Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #171  
Vechi 24.03.2011, 21:08:00
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Am scris eu ceva la inceputul thread-ului , dar accentuez si aici cateva aspecte , nu pe toate ca mi-ar trebui pagini intregi ! Gura-mintea-inima , acestea sunt cele care participa la rugaciune ! Atata timp cat ele sunt separate , lasate in voia lor , vorbim doar de un monolog , sau de rugaciunea facuta din "obligatie-frica. . . ", si ai vazut cata povara e uneori in indeplinirea orelor de rugaciune , caci mintea e imprastiata spre grijile lumesti , iar inima saraca se zbate in durerile pricinuite de cele ce sunt transmise de minte , caci nu putem separa madularele noastre oricat ne-am stradui noi . Ele lucreaza impreuna , iar cand unul din madulare sufera , toate celelalte sunt afectate . Cum am mai spus , rugaciunea gurii este cea mai de jos treapta a rugaciunii , la care ne oprim foarte multi dintre noi , avand doar impresia ca am inaintat , dar nu , nu-i adevarat . De ce ? Simplu , un sporit in rugaciune , in vecii vecilor nu va mai fi afectat de necazurile lumesti , nu se va mai mania , nu va mai fi mandru , nu se va mai supara pe cel de langa el , etc , deci va fi cu adevarat smerit ! Cati am ajuns in stadiul asta ? Din pacate avem mult de munca , iar mare inselare e in a cauta formule magice , retete ,tehnici , sau mai stiu eu ce , pentru ca rugaciunea te lipeste de Dumnezeu si te face un duh cu El , dar asta nu se face batand din palme , si in nici un caz bazandu-ne doar pe fortele proprii , ci repetand obsedant : " Doamne invata-ma sa ma rog Tie! ". Atata timp cat sufletul nu participa efectiv la rugaciune , munca si nevointa noastra este in zadar , adica suntem in monolog . Sa nu uirti , frate draga ca sufletul nostru are doua parti : mintea si inima , si pe acestea trebuie sa le cucerim prin rugaciune , sa le punem efectiv la lucru . A noastra sa fie vointa , caci restul le dobandim cu darul lui Dumnezeu !
Duhul Sfant , luand parte la neputinta noastra vine la noi , cu toate ca suntem necurati de patimi si de pacate . Si daca afla mintea rugandu-se cu sinceritate doar Acestuia , o ia in stapanire si pierde toata ceata gandurilor si cugetelor viclene care-o inconjoara , si-o indeamna la iubirea rugaciunii duhovnicesti . Deci , cum am spus si mai sus , a noastra sa fie vointa , caci restul le dobandim cu darul lui Dumnezeu . Ce frumos spunea Sfantul Nil Ascetul :" Fericita este mintea care la vremea rugaciunii nu plazmuieste inlauntrul ei nicio infatisare ! Fericita este mintea care se roaga nestingherita si dobandeste in timp, mai mult , dorul dupa Dumnezeu ! Fericita este mintea care la vremea rugaciunii , devine nemateriala , si libera de toate ! Fericita este mintea care la vremea rugaciunii , ramane netulburata de niciun lucru !"Daca la vremea rugaciunii , simtim o bucurie mai mare decat orice alta bucurie , atunci cu siguranta am aflat rugaciunea adevarata ! Asa sa ne ajute Dumnezeu !+
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #172  
Vechi 31.03.2011, 20:57:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Thumbs up Rugaciunea ca tamaduire in necazuri , tulburari si nevoi

Larisa , colaboratoare a acestui site , semneaza un artcol ce merita citit :http://www.crestinortodox.ro/diverse...or-124161.html
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #173  
Vechi 01.04.2011, 23:16:57
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Redau mai jos un frumos indemn la rugaciune al Sfantului Ioan Gura de Aur:

"Gandeste-te ce lucru bun este ca, in adancul noptii, cand toti oamenii, fiarele si dobitoacele dorm, cand domneste linistea adanca, numai tu sa fii treaz si sa vorbesti cu indraznire cu Stapanul obstesc al tuturor!

Vrei sa spui ca somnul e dulce? Da, dar nimic nu-i mai dulce decat rugaciunea! Daca-i vorbesti lui Dumnezeu indeosebi, vei putea dobandi multe, ca nu-i nimeni ca sa te tulbure, nimeni care sa te opreasca de la rugaciune. Si timpul iti sta in ajutor, ca sa dobandesti ce vrei.

Vrei sa spui ca te-ai culcat in asternut moale si ca pregeti sa te scoli? Gandeste-te atunci la mucenicii praznuiti azi, care stateau intinsi pe gratarul cel de fier! Nu aveau sub ei intins asternut, ci asternuti carbuni".
Reply With Quote
  #174  
Vechi 07.04.2011, 20:44:53
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Parintele Cleopa - cuvant de intelepciune despre rugaciune !

http://youtube.com/watch?v=QhzAy3YNuaE
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #175  
Vechi 10.04.2011, 01:11:55
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

In scrierile Sfintilor Parinti se subliniaza faptul ca diavolul intrezareste cumva importanta rugaciunii pentru noi; si lupta cu inversunare sa ne inghita, impulsionandu-ne sa neglijam dialogul cu Dumnezeu, devenind robi patimilor.

"Tot razboiul ce se aprinde intre noi si dracii necurati, nu se poarta pentru altceva, decat pentru rugaciunea duhovniceasca. Caci lor le este tare potrivnica si urata, iar noua foarte mantuitoare si placuta.

Ce voiesc dracii sa lucreze in noi? Lacomia pantecelui, curvia, iubirea de arginti, mania, tinerea minte a raului si celelalte patimi, ca ingrosandu-se mintea prin ele, sa nu se poata ruga cum trebuie. Caci, starnindu-se patimile partii nerationale, nu o lasa sa se miste cu buna judecata" (Evagrie Ponticul).
Reply With Quote
  #176  
Vechi 10.04.2011, 21:02:07
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
In scrierile Sfintilor Parinti se subliniaza faptul ca diavolul intrezareste cumva importanta rugaciunii pentru noi; si lupta cu inversunare sa ne inghita, impulsionandu-ne sa neglijam dialogul cu Dumnezeu, devenind robi patimilor.

"Tot razboiul ce se aprinde intre noi si dracii necurati, nu se poarta pentru altceva, decat pentru rugaciunea duhovniceasca. Caci lor le este tare potrivnica si urata, iar noua foarte mantuitoare si placuta.

Ce voiesc dracii sa lucreze in noi? Lacomia pantecelui, curvia, iubirea de arginti, mania, tinerea minte a raului si celelalte patimi, ca ingrosandu-se mintea prin ele, sa nu se poata ruga cum trebuie. Caci, starnindu-se patimile partii nerationale, nu o lasa sa se miste cu buna judecata" (Evagrie Ponticul).
Buna precizarea ta , draga George ! De fapt , asa cum am mai scris , rugaciunea pune capat lacomiei , curviei , iubirii de arginti , maniei . . . , iar incetarea ei da cale libera acestor patimi . Iata , de ce este extrem de importanta rugaciunea continuua , greu de dobandit , dar nu imposibil , si aici ma refer la rugaciunea lui Iisus , la un simplu " Doamne miluieste-ma " , " Doamne ajuta-ma " . . . ! Important , chiar extrem de important este a tine gandul neancetat la Dumnezeu , pentru a nu da posibilitatea imprastierii mintii , pentru a nu lasa portita libera gandului trufas . Sa invatam sa ne stapanim in primul rand gandurile ! Am mai vorbit pe forum de acest subiect atat de delicat ! Pacatul patrunde in mintea noastra prin simturile noastre , apoi este dus in mintea noastra , unde se "planuieste " totul , si de aceea este important a avea controlul si asupra simturilor , dar mai ales asupra mintii , si asta se face cu rugaciune , rugaciune si iar rugaciune , dar si cu multa rabdare , vointa , dragoste si intelegere ! Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #177  
Vechi 13.04.2011, 22:38:13
George.m George.m is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.12.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 960
Implicit

Asa este, Cristi, trebuie sa ne stapanim gandurile. Daca nu ne vom stradui sa tinem gandul nostru cat mai mult la Dumnezeu, riscam sa devenim simple marionete in ghearele diavolilor. Bine e sa-I daruim mintea noastra lui Hristos, si nu duhurilor rele.

Foarte frumos spune Cuviosul Isaia Pusticul: "De nu vom curati omeneste caile si tulburarile si zapacelile produse de gandurile rele, degeaba ne vom osteni. Deci cand vom pleca genunchiul spre cerere la rugaciune lui Dumnezeu, sa luam aminte ca nu cumva cel rau a rapit vasele noastre bune, prin care slujim lui Dumnezeu. Iar vasele sufletului, prin care slujim lui Dumnezeu, sunt gandurile noastre.

Daca aceste ganduri sunt rapite de vrasmasii nostri, prin ce vom sluji lui Dumnezeu? Nu are trebuinta Dumnezeu, ca trupul tau si limba ta sa se roage, iar gandurile tale sa rataceasca risipite pe afara. E voia lui Dumnezeu ca gandurile si mintea si cugetarea si toata taria noastra sa fie indreptate spre Dumnezeu in chip neimpartit si in acest caz Dumnezeu nu va fi impartit deloc in noi.

Caci este in chip nevazut cu noi, privind mintea noastra, intelegerea, gandurile noastre, vazand cum Il cautam, cum luptam cu gandurile urate si rele si cum ne razboim cu intelesurile viclene; de cantam din tot sufletul, de ne rugam din tot sufletul".
Reply With Quote
  #178  
Vechi 18.04.2011, 19:42:42
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Paza mintii , a gandurilor , a imaginatiei de orice fel . . .

Citat:
În prealabil postat de George.m Vezi mesajul
Asa este, Cristi, trebuie sa ne stapanim gandurile. Daca nu ne vom stradui sa tinem gandul nostru cat mai mult la Dumnezeu, riscam sa devenim simple marionete in ghearele diavolilor. Bine e sa-I daruim mintea noastra lui Hristos, si nu duhurilor rele.

Foarte frumos spune Cuviosul Isaia Pusticul: "De nu vom curati omeneste caile si tulburarile si zapacelile produse de gandurile rele, degeaba ne vom osteni. Deci cand vom pleca genunchiul spre cerere la rugaciune lui Dumnezeu, sa luam aminte ca nu cumva cel rau a rapit vasele noastre bune, prin care slujim lui Dumnezeu. Iar vasele sufletului, prin care slujim lui Dumnezeu, sunt gandurile noastre.

Daca aceste ganduri sunt rapite de vrasmasii nostri, prin ce vom sluji lui Dumnezeu? Nu are trebuinta Dumnezeu, ca trupul tau si limba ta sa se roage, iar gandurile tale sa rataceasca risipite pe afara. E voia lui Dumnezeu ca gandurile si mintea si cugetarea si toata taria noastra sa fie indreptate spre Dumnezeu in chip neimpartit si in acest caz Dumnezeu nu va fi impartit deloc in noi.

Caci este in chip nevazut cu noi, privind mintea noastra, intelegerea, gandurile noastre, vazand cum Il cautam, cum luptam cu gandurile urate si rele si cum ne razboim cu intelesurile viclene; de cantam din tot sufletul, de ne rugam din tot sufletul".
Cred ca ar trebui sa insistam asupra acestui aspect , si orice invatatura , orice "indicatie " in acest sens este bine venita ! Ne vaitam ca nu avem rabdare cate odata in a ne ruga , sau ne rugam insuficient , sau ca rugaciunea se face cu mintea imprastiata , sau chiar ca o simtim ca un monolog obositor , sau mai stiu eu cate ! Multi vrem sa invatam corect a rosti Rugaciunea lui Iisus , cautand tot felul de formule , indicatii , sabloane , retete , uitand ca fara o disciplina a mintii nu se poate rosti nici un cuvintel dintr o rugaciune ,riscand sa ramanem pana la "nesfarsit "la stadiul de rugaciune a limbii , a buzelor , a gurii cum i se mai spune . Sfantul Teofan Zavoratul , accentua : "Lucrul principal pentru o buna rugaciune este ATENTIA . Fara ATENTIE nu exista rugaciune ! " . Clar , foarte clar si simplu , daca pot spune astfel , dar oare cati dintre noi nesocotim acest element - ATENTIA ! Fara a inalta mintea si inima catre Dumnezeu , nu putem vorbi despre rugaciunea cea adevarata . Toti , aproape toti Sfintii Parinti au afirmat ca esenta rugaciunii este inaltarea mintii din inima catre Dumnezeu . Intrba odata un coleg de pe forum , Ioan Cezar parca , cum se practica rugaciunea mintii in mod corect , sau cum se savarseste ea ? Nu exista un raspuns standard , dar mintea rupta de tot lumescul din jurul ei , musai trebuie sa se coboare in inima , inima ce se va inalta catre Dumnezeu ! Deci iata "formula " : Minte-Inima-Dumnezeu ! Dar pana aici oare cat avem de lucru ? Foarte mult , daca vrem ca rugaciunea noastra sa fie auzita si bineplacuta lui Dumnezeu . Voi reda o scurta invatatura a lui Teofan Zavoratul care astfel ne indeamna :" In randuiala fireasca de trecere de la cele din afara la cele dinauntru , adica la inima , prima vama care poate vatama lucrarea rugaciunii , incercand sa opreasca mintea sa coboare in inima , este IMAGINATIA . . . " Deci iata un element extrem de important , capital pot spune , si anume lupta impotriva IMAGINATIEI ! Prin IMAGINATIE , intelegem TOT ce ne poate dauna rugaciunii , mai ales a coborarii mintii in INIMA ! Nu ne mai imaginam nimic , inclusiv de cum arata Dumnezeu , caci duh este , si Duhul cel mai desavarsit si Lui ne rugam , fara a ne imagina forma sau infatisarea Lui ! Nu ne mai IMAGINAM , nici de cum va fi Raiul , sau iadul , sau de cum a fost trecutul sau cum va fi viitorul nostru , sau mai stiu eu ce . Mintea sa fie detasata de orice , si sa fie curatata de orice gand . Sfantul Nicodim Aghiotirul ne avertizeaza clar : " Sa aratam mai multa grija pentru paza imaginatiei , decat la insesi organele simturilordin afara " . Sfintii Parinti nu degeaba ne avertizeaza ca : " razboiul dracilor impotriva noastra prin ganduri este mai mare decat razboiul prin lucruri " . Trebuie insistat pe aceasta latura a luptei impotriva IMAGINATIEI a GANDURILOR , caci altfel mare amagire este in a crede ca ne rugam curat si cu folos ! Sper sa mai am timp sa dezbat acest aspect , si rog chiar pe aceia care au un cuvant de spus , sau au gasit o invatatura in acest sens sa o posteze , caci ne este de folos tuturor . Doamne ajuta !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #179  
Vechi 18.04.2011, 20:06:29
anamaria simleu anamaria simleu is offline
Member
 
Data înregistrării: 14.02.2011
Mesaje: 73
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
eu sunt cea care am zis ca de ce Dzeu nu vb cu noi si stii dc? ca 7 luni am fost in depresie si eram la un pas de moarte si nu vrei sa stii ce inseamna disperararea deci nu ma rugam ptr examene................
dar ai depasit faza....daca nu era Dumnezeu langa tine....nu gaseai alinare,,,,cunosc depresia si stiu cum e sa fii complet deznadajduit...insa rugandu-ma zi si noapte, Dumnezeu in loc sa ma piarda, (la cat am clevetit impotriva lui si la cate vorbe de hula i-am oferit), m-a auzit si pur si simplu a facut o minune, linistind evenimentele din jur si impacandu-mi sufletul....asa ca iti spun eu ca Dumnezeu vorbeste cu noi in fiecare clipa....
Reply With Quote
  #180  
Vechi 18.04.2011, 20:15:21
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anamaria simleu Vezi mesajul
Dumnezeu vorbeste cu noi in fiecare clipa....
Numai ca noi nu suntem pe aceasi "lungime de unda " cu El , iar vina este numai si numai a noastra . . . , iar gandurile si imprastierea mintii au un rol negativ extrem de important , de aceea insist asupra acestui aspect !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Intrebare Importanta ggmarius Generalitati 5 19.07.2011 10:26:09
puterea rugaciunii mihaisepo Rugaciuni 5 24.02.2011 15:11:06
Puterea rugaciunii Rodica50 Generalitati 20 02.02.2011 11:19:37
o nelamurire importanta padrevicentiu Generalitati 5 12.09.2007 10:07:11