Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Intrebari utilizatori
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 13.09.2011, 21:29:40
crestinOrtodoxa
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit de ce trebuie sa platim toti pt pacatul Evei?

de ce trebuie sa platim toti pt pacatul Evei?

nu inteleg de ce trebuie sa treaca lumea prin asa mari nenorociri pt pacatul unei singure persoane.

Generatii peste generatii de suferinzi, de schiloditi, de copii cu malformatii, de razboaie, de urmari ale bombelor/testelor/accidentelor nucleare, milioane de oameni la mila naturii capricioase si-a universului instabil... de ce atata suferinta pt pacatul unei singure persoane?...

si de ce majoritatea o sa ne ducem in iad? chiar asa, ne-a facut Dumnezeu doar ca sa aiba cu ce sa umple iadul?... si ditamai raiul sa ramana doar cu 1% din oamenii care au trait vreodata... El stia toate astea dinainte sa ne faca si totusi ne-a facut ca sa petrecem o eternitate in iad... de ce? de ce pacatul Evei are repercursiuni catastrofice?

Last edited by crestinOrtodoxa; 13.09.2011 at 21:32:57.
Reply With Quote
  #2  
Vechi 13.09.2011, 21:47:32
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
de ce trebuie sa platim toti pt pacatul Evei?

nu inteleg de ce trebuie sa treaca lumea prin asa mari nenorociri pt pacatul unei singure persoane.

Generatii peste generatii de suferinzi, de schiloditi, de copii cu malformatii, de razboaie, de urmari ale bombelor/testelor/accidentelor nucleare, milioane de oameni la mila naturii capricioase si-a universului instabil... de ce atata suferinta pt pacatul unei singure persoane?...
Răspunsul în variantă scurtă este acesta: suntem, aici, în fața unui mister al credinței.

Răspunsul în variantă mai lungă are în vedere că "mister al credinței" înseamnă "dogmă pe care nu o putem înțelege pe deplin". Deci, ceva-ceva putem înțelege, și anume prin analogie cu ceea ce știm din observație. Or, din observație, vedem că foarte des se întâmplă copiilor să plătească pentru greșelile părinților sau înaintașilor lor. Iată ce analogie găsește Catehismul de la Baltimore: Să presupunem că avem un prieten care a căzut în patima băuturii și îi spunem: "Dacă ai să renunți la acest obicei detestabil vreme de un an, am să îți dau în dar această frumoasă casă care valorează mulți bani. Va fi a ta atâta vreme cât vei trăi, iar la moartea ta vei putea să o lași copiilor tăi. Nu îți datorez nimic, totuși ți-o ofer în dar, dacă vei împlini cererea mea. Prietenul nostru primește oferta în aceste condiții, dar chiar în ziua următoare, în mod voit încalcă promisiunea sa. Noi nu îi vom lăsa lui casa, pentru că a încălcat înțelegerea, ar putea cineva să spună că suntem nedrepți și lipsiți de afecțiune față de el sau de copiii lui ? Desigur că nu. În același fel a procedat Dumnezeu cu Adam. El i-a promis Cerul, o casă mai frumoasă decât oricare palat pământesc, un loc pe care Domnul nostru îl numește "Casa Tatălui Meu" (Ioan 14:2) și despre care spune că acolo sunt multe case (locuri de locuit). Dumnezeu i-a promis acest loc lui Adam cu condiția să respecte o poruncă foarte simplă. El nu avea dreptul la Cer, dar ar fi putut să îl primească ca dar gratuit al lui Dumnezeu, în baza promisiunii Sale. Prin urmare Dumnezeu, Care a făcut această ofertă condiționată, nu era ținut să îi dea lui Adam darul promis, de vreme ce acesta a încălcat înțelegerea.

Citat:
si de ce majoritatea o sa ne ducem in iad? chiar asa, ne-a facut Dumnezeu doar ca sa aiba cu ce sa umple iadul?... si ditamai raiul sa ramana doar cu 1% din oamenii care au trait vreodata...
Ideea aceasta, că majoritatea oamenilor vor merge în iad, este o părere larg împărtășită, dar nu un adevăr de credință de nivel dogmatic. În nici un caz nu se pot arunca procente precum 1 % ca fiind dogmă. De repetate ori, în mod, aș spune, obsesiv, ucenicii lui Isus L-au întrebat câți vor fi mântuiți și câți damnați. Dar Isus a evitat mereu un răspuns în registrul întrebării, invitându-ne la propria noastră pază și grijă. Un lucru este absolut limpede: dacă vom respecta prescripțiile Domnului nostru și dacă vom trece din această viață în prietenia lui Dumnezeu, atunci ESTE SIGUR că ne vom mântui.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote
  #3  
Vechi 13.09.2011, 22:36:02
Azzuurra Azzuurra is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.07.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 152
Smile

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
de ce trebuie sa platim toti pt pacatul Evei?

nu inteleg de ce trebuie sa treaca lumea prin asa mari nenorociri pt pacatul unei singure persoane.
Imi cer scuze ca nu mi-am aduc aminte sursa, dar mi-a placut foarte mult o povestioara(poate e a Parintelui Cleopa) si am sa incerc s-o redau din amintiri:

" Un om mai instarit avea doi slujitori, sot si sotie. Si orice se intampla, putin grav, mai complicat, dadeau vina pe Adam si Eva, orice, da-i cu Adam si Eva, ca daca nu greseau ei, vai ce viata frumoasa aveam cu toti, eram in Rai si nu mai trebuia sa trecem prin ce trecem acum. Azi asa, maine asa, numai vina lui Adam si a Evei.

Boierul, intr-o zi pleaca de acasa, dar inainte sa plece, le spune slugilor sa nu se uite sub castronul de pe masa, ca daca se vor uita ii va alunga. Pleaca omu' si slugile au incercat sa faca voia stapanului. Dar pana la urma, din curiozitate, din slabiciune, intr-o zi au ridicat castronul. Si sub castron era un soricel care imediat a scapat si nu l-au prins. Si s-a intors boierul. Si cand a vazut le-a zis:Ce-ati facut? Nu v-am zis sa nu va atingeti de castron? Daca nu m-ati ascultat, veti pleca de la mine. Dadeati vina pe Adam si Eva, dar ati comis acelasi pacat. Acum vedeti ca daca erati in locul lor faceati la fel? Si i-a alungat.

Cine n-ar fi ridicat castronul? Si mai ales, cine n-ar fi gustat o eternitate din pom?"
__________________
"Fericit este cel ce se bucura si isi poarta crucea sa fara murmur. " Ducele Ioan Constantinovici
Reply With Quote
  #4  
Vechi 14.09.2011, 19:51:23
WhiteChakra's Avatar
WhiteChakra WhiteChakra is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2011
Religia: Catolic
Mesaje: 86
Implicit

Eu cred in Dumnezeu si am pacatele mele, dar povestea asta cu Adam si Eva mi se pare exagerata, prea trasa de coada.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 14.09.2011, 19:53:50
horatiu.miron's Avatar
horatiu.miron horatiu.miron is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.04.2010
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 816
Implicit

Citat:
de ce trebuie sa platim toti pt pacatul Evei?
Credeti in continuare si nu va mai puneti intrebari din astea. Numai Dumnezo stie.
__________________
Quidquid latine dictum sit, altum sonatur.

User vechi: hmiron.
User si mai vechi: scrabble.
Reply With Quote
  #6  
Vechi 14.09.2011, 20:21:03
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de WhiteChakra Vezi mesajul
Eu cred in Dumnezeu si am pacatele mele, dar povestea asta cu Adam si Eva mi se pare exagerata, prea trasa de coada.
Nu mi se pare deloc , caci in continuare ne comportam ca ei si nimic nu am invatat , ba dinpotriva suntem mult mai mandri si mult mai rai ca ei ! Asa am inteles sa ne folosim libertatea data !
Suntem stapanii faptelor noastre , si rezultatele se vad din plin !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #7  
Vechi 14.09.2011, 20:29:54
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Exclamation

Citat:
În prealabil postat de crestinOrtodoxa Vezi mesajul
de ce trebuie sa platim toti pt pacatul Evei?

nu inteleg de ce trebuie sa treaca lumea prin asa mari nenorociri pt pacatul unei singure persoane.

Generatii peste generatii de suferinzi, de schiloditi, de copii cu malformatii, de razboaie, de urmari ale bombelor/testelor/accidentelor nucleare, milioane de oameni la mila naturii capricioase si-a universului instabil... de ce atata suferinta pt pacatul unei singure persoane?...

si de ce majoritatea o sa ne ducem in iad? chiar asa, ne-a facut Dumnezeu doar ca sa aiba cu ce sa umple iadul?... si ditamai raiul sa ramana doar cu 1% din oamenii care au trait vreodata... El stia toate astea dinainte sa ne faca si totusi ne-a facut ca sa petrecem o eternitate in iad... de ce? de ce pacatul Evei are repercursiuni catastrofice?
Atat iti readuc aminte , cu iertarea de rigoare :
1- Dumnezeu isi poate refuza inainte vederea , in anumite cazuri , si in cel mentionat de tine cu siguranta asa a fost !
2- Toate necazurile la care faci referire sunt rezultatul "comportamentului" nostru , a gestionarii defectuase , dezastroase a unei libertati date , caci Dumnezeu nu a creat roboti , ci oameni cu minte , cu ratiune , dar . . . , vai de noi si de ratiunea noastra ! Deci , hai sa privim cu obiectivitate , cam ce am facut noi de peste doua mii de ani incoace ! Am fost noi niste sfintisori , si toate ni se trag de la Adam si Eva ? . . . Hai , sa fim cat de cat seriosi ! ! !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote
  #8  
Vechi 14.09.2011, 20:49:43
Calin21's Avatar
Calin21 Calin21 is offline
Member
 
Data înregistrării: 13.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 49
Implicit

Manca-v-ar Raiul pe toti!

Nu esti vina Evei numai, caci daca ar fi mancat numai Eva din pomul cunoasterii atunci ar fi numai ea supusa mortii; din pacate protoparintele nostru a ascultat de Eva, sotia sa, astfel gresesc amandoi, dar nu aceasta este gresala care ii scoate din Rai, desi toti inclinam spre ea... Gresala este mandria si lipsa de curaj in a-si recunoaste pacatul si a-si cere iertare Bunului Dumnezeu, caci spun Sfintii parinti: " Daca s-ar fi cerut iertare pentru fapta lor de neascultare atunci Dumnezeu i-ar fi iertat si nu i-ar fi izgonit din Rai."

In al doilea rand aceasta plata de care intrebi Il face pe Cel Prea Inalt sa se milostiveasca mai mult de noi si sa AIBA MAI MULtA DRAGOSTE, caci prin unicul Sau Fiu nu ne daruieste Raiul ci Imparatia cerurilor, adica sa fim alatari de El si ingerii Lui; astfel ca omul se poate indumnezeii, caci in asta consta asemanarea noastra fata de Dumnezeu, cu cat ne nevoim mai mult pe pamant , cu atat darurile duhovnicesti vor fi mai mari.

Sa ingaduiasca Sfanta Treime a ne intalni toti in Imparatia Slavei Sale. AMIN.
__________________
Sa aveti catre Dumnezeu inima de fiu, catre voi minte de judecator si catre aproapele inima de mama.
Reply With Quote
  #9  
Vechi 14.09.2011, 21:31:45
WhiteChakra's Avatar
WhiteChakra WhiteChakra is offline
Member
 
Data înregistrării: 22.08.2011
Religia: Catolic
Mesaje: 86
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Nu mi se pare deloc , caci in continuare ne comportam ca ei si nimic nu am invatat , ba dinpotriva suntem mult mai mandri si mult mai rai ca ei ! Asa am inteles sa ne folosim libertatea data !
Suntem stapanii faptelor noastre , si rezultatele se vad din plin !
Nu ma refer la faptele celor doi, la caracterul omenesc, ci la povestea din ansamblu. Apropo, prin ultima ta postare, vrei sa spui ca tot ce ni se intampla, bun sau rau, sunt doar simple consecinte a actiunilor noastre ? Deci, Dumnezeu nu are nici o influenta ?

Last edited by WhiteChakra; 15.09.2011 at 19:13:31.
Reply With Quote
  #10  
Vechi 17.09.2011, 14:17:37
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Nu platim pentru pacatele lor, ci pentru ale noastre. Tot ceea ce facem, bine sau rau, are repercursiuni asupra noastra si asupra celor din jur, in timp si in spatiu, pe o distanta variabila.
Dumnezeu ne arata calea, dar nu direct, prin gura lui, ci pe nenumarate cai, (de obicei prin intermediul "profetilor" sau oamenilor luminiati, care au lasat scrieri, documente, unele cu valoare de lege) pe care unii le pricepem, altii nu, unii le ascultam si altii nu, uni alegem sa le urmam iar altii nu.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
E adevarat ca platim pentru pacatele stramosilor pana la al patrulea neam? Mia Mia Intrebari utilizatori 35 18.09.2011 12:40:07
Copiii nascuti prematur trebuie botezati si preotul trebuie chemat spre_rasarit Botezul 3 08.04.2011 19:23:54
legat de momentul savarsirii pacatului evei annajanette Generalitati 18 05.08.2010 18:32:48
Pacatul global si pacatul personal patinina34 Din Noul Testament 3 28.12.2008 01:50:58
toti cer cıte ceva constantin_ionut Umanitare 0 14.01.2007 00:46:44