Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Biserica Ortodoxa si alte religii > Iudaismul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #491  
Vechi 07.02.2013, 11:38:29
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Holocaust

Probabil serviciul de informatii al armatei germane (Äbwehr- ul lui Wilhelm Canaris), care practica un "joc dublu"" a inchis ochii la aceasta ëvadare""!
Reply With Quote
  #492  
Vechi 07.02.2013, 12:40:57
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Suferinta a fost si este...

Holocaustul a fost doar una dintre atrocitati
http://ro.wikipedia.org/wiki/Holocaust
http://en.wikipedia.org/wiki/Holocaust

Nu trebuie sa uitam nici ororile din Gulag-urile comuniste .
http://ro.wikipedia.org/wiki/Gulag
http://en.wikipedia.org/wiki/Gulag

iar pentru noi romanii:
Memorialul Durerii
http://ro.wikipedia.org/wiki/Memorialul_Durerii
http://memorialul-durerii.blogspot.ro/
http://www.memorialsighet.ro/
http://en.wikipedia.org/wiki/Memorialul_Durerii

„Cine uită trecutul e condamnat să îl repete” (George Santayana)

Doamne ajuta.
__________________
Pr. Arsenie Boca: "In mintea stramba si lucrul drept se stramba"; "Sa-ti feresti capul de frig si de prostie!"; "Mustrarea invinge, dar nu convinge"; "Bobul lui de grau se preschimba in taciune, iar el se crede grau nedreptatit";

Last edited by Eugen7; 07.02.2013 at 12:43:24.
Reply With Quote
  #493  
Vechi 07.02.2013, 13:47:06
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
Decebal: În limba țigănească cuvântul "r(r)oma" nu definește numele etniei țigănești, ci înseamnă "om" sau "omule" [...]Nu știu pe la dumneata dacă țiganii vorbesc cumva rromanește, dar pe unde știu eu țiganii care vorbesc în limba lor maternă vorbesc țigănește.
Cuvantul „tigan” nu exista in limba lor, exista in limba romana si nu e un cuvant peiorativ, insa eu m-am obisnuit sa folosesc neologismul „rom”, ce in limba romana desemneaza aceeasi etnie pe care o desemneaza si cuvantul tigan. Sunt destui care se autodefinesc ca romi,la fel cum unii prefera sa fie numiti tigani. Chiar nu e nevoie sa-mi atragi atentia de fiecare data cand scriu „rom” si nu „tigan”, din moment ce intelegi la cine ma refer si nici nu e gresita utilizarea acestui cuvant. Nu am afirmat ca limba romana e limba materna a romilor, aceea e doar o insinuare tendentioasa de-a ta.
Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
De acord ca multi evrei din Basarabia si Bucovina au fost deportati in Transnistria de autoritatile romane! Insa in nici un caz aceasta actiune nu poate fi catalogata ca "holocaust""! Holocaust inseamna o actiune coordonata si deliberata de suprimare fizica a unei anumite populatii! Ori asa ceva, pe teritoriul controlat de guvernul roman, nu a existat! Trebuie sa fim foarte atenti la termenii folositi, pentru a respecta realitatea istorica!
Holocaustul a fost un fenomen sociopatologic ce a presupus expulzarea si uciderea in masa a unui grup etnic. N-am stiut ca pentru tine Holocaust e doar uciderea propriu-zisa nu si implicarea in „drumul spre ucidere”. Daca i-ai adunat pentru a fi trimisi in lagar (nu cele hitleriste) inseamna ca nu ai fost partas la Holocaust, pentru ca nu i-ai ucis tu? Tu uiti ca Transnistria a fost sub administratie romaneasca. Nu poti culpabiliza doar partea germana pentru prigonirea evreilor din Basarabia si Bucovina. Ce e de subliniat e ca noi n-am expulzat si omorat evreii romani, din Vechiul Regat,ci i-am deportat pe cei din teritoriile noi (Bucovina, Basarabia), deci din punctul asta de vedere ne deosebim de multe tari care si-au predat proprii cetateni (evrei) nemtilor.

Last edited by ioanna; 07.02.2013 at 15:18:19.
Reply With Quote
  #494  
Vechi 07.02.2013, 15:03:39
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.858
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Probabil serviciul de informatii al armatei germane (Äbwehr- ul lui Wilhelm Canaris), care practica un "joc dublu"" a inchis ochii la aceasta ëvadare""!
nu prietene, a plecat fara nici o problema. Si NU a fost singurul. Toti evreii bogati au plecat din Germania FARA NICI o problema. De sapunul "facut" din evrei ce spui?

Last edited by stefan florin; 07.02.2013 at 15:11:22.
Reply With Quote
  #495  
Vechi 07.02.2013, 15:22:53
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Cuvantul „tigan” nu exista in limba lor, exista in limba romana si nu e un cuvant peiorativ, insa eu m-am obisnuit sa folosesc neologismul „rom”, ce in limba romana desemneaza aceeasi etnie pe care o desemneaza si cuvantul tigan. Sunt destui care se autodefinesc ca romi,la fel cum unii prefera sa fie numiti tigani. Chiar nu e nevoie sa-mi atragi atentia de fiecare data cand scriu „rom” si nu „tigan”, din moment ce intelegi la cine ma refer si nici nu e gresita utilizarea acestui cuvant. Nu am afirmat ca limba romana e limba materna a romilor, aceea e doar o insinuare tendentioasa de-a ta.
Faptul că nu există cuvântul țigan în graiul unora dintre ei înseamnă pur și simplu faptul că nu au avut conștiință colectivă de neam, de popor, iar acest nume l-au primit de la alții; dar faptul că l-au primit de la alții nu înseamnă că este neapărat peiorativ. Cuvântul de rom nu denumește în graiul țigănesc neamul sau poporul țiganilor; el semnifică "om" sau "omule!", ca și cum doi rumâni s-ar întâlni pe stradă și unul ar spune către celălalt "Omule!"; este evident că din asta nu se poate trage numele unei etnii, că doar nu doar țiganii sunt oameni.

Cuvântul "r(r)om" ca și celelalte din familia lui sunt folosite în mod explicit în războiul axiologic și atipic dus de alții împotriva Rumâniei, a Rumânilor ca Popor și ca Națiune; țiganii nu trăiesc doar printre rumâni, ei trăiesc și printre alte popoare. De ce nu au fost numiți franci, sau alemani, sau grecotei, sau bulgăroi, sau în orice alt fel? De ce tocmai cu un nume și cu o familie de cuvinte care să creeze confuzie peste tot în lume între Rumâni și Țigani? Pentru că este o unealtă, printre alte unelte, de război imagologic împotriva Poporului Rumân, Națiunii Rumâne și Statului Rumân! Dacă rumânii și rumâncele ajung și ei și ele să folosească această terminologie inventată și care nu are nici un fundament istoric și de nici o altă natură, nu fac decât să consimtă la acest război imagologic și axiologic care se duce împotriva lor, fie că sunt conștienți de acest război, fie că nu sunt. Și dealtfel este cunoscut foarte că nu doar familia de cuvinte "rrom ..." este folosită în acest război.

Ba mai mult, terminologia "rrom..." nu doar că nu are nici un fel de fundament pentru intitularea unei etnii, dar a fost impusă prin legi și acelea tot fără fundamente, de către conducători ne-rumâni din Rumânia, de unde se vede foarte clar că este o terminologie folosită pentru a crea în mod voit confuzie între rumâni și țigani.

Te întreb și eu: pentru un englez, ce grai vorbește rumânul? Romanian. Ce grai vorbește în limba maternă țiganul (care mai păstrează limba maternă țigăneasca)? R(r)omanian. Este evident că se încearcă crearea confuziei între graiul rumânesc și cel țigănesc, și implicit între Poporul Rumân și etnia țiganilor. ĂSTA este sensul introducerii acestei familii de cuvinte care, repet, nu are nici un fel de fundament istoric sau de altă natură, ci doar acela de unealtă a războiului imagologic împotriva Rumâniei și a Poporului Rumân, și care dealtfel ne este impusă nouă, rumânilor, și altora, de către ne-rumâni și chiar de către anti-rumâni.
Reply With Quote
  #496  
Vechi 07.02.2013, 15:36:19
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
Te întreb și eu: pentru un englez, ce grai vorbește rumânul? Romanian. Ce grai vorbește în limba maternă țiganul (care mai păstrează limba maternă țigăneasca)?
1. Romanian language
2. Romani language sau romany,gypsy language (nu exista rromanian in lb. engleza) http://en.wikipedia.org/wiki/Romani_language

Rumân are semnificatie etnolingvistica dar mai ales sociala (șerb).
E curios cum preferi cuvantul rumân in locul celui de român.

Last edited by ioanna; 07.02.2013 at 15:40:45.
Reply With Quote
  #497  
Vechi 07.02.2013, 15:45:16
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit Holocaust

Numele corect a lor este de tigani- si nu vad de sa se rusineze din aceasta cauza! Prostia a facut-o Petre Roman care a acceptat denumirea absurda de "Rom""

In legatura cu deportarile evreilor in Transnistria: in total au fost deportati cca 110.000 evrei in Transnistria! Dintre acestia, in martie 1943, se mai aflau in viata cca 77.000 de evrei! Insa- asa cum recunoaste si Radu Ioanid in cartea sa ""Evrei sub regimul Antonescu"", acei evrei care au murit au murit din cauza foametei, tifosului extantematic, frigului si mizeriei!
In conditii de razboi era dificila organizarea adapostirii acestora, a asigurarii lor cu alimente si mijloace de stricta necesitate.
Asadar, se poate spune ca nu a existat din partea autoritatilor statului roman de atunci o politica coordonata si planificata de exterminare a evreilor, ca minoritate etnica!

In plus, cca 200.000 de evrei au putut emigra in Palestina, cu concursul autoritatilor romane!
Reply With Quote
  #498  
Vechi 07.02.2013, 15:49:40
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
Asadar, se poate spune ca nu a existat din partea autoritatilor statului roman de atunci o politica coordonata si planificata de exterminare a evreilor, ca minoritate etnica!
Sa inteleg ca tu spui ca autoritatile romane n-au fost partase la holocaust? Deportarile unei minoritati etnice ce reprezinta atunci pentru tine? Masuri cu caracter administrativ? Politica punitiva necoordonata, spontana nu planificata? Spui ca n-au vrut sa-i omoare,ci au murit in lagar din cauza conditiilor. Pai n-ar fi trebuit sa fie in lagar, deci responsabilitatea nu e doar a nemtilor, cat si a noastra, care am raspuns planului lor de expulzare a evreilor din Basarabia si Bucovina, organizand, executand si supravegand deportarile.
Citat:
Radu Ioanid in cartea sa ""Evrei sub regimul Antonescu"", acei evrei care au murit au murit din cauza foametei, tifosului extantematic, frigului si mizeriei!
N-au fost bagati in lagar de gazare, ci in lagar de nimicire prin infometare.
Citat:
In legatura cu deportarile evreilor in Transnistria
Cum autoritatile(guvernul antonescian) n-au deportat pe evreii din Romania, nu i-au predat nemtilor, n-ar fi trebuit sa se ocoseasca sa-i deporteze pe cei din Bucovina si Basarabia, n-ar fi trebuit se implice in actiunea asta ca sa castige simpatia nemtilor, uitand ca si evreii aceia-s tot oameni, ca nemtii oricum nu ne-ar fi dat Ardealul de Nord.

In fine, crezi ce vrei. N-ar strica sa dai o tura pe la Memorialul Holocaustului cand treci prin Bucuresti.

Last edited by ioanna; 07.02.2013 at 18:08:59.
Reply With Quote
  #499  
Vechi 11.02.2013, 14:38:58
Miha-anca
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Florinuvs, poate nu ar fi rau sa dai o tura si pe la Memorialul Holocaustului de la New York, unde au fost in vizita si alti romani "sova ielnici" in ceea ce priveste contributia Romaniei la holocaust.

Am gasit acest articol despre Patriarhului Miron Cristea, care a condus biserica Ortodoxă Română între 1925 și 1939 si despre care s-a afirmat ca a avut atitudini anti-semite.
Miron Cristea isi motiva atitudinea în 1937, în publicația "Apărarea Națională", din care citez:
http://www.romanialibera.ro/actualit...ta-195477.html

"Îți vine să plângi de milă bietului popor român, căruia evreul îi stoarce și măduva din oase. A nu reacționa împotriva evreilor, înseamnă a ne duce de vii la pieire....A ne apăra este o datoria națională și patriotică, iar nu "anti-Semitism"....[A]veți destule calități și posibilități, ca să vă căutați și găsiți și câștigați undeva un loc, un pământ, o țară, o patrie încă nelocuită de alții....Trăiți, ajutați-vă, apărați-vă, și exploatați-vă unii pe alții; dar nu pe noi și pe alte popoare, cărora cu rafinațiile etnice și talmudice le duceți și acaparați tot belșugul".

Cred ca Romania s-a confruntat in acea vreme cu o problema, pe care o are azi toata Europa: imigratia masiva, careia Europa aproape ca nu ii mai face fata, oprind acordarea de azil politic sau umanitar celor, care il solicita. Granitele au fost securizate, iar imigrarea ilegala a fost oprita. Cel putin un lucru a invatat Europa din paginile de istorie ale trecutului: ca aceasta problema nu se rezolva cu condamnarea la moarte sau holocaust. In schimb UE a redeschis granitele tarilor europene pentru europeni, ceea ce din nou a agravat problema imigrarii in unele tari, povara devenind foarte grea, daca nu chiar insuportabila. Acesta este un aspect real al zilelor noastre.

Pe de alta parte, imigrarea presupune o adaptare la noile tari gazda, in asa fel, incat sa nu se strice conditiile si echilibrul din tara gazda. Orice musafir, care nu isi respecta gazda, se face singur indezirabil. Ori integrarea este un lucru greu si de durata. Si in privinta romanilor s-a plans Europa, atunci cand au deranjat populatia printr-un comportament inadecvat, prin furturi si crime, comportament care au dus automat la expulzarea lor, ceea ce mi se pare perfect normal.
Reply With Quote
  #500  
Vechi 11.02.2013, 18:56:44
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
Miha-anca:Pe de alta parte, imigrarea presupune o adaptare la noile tari gazda, in asa fel, incat sa nu se strice conditiile si echilibrul din tara gazda. Orice musafir, care nu isi respecta gazda, se face singur indezirabil. Ori integrarea este un lucru greu si de durata. Si in privinta romanilor s-a plans Europa, atunci cand au deranjat populatia printr-un comportament inadecvat, prin furturi si crime, comportament care au dus automat la expulzarea lor, ceea ce mi se pare perfect normal.
Considerati expulzarea/deportarea in masa a evreilor din Bucovina si Basarabia ca fiind necesara, o masura legitima?

Last edited by ioanna; 11.02.2013 at 19:00:23.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Fiara bolșevică, Holocaustul roșu, Genocidul comunist doctor_faustus Generalitati 28 12.02.2013 09:39:16