Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.07.2010, 17:22:43
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit Am niste ganduri care vin de la necurat cred

Fratii mei, mereu cand simt ca am obosit pe acest pamant de atatea rautati incerc sa ma gandesc la rai ca sa ma linistesc, si ce credeti ca imi vine in minte?
o intrebare: si ce crezi ca o sa faci acolo, toata ziua sa ii canti lui Dzeu , tu te plictisesti aici pe pamant din orice daramite acolo?
sunt foarte intrigata si enervata de acest gand, bineinteles ca eu nu cred ca raiul este plictisitor dar de unde vine aceasta intrebare si mai ales cand ma rog si ma gandesc la rai
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.07.2010, 17:27:43
padrevicentiu
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
Fratii mei, mereu cand simt ca am obosit pe acest pamant de atatea rautati incerc sa ma gandesc la rai ca sa ma linistesc, si ce credeti ca imi vine in minte?
o intrebare: si ce crezi ca o sa faci acolo, toata ziua sa ii canti lui Dzeu , tu te plictisesti aici pe pamant din orice daramite acolo?
sunt foarte intrigata si enervata de acest gand, bineinteles ca eu nu cred ca raiul este plictisitor dar de unde vine aceasta intrebare si mai ales cand ma rog si ma gandesc la rai
In primul rand trebuie sa te gandesti ca raiul nu este firesc totul este in perfecta armonie iar natura este desavarsita avand toate bunatatile din totdeauna si in al doilea rand nu il mai asculta pe necuratul ci mai degraba spune rugaciunea inimii"Doamen Iisuse Hristoase,Fiul lui Dumnezeu milueste-ma pe mine pacatosul"
Reply With Quote
  #3  
Vechi 31.07.2010, 17:34:00
annajanette
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de padrevicentiu Vezi mesajul
In primul rand trebuie sa te gandesti ca raiul nu este firesc totul este in perfecta armonie iar natura este desavarsita avand toate bunatatile din totdeauna si in al doilea rand nu il mai asculta pe necuratul ci mai degraba spune rugaciunea inimii"Doamen Iisuse Hristoase,Fiul lui Dumnezeu milueste-ma pe mine pacatosul"
pai o zic in fiecare seara de cel putin 10 ori nu asta e problema, de unde vine gandul era intrebarea, o fi gandul meu sau imi este indus?
Reply With Quote
  #4  
Vechi 31.07.2010, 17:35:41
Traditie1 Traditie1 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.10.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.752
Implicit

Este bine că ai această credință în viața veșnică, sunt destui care, chiar credincioși fiind, cred că Dumnezeu ne-a făcut doar pentru lumea asta.

Este bine și faptul că ai ajuns să te plictisești de lucrurile acestei lumi, dovedește un nivel de maturizare. Lumea fascinează doar pe cei rămași copii la minte.

Dacă acest gând te deranjează, e semn că îi dai într-o măsură credit. Gândul e fals. Dumnezeu este existența adevărată, infinitul, absolutul, deci nu are cum să fie plictisitor.

Sunt multe gânduri care ne supără, care ne fac să credem că suntem cumva neplăcuți lui Dumnezeu. Nu trebuie să le dăm atenție, sunt fenomene ale falsei conștiințe. Diavolul, dacă nu reușește să ne tragă la păcat, încearcă să creeze confuzie, să ne facă să hne pierdem în analize inuie, în temeri fără rost etc.
__________________
Cereți și vi se va da; căutați și veți afla; bateți și vi se va deschide.
Că oricine cere ia, cel care caută află, și celui ce bate i se va deschide
Reply With Quote
  #5  
Vechi 31.07.2010, 19:00:29
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Este cu totul eronată ideea că raiul înseamnă inactivitate și lâncezeală. Sfinții lui Dumnezeu mijlocesc penstru sute de mii de oameni. Îngerii au fost văzuți urcând și coborând ca pe o scară de sf Ioan Scărarul.
Este suficient să mergeți la oricare din mănăstirile cunoscute ca fiind "un colț de rai", ca să vedeți că asemenea frumoase comunități înseamnă orice, numai lâncezeală nu.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #6  
Vechi 31.07.2010, 20:05:15
caliyo caliyo is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.10.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 257
Implicit

In rai este un mod de vietuire care este diferit de cel pamantesc. Si starea noastra va fi altfel, si necesitatile noastre vor fi altele. Acolo nu vom mai avea nevoie de hrana pamanteasca si in general de placerile acestei lumi.
Ganditi-va la starea unui om care este foarte indragostit. Oricat ar sta cu persoana iubita nu se plictiseste, timpul intra in suspensie...
Mai ganditi-va ca noi adultii , desi am fost copii odata , nu ne mai putem bucura de joaca precum pruncii. Viata unui bebelus cred ca ni s-ar parea plictisitoare ( ce face special un bebelus? mananca, doarme si gangureste, se joaca in felul lui) si cu toate astea el e fericit.
Prescolarii nu se plictisesc sa se joace toata ziua , in schimb adolescentii deja lasa in urma papusile si masinutele tinzand spre alte activitati de socializare.
Daca suntem in stare sa intelegem ca bebelusii, copiii sunt fericiti desi noua ca adultii viata lor ni se pare plictisitoare, de ce nu am crede ca o sa fim fericiti in rai si nu o sa ne plictisim?
CU SIGURANTA nu o sa ne plictisim, pt. ca in rai nu exista plictiseala, iubirea lui Dumnezeu nu ne lasa sa ne plictisim. O sa ne umple existenta asa de mult incat nu va fi loc pt. plictiseala.
Reply With Quote
  #7  
Vechi 31.07.2010, 20:16:36
Adrinskaia Adrinskaia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 102
Implicit

Eu una tocmai am priceput de curand ca raiul a fost atunci cu Adam si a ramas in memoria colectiva, dar noi aspiram de fapt catre Imparatia Cerurilor, iar mantuirea este foarte dificil de dobandit.

Desi nu am citit prea multe, impresia mea despre rai, ca tot este mai scurt spus, este ca acolo timpul este cam pe dos fata de iad, unde trece mult mai greu.

Mai bine sa ma opresc aici, ca deja mi am dat cam mult cu parerea...
Reply With Quote
  #8  
Vechi 31.07.2010, 20:18:47
Bast-et Bast-et is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 08.07.2010
Mesaje: 350
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Bast-et
Implicit

Citat:
În prealabil postat de annajanette Vezi mesajul
Fratii mei, mereu cand simt ca am obosit pe acest pamant de atatea rautati incerc sa ma gandesc la rai ca sa ma linistesc, si ce credeti ca imi vine in minte?
o intrebare: si ce crezi ca o sa faci acolo, toata ziua sa ii canti lui Dzeu , tu te plictisesti aici pe pamant din orice daramite acolo?
sunt foarte intrigata si enervata de acest gand, bineinteles ca eu nu cred ca raiul este plictisitor dar de unde vine aceasta intrebare si mai ales cand ma rog si ma gandesc la rai
Du-te la un psiholog.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 31.07.2010, 22:13:53
glykys's Avatar
glykys glykys is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.703
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bast-et Vezi mesajul
Du-te la un psiholog.
Eu cred ca ar trebui sa isi gaseasca o ocupatie, care sa ii tina mintea ocupata de la lucrurile astea.
Anajannette, cand iti mai vin ganduri din astea, roaga-te! Si neaparat sa le spui la spovedanie!
__________________
Pe noi inșine și unii pe alții și toată viața noastră lui Hristos Dumnezeu să o dăm.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 31.07.2010, 22:20:33
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu cred ca ar trebui sa isi gaseasca o ocupatie, care sa ii tina mintea ocupata de la lucrurile astea.
Anajannette, cand iti mai vin ganduri din astea, roaga-te! Si neaparat sa le spui la spovedanie!
Terapia prin muzica , prin rugaciune , prin multa lectura si nu in ultimul rand multa miscare in natura in locuri linistite . Respira adanc , gandeste pozitiv si primeste-L pe Dumnezeu in mintea si-n sufletul tau ! Post binecuvantat !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
niste icoane dichiul Arta bisericeasca in general 33 17.04.2011 14:49:37
Celor care nu cred pana nu vad flying Biserica Ortodoxa Romana 297 01.05.2010 07:46:45
Niste carti.... Simona-Marilena Generalitati 20 29.12.2009 14:48:05
Topic pentru cei care cred ca implantul este SEMNUL IT Stiri, actualitati, anunturi 215 04.03.2009 16:10:55
Niste texte... Lucifer-junior Generalitati 4 29.10.2007 23:16:57