Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Morala Crestina
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #191  
Vechi 19.11.2013, 13:56:14
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Din ce am vazut, un argument al celor ce sustin scoala acasa este acela ca in scolile publice, de stat, exista riscul ca respectivul copil/elev sa intre in unele anturaje dubioase, care il pot influienta negativ si chiar conduce spre comiterea de infractiuni penale!
Partial este adevarat (fata de anii 90'' cand am facut scoala- mai ales intr-un oras mic precum Husul, unde toata lumea cunoastea pe toata lumea si situatii grave nu existau- gen droguri, violuri, profesori batuti, etc- este adevarat ca astazi situatia- mai ales in orasele mari- s-a degradat puternic in sistemul public de invatamant), insa daca elevul a primit o buna educatie si a crescut intr-o familie adevarata, atunci va sti sa evite a fi implicat in acele situatii periculoase sau care pot duce in zona infractionalitatii.
In plus, daca elevul face scoala acasa si implicit nu are contact cu diverse probleme in societate si in scoala, atunci cand in viata adulta cand se va confrunta inevitabil cu aceste probleme, nu va sti cum sa procedeze si sa le faca fata!

Acuma nu vreau sa intelegeti ca as idealiza sistemul public de invatamant! E adevarat, este departe de a fi perfect , insa- cum astazi din pacate armata nu mai este obligatorie- cei cca 12 ani de scoala publica si de integrare intr-o colectivitate, il pregatesc oarecum pe viitorul adult pentru viata in societate!

Este adevarat- nici eu nici ceilalti colegi de generatie care am facut scoala publica de stat nu am fost üsa de biserica"" (te mai certai cu unu cu altul, la nevoie ma dadeai si cu pumnul, la unele ore mai nesuferite cateodata mai chiuleai- mai ales cand era cald afara si aveai chef de un fotbal, mai cadeai la "mica intelegere"" cu unii profesori- ca deh' era Husi si se cunostea lumea, mai ajutai o colega mai draguta sau un prieten bun la vreo teza, etc), insa nicioadata nu am intins prea tare coarda si stiam care este limita si pana unde poate merge!
Ori daca am fi facut scoala acasa nu am fi trecut prin aceste etape de viata si mai tarziu nu am fi stiut cum sa ne comportam in viata unor situatii mult mai complicate de mai tarziu!
Reply With Quote
  #192  
Vechi 19.11.2013, 17:08:24
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
dar uiti de un lucru care poate strica tot ceea ce ai construit...anturajul
Asta este scuza tipica a celor care n-au fost in stare sa ofere o educatie in adevaratul sens al cuvantului.

Pentru ei educatie = restrictie.
Nu ai voie aia, aia, ca doar esti in casa mea, ce m-ai vazut pe mine facand asa? si altele asemenea.

In felul acesta chiar si posibilele valori reale sunt asociate cu inchisoarea iar libertatea este perceputa dupa modelul celor fara restrictii morale.

Si uite asa, de fapt am educat copilul sa admire un set de valori exact opuse celor care sustinem ca le-am predat.

Cine e de vina? A, norma, anturajul.
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #193  
Vechi 19.11.2013, 17:11:43
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Școala acasă nu presupune sechestrarea copiilor ca să învețe doar în casă. În orașe există cluburi unde copiii sînt duși pentru cele mai diverse activități, parcuri unde vin o droaie de copii de toate vîrstele, sînt vecini și rude care au copii, alte familii care practică ȘA care se întîlnesc etc. Deci aia cu lipsa socializării pică, cu condiția ca părinții să nu fie extremiști.
In cluburi nu exista riscul sa dea peste o "companie nepotrivita" ca si la scoala?
Sau se mizeaza pe faptul ca acolo merg rar si stau putin iar in parcuri doar sub stricta supraveghere parentala?
Si neaparat doar cu familii care practica SA, nu?

Asta e inchisoarea de re-educare in varianta extinsa si nitel cam neraelista pentru Romania?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #194  
Vechi 19.11.2013, 18:29:20
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In cluburi nu exista riscul sa dea peste o "companie nepotrivita" ca si la scoala?
Sau se mizeaza pe faptul ca acolo merg rar si stau putin iar in parcuri doar sub stricta supraveghere parentala?
Si neaparat doar cu familii care practica SA, nu?

Asta e inchisoarea de re-educare in varianta extinsa si nitel cam neraelista pentru Romania?
Motivul principal pentru ȘA nu e izolarea de răul ”dinafară” - fapt practic imposibil și de nedorit la urma toată, ci o mai bună educație oferită copilului comparativ cu ceea ce poate face școala pentru el.

Nerealistă tocmai a devenit, din moment ce tocmai s-a votat nu-ș ce lege care obligă unul din părinți să aibă fie absolvent al unei anumite facultăți și să susțină periodic anumite examene șamd. O să obțin linkul pentru detalii.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote
  #195  
Vechi 19.11.2013, 19:20:32
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

De ce educatia de acasa n-ar veni in completarea scolii?

Nu mi se pare normal ca sa se ceara parintelui sa sustina anumite testari, copilul ar trebui, macar o data pe an ca sa se vada daca a asimilat sau nu ceva cu scoala de acasa.

Dar de fapt cred ca aasta s-a urmarit, sa se interzica scolarizare acasa, chit ca nu e o interdictie expresa, prin cerintele de care ziceai mai sus, asta se intampla.
Dictatura cu manusi :)
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #196  
Vechi 20.11.2013, 10:16:56
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Asta este scuza tipica a celor care n-au fost in stare sa ofere o educatie in adevaratul sens al cuvantului.

Pentru ei educatie = restrictie.
Nu ai voie aia, aia, ca doar esti in casa mea, ce m-ai vazut pe mine facand asa? si altele asemenea.

In felul acesta chiar si posibilele valori reale sunt asociate cu inchisoarea iar libertatea este perceputa dupa modelul celor fara restrictii morale.

Si uite asa, de fapt am educat copilul sa admire un set de valori exact opuse celor care sustinem ca le-am predat.

Cine e de vina? A, norma, anturajul.
nu e chiar asa. De multe ori anturajul chiar strica
Reply With Quote
  #197  
Vechi 20.11.2013, 10:36:53
Corinusha's Avatar
Corinusha Corinusha is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2009
Locație: Mures
Mesaje: 1.231
Implicit

De fapt, de putine ori anturajul chiar strica.

Stiu persoane, dintre care si eu, care au facut parte din anturaje dubioase (eu initial habar nu aveam de fapt in ce anturaj m-am bagat), dar daca sti sa distingi raul de bine, lucru care il inveti acasa, dar SI la scoala, sti sa iesi frumos de acolo, iti dai seama ca nu ein regula, vezi ce se intampla in jurul tau si iei decizia corecta de a renunta la acel anturaj.
Povestea mea cu anturajul respectiv e mai ciudata, in sensul ca nu am iesit din el imdiat dupa ce mi-am dat seama ca ceva nu e in regula, ci am iesit dupa ce am vazut cu ce se ocupa unii - a se citi majoritatea- din anturajul respectiv (droguri, lupte de caini, furtisaguri, batai). Si nu, nu am fost crescuta in spirit religios, am aut interdictii, dar am avut si libertate in acelasi timp de la parinti. Pur si simplu ai mei m-au crescut cu notiunea de bine si rau, si astfel am putut face distinctia si am iesit la timp din anturajul respectiv. La fel si o prietena de-a mea din vremea aceea
Reply With Quote
  #198  
Vechi 20.11.2013, 13:11:15
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florin-Ionut Vezi mesajul
Motivul principal pentru ȘA nu e izolarea de răul ”dinafară” - fapt practic imposibil și de nedorit la urma toată, ci o mai bună educație oferită copilului comparativ cu ceea ce poate face școala pentru el.

Nerealistă tocmai a devenit, din moment ce tocmai s-a votat nu-ș ce lege care obligă unul din părinți să aibă fie absolvent al unei anumite facultăți și să susțină periodic anumite examene șamd. O să obțin linkul pentru detalii.
Si de ce ti se pare rea aceasta cerinta? Ca parintii trebuie sa aibe o anumita pregatire ca sa poata sa faca scoala acasa? Dar nu este normal?
Pe ce baza demonstrezi tu ca ii oferi o alternativa buna copilului acasa, daca nu ai habar de niste lucruri? Si trebuie sa te pui mereu la punct cu cerintele de la scoala. Copilul va fi testat la scoala totusi...
Nu cumva ai si tu aceleasi cerinte de la profesori?
Te gandesti totusi cam ce poate invata acasa un copil de la un parinte cu cateva clase de scoala?
Pai parintii trebuie sa fie perfecti (ca si profesorii de altfel) la gramatica si ortografie, la matematica, si mai apoi sa aibe si o vasta cultura generala.

Si tu stii ca profesorii si educatorii mai au o materie obligatorie? Se cheama pedagogie. Si parintii ar trebui s-o faca, pentru a sti cum sa predea si cum sa procedeze cu copilul. Multi stiu imens de mult, dar nu stiu sa predea, sa invete pe altii. Stii cat este de important asta? Cam 75-80% din predare este pedaogia, modul de predare si purtare si abia restul cunostintele. As zice eu.

Uite si alt exemplu: un meditator. Ai vazut tu vreunul care sa se bage la mai multe materii? Eu nu. Ori limba romana, ori mate, ori o limba straina. Exclusiv. Specializat pe ce stie el cel mai bine.

Inainte vreme (nu mai stiu cum este acum), era o problema mare la scoli. Profesorii (din cursul primar mai ales) pentru a avea catedra completa, trebuiau sa predea pe langa materia lor studiata si sport, muzica, desen, lucru manual. Si daca unul nu este mobil, sau este afon, sau nu are talente la astea...Erau inebuniti profesorii.

Pe urma uite inca o problema: se pare, cel putin tocmai constat aici, pe acest fir, ca exista totusi mai multe motive pentru SA.

Lore de ex. doreste sa evite un anumit anturaj, sa izoleze copiii ei de ceilalti din scoala.
Tu doresti o mai buna pregatire.
Altii doresc SA din motive medicale (exista copii care nu pot merge la scoala si din cate vad scolile pentru nevoi speciale se cam distrug, pentru ca se merge acum pe ideea ca toti copiii trebuie sa invete impreuna, chit ca nu toti pot din motive medicale).

Si legat de revolta ta, atunci am si eu una.
Tu stii ce cerinte se cer ca sa ingrijesti copii (baby-sitting)? Sau la adoptie?
Deci noi, cei care nu avem copii trebuie sa facem cursuri si scoli pana la loc comanda si stam cu sabia deasupra capului. Si pretentii de la parinti.
Parintii nu au nevoie de nimic. Doar pentru ca au copii. Doar pentru asta.
Au voie sa fie oricum si sa faca orice cu copiii lor.
Dar cu ce suntem noi mai putin buni?
Daca este sa comparam nativul - pai nativ si instinct o fi si la voi, dar si la noi (chiar daca noi nu putem sa nastem).
Care este totusi diferenta intre noi? De ce este aceasta discriminare?

La o adica hai sa discutam si concret, cam ce materii poate preda un parinte acasa si ce pregatire i-ar trebui.
Uite incep eu prin a pune o lista cu materii care se fac in clasele primare (1-8).

- Limba Romana/Citit, scris, lectura, gramatica, analiza literara)
- Limba materna (unde este alta)
- Matematica (complet)
- Geografie (de toate felurile)
- Istorie (toate perioadele)
- Limbi straine
- Muzica (note, solfegii, istoria muzicii etc.)
- Desen
- Lucru manual (de multe feluri, pentru baieti si fete)
- (Gospodarie)
- Stiinte sociale
- Chimie
- Fizica
- Biologie (zoologie, anatomie, botanica, ecologie)
- Sport
- Religie

Lipseste ceva? In afara de religie, eu cam asta am invatat in scoala primara (cl. 1-8).
Acum hai sa vedem fiecare la ce materii se pricepe si la ce nu.
Si atentie la un lucru: fiecare generatie invata la scoala in alt fel, in sensul ca se preda altfel, poate si altceva
in fiecare clasa. S-au facut teste si s-a ajuns la concluzia ca parintii nu mai au habar de ceea ce fac la scoal
copiii. Ei au invatat altfel, cu totul altfel. Au si probleme la a ajuta copiii la lectii.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape

Last edited by sophia; 20.11.2013 at 14:08:10.
Reply With Quote
  #199  
Vechi 20.11.2013, 14:21:28
AlinB AlinB is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 20.084
Implicit

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
nu e chiar asa. De multe ori anturajul chiar strica
Si oare cum ajunge copilul bun (ca educatie) intr-un anturaj rau?
__________________
Suprema intelepciune este a distinge binele de rau.
Reply With Quote
  #200  
Vechi 20.11.2013, 14:47:43
stefan florin's Avatar
stefan florin stefan florin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.02.2011
Religia: Ortodox
Mesaje: 4.856
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si oare cum ajunge copilul bun (ca educatie) intr-un anturaj rau?
citeste cu ATENTIE ceea ce am scris anterior. Am spus ca anturajul POATE strica tot ceea ce au contruit parintii in educatia copilului. Nu am spus ca intotdeauna strica. Samanta cade de multe ori si pe pamant bun si roditor, nu numai pe asfalt sau intre maracini
Reply With Quote
Răspunde

Tags
școală acasă, homeschool, homeschooling, scoala acasa

Thread Tools
Moduri de afișare