Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Tainele Ortodoxiei > Botezul
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 11.01.2015, 19:33:25
Wryetui's Avatar
Wryetui Wryetui is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.12.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 208
Implicit De ce botezam copiii de mici?

Buna tuturor. Am fost de ceva zile "atacat" de penticostali spunand ca credinta noastra este gresita si ca practicile noastre sunt demodate si eronate (in primul rand, cu ce drept judeci tu o credinta de 2000 de ani drept gresita), iar mi-a spus ca ea s-a botezat luna trecuta, iar eu i-am spus ca m-am botezat acum 17 ani, la 40 de zile de la nastere. Cum adica? Atunci nu stiai ce inseamna botezul, te-a botezat cu forta, daca te inneca? Zilnic vad cazuri la stiri cu copii inecati de preoti ortodocsi (Serios!? Pe ce canal!?) si tot felul de pierzanii de ale lor. Problema ii ca eu nu am stiut ce sa le raspund in nici una dintre amandoua intrebari, ma puteti indruma?.

Multumesc anticipat, o seara frumoasa
Reply With Quote
  #2  
Vechi 11.01.2015, 19:35:45
oaie_cugetatoare oaie_cugetatoare is offline
Banned
 
Data înregistrării: 31.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.296
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Problema ii ca eu nu am stiut ce sa le raspund in nici una dintre amandoua intrebari, ma puteti indruma?.
Multumesc anticipat, o seara frumoasa
Nu stai de vorba cu ei.Cu dracu nu se sta de vorba.
Reply With Quote
  #3  
Vechi 11.01.2015, 19:46:30
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

62. Sfanta Taina a Botezului - CATEHISM ORTODOX - http://www.credo.ro/catehism2.php?q=62

"Botezul este Sfanta Taina prin care omul, prin intreita afundare in apa sfintita si prin rostirea de catre preot a cuvintelor: "Boteaza-se robul (roaba) lui Dumnezeu (Numele) in numele Tatalui, amin si al Fiului, amin si al Sfantului Duh, amin", dobandeste iertare de pacatul stramosesc, se naste din nou duhovniceste in Hristos si se face membru al Bisericii. Dupa Botez, duhovniceste omul este om nou, caci s-a nascut duhovniceste "din apa si din Duh" (Ioan 3, 5).

Lucrarea de capetenie in sfanta slujba a Botezului este afundarea intreita in apa curata si sfintita in numele Tatalui, al Fiului si al Sfantului Duh, adica in numele Sfintei Treimi. Afundarea inchipuieste moartea si ingroparea Mantuitorului si moartea omului celui vechi al pacatului, iar ridicarea din apa inchipuieste invierea de a treia zi a Domnului si nasterea omului celui nou curat si drept in Hristos-Domnul. Omul nascandu-se astfel duhovniceste se face madular al trupului tainic al lui Hristos, adica se face membru al Bisericii, cum zice Sfantul Apostol Pavel: ,,Impreuna cu El (cu Hristos) ne-am ingropat prin botez intru moarte; pentru ca, dupa cum Hristos a inviat din morti prin marirea Tatalui, asa si noi sa avem o viata noua" (Romani 6, 4). Celelalte lucrari (ceremonii) de la Botez au si ele cate un inteles: Lepadarile inseamna indepartarea puterii diavolului de la cel ce se boteaza; impreunarile cu Hristos inseamna unirea cu Mantuitorul si cu Biserica Lui; suflarea de trei ori a preotului peste fata celui ce se boteaza inseamna ca el trebuie sa marturiseasca totdeauna pe Domnul; vesmantul sau panza alba in care se imbraca cel botezat inseamna curatenia sufletului si a vietii crestinesti; lumanarea inseamna indatorirea celui botezat de a duce adevarata viata crestineasca, asa incat faptele lui bune sa lumineze inaintea oamenilor, ca o lumina in intuneric.

Mantuitorul a asezat Sfanta Taina a Botezului, dupa invierea Sa din morti, atunci cand a poruncit Sfintilor Apostoli: ,,Mergand, invatati toate neamurile, botezadu-i pe ei in numele Tatalui si al Fiului si al Sfantului Duh, si invatandu-i sa pazeasca toate cate am poruncit voua" (Matei 28, 19-20).

Sfanta Taina a Botezului nu se repeta niciodata asupra aceluiasi om, pentru ca numai odata se iarta pacatul stramosesc si intra omul in Biserica, pentru ca numai odata se naste omul duhovniceste, ca si trupeste. Iar pacatele savarsite dupa Botez se pot ierta prin Sfanta Taina a Pocaintei.

De la cel ce se boteaza, daca este in varsta, se cere primirea dreptei credinte si pocainta de pacatele savarsite, care prin botez se iarta, dupa cum zice Sfanta Scriptura: ,,Pocaiti-va si sa se boteze fiecare din voi intru numele lui Iisus Hristos spre iertarea pacatelor, si veti lua darul Sfantului Duh" (Fapt. Apostolilor 2, 38); ,,Cel ce va crede si se va boteza, se va mantui" ('Marcu 16, 16). De aceea se rosteste la Botez Simbolul Credintei.

La botezul copiilor, credinta se marturiseste de catre nas, care fagaduieste ca se va ingriji ca pruncul sa fie crescut in legea ortodoxa. De aceea, nas nu poate fi decat un crestin ortodox. Datoria de a creste pe copii in legea ortodoxa o au si parintii.

Copiii trebuie sa fie botezati:

- pentru ca au pacatul stramosesc, de care nu se pot curati decat prin botez; pentru ca fara nasterea din nou, prin botez, nu se poate intra in Biserica, dupa cuvantul Domnului: ,,De nu se va naste cineva din apa si din Duh, nu va putea sa intre in Imparatia lui Dumnezeu" (loan 3, 5);

- pentru ca si copiilor, nu numai oamenilor in varsta, le este data fagaduinta harului Duhului Sfant, care curata de pacate (Faptele Apostolilor 2, 38-39);

- pentru ca botezul a luat locul taierii imprejur, prin care a fost preinchipuit in Vechiul Testament, iar taierea imprejur se savarsea si asupra copiilor, cum trebuie savarsit si botezul, dupa cuvantul dumnezeiesc: ,,Intru carele (in Hristos) sunteti si taiati imprejur, cu taiere imprejur nefacuta de mana, intru dezbracarea trupului pacatelor carnii, intru taierea imprejur a lui Hristos, ingropati fiind impreuna cu El prin botez" (Coloseni 2,11-12).

- pentru ca asa au facut Sfintii Apostoli, care au botezat pe copii;

- pentru ca asa a facut Biserica totdeauna.

De aceea, cine nu boteaza pe copii si amana botezul lor pentru mai tarziu, face mare pacat."

Last edited by crinrin; 11.01.2015 at 20:01:34.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 11.01.2015, 19:58:43
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Buna tuturor. Am fost de ceva zile "atacat" de penticostali spunand ca credinta noastra este gresita si ca practicile noastre sunt demodate si eronate (in primul rand, cu ce drept judeci tu o credinta de 2000 de ani drept gresita), iar mi-a spus ca ea s-a botezat luna trecuta, iar eu i-am spus ca m-am botezat acum 17 ani, la 40 de zile de la nastere. Cum adica? Atunci nu stiai ce inseamna botezul, te-a botezat cu forta, daca te inneca? Zilnic vad cazuri la stiri cu copii inecati de preoti ortodocsi (Serios!? Pe ce canal!?) si tot felul de pierzanii de ale lor. Problema ii ca eu nu am stiut ce sa le raspund in nici una dintre amandoua intrebari, ma puteti indruma?.

Multumesc anticipat, o seara frumoasa
1."Adevărat, adevărat zic ție: De nu se va naște cineva din apă și din Duh, nu va putea să intre în împărăția lui Dumnezeu".(Ioan 3,5)
2.Pilda paraliticului vindecat PENTRU CREDINTA PRIETENILOR SAI care au spart acoperisul sa-l coboare la Hristos.
din 1. si 2. rezulta ca D'AIA SE BOTEAZA COPIII MICI,pentru credinta Nasilor si sa ajunga unde trebuie daca mor.

Copiii mici care mor nebotezati nu intra in Imparatia Cerurilor...pentru "credinta" celor care NU i-au botezat.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 11.01.2015, 20:11:22
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Copiii mici care mor nebotezati nu intra in Imparatia Cerurilor...pentru "credinta" celor care NU i-au botezat.
Asta ar fi destul de incorect pentru acei copii, nu? Cu ce au gresit ei ca nu au fost botezati? Pe langa ca probabil nu au murit din cauza lor (malformatii de inima, etc), nici botezati nu au fost (copii care mor la scurt timp dupa nastere, sau cei ai caror parinti nu l-au botezat, sau toti copii din lumea asta inafara de cei ortodocsi).

Iadul ar fi plin de copii, de la cei avortati, pana la cei de 12 ani, etc. Suna foarte sumbru pentru un Dumnezeu iertator si iubitor.

Last edited by abaaaabbbb63; 11.01.2015 at 20:16:06.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 11.01.2015, 20:31:30
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.220
Implicit

Nu trebuie înțeles că Dumnezeu n-ar vrea să-i mântuiască și pe cei nevinovați. Botezul înseamnă, însă, o restaurare a chipului lui Dumnezeu în om, un fel de re-creare a omului, așa cum a fost la început, înainte să cadă din legătura cu Dumnezeu. Trebuie să ne naștem din nou pentru a putea intra în Împărăția lui Dumnezeu. Dacă nu ne naștem din nou, suntem lipsiți de „organul duhovnicesc”, cel cu ajutorul căruia Îl cunoaștem pe Dumnezeu - Îl vedem, Îl auzim, Îl simțim.
Copiii n-au nicio vină personală, dar sunt uniți și solidari cu părinții și strămoșii lor. Dacă Adam a căzut, toți urmașii săi au pierdut harul.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 11.01.2015, 20:35:14
bin000 bin000 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.06.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 508
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Asta ar fi destul de incorect pentru acei copii, nu? Cu ce au gresit ei ca nu au fost botezati? Pe langa ca probabil nu au murit din cauza lor (malformatii de inima, etc), nici botezati nu au fost (copii care mor la scurt timp dupa nastere, sau cei ai caror parinti nu l-au botezat, sau toti copii din lumea asta inafara de cei ortodocsi).

Iadul ar fi plin de copii, de la cei avortati la varste de 12 ani, etc. Suna foarte sumbru pentru un Dumnezeu iertator si iubitor.
Incorect? Nu te supara,esti complet analfabet in zona credintei,dar partea mai grava e ca tu crezi sincer ca stii ceva.
Copiii sunt creatia DOAR a lui Dumnezeu sau sunt o creatie mixta din Dumnezeu si din celulele reproducatoare ale parintilor,cu tot ce implica asta arbore genealogic ,calitati,defecte,inclinatii positive, negative,boli,etc.?
Pana sa vii aici cu comentarii sforaitoare ,pune burta pe carte si studiaza.Teologia e mult mai grea decat fizica sau orice alta stiinta pe care crezi c-o stii.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 11.01.2015, 20:44:17
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bin000 Vezi mesajul
Incorect? Nu te supara,esti complet analfabet in zona credintei,dar partea mai grava e ca tu crezi sincer ca stii ceva.
Copiii sunt creatia DOAR a lui Dumnezeu sau sunt o creatie mixta din Dumnezeu si din celulele reproducatoare ale parintilor,cu tot ce implica asta arbore genealogic ,calitati,defecte,inclinatii positive, negative,boli,etc.?
Pana sa vii aici cu comentarii sforaitoare ,pune burta pe carte si studiaza.Teologia e mult mai grea decat fizica sau orice alta stiinta pe care crezi c-o stii.
Pai tu ai zis ca copii nebotezati nu ajung in rai. Eu practic am zis ca nu sunt de acord, ca Dumnezeu nu este crud, ci iubitor.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 11.01.2015, 21:08:39
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Nu trebuie înțeles că Dumnezeu n-ar vrea să-i mântuiască și pe cei nevinovați. Botezul înseamnă, însă, o restaurare a chipului lui Dumnezeu în om, un fel de re-creare a omului, așa cum a fost la început, înainte să cadă din legătura cu Dumnezeu. Trebuie să ne naștem din nou pentru a putea intra în Împărăția lui Dumnezeu. Dacă nu ne naștem din nou, suntem lipsiți de „organul duhovnicesc”, cel cu ajutorul căruia Îl cunoaștem pe Dumnezeu - Îl vedem, Îl auzim, Îl simțim.
Copiii n-au nicio vină personală, dar sunt uniți și solidari cu părinții și strămoșii lor. Dacă Adam a căzut, toți urmașii săi au pierdut harul.
O reașezare a omului în potențialul împlinirii firești pe drumul desăvârșirii. Abia apoi, pe baza acestui potențial (ar mai fi de amintit acum și termenii de altoi și aluat), începe lucrarea, prin toate cele dinlăuntrul Bisericii.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 11.01.2015, 21:27:07
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Wryetui Vezi mesajul
Buna tuturor. Am fost de ceva zile "atacat" de penticostali
Ai sa mai fii. Fericit vei fi, cand vei fi atacat de penticostali, in numele Domnului !

Citat:
spunand ca credinta noastra este gresita
Oricare necredincios iti va spune ca e gresita credinta ta, pe cand a lui e buna. Indiferent ca se declara penticostal, musulman, ortodox sau ateu.

Citat:
si ca practicile noastre sunt demodate
Aha! Deci, practicile sunt chestie de moda.

Citat:
etc
Gasiti, inclusiv pe net, un bogat material privind pedobaptismul, ieri si azi. In special cititi ce au avut de spus Sfintii Parinti (Ioan Chrysostom, de exemplu) despre asta. Hraniti-va cu surse adanci, cu apa vie, nu de la sursele quakerilor din zilele noastre.

In cazul meu, argumentul hotarator care m-a convins ca aceasta critica a botezului copiilor este inca o gaselnita a neoprotestantilor care vine direct de la dracul, a fost sa descopar cum faceau protestantii din vremea lui Luther si dupa aceea: botezau copiii, chiar mai devreme decat catolicii. Daca, in cazul catolicilor, copilul era botezat de obicei la 8 zile, luternii il botezau la trei zile. Chiar si calvinistii, care erau protestanti mai radicali decat luteranii, practicau pedobaptismul la greu. Abia cu "reforma reformei", reprezentata de anabaptisti, apare aceasta cestiune, care va deveni subiectul major de polemica intre cei urmatori lui Luther si Calvin pe de o parte, si cei care se reclama de la Zwingli pe de alta parte.

Parerea mea este ca o buna pregatire dogmatica si liturgica trebuie sa fie anterioara intrarii in polemica, fiindca nu e bine sa pleci la lupta decat cand ai arme. Pe urma, pe langa arme, iti trebuie stiinta folosirii lor. Apologetica are regulile ei. Una dintre ele este ca cel mai bun argument extern de a convinge pe cei care opun rezistenta adevarului este sa folosesti argumentele lor. Neoprotestantilor, ofera-le argumente protestante. Ce au scris si ce au facut Luther si Calvin e mai valabil pentru ei decat ce a scris si facut Sf Ioan Gura de Aur. Arata-le ca intelegi Botezul copiilor exact asa cum l-au inteles Luther si Calvin, cercetand Scripturile.

Lupta e dura, e o lupta deasupra capetelor oamenilor (desi ei sunt miza), fiindca sper ca banuiesti despre ce e vorba. Motivul pentru care atatia, astazi, sunt impotriva botezului copiilor, chiar si in Bisericile Apostolice, unde se gasesc mereu motive sa fie amanat cu lunile, este acela de a-i tine pe oameni departe de Tainele salvatoare de suflete. Cand dracul vede ca sunt hotarat sa ma impartasesc, imi insufla un motiv sa o fac nu azi, ci maine. La fel, cand vede ca sunt hotarat sa imi salvez copilul, imi insufla un motiv sa mai aman putin. Si cum, de la Tripla Ispitire a lui Cristos incoace, stim ca dracul e teolog, de multe ori imi gaseste motive teologice sa o fac.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 11.01.2015 at 21:29:48.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare