Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Subiect închis
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #451  
Vechi 16.06.2015, 22:38:22
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Eu sunt impotriva canonizarii lui Arsenie Boca. Este un personaj mult prea controversat.
Lidia Ionescu Staniloae, fiica parintelui Staniloae, care l-a cunoscut personal pe Arsenie Boca spune ca avea un fel de vedetism in a-si arata credinta, vedetism strain de smerenia ortodoxiei. Mai spune ca nu primea sfaturi de la nimeni si cazuse intr-un fel de exhibitionism al "minunilor".
Daca mai punem la socoteala si marturiile unor mari duhovnici precum Arsenie Papacioc, care avea totusi discernamant, ar trebui sa avem macar o rezerva.
Apoi uitati-va la stilul acelei picturi "holografice", cu trupuri transparente, de la Draganescu.
Nu are absolut nimic comun cu ortodoxia. Este total necanonica, total straina de duhul ortodoxiei. Si este si urata. Mie personal imi provoaca o senzatie de straniu si usoara teama.
Faptul ca oamenii se inghesuie ca turma la mormantul lui de la Prislop NU e un argument al sfinteniei. Asa-zisa evlavie populara, superficiala si prosteasca de multe ori, efectiv ma lasa rece.
  #452  
Vechi 17.06.2015, 01:18:26
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Care scrieri? Doar o carte a scris.
Două...ți-am mai spus cândva. :)

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Restul zecilor sau sutelor de carti sunt doar adevarate mijloace de facut bani, caci sunt cumparate orbeste de catre popor.
Ți-am mai explicat că doar cărțile de gen "mărturii" sunt cărți de făcut bani (sau poate nu, de unde putem noi ce efect poate avea o asemenea carte pentru un căutător?), restul sunt tot din scrierile părintelui adunate de cei care au viețuit cu părintele. Scrie foarte clar pe coperta cărților "Din scrierile Părintelui Arsenie Boca". De exemplu în prefața cărții "Tinerii, Familia..." scrie așa: "Conținutul acestei cărți este aunat de Arhimandrit Serafim Popescu...unul dintre primii viețuitori, împreună cu Părintele Arsenie Boca."

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Nu vad pic de crestinism si smerenie la cei care fac si publica acele carti. Se folosesc de imaginea parintelui, pun mare pe coperta "PARINTELE ARSENIE BOCA + TITLUL" si gata, a mai aparut o carte "a parintelui". Oricine vede si stie asta.
Și care e legătura cu personalitatea părintelui? :)))
Omul așa l-a înțeles, atât a primit.

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
Iar explicatiile din pagina anterioara cu privire la justificarea picturii lui Francis de Asisi, sunt complet puerile. Daca era atat de sfant, cum pretindeti ca citea gandurile, a fost ridicat de Maica Domnului la cer etc., cu siguranta ar fi stiut si ca cei pe care i-a pictat si i-a numit "sfinti", erau de fapt niste ERETICI! Deci pana la urma era vazator cu duhul sau nu? Ca nici voi nu mai stiti se pare.
Păi asta nu pricepi tu și mulți alții care încearcă să analizeze pictura unui văzător cu duhul. Acea pictură nu are nimic în comun cu canonicitatea. Pe pereții bisericii sunt pictate scene de război, soldați, tancuri, mitraliere, antene parabolice, telefoane fără fir, un tânar în șezlong ș.a.m.d. Unii cum l-au văzut pe ereticul Francisc, gata, l-am prins pe părintele cu mâța în sac. Oare chiar așa de naiv să fi fost părintele, oare să nu fi știut că Francisc este eretic? Oare să fi văzut altceva ce noi nu vedem la acest eretic? Ți-ai pus întrebarea asta? Te-ai rugat Domnului să-ți descopere taina sau greșeala părintelui? Și dacă a greșit (nu exclud această variantă), suntem noi îndreptățiți să arătăm cu degetul? Sau poate l-a pictat intenționat pentru a ne pune la încercare. Dacă i-ai fi citit cărțile, ți-ai fi dat seama că părintele avea o acuratețe în exprimare (și în tot ceea ce făcea), încât nu ar fi putut face o asemenea greșeală. Poziția părintelui față de catolici și celelalte confesiuni a fost una cât se poate de clară.

Citat:
În prealabil postat de Raoul Vezi mesajul
La Prislop toate tarabele alea sunt efectiv o tiganie si se incaseaza venituri uriase de pe urma imaginii acestui parinte.
Tarabele alea sunt în afara mănăstiirii, cu siguranță obștea mănăstirii nu este încântată. Și nu e numai la Prislop acest fenomen.

Last edited by ovidiu b.; 17.06.2015 at 01:22:53.
  #453  
Vechi 17.06.2015, 01:25:03
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
@ovidiu.b Te referi la ce a spus Pr.Aldea, sau la modul general?
La modul general.

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Caci daca te referi la Pr.Aldea, dansul a si mentionat a citit scrierile Pr.Boca.
Am sesizat, slavă Domnului că mai sunt unii care cercetează, citesc, analizează și apoi trag o concluzie.

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Dansul cheama la echilibru, atata tot.
Am să încerc să-i urmez sfatul, cu singuranță îmi va fi de folos.

Citat:
În prealabil postat de Parascheva16 Vezi mesajul
Nu poti sa spui ca un om nu are greseli, caci are. Toti Sfintii au avut greseli.
Nu am exlcus varianta undei greșeli. Vezi mesajul anterior. :)
  #454  
Vechi 17.06.2015, 01:29:17
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Cea cu predici e scrisa chiar de manuta lui sau tot compilatii din amintirile altora?
Mânuța lui.
  #455  
Vechi 17.06.2015, 01:55:53
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si nu e doar comert, au inceput sa curga si tot felul de "profetii" pe seama lui, care foarte probabil nu le-a facut niciodata.

Daca dai la o parte ceea ce e din surse indoielnice, nu stiu cat ramane si daca ceea ce ramane ar putea genera atata interes.
Mi se pare normal, din moment ce tu știi doar din auzite, din discuții și bârfe. :)
La tot pasul aud tot felul de înflorituri (e ca la jocul "telefonul fără fir"), dar asta nu înseamnă că schimbă cu ceva ceea ce știu și ceea ce cred.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Totusi nu poti sa nu te intrebi, sunt atatia sfinti, chiar romani, canonizati, de ce respectivii nu genereaza la fel de mult interes aparent (cu exceptia poate Sf. Parascheva)?
De ce excluzi varianta unei noi excepții? :)

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Oara fara mediatizarea asta care e ceva intre comercial si fals, ar mai fi fost atata valva?
Nu. Faptul că media își urmărește scopul nu schimbă cu nimic ceea ce este Părintele Arsenie. Depinde cu ce ochi și prin ce ochi încercăm să privim lucrurile.
  #456  
Vechi 17.06.2015, 06:53:41
forever... forever... is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.09.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 274
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Lidia Ionescu Staniloae, fiica parintelui Staniloae, care l-a cunoscut personal pe Arsenie Boca spune ca avea un fel de vedetism in a-si arata credinta, vedetism strain de smerenia ortodoxiei. Mai spune ca nu primea sfaturi de la nimeni si cazuse intr-un fel de exhibitionism al "minunilor".
Am citit și eu asta în "Lumina faptei din lumina cuvântului", cartea Lidiei Stăniloaie despre tatăl ei, și m-a făcut să fiu mai rezervată. Nici isteria generală nu îmi palce deloc. Dar nu pot spune că sunt împotriva canonizării sau împotriva părintelui Arsenie. Fiecare cu "stilul" său... ca să nu judec.

Hristos a refuzat minunea transformării pietrelor în pâini și celelalte două ispitiri ale diavolului. Nu cred că se vrea din partea noastră o credință bazată pe minuni; am fi ca cei care i-au strigat Mântuitorului să se dea jos de pe Cruce, să se salveze, și atunci vor crede în El.
  #457  
Vechi 17.06.2015, 09:16:04
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Citat:
În prealabil postat de forever... Vezi mesajul
Am citit și eu asta în "Lumina faptei din lumina cuvântului", cartea Lidiei Stăniloaie despre tatăl ei, și m-a făcut să fiu mai rezervată. Nici isteria generală nu îmi palce deloc. Dar nu pot spune că sunt împotriva canonizării sau împotriva părintelui Arsenie. Fiecare cu "stilul" său... ca să nu judec.

Hristos a refuzat minunea transformării pietrelor în pâini și celelalte două ispitiri ale diavolului. Nu cred că se vrea din partea noastră o credință bazată pe minuni; am fi ca cei care i-au strigat Mântuitorului să se dea jos de pe Cruce, să se salveze, și atunci vor crede în El.
Da, acolo am citit si eu. Si doamna Lidia Staniloae e femeie serioasa. Nu vorbeste aiurea.
Apoi eu mai am si alte dubii. Sunt multe marturii dubioase despre parintele Arsenie. Daca erau doar cateva as fi zis ca sunt vorbe. Dar sunt foarte multe inclusiv de la ucenicii parintelui (preotul Vamvulescu etc) care cred ca il proslavesc pe parintele dar de fapt il acuza. Parintele Papacioc care l-a cunoscut pe Arsenie Boca personal spune ca parintele Boca a incercat sa-l impresioneze si pe el cu anumite gesturi teatrale, dar parintele Papacioc a rezistat avand discernamant. Mie de exemplu nu imi place nici faptul ca spunea pe fata pacatele oamenilor, ceea ce nici Mantuitorul nu facea. Mantuitorul le zicea sa nu mai pacatuiasca, dar nu le spunea pacatele in vazul lumii. Mai mult, Mantuitorul zicea de multe ori oamenilor pe care ii vindeca sa nu mai spuna nimanui.
E parca ceva teatral si "fachiric" in multe din gesturile si actiunile parintelui Boca si eu sunt mai mult decat rezervat. Daca mai punem la socoteala si credinta in reincarnare, cartile de hipnoza, vrajitorie si altele despre care pomenesc mai multi parinti ca l-ar fi interesat, cred ca lucrurile se clarifica din ce in ce mai mult.
  #458  
Vechi 17.06.2015, 11:38:34
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Cred că o caracteristică a sfinților este aceea că ei schimbă viețile celor care-i întâlnesc într-un mod radical. Cine vede un om sfânt înțelege, pe de o parte, că viața pe care o duce el nu este adevărată viață pentru că omul din fața lui vorbește, privește, trăiește altfel. Recunoaște în el un om al lui Dumnezeu, pentru că nu doar vorbește despre El, ci are și roadele Duhului Sfânt și este aprins de dragoste atât față de Dumnezeu cât și față de oameni, pe care îi vrea mântuiți și face tot ce-i stă în putere pentru aceasta.

Sunt destule mărturii, inclusiv pe acest forum, ale celor care și-au schimbat viața în urma întâlnirii cu părintele Arsenie Boca, fie că l-au cunoscut aievea, fie că i-au citit cărțile sau au fost la mormântul său, iar valoarea sa nu trebuie diminuată din pricina fenomenului discutabil creat în jurul numelui său, respectiv a darurilor deosebite pe care se pare că le avea.
  #459  
Vechi 17.06.2015, 11:50:32
bogdan81 bogdan81 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.05.2011
Mesaje: 1.270
Implicit

Nu cred ca o caracteristica a sfintilor este schimbarea neaparat a comportamentului oamenilor. Oamenii au liber arbitru. Mantuitorul Insusi care era Dumnezeu intrupat NU i-a schimbat pe toti. Iuda de exemplu nu s-a schimbat in bine, desi a stat langa Mantuitorul.
Tanarul caruia Domnul i-a spus sa-si lase averea si sa-l urmeze nu s-a schimbat, ci s-a intristat fiindca avea avere multa. La fel, carturarii si fariseii care l-au ascultat si ei pe Hristos predicand nu s-au schimbat. Nici Pilat nu s-a schimbat cand l-a cunoscut pe Mantuitorul. Si exemplele pot continua. Oamenii nu se schimba in mod automat stand langa cineva. Si eu as putea aduce chiar argumentul contrar in privinta parintelui Arsenie Boca: am cunoscut oameni care aveau mare evlavie la parintele Arsenie Boca pana intr-atat incat vorbeau mereu numai de el. Insa unii din ei practicau ortodoxia in forme decazute, oculte.
De pilda, o doamna mai in varsta, foarte "credincioasa", cu mare evlavie la Arsenie Boca credea in reincarnare si imi spunea ca Biserica a scos intentionat din Biblie credinta in reincarnare care inainte era in Biblie. Alta doamna, tot asa cu mare evlavie la parintele si care il citea tot timpul credea in diverse forme de ocultism. Si mai am exemple.
Asa ca nu confundati credinta cu trairea ei magica, superstitioasa.
  #460  
Vechi 17.06.2015, 11:53:12
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bogdan81 Vezi mesajul
Mie de exemplu nu imi place nici faptul ca spunea pe fata pacatele oamenilor, ceea ce nici Mantuitorul nu facea. Mantuitorul le zicea sa nu mai pacatuiasca, dar nu le spunea pacatele in vazul lumii.
Asta m-a frapat si pe mine ca in nu stiu ce carte era o intamplare in care parintele ii spunea unui tanar de nu stiu e pacat facuse.
Acum chiar il facuse, sau nu, il stia sau il "ghicise" pentru ca sunt pacate des intalnite la tineri, sau poate chiar tanarul il spusese la spovedanie, nu stiu.

Oricum ideea este ca astfel de lucruri nu se fac, indiferent din ce sursa este informatia, adevarata sau nu, este acelasi lucru cu a incalca secretul spovedaniei ceea ce este f. grav.

Sigur, exista si varianta ca informatia sa nu fie adevarata si ca multe alte intamplari si "minuni" puse pe seama lui sa fie o inventie adhoc a unora pentru a "demonstra" ca era "vazator cu duhul".
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.

Last edited by AlinB; 17.06.2015 at 11:59:23.
Subiect închis



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Parintele Arsenie Boca Carmen FUNIERU Biserica Ortodoxa Romana 141 20.01.2014 16:22:05
PR. ARSENIE BOCA cristina83 Mari Duhovnici si predicile lor 70 17.01.2013 14:14:43
7 intamplari cu Arsenie Boca florisca Generalitati 13 31.08.2010 20:40:31