Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1221  
Vechi 08.01.2014, 23:12:48
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Exista o singura concluzie. Oricate argumente ai primi nu le-ai accepta. Ti-e mai usor sa jonglezi printre exemple fara legatura intre ele, printre o sumedenie de idei decat sa incerci sa analizezi obiectiv lucrurile.
Treci de la adevarata traire ortodoxa si ca pe baza ei se va putea "citi" semnul fiarei, la faptul ca sectantii americati care au inventat conceptul erau open-minded, sau ca ar exista profetii ale sfintilor despre cip (care sfant a vorbit despre cip???).... Orice ca sa para a fi un argument. Sa stii ca si sectantii au argumente pentru credinta lor. Problema e ca au aparut acum cateva sute de ani pe cand crestinismul este de vreo 2000. Iar secta cipofoba are doar cativa ani.
daca avem inaintea noastra argumentele rationale, umaniste, ale omului modern plin de pacate, cu argumentele, inainte-vederea si sfaturile Sfintilor Parinti traitori adevarati si nevoitori ai Ortodoxei, tu in singura concluzie obiectiva ce ti-a ramas, pe care le alegi/ accepti (ele, argumentele)??
  #1222  
Vechi 08.01.2014, 23:16:27
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Wink

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Alin, aștept un răspuns.
mai ai rabdare, momentan aprofundeaza mecanismul cu alba/ neagra... pentru a-l combate "eficient" :D sa te tii cand o incepe...
  #1223  
Vechi 08.01.2014, 23:23:21
tabitha's Avatar
tabitha tabitha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.04.2011
Locație: usa
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.955
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eliza-georgiana Vezi mesajul
E magulitoare comparatia, nu prea cred ca mi se potriveste, intrucat eu n-am studii teologice, dar ce sa zic.... mi-ai inseninat seara :)
Il inteleg acum pe bietul Alin de ce urmareste, transpirat tot, diferiti utilizatori doar-doar vor fi banati.. o fi politaiu' forumului? :)))) Nu-ti mai spun cu ce satisfactie imi spunea anu' trecut (cam pe vremea asta) intr-o postare cand i-am reprosat mai agresiv faptul ca discrediteaza preotii, a se intelege ca erau cei anti-cip, cum mi-a trantit cu naduf :"pentru asta ai raport"!! cu ce patos m-o fi "raportat" mititelu'!!
Oameni buni, sunteti extraordinari! vedeti asadar, vorba Iulitei, ca nu se incearca dialogul constructiv, argumentarea pentru consolidarea convingerii si incercarea de-a avea un scop comun !! se vrea.... banarea aluia cu "nazuinte"!!! Halal crestini mai suntem! cica frati! Vai de noi ce bucurii aveti!!

fiind prietena lui Alin(tatul) poate reusesti sa-l impaci cumva in durerea asta cu banatul sau macar sa-i explici ca nu e bine sa se roage precum catolicii, doar pentru ca ratiunii si logicii lui nu i se pare "corecta" versiunea Tatal Nostru din Ortodoxie cand spunem si nu ne duce pe noi in ispita.... Explica-i ce rol are ispita pe calea mantuirii, ca din pacate l-a ametit de-a binelea pe bietul baiatul ala.. sceptic, de l-a facut sa ia de buna modificarea abuziva a catolicilor.
Doamne, apara si pazeste!
Pai n-ai de ce sa te simti magulita de comparatie, Eliza draga, pentru ca Adrianna Tartaruga era varza, cu toata Teologia ei cu tot. Iar una din banari cred ca de la mine i s-a tras ca incepuse s-o ia razna de tot vis a vis de Sf. Apostol Pavel.

In privinta lui Alin, nu-ti impartasesc opiniile...
  #1224  
Vechi 08.01.2014, 23:35:46
eliza-georgiana eliza-georgiana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.08.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 444
Implicit

Citat:
În prealabil postat de mirela.t Vezi mesajul
Pai n-ai de ce sa te simti magulita de comparatie, Eliza draga, pentru ca Adrianna Tartaruga era varza, cu toata Teologia ei cu tot. Iar una din banari cred ca de la mine i s-a tras ca incepuse s-o ia razna de tot vis a vis de Sf. Apostol Pavel.

In privinta lui Alin, nu-ti impartasesc opiniile...
Cum n-am avut vorbe cu aceasta Adrianna ,nu pot sa-mi formez o parere...

In privinta lui Alin chiar cred ca este sedus de acest duh... apusean sa-i zicem ,dupa cum pare ca-si insuseste conceptii cam straine de Ortodoxie... totusi ,nu poate fi atat de tanar pe cat vrea el sa para ca sa crezi ca il mana nerabdarea de la 20 de ani :)
  #1225  
Vechi 08.01.2014, 23:43:04
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ovidiu b. Vezi mesajul
Alin, aștept un răspuns.
Daca e la ce cred eu ca e, ti-am raspuns deja dar ai ignorat.
Verifica cateva pagini mai devreme.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #1226  
Vechi 08.01.2014, 23:44:42
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Tu, de fapt, nici nu cauti argumente cu adevarat, ci vrei sa dai o mana de ajutor la impunerea unor idei nihiliste. Daca ai fi cautat argumente stiintifice, le-ai fi gasit. Am citat, de exemplu, Apocalipsa 13. Sfarsitul libertatii umane, scrisa de inginerul Mircea Vlad.
Ala e inginer cat e si ortodox, doar cu hartia.
Ca e o carte plina de penibilitati tehnice si teologice.

Citat:
Daca dovezile aduse nu le iei in seama si continui sa bravezi chiar daca-ti demonstrez ca n-ai dreptate, e optiunea ta. Nu vei putea zice ca n-ai stiut.
Si eu pot sa te trimit sa cauti la gunoi argumente care nu le pot oferi.

Insa nu o fac, ca am argumente, si nu trebuie sa trimit pe altii sa citeasca gunoaie.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
  #1227  
Vechi 09.01.2014, 08:51:50
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Daca e la ce cred eu ca e, ti-am raspuns deja dar ai ignorat.
Verifica cateva pagini mai devreme.
Spui la un moment dat: Personal mai degraba ma ingrijoreaza unde s-a ajuns acum si ce ne asteapta maine decat fantezii ce tin de viitorul mediu spre indepartate catre niciodata..

Detaliază...
  #1228  
Vechi 09.01.2014, 09:08:36
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de eliza-georgiana Vezi mesajul
mai ai rabdare, momentan aprofundeaza mecanismul cu alba/ neagra... pentru a-l combate "eficient" :D sa te tii cand o incepe...
I-am cerut o detaliere și nimic ”încurcat”, nu e vorba de combatere.

Last edited by ovidiu b.; 09.01.2014 at 10:01:30.
  #1229  
Vechi 09.01.2014, 10:15:50
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Ala e inginer cat e si ortodox, doar cu hartia.
Ca e o carte plina de penibilitati tehnice si teologice.



Si eu pot sa te trimit sa cauti la gunoi argumente care nu le pot oferi.

Insa nu o fac, ca am argumente, si nu trebuie sa trimit pe altii sa citeasca gunoaie.
Chiar daca nu-ti impartasesc opiniile, imi place cum iesi tu din incurcatura.

Asadar, in opinia ta, Mircea Vlad e mai putin inginer si mai putin ortodox!!! ( Decat tine, fireste.)

Deci este descalificat din start sa scrie o carte! (Opinie subiectiva influentata de curentul nihilist. Altii au alte pareri.)

Asadar, scrie penibilitati tehnice si teologice, de-a dreptul gunoaie!!!

Ai avea curajul sa-i spui astea in fata? Cum ti-ai sustine afirmatiile? Caci vorbele dure pot sa invinga, dar nu pot sa convinga.
  #1230  
Vechi 09.01.2014, 11:18:49
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
Chiar daca nu-ti impartasesc opiniile, imi place cum iesi tu din incurcatura.
Asadar, in opinia ta, Mircea Vlad e mai putin inginer si mai putin ortodox!!! ( Decat tine, fireste.)
Deci este descalificat din start sa scrie o carte!
Nop, ai inteles gresit.
Dupa vorba: "daca tacea, intelept ramanea", tocmai prin faptul ca a scris o aberatie, s-a descalificat din punctele de vedere amintite.

Citat:
(Opinie subiectiva influentata de curentul nihilist. Altii au alte pareri.)
Ca o habarnista ce esti, habar nu ai ce e aia "curent nihilist".
Dar ca si multe alte copy/paste -uri, incerci sa sfidezi realitatea incercand sa pari desteapta.

Citat:
Ai avea curajul sa-i spui astea in fata? Cum ti-ai sustine afirmatiile? Caci vorbele dure pot sa invinga, dar nu pot sa convinga.
Pai uite o mostra:

Citat:
"Primul semnal de alarma a fost declansat prin publicarea cartii The New Money System - 666 de catre dr. Mary S. Relfe. Planul de codificare si de marcare a intregii omeniri a fost astfel dezvaluit ca avand urmatoarele faze:" (pagina 10)
Cine e Mary S. Relfe?

O neoprotestanta smintita, care si-a scris cartea ca si cand ar fi fost o profeta inspirata de Dumnezeu (in stilul "Dumnezeu mi-a aratat..etc, etc.").

Tanti asta cu probleme la etaj, asta se afla la originea obsesiei grecilor pentru codul de bare, iar de la greci s-a inspirat Mirciulica.

Si se pare ca bravii nostri ortodocsi nu prea stiu cine e tanti, de o citeaza atat de copios.

"Noutatea bomba pe care o introduce este ca calugarii atoniti care au inceput miscarea anti-666 (printre care Pr. Staret Paisie) au imprumutat ideea dintr-o sursa protestanta evanghelica: iata un interviu cu staretul (in greaca) in care parintele pare sa recunoasca "contributia" de inspiratie americana (Mary Stewart Relfe: “The New Money System 666”, 1982, Montgomery, Alabama - in cartea-biografie a Pr. Paisie scrisa (in 1998) de ieromonahul Christodoulos la pag. 91 rezulta ca staretul atonit era intr-adevar in posesia acestei carti).

Aici gasiti un interviu (tot in limba greaca, anul 2000) facut cu PS sa Mitropolitul Meletios de Nikopolis in care dezminteste "mitul 666". (inca mai caut varianta engleza a cartii sale... altfel ma apuc s-o traduc chiar eu din rusa)"

http://forum.teologie.net/viewtopic.php?f=22&t=985

http://www2.cytanet.com.cy/gogreek/paisios.htm

Si am sa mai revin si cu alte aspecte penale din aceasta carte, parte a bibliei miscarii cipofobe.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Ce spuneti de actele biometrice? Daniel777 Stiri, actualitati, anunturi 107 11.10.2010 23:02:47
Despre absurditatea cu pasapoartele biometrice mihailt Generalitati 50 30.09.2009 18:22:02
Ce se incearca cu actele biometrice? mihailt Generalitati 0 15.07.2009 02:30:05
Hotararea Sinodului Bisericii Ortodoxe de Stil Vechi referitor la actele biometrice bunicu Stiri, actualitati, anunturi 2 24.03.2009 11:20:37
Despre actele de identitate electronice si intimitate BogdanF2 Generalitati 0 26.01.2009 20:23:30