Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 06.02.2014, 11:18:07
lena20 lena20 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2013
Mesaje: 14
Implicit sugestie

As dori sa imi creez un blog al ortodoxiei, cu tot ce tine de istoria sa in lume si in tara, despre dezvoltarea lui, principii si nu numai, suntem o echipa de cativa care dorim sa deschidem un fel de revista religioasa, atat tiparita cat si online si avem nevoie de idei legate de partea online. Practic, avem nevoie de niste sugestii legate de o firma care sa ne pune site-ul online sau, daca stiti, ce fel de platforme online exista pentru a publica uin astfel de site? Partea de design o realiam noi, il si promovam dar nu stim exact daca ar trebui sa platim pentru un server sau sa alegem dintre ceva site-uri care tin site-ul online..NU stiu cat de bune sunt variantele acestea, sau daca stiti cum se poate proceda sa nu fie nici foarte scump si sa nu avem probleme cu blocari si etc. ? Dorim sa urmam facultati de teiologie ortodoxa, dar vrem sa pastram revista si site-ul in timp. Am vrea sa vorbim despre teme legate de viata crestinului din viata de zicu z\i si cum il putem ajuta sa fie mereu in cuvantul Domnului..Apreciem orice idee si sugestie, avem planuri mari dar niste idei de la niste oameni crestini ca si dumneavoastra ne-ar ajuta mult!
Reply With Quote
  #2  
Vechi 06.02.2014, 13:28:29
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Eu nu ma pricep deloc, iar sfatul meu in aceasta privinta nu stiu cat ar putea fi de folos. In principiu, din cate imi imaginam eu, pentru astfel de vise, totul este gratis; nu credeam ca trebuie sa platesti cuiva ceva, atat timp cat lumea se inghesuie dupa cat mai multe vizualizari. Totul este sa cuprinda ceva de mare interes. In cazul nostru, interesul nu este cel de larga influenta (comert, slabit, erotic, si alte astfel de cautari efemere si/sau cuprinse intr-o sfera a slabiciunilor omului), ci doar sufletul si mantuirea, ca si perspectiva. Chiar si de astfel de site-uri, internetul nu duce deloc lipsa. Unele sunt total controversate, altele sunt deja cunoscute si cautate, iar altele (cele mai multe) sunt doar "voci", in hăul necuprins, unde intra doar cativa apropiati, isi dau o parere si-atat. Personal, desi am pe bara principala cateva site-uri pe care le consider de mare ajutor, si de unde pot oricand sa gasesc arhivat mai mult decat pot eu duce, le accesez mult mai rar decat acest forum, cu care m-am obisnuit si de care am capatat o oarecare dependenta. In cazul vostru e destul de greu sa va ridicati deasupra celor deja recunoscuti. Va trebuie mai mult decat "ceva in plus". Nu vreau sa descurajez pe nimeni, dar pentru a fi interesant, ai nevoie de un maaaare BUM. Nu spun mai mult si nu vreau sa sugerez eu idei pentru care cine stie ce pacate imi mai trag. Orice-ar fi, nu trebuie pierdut din vedere ce vrea Dumnezeu de la noi si ce facem noi ca sa nu-L suparam!
Doamne-ajuta!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote
  #3  
Vechi 06.02.2014, 15:28:34
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ia legatura cu ortodoxiatinerilor.ro

Ar fi un inceput bun.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #4  
Vechi 10.02.2014, 10:59:20
lena20 lena20 is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.03.2013
Mesaje: 14
Implicit

Va multumesc amandurora pentru sfaturi si sugestii. Nici nu ma gandeam la efemeritatea site-urilor de nisa din zilele noastre. Vreau ceva care sa ajute tinerii, vreau ceva original, care sa fi prietenos, sa nu fie cauza pentru care ei ar spune "of, iar fanatici, iar reguli aiurea iar porunci fara motivatie sau logica"... Vreau ceva care sa ii linisteasca, sa le ofere o speranta sau un un cuvant care sa ii apropie, si putin, de Dumnezeu. Stiu ca e nebunie pe piata asta a site-urilor web, dar incet, cred ca imi pot face loc. Am un prieten care m-ar putea ajuta cu idei, articolele le scriu eu, dar pe partea de design si host am vorbit cu cineva (Claus Web.ro) si, probabil, ar fi ok pentru ca vreau ceva ieftin si simplu, nu doresc sa cheltui, doar sa suporte un trafic mare si apoi, vom vedea ce mai putem face.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 10.02.2014, 12:30:19
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Ceva de genul asta nu se poate face de catre o singura persoana.

Ma refer la creat articole.

Daca vrei ceva de genul asta, atunci ar fi de ajuns un blog personal.

Daca vrei sa promovezi setul crestin de valori, trebuie sa te gandesti si la colaborarea cu altii care chiar daca nu sunt ca tine si nu gandesc ca tine s-ar putea sa atinga zone pe care tu nu le poti atinge, indiferent cat de buna absolut consideri perspectiva ta.

Ceea ce nu-ti place tie, s-ar putea sa fie gresit dar insa doar dintr-o anumita perspectiva, mai ingusta, din alta perspectiva pe altii s-ar putea sa ii imbogateasca.

In plus, interactionand cu alti autori care vad lucrurile altfel si renuntand la o parte din vointa ta in favoarea altora poti sa te imbogatesti si tu in timp ce cauti sa-i imbogatesti pe altii.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare