/COLOR]
[COLOR=Black]Deci, tineti minte, nu deveniti istorici! A-i aminti celuilalt toate greselile este un act de razbunare si de rautate.[/COLOR]
[COLOR=Black]Din "Taina casatoriei"[/COLOR]
[COLOR=Black][/COLOR]
Să te condamni și să te învinovățești pentru toate numai pe tine însuți, nu pe rudele tale. Să nu ai nici cea mai mică îndoială că tot ce ni se întâmplă este din îngăduința lui Dumnezeu. Și ce îngăduie Dumnezeu este întotdeauna bun pentru noi.
Nenorociri, încercări, ispite - toate sunt deopotrivă folositoare pentru noi. Ajunge numai să le abordăm și să le valorificăm corect.
Poți să ceri ajutorul fratelui tău. Dar fă-o cu blândețe, cu delicatețe și fără să insiști. în plus, să te rogi mult, să ai credință în Dumnezeu și să te lași cu încredere, cu întreaga ta viață, în mâinile Lui. Roagă-L cu căldură să readucă pacea în familia voastră.

[COLOR=Black]Sfantul Macarie ( Optina)[/COLOR]


[COLOR=Black][COLOR=Red]Lucrurile mărunte le țin în viață pe cele mărețe[/COLOR]. [/COLOR][COLOR=Black]Împărțirea treburilor casnice bunăoară e o dovadă de iubire prin care voia cea bună a inimii e eliberată astfel ca soții, lucrînd împreună, să se ajute mereu unul pe celălalt, slujindu-și unul altuia.[/COLOR]
[COLOR=Black]O femeie ortodoxă foarte credincioasă spunea cîndva, pe bună dreptate: [/COLOR][COLOR=Red]„Eu Îl aflu pe Hristos ori de cîte ori spăl vasele”.
[COLOR=Black](Taina casatoriei)[/COLOR]
[/COLOR][COLOR=Black][/COLOR]
Reply With Quote
  #186  
Vechi 12.01.2009, 15:56:32
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

"Daca mintea inclina spre Dumnezeu, are trupul ca rob si nu-i da nimic mai mult decat cele de trebuinta pentru a trai. Iar daca inclina spre trup e robita de patimi, punand pururea grija ei in slujba poftelor." Sfantul Maxim Marturisitorul
Reply With Quote
  #187  
Vechi 12.01.2009, 16:18:57
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

hai sa va spun ce scria pe icoana sf Antonie cel Mare care se ruga asha ca Hristos in gradina Ghetsimanii, dar sf Antonie avea un ravash inaintea genunchilor sai iar privirea fiindu-i spre cer, ori spre credincioshi nu mai shtiu, sper sa-mi amintesc corect, sa nu greshesc ca o patzesc:

"Sa traieshti ca shi cum ai trai ultima ta zi +
shi nu vei mai pacatui niciodata"

cred ca nu-mi aduc aminte cum e textul exact, ca imi pare ca nu e asha cum l-am scris shi altceva scria in icoana,

dar hai sa va spun de pe pictura murala a sf ... ceva cu E shi cu F dar am uitat complet numele lui, shi zicea acolo cam asha:

"Doamne auzi rugaciunea mea shi lacrimile mele shi nu le trece"
Reply With Quote
  #188  
Vechi 12.01.2009, 16:44:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Sfantul Serafim de Sarov +

"Cel care a biruit patimile a biruit durerea. Cel care este invins de patimi nu va scapa de legaturile durerii. Asa cum cel bolnav se cunoaste dupa culoarea fetei, la fel si cel patimas dupa deznadejde . "
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #189  
Vechi 12.01.2009, 17:08:53
eduardd
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

“ Pe Hristos il intereseaza mai putin ceea ce am fost candva decat ceea ce am putea deveni.”
“Calea crestina este firul ce leaga constiinta pacatului propriu de nadejdea in Dumnezeu, care este milostiv si doreste ca noi sa ne mantuim. Mestesugul nostru duhovnicesc este tocmai pastrararea echilibrului intre acesti doi poli.”

“Daca incercarile ni se par anevoioase , e semnul ca nu ne-am incredintat pe deplin voii lui Dumnezeu.”
“Nu-l judeca pe aproapele tau, ca adesea se intampla sa spui lucruri rele despre un om fara sa il cunosti bine, iar acesta prin duhul sau sa fie asemeni unui inger in trup.”
Sfantul Siluan Athonitul ( cartea “Sa ne rugam 15 zile cu Sfantul Siluan”)
Reply With Quote
  #190  
Vechi 12.01.2009, 17:27:37
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Sfantul Vasile cel Mare +

"Cand simti ispita sa injuri, gandeste-te ca esti incercat. Astfel, vei merge de partea lui Dumnezeu aratand indelunga rabdare, sau vei alerga spre diavol aratand mania ? Nu pierde ocazia sa alegi partea cea buna. Pentru ca, sau il vei folosi si pe vrajmasul tau cu pilda blandetii tale, sa va veti pagubi amandoi prin egoismul tau. "
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
CUVIOSUL IOSIF ISIHASTUL: Cuvinte de folos andrei_im Mari Duhovnici si predicile lor 18 19.10.2015 22:30:20
IEROMONAH SAVATIE BASTOVOI- Cuvinte de folos Laura19 Generalitati 12 08.04.2014 19:14:09
Cuvinte de folos aurel1211 Resurse ortodoxe on-line 15 27.07.2012 20:07:11
Cuvant de folos T E O L O G U L Generalitati 83 30.01.2011 17:22:03