Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sectiune dedicata profesorilor de religie
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #91  
Vechi 30.09.2012, 14:25:21
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iliana Vezi mesajul
Buna ziua. Intervin si eu deoarece eram putin nelamurita in acest sens si, din pacate, am ramas tot nelamurita. Eu nu am intrebat duhovnicul, recunosc, dar, din ce stiu eu asa, de la oameni si din ce am citit (carti ale Sf. Parinti etc) mi-am facut o parere si anume ca e bine sa ne rugam pentru toti cei din familie, prieteni care nu-l cunosc pe Dumnezeu, tocmai pentru ca-i iubim si le dorim sa-L cunoasca si sa se intoarca la dreapta credinta. Spunea cineva ca daca nu poti vorbi cu copiii sau cu parintii tai despre Dumnezeu, vorbeste cu Dumnezeu despre ei! Cum am putea sa vorbim cu Dumnezeu despre ei decat in rugaciune? Iar a-i trece pe pomelnic eu asa am crezut ca e pentru a ne ruga pentru ei (sau mai bine zis pentru a se ruga Biserica pentru ei). Iisus a venit in lume pentru cei pacatosi nu pentru cei drepti, nu? Cei care sunt in dreapta credinta, care se spovedesc si impartasesc, merg la Biserica, aceia nu prea au nevoie de rugaciunea noastra, a celorlalti, nu-i asa? Eu raman la parerea ca trebuie sa ne rugam, mai ales pentru cei care sunt in nelamurire, in necredinta, sa-L rugam pe Dumnezeu sa-i lumineze si pe ei, sa-i intoarca la dreapta credinta. Spunea cineva ca e foarte importanta rugaciunea pentru altii, chiar mai importanta decat rugaciunea pentru tine insuti, ca e cea mai buna pregatire pentru impartasanie. Gresesc? Doamne Ajuta tuturor!
si eu am aceeasi parere iar un preot care mi-ar spune ca nu am voie sa trec pe pomelnic un pacatos mi s-ar parea ca-mi spune sa-mi nega insasi credinta mea. Credinta care spune ca Domnul Iisus a venit pentru pacatosi nu pentru cei drepti deci pe acestia mai cu abitir in trec in pomelnic.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #92  
Vechi 30.09.2012, 14:30:03
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anna21 Vezi mesajul
Cred ca confunzi lucrurile, nu te supara.
Sa zicem ca eu nu-mi pot trece sotul (botezat ortodox, desigur) pe pomelnic pt ca este hulitor..
Daca totusi o fac, dau dovada de
- neascultare si lipsa de evlavie
- MANDRIE - mi se pare ca fac eu mare lucru ca sa mantuiesc sotul impotriva vointei lui
- MANDRIE - mi se pare mie ca dau dovada de iubire, uitand ca oricum, dragostea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos intrece cu mult dragostea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu..
- MANDRIE: o singura intrebare simpla - daca imi iubesc sotul atat de mult incat neglijez prescriptii canonice (ereticii nu au voie nici sa fie in biserica in timpul Sf. Liturghii, iar eu ii pun spre pomenire?!).. atunci de ce nu o arat in viata de zi cu zi prin rabdare infinita, purtarea "poverilor" lui etc. Sunt zeci de feluri in care poti arata iubire catre cineva, incepand cu rabdarea, fara a te face calcator de porunci.. Dar noi ne aruncam sa pomenim pe altii la Sf. Liturghie, pentru ca este foarte USOR!
Si ni se pare ca facem lucru de lauda. Asteptam si recompensa.
nu ai de ce sa fii mandru ca faci asa ceva pentru ca nu tu ca om poti mantui sotul impotriva vointei lui ci Dumnezeu face asta.
Noi ne putem ruga si trece pe pomelnic pe cei pacatosi si Dumnezeu decide mai departe. Se spune ca nimic necurat nu poate intra in Imparatia Domnului dar asta nu noi decidem. Daca Dumnezeu stie ca acel om este nevrednic de a fi pomenit sunt sigura ca numele este "sters" de catre sfintii ingeri chiar daca noi l-am trecut pe pomelnic. Dar noi suntem datori sa-l trecem dand astfel dovada de credinta in voia si judecata Domnului.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #93  
Vechi 30.09.2012, 14:58:17
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

@Maria: dar tu ești sigură de credința ta? Ești convinsă de faptul că tu crezi în ce trebuie?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #94  
Vechi 30.09.2012, 19:20:36
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
@Maria: dar tu ești sigură de credința ta? Ești convinsă de faptul că tu crezi în ce trebuie?
da Dragos. Sunt foarte sigura si foarte convinsa.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #95  
Vechi 30.09.2012, 19:25:40
DragosP's Avatar
DragosP DragosP is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.03.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 6.591
Implicit

Nu vreau să te supăr, dar te întreb: credința ta are legătură cu crestinismul? Pentru că în creștinism ești datorate de ascultare, știi, nu?
__________________
Îmi cer scuze celor pe care i-am supărat!
"Trebuie sa mori înainte de a muri
Pentru a nu muri atunci când mori"
Reply With Quote
  #96  
Vechi 30.09.2012, 21:40:26
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de DragosP Vezi mesajul
Nu vreau să te supăr, dar te întreb: credința ta are legătură cu crestinismul? Pentru că în creștinism ești datorate de ascultare, știi, nu?
bineinteles ca are. Sunt crestin ortodoxa si fac ascultare de invataturile Bisericii Ortodoxe Romane si mai ales ale Domnului Iisus Hristos care ne-a poruncit "iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti". Pai daca pe mine o pacatoasa ma trec pe pomelnic, cum sa nu-l trec si pe aproapele pentru ca e pacatos?
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #97  
Vechi 30.09.2012, 23:25:01
Lucian008's Avatar
Lucian008 Lucian008 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.12.2011
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.204
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
bineinteles ca are. Sunt crestin ortodoxa si fac ascultare de invataturile Bisericii Ortodoxe Romane si mai ales ale Domnului Iisus Hristos care ne-a poruncit "iubeste-ti aproapele ca pe tine insuti". Pai daca pe mine o pacatoasa ma trec pe pomelnic, cum sa nu-l trec si pe aproapele pentru ca e pacatos?
Eu mi-am spus "parerea" despre acest subiect si nu repet pentru ca am si argumentat.
Dar am o precizare: Invataturile BO coincid cu cele ale Mantuitorului. Nu poti sa spui ca faci ascultare de invataturile BOR si mai ales de cele alea Mantuitorului. Nu exista unele ale lui Hristos care sa nu fie si in BO. Deci nu poti sa faci ascultare doar de invataturile BO care ti se par tie corecte si care ar corespunde cu cele ale Mantuitorului. Asta fac sectantii. Asa se ajunge la ruperea de Biserica.
__________________
Preasfântă Născătoare de Dumnezeu, mântuiește-ne pe noi.
Reply With Quote
  #98  
Vechi 30.09.2012, 23:56:55
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.182
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Lucian008 Vezi mesajul
Eu mi-am spus "parerea" despre acest subiect si nu repet pentru ca am si argumentat.
Dar am o precizare: Invataturile BO coincid cu cele ale Mantuitorului. Nu poti sa spui ca faci ascultare de invataturile BOR si mai ales de cele alea Mantuitorului. Nu exista unele ale lui Hristos care sa nu fie si in BO. Deci nu poti sa faci ascultare doar de invataturile BO care ti se par tie corecte si care ar corespunde cu cele ale Mantuitorului. Asta fac sectantii. Asa se ajunge la ruperea de Biserica.
Și care sunt "învățăturile" BO de care crezi tu că nu ascultă Maria32?
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)
Reply With Quote
  #99  
Vechi 01.10.2012, 01:22:52
maria32's Avatar
maria32 maria32 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2009
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.113
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Și care sunt "învățăturile" BO de care crezi tu că nu ascultă Maria32?
multumesc Mihailc, exact asta voiam sa intreb si eu. Exista vreo invatatura a BO care spune ca trebuie sa ma erijez eu in judecator in locul Domnului si sa cataloghez pe cineva ca nevrednic de a fi trecut pe pomelnic daca acesta este ortodox botezat? Nu vorbesc de eretici aici, desi si pentru aceia suntem datori a ne ruga si a-i iubi. Dar cand intreaga Sfanta Scriptura este plina de exemple ale dragostei Mantuitorului nostru Iisus Hristos care de atatea ori a iertat si a dat dreptate celor pe care cei din jurul sau ii considerau pacatosi (ex. femeile desfranate), sa fac eu oare altfel? Imi spune mie Biserica undeva asa ceva? Nu am citit si nici parintele duhovnic nu m-a invatat asa ceva.
__________________
Doamne Iisuse Hristoase Fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma si mantuieste-ma pe mine pacatoasa

http://mamiprovocarea.wordpress.com
Reply With Quote
  #100  
Vechi 01.10.2012, 04:47:09
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de maria32 Vezi mesajul
multumesc Mihailc, exact asta voiam sa intreb si eu. Exista vreo invatatura a BO care spune ca trebuie sa ma erijez eu in judecator in locul Domnului si sa cataloghez pe cineva ca nevrednic de a fi trecut pe pomelnic daca acesta este ortodox botezat? Nu vorbesc de eretici aici, desi si pentru aceia suntem datori a ne ruga si a-i iubi. Dar cand intreaga Sfanta Scriptura este plina de exemple ale dragostei Mantuitorului nostru Iisus Hristos care de atatea ori a iertat si a dat dreptate celor pe care cei din jurul sau ii considerau pacatosi (ex. femeile desfranate), sa fac eu oare altfel? Imi spune mie Biserica undeva asa ceva? Nu am citit si nici parintele duhovnic nu m-a invatat asa ceva.
Nici nu-ti puteau spune deoarece L-ar fi negat pe Iisus.
Reply With Quote
Răspunde



Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Sfanta Liturghie danyel Sfanta Liturghie 81 02.11.2015 16:22:22
Sfanta liturghie Andy00 Resurse ortodoxe on-line 10 30.01.2015 15:29:07
Sfanta Liturghie alecsandru Sfanta Liturghie 26 05.02.2013 21:41:47
Sfanta Liturghie EDI Despre Biserica Ortodoxa in general 8 02.05.2009 16:52:24
Sfanta Liturghie anavictoria Sfanta Liturghie 57 12.01.2009 19:38:22