Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 02.07.2012, 13:42:31
andra_v andra_v is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 208
Implicit

Cat mai mult in aer liber. In casa, numai la masa si la culcare.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 02.07.2012, 14:23:00
Simply_me
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andra_v Vezi mesajul
Cat mai mult in aer liber. In casa, numai la masa si la culcare.
Cam greu pentru ca: 1. stau la bloc si mai am si eu treaba prin casa si 2. este fff cald acum sunt 33 grade.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 02.07.2012, 15:02:03
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Doamne ajuta, am 2 copilasi cu foarte multa energie si simt ca nu mai am rabdare adica chiar nu mai am, deloc , ceva sfaturi.. va rog...
Poate ca rabdarea e ultimul lucru pe care trebuie sa-l mai dobanditi. Daca Dumnezeu a ingaduit sa aveti parte de 2 copii cu multa energie, folositi acest dar, nu va revoltati si nici sa nu va suparati.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 02.07.2012, 16:05:34
andra_v andra_v is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.02.2009
Mesaje: 208
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Cam greu pentru ca: 1. stau la bloc si mai am si eu treaba prin casa si 2. este fff cald acum sunt 33 grade.
Exista parc. Problema tine 99% de obiceiuri si mentalitati. Mi-a fost tare grei sa-mi conving prietenele sa puna in cui anumite treburi in casa si sa dea putin in mintea copiilor.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 02.07.2012, 16:09:01
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Azi au fost mai agitati fata de obicei, si eu stau foarte greu la capitolul rabdare.
Ai mai sunt mai mari 7 si 5 ani.
Atunci problema tine de metodologia aplicata in educatie.
Daca nu stiti sa-i pedepsiti si cum sa-i pedepsiti, asa vor face mereu si mai incolo vor face alte boacane si mai si.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 02.07.2012, 16:10:47
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Eu l-am luat in brate ieri pe Maxim, copilul "Ekaterinei" (pana intr-un an), care e foarte prietenos, si atata liniste si pace am simtit cu el la piept.
Stai sa mai treaca vreo jumatate de an... :)

Acum depinde, sunt diverse temperamente, poate e mai usor de crescut un copil docil dar poate nu se va descurca in viata la fel de bine cum ar face-o unul mai energic.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 02.07.2012, 17:50:24
Adriana Cluj
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Doamne ajuta, am 2 copilasi cu foarte multa energie si simt ca nu mai am rabdare adica chiar nu mai am, deloc , ceva sfaturi.. va rog...
Toate am patit la fel. Sunt zile si zile..Dar trec.
Chiar si copiii au uneori zile mai proaste, sunt indispusi fara sa fie neaparat bolnavi, sunt si ei tot oameni, ca noi. Si noua, oamenilor mari, ni se intampla ca o zi sa fie mai buna, alta mai grea, mai apasatoare. Asa si ei.
Nu dispera, trece. De cele mai multe ori e deajuns ca micutul, dupa ce ti-a facut parul cret toata ziua, sa vina si sa te mangie pe fata, sau sa se cuibareasca in brate si ai uitat toate nazbatiile care ti le-a facut...
Un pic de ajutor din partea celorlati membri ai familiei, de preferat tatal (dar cel mai des se intampla sa fie bunica, bunicul...) ar prinde bine. Macar o ora-doua de pauza.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 02.07.2012, 19:35:28
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Cam greu pentru ca: 1. stau la bloc si mai am si eu treaba prin casa si 2. este fff cald acum sunt 33 grade.
Si eu am fost foarte activa,cu inclinari catre teribilism iar micile cicatrici pe care le am si acum dovedesc acest lucru.Pe mine ma veghea matusa mamei,cand mama nu era prin preajma,iar aceasta matusa avea probleme cardiace;intr-o zi m-am prezenat cu barba sparta suroind de sange...saracul unchiu',a trebuit sa ne duca la spital pe amandoua.
Mie mi-au fost de folos bicicleta si calatoriile(oriunde : parc,vizite,strand,muzee)

Parintii mei au avut noroc ca mai tarziu cand am invatat sa citesc,trebuiau sa ma impinga afara :)

Imi pare rau ca nu locuim aproape,i-as fi luat eu in parc pt cateva ore,am f mult timp liber :)
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.

Last edited by Yasmina; 02.07.2012 at 19:42:36.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 02.07.2012, 20:04:28
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Simply_me Vezi mesajul
Am si eu o intrebare stiu sunt off topic dar nu am vrut sa deschid alt topic.

Vreau sa cumpar unui copil o cruciulita de aur (finul meu)

Am cautat ceva pe google si am gasit asta: (eu vreau fara pietricica)


Ce parere aveti? e ok? stiti cum arata cruciulita.. aceasta e in mijloc, e o cruciulita speciala pentru copii ca sa nu se zgarie.. banuiesc.
Eu am niste rezerve privind aceasta cruciulita. E goala. Am citit ceva despre astfel de cruci, dar nu mai gasesc linkul. As sugera o cruciulita desenata pe un medalion care sa aiba, eventual, si o iconita.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 02.07.2012, 20:48:37
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Insusi Dumnezeu pe cel care-l iubeste il si cearta. Unui parinte i se cer: rabdare, tact, fermitate, simtul umorului, stapanirea sentimentelor etc. Ca sa nu gresim, ne punem adesea in locul copilului si invatam sa-i citim expresia fetei. Daca i-am mai facut observatii si n-au avut efect, poate ar trebui schimbata un pic strategia, astfel incat copilul sa nu se plictiseasca auzind mereu aceleasi cuvinte. In calitate de parinti, sa nu fim pisalogi, caci astfel cuvintele noastre pot avea efect invers. Avem voie sa fim inventivi.

Avem voie sa vorbim foarte calm atunci cand copilul a facut o boroboata si se asteapta sa tipam la el. S-ar putea sa doreasca sa imite vorba noastra blanda.

Si apoi are si nuiaua rostul ei, e bine sa se stie ca exista, totusi! Mai bine sa primeasca o nuia de la mama la timpul potivit, decat sa primeasca multe palme de la viata. Chiar si o nuia la fund trebuie data tot cu dragoste, nu altfel.

Sentimentele cultivate de mici se intiparesc bine in mintea copilului. Nu putem sa-i oferim totul nici cand e mic, nici cand e mare. Am vazut adult care regreta ca nu a fost batut cu nuiaua cand a fost mic si a fost lasat sa se joace cu prieteni nepotriviti.

Dupa ce l-a adus pe lume pe un copil, urmeaza adevarata misiune a mamei: sa-l pregateasca pe copil pentru imparatia lui Dumnezeu. Nu e simplu deloc. Usor ii este tamplarului sa faca obiecte de calitate dintr-un lemn fara cioturi. Dar, daca are rabdare si pune in valoare cioturile, le lacuieste frumos, poate obtine lucruri deosebite, cu toate ca le prelucreaza mai greu. Daca, insa, nu le slefuieste cum trebuie, nimeni nu cumpara mobila in care sa se intepe!

Sa nu uitam sa ne rugam pentru copii. Rugaciunea mamei ii va ajuta sa fie mai placuti lui Dumnezeu.

Last edited by antoniap; 02.07.2012 at 20:51:40.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
un sfat va rog... sper ca aveti rabdare sa cititi Suferinta Generalitati 14 14.12.2011 14:58:33
Rabdare Desideria Generalitati 12 02.08.2011 21:31:21
De ce rabdare? florin.oltean75 Generalitati 57 01.05.2011 20:35:51
ce inseamna m-am sculat din cadere?(rabdare) innocentul Pocainta 0 21.05.2010 17:00:46