Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Slujbele Bisericii Ortodoxe > Tinuta in Biserica
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #41  
Vechi 16.10.2009, 13:19:17
Noesisaa's Avatar
Noesisaa Noesisaa is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Locație: Christendom
Religia: Catolic
Mesaje: 1.826
Implicit

Ioan, am si eu o nelamurire: ce ne facem cu profesoarele astea care isi baga coada si mai indraznesc sa invete baietii la scoala. Sau chiar barbatii prin facultati. Si nici macar nu fac o treaba buna, uite, pe tine de exemplu, nu te-au invatat sa scrii corect romaneste in atatia ani de scoala. Mare, mare rusine.
Reply With Quote
  #42  
Vechi 16.10.2009, 14:01:16
AndruscaCIM's Avatar
AndruscaCIM AndruscaCIM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.08.2009
Locație: Germania
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.750
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Noesisaa Vezi mesajul
Ioan, am si eu o nelamurire: ce ne facem cu profesoarele astea care isi baga coada si mai indraznesc sa invete baietii la scoala. Sau chiar barbatii prin facultati. Si nici macar nu fac o treaba buna, uite, pe tine de exemplu, nu te-au invatat sa scrii corect romaneste in atatia ani de scoala. Mare, mare rusine.
Noesisaa nu ai inteles tactica lui? Tocmai asta voia, ca macar femeilor sa le arunce un citat din Biblie pentru a se face respectat si a i se trece cu vederea defectele in general.

Last edited by AndruscaCIM; 16.10.2009 at 16:37:35.
Reply With Quote
  #43  
Vechi 16.10.2009, 19:21:07
Cristian_S Cristian_S is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2009
Mesaje: 136
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Citind titlul topicului de față cu "iedeal", ideal ar fi ca atunci când mergem ( cel puțin ) în Casa Domnului , să-L vedem și auzim doar pe El și să lăsăm pentru câteva ore, clipe, cele lumești . Îdeal asta ar fi ! Dar până a fi ideal e cale atât de lungă și anevoioasă și asta numai și numai din cauza noastră . Atenția distributivă n-ar mai fi pricină de am trăi cu mintea și mai ales cu sufletul cele săvârșite în Sfânta Biserică . Multe ar fi "ideal" , dar nimic nu se câștigă fără luptă și sudoare . . . !
Asa este ideal...sa nu vedem decat pe aproapele nostru asupra caruia sa nu avem ganduri rele iar in Biserica sa fim cu gandul numai la Domnul Dumnezeul nostru, dar de la ideal la practic e mare distanta, din pacate.
Reply With Quote
  #44  
Vechi 16.10.2009, 20:10:43
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Cristian_S Vezi mesajul
Asa este ideal...sa nu vedem decat pe aproapele nostru asupra caruia sa nu avem ganduri rele iar in Biserica sa fim cu gandul numai la Domnul Dumnezeul nostru, dar de la ideal la practic e mare distanta, din pacate.
Vorba aceea, teoria ca teorie, dar practica ne "omoară" ! Suntem "parazitați" de gânduri, de ispite , mai la tot pasul , dar este și un exercițiu de voință până la urmă. Cu multe am fost înzestrați , dar de puține ne folosim sau le folosim în mică măsură ( voința, răbdarea , discernământul . . . ) .
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #45  
Vechi 09.06.2010, 01:02:22
Maria_A Maria_A is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 08.06.2010
Mesaje: 11
Smile

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am spus laica, pentru ca nu ma refer la calugarite.
Fiindca tot se discuta in contradictoriu asupra acestei teme, as vrea sa construim un model, un ideal de cum ar trebui sa arate femeia credincioasa (in biserica) si in afara ei (vedeti aici o deosebire?).
1. Sunt scrise undeva aceste reguli, concret?
Si acum sa vedem:
1. Parul - lung, scurt, impletit, despletit?
2. Basma - infasurata si in jurul gatului? Palarie?
3. Fusta - lunga, la genunchi, ce fel?
4. Maneca scurta, lunga?
5. Decolteu - pana unde si cum?
6. Ce culori sunt permise?
Aici o paranteza: de ce neparat negru si nu alb la calugarite (desi unele ordine au alb complet sau in mare parte)?
7. Pantaloni - da sau nu?

Cum se imbraca preotesele, absolventele de teologie ( se cheama ele diaconite sau ce sunt?)? Sa stim si noi.

Acum pentru iarna este mai simpku, ca oricum ne infasuram si ne acoperim. Discutia este mai degraba pentru vremea calda.
Sophia,o sa incerc un raspuns la intrebarile tale,dar va fi strict din punctul meu de vedere,dupa ceea ce simt eu...deci nu cum sa am am pretentia ca e "litera de lege" si nu m-ar deranja daca cineva nu ar fi de acord cu mine.

1.Parul - avand in vedere ca suntem fete/femei, mi se f frumos sa avem parul lung. Mie intotdeauna mi-a fost tare drag sa am parul lung,dar asta nu inseamna sa ajungem la afirmatii de genul "a-ti taia parul e pacat". Important este sa nu fie tuns ff scurt,baieteste. Pt unele fete parul lung poate deveni un motiv de mandrie,o patima,asa ca in astfel de cazuri a-l taia si a-l pastra pana la baza gatului sau pana la umeri ar fi mai de folos.Toate trebuie facute spre slava lui Dumnezeu. Apoi,sunt si cazuri cand parul trebuie taiat din motive medicale si aici e clar ca nu e vorba nici de pacat,nici de moda.
Avand in vedere ca se presupune ca purtam batic/esarfa sau chiar o caciula (iarna,cand e prea frig) mi se pare mult mai comod si mai eficient ca parul sa fie strans.Astfel nici nu ne deranjeaza in vreun fel.

2.Baticul/esarfa: nu cred ca e asa important cum e strans, la spate sau in jurul gatului. Important e sa acopere parul si capul, in primul rand.

3.Fusta - macar cu o palma-doua peste genunchi,zic eu,si un pic mai larguta, nu mulata pe corp. Iarasi,vara trebuie sa fim atente si la materiale pt ca prin unele,chiar si inchise la culoare,se vede totul in lumina.

4.Maneca - vara poate sa fie si mai scurta,nu cred ca se poate impune maneca lunga in conditiile in care e f.cald in biserica.Sau maneca trei sferturi,de exemplu (pana la coate). In orice caz, sa fie o manecuta, nu bretelute sau maiouri.
Apoi, ar mai fi ceva: ar fi bine sa ne alegem bluzele si tricourile nu prea scurte pt ca atunci cand ingenunchem riscam sa ramanem cu spatele gol,mai ales daca fusta pe care o purtam are o talie mai joasa.

5.Decolteul...cat mai decent,as zice eu. In primul rand,cand stam in biserica si incercam sa ne rugam si sa ascultam slujba, avem nevoie de cat mai multa atentie. Ei bine,e cam greu cu atentia atunci cand ne gandim : "Aoleu,daca se vede ceva la decolteul meu cand stau ingenuncheata sau ma aplec?" sau cand ne aluneca esarfa pentru ca nu am legat-o cum trebuie...

6.Culorile nu cred ca sunt asa importante. Sigur,mi se pare normal sa nu purtam culori prea "electrice", foarte stridente sau combinatii tipatoare,care ies in evidenta.
(*Despre culoarea neagra,specifica cinului monahal,e mai mult de explicat si nu sunt in masura.Sunt destule carti si articole care abordeaza subiectul)

7.Pantaloni - da sau nu?
In principiu,nu - si asta nu pt ca ar fi un pacat in sine,daca pantalonii sunt decenti,larguti si acopera formele...nu e vorba aici numai de a nu sminti barbatii,ci si de bucuria de a fi femeie, de a-I multumi Domnului pt asta in toate formele posibile...Pe de alta parte,mie mi se pare si mult mai confortabil sa stai in genunchi fiind imbracata intr-o fusta lunga si larguta decat in niste pantaloni care te strang sau te incomodeaza intr-o astfel de pozitie (sa nu neglijam nici astfel de avantaje,totusi :) )
Cunosc femei care din motive medicale nu pot purta fusta; in cazul lor nu se pune problema unor astfel de restrictii.

La toate acestea as adauga,cum am mai spus si la alt thread,ca toate vin de la sine pe masura ce ne apropiem de Dumnezeu. Si tocmai de aceea nu mi se pare normal sa ne uitam urat la fetele sau la femeile care vin la biserica imbracata in pantaloni si cu atat mai putin sa le apostrofam.Cu machiajul problema e un pic mai delicata - cei care au raspuns inaintea mea au expus deja cate neplaceri pot aparea cu rujul pe icoane sau pe vesmintele preotului. Ideal ar fi sa avem suficienta dragoste si har pt.a putea vorbi cu astfel de persoane astfel incat cuvintele noastre sa ajunga la inima lor...Dar cum nu prea suntem la o asemenea masura,ma gandesc ca parintele care slujeste e cel mai in masura sa explice,fie la predica,fie persoanelor respective in particular,de ce nu e bine ceea ce fac.

O mare problema a celor care respecta cu acrivie orice fel de randuieli exterioare este ispita mandriei si a slavei desarte,ascunse mai ales sub masca unei false smerenii.Sa ne gandim mereu,insa,ca Sfintii Parinti niciodata nu puneau poveri mai mari decat omul putea sa duca.Si sa avem mereu in minte ca acea tanara care astazi vine la biserica machiata sau imbracata ciudat poate abia Il descopera pe Dumnezeu,poate inca nu intelege ce se petrece in sufletul ei,sau...poate pur si simplu inca nu are puterea de a se lepada de anumite patimi. Sa nu judecam niciodata astfel de oameni,ci sa-i privim cu iubire si sa ne purtam cu ingaduinta.Sfintii erau intotdeauna aspri si neinduratori numai cu ei insisi....
Reply With Quote
  #46  
Vechi 21.01.2012, 08:46:23
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit Doamne ajută!

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Am spus laica, pentru ca nu ma refer la calugarite.
Fiindca tot se discuta in contradictoriu asupra acestei teme, as vrea sa construim un model, un ideal de cum ar trebui sa arate femeia credincioasa (in biserica) si in afara ei (vedeti aici o deosebire?).
1. Sunt scrise undeva aceste reguli, concret?
Draga Sophia, daca mai citesti pe aici, iti transcriu mai jos cerintele de vestimentatie pentru vizitatorii unei vestite manastiri ortodoxe din Arizona (Man. Sf. Antonie cel Mare, infiintata pe pamant american - impreuna cu alte 20 de manastiri- de un parinte grec venit de la Muntele Athos, parintele Efrem).

Proper Attire


Visitors must be properly attired to enter the Monastery grounds. In general, clothing should be modest and loose-fitting, and include the following:
  • Orthodox Clergy must wear a Cassock (raso) in the Monastery and an outer cassock (exoraso) in the services.
  • Men must wear long pants and long-sleeved shirts
  • Women must wear long skirts, long-sleeved blouses, and scarves. (Please, no pants/slacks (unless worn under skirt), no tight-fitting clothing, no skirts with slits, hats, low-cut blouses, or sheer or small scarves)
  • Shoes/sandals must be worn with socks at all times. Please do not wear sheer stockings. Please wear practical and comfortable flat shoes while at the Monastery as it is desert terrain and the pathways are of rough flagstone. Please wear flat shoes— No high heels, platform shoes or open-toed sandals.
  • Pilgrims staying at the Monastery and all those attending church services must observe the order of the Monastery.
If you are not properly attired, please go directly to the Bookstore, where there is a limited supply of clothing for your use. In the guest houses, we ask that you remain properly dressed when outside your room, since the fathers often have need to enter the common areas.

*****
Deci, femeilor li se cere sa poarte fuste lungi, bluze cu maneca lunga si esarfe (pe cap). Nu au voie cu pantaloni (decat purtati pe sub fusta), nici cu haine stranse pe corp, fustele sa nu aiba slituri, nu e voie cu palarii, bluze decoltate, nici cu esarfe prea mici sau transparente. Trebuie sa se poarte sosete in sandale (dar nu ciorapi de nylon transparenti). Incaltamintea sa fie comoda si cu talpa plata (nu pantofi cu toc, nici cu talpa gen platforma, sau sandale decupate la varf). Cu putina bunavointa cred ca ai putea deduce de aici si cum se cere femeilor laice sa se prezinte in bisericile de mir.

http://www.stanthonysmonastery.org/visitorguide.php
Reply With Quote
  #47  
Vechi 21.01.2012, 10:15:31
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Deci, femeilor li se cere sa poarte fuste lungi, bluze cu maneca lunga si esarfe (pe cap). Nu au voie cu pantaloni (decat purtati pe sub fusta), nici cu haine stranse pe corp, fustele sa nu aiba slituri, nu e voie cu palarii, bluze decoltate, nici cu esarfe prea mici sau transparente. Trebuie sa se poarte sosete in sandale (dar nu ciorapi de nylon transparenti). Incaltamintea sa fie comoda si cu talpa plata (nu pantofi cu toc, nici cu talpa gen platforma, sau sandale decupate la varf). Cu putina bunavointa cred ca ai putea deduce de aici si cum se cere femeilor laice sa se prezinte in bisericile de mir.

http://www.stanthonysmonastery.org/visitorguide.php
MI se par un pic exagerate, nu crezi?
Ciorapi netransparenti pe timp de vara? sandale nedecupate pe timp de vara?
fustele sa nu aiba slituri?
e bine sa pastram o masura in toate...excesul dauneaza.
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote
  #48  
Vechi 21.01.2012, 10:45:19
ioan cezar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de lore86 Vezi mesajul
MI se par un pic exagerate, nu crezi?
Ciorapi netransparenti pe timp de vara? sandale nedecupate pe timp de vara?
fustele sa nu aiba slituri?
e bine sa pastram o masura in toate...excesul dauneaza.
Cata vreme e o cerinta privitoare la straiele din sfantul salas, cred ca nu-i mare stramtorare: vara e racoare in biserica!..:)

Last edited by ioan cezar; 21.01.2012 at 10:47:45.
Reply With Quote
  #49  
Vechi 21.01.2012, 19:17:48
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Da, nu sunt deloc exagerate si chiar au si o logica. :) pe caldura, ciorapii de bumbac sunt mai sanatosi decat cei de nylon. sandalele se cere sa nu fie decupate la varf, deci sa nu se vada degetele (asta este chiar o regula impusa la birouri de multe companii in SUA). Fustele sa nu aiba slituri, da, deci sa fie suficient de largi ptr a te putea misca in voie... imagineaza-ti contradictia sa vezi o fata cu fusta pana in pamant, dar cu un slit pana la fund ! :)
Reply With Quote
  #50  
Vechi 21.01.2012, 20:05:18
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Daca astea sunt regulile in acea manastire, probabil ca m-as supune.
Dar nu as putea-o generaliza ca tinuta de zi cu zi. ciorapii vara?In nici un caz, din nici un material.
Dar materialul e bun ptr formarea unei impresii, in linii mari.

Cred ca un rezumat ar fi: fusta decenta, peste genunchi, indiferent de anotimp, bluzite dragute, vesele, asortate cu tinuta, decolteuri pana la doi-trei cm mai jos de baza gatului.

P.s : am facut o confuzie, asociam slitul cu partea in care se afla fermoarul.Abia acum am aflat ca e ceea ce noi numim crapatura:D
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!

Last edited by lore86; 22.01.2012 at 13:23:52.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
tinuta femeii in biserica lore86 Tinuta in Biserica 469 04.08.2016 15:47:33
Tiganii ne terfelesc iarasi fara mila imaginea tarii !!! guardian knight Generalitati 179 23.07.2013 15:57:03
Biserica si discriminarea femeii Golbi_ Despre Biserica Ortodoxa in general 460 08.12.2011 18:19:07
Marii calugari/duhovnici - de unde stiu sa sfatuiasca asupra problemelor laice? sophia Calugarul 322 26.06.2009 14:51:55