Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Sfanta Scriptura > Rugaciuni
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #31  
Vechi 03.12.2016, 15:43:43
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
...mamele,saracele sunt adevarate sfinte.
Rabdare de mucenici va doresc ...
Așa e. Bărbații e niște porci. Tații niște pișoarce.
Dar avem răbdare. Ce putem face?
Reply With Quote
  #32  
Vechi 03.12.2016, 16:49:44
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
De fapt, tradional, la noi se duceau amândoi la muncă. Munceau cot la cot. Femeia avînd grijă și de copii, măcar de avea doar țânci, că dacă avea și unii mai răsăriți preluau aceștia grija pruncului.
Tot tradițional, la noi aveau grijă împreună de copii. Atât acasă cât și când ieșeau în lume.
Iarăși tradițional, femeia româncă se străduia să aibă grijă de toate nevoile soțului, iar el se îngrijea de toate nevoile soției și ocrotea familia.

Nu știu din ce tradiție vii tu, dar în aia care m-a făcut pe mine, așa era.
Așa au fost părinții, bunicii și strămoșii mei.
Tot așa era și la ai mei. Și dacă e așa, atunci e bine.
Dar dacă tot te-am necăjit, măcar să o fac până la capăt (sper că nu). :)

Mi-a venit un gând - nu știu cât e de bun - apropo de țigări, de fapt de vicii, în general. În cazul meu putem vorbi de cafea, sub a cărei influență mă aflu; și probabil multe altele, pe care nu le conștientizez.

Orice viciu cred că seamănă cu o broască râioasă care s-a cocoțat insidios pe creștetul nostru, după ce în prealabil doar a intrat politicos în vorbă cu noi și s-a oferit să ne țină companie la drum o vreme (Era o poveste de genul ăsta, care probabil îmi mai locuiește parțial mintea). Apoi ne-a rugat s-o ducem o bucată de drum în spate, iar după ce s-a văzut pe creștet, a început, pe nesimțite, să ne strecoare în creier mii de tentacule fine, controlându-ne gândirea în așa fel încât să-i fim favorabili.

Așa încât, atunci când un gând ne spune că ar fi bine să ne despărțim de această broască (pe care nu o văd decât ceilalți, care sunt liberi de ea), o sumedenie de alte gânduri să-l contracareze, fie argumentându-i utilitatea (''un grup de cercetători a stabilit beneficiile cafelei...''), fie insinuând frica de moarte în cazul în care am omorî broasca, fie multe alte teorii, cu atât mai elaborate cu cât mintea parazitată este mai bogată și mai inteligentă.
Mai mult decât atât, cu timpul ne-am atașat chiar de ea, compania ei ne face plăcere.

Părerea mea e că tentaculele trebuie tăiate dintr-o dată, fără ezitare, așa cum a zdrobit Hristos capul șarpelui (în filmul Patimile lui Hristos). Nu spun că trebuie să ne lipsim de orice precauție sau de ajutorul doctorilor, atunci când este cazul, dar gândul renunțării la viciu trebuie să fie nemilos. Doar în felul ăsta putem redeveni liberi și să ne încredințăm din nou lui Dumnezeu. Cu cât amânăm, cu atât ''broasca'' va pătrunde și mai adânc în mintea noastră, până la identificare.

Nu vreau să iei ca pe un sfat ce am scris mai sus; doar ca pe o reflecție, pe care o împărtășești sau nu.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #33  
Vechi 03.12.2016, 17:02:28
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Tot așa era și la ai mei. Și dacă e așa, atunci e bine.
Dar dacă tot te-am necăjit, măcar să o fac până la capăt (sper că nu). :)

Mi-a venit un gând - nu știu cât e de bun - apropo de țigări, de fapt de vicii, în general. În cazul meu putem vorbi de cafea, sub a cărei influență mă aflu; și probabil multe altele, pe care nu le conștientizez.

Orice viciu cred că seamănă cu o broască râioasă care s-a cocoțat insidios pe creștetul nostru, după ce în prealabil doar a intrat politicos în vorbă cu noi și s-a oferit să ne țină companie la drum o vreme (Era o poveste de genul ăsta, care probabil îmi mai locuiește parțial mintea). Apoi ne-a rugat s-o ducem o bucată de drum în spate, iar după ce s-a văzut pe creștet, a început, pe nesimțite, să ne strecoare în creier mii de tentacule fine, controlându-ne gândirea în așa fel încât să-i fim favorabili.

Așa încât, atunci când un gând ne spune că ar fi bine să ne despărțim de această broască (pe care nu o văd decât ceilalți, care sunt liberi de ea), o sumedenie de alte gânduri să-l contracareze, fie argumentându-i utilitatea (''un grup de cercetători a stabilit beneficiile cafelei...''), fie insinuând frica de moarte în cazul în care am omorî broasca, fie multe alte teorii, cu atât mai elaborate cu cât mintea parazitată este mai bogată și mai inteligentă.
Mai mult decât atât, cu timpul ne-am atașat chiar de ea, compania ei ne face plăcere.

Părerea mea e că tentaculele trebuie tăiate dintr-o dată, fără ezitare, așa cum a zdrobit Hristos capul șarpelui (în filmul Patimile lui Hristos). Nu spun că trebuie să ne lipsim de orice precauție sau de ajutorul doctorilor, atunci când este cazul, dar gândul renunțării la viciu trebuie să fie nemilos. Doar în felul ăsta putem redeveni liberi și să ne încredințăm din nou lui Dumnezeu. Cu cât amânăm, cu atât ''broasca'' va pătrunde și mai adânc în mintea noastră, până la identificare.

Nu vreau să iei ca pe un sfat ce am scris mai sus; doar ca pe o reflecție, pe care o împărtășești sau nu.
O împărtășesc și mi se pare excelentă!...:)
E o metaforă foarte sugestivă și îmi place cum ai exprimat-o.
Numai că, vai, e ... simplistă. Lucrurile sunt mult mai complicate, uneori.
Dar ea rămâne valabilă, în bună măsură, iar pentru unii poate fi cu adevărat foarte folositoare.
Una peste alta, frumoasă metaforă, mulțumesc că, cel puțin, mi-a mângâiat nevoia de înțelegere și de frumusețe...:)
Reply With Quote
  #34  
Vechi 03.12.2016, 17:57:22
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Orice viciu cred că seamănă cu o broască râioasă care s-a cocoțat insidios pe creștetul nostru, după ce în prealabil doar a intrat politicos în vorbă cu noi și s-a oferit să ne țină companie la drum o vreme (Era o poveste de genul ăsta, care probabil îmi mai locuiește parțial mintea). Apoi ne-a rugat s-o ducem o bucată de drum în spate, iar după ce s-a văzut pe creștet, a început, pe nesimțite, să ne strecoare în creier mii de tentacule fine, controlându-ne gândirea în așa fel încât să-i fim favorabili.

Așa încât, atunci când un gând ne spune că ar fi bine să ne despărțim de această broască (pe care nu o văd decât ceilalți, care sunt liberi de ea), o sumedenie de alte gânduri să-l contracareze, fie argumentându-i utilitatea (''un grup de cercetători a stabilit beneficiile cafelei...''), fie insinuând frica de moarte în cazul în care am omorî broasca, fie multe alte teorii, cu atât mai elaborate cu cât mintea parazitată este mai bogată și mai inteligentă.
Mai mult decât atât, cu timpul ne-am atașat chiar de ea, compania ei ne face plăcere.

Părerea mea e că tentaculele trebuie tăiate dintr-o dată, fără ezitare, așa cum a zdrobit Hristos capul șarpelui (în filmul Patimile lui Hristos). Nu spun că trebuie să ne lipsim de orice precauție sau de ajutorul doctorilor, atunci când este cazul, dar gândul renunțării la viciu trebuie să fie nemilos. Doar în felul ăsta putem redeveni liberi și să ne încredințăm din nou lui Dumnezeu. Cu cât amânăm, cu atât ''broasca'' va pătrunde și mai adânc în mintea noastră, până la identificare.
1. Este cu totul adevărat că "un grup de cercetători a stabilit beneficiile cafelei". Adevărat e și că s-a petrecut asta (grupul de cercetători chiar a existat și chiar au stabilit niște beneficii), precum tot adevărat e că substanțele și ritualul cafelei au unele beneficii incontestabile. Mai mult, chiar, dacă recitești cartea "Starețul meu, Gheron Iosif Isihastul", vei găsi acolo niște adevărați împătimiți ai cafelei. Pe lângă ei, tu ești mic copil, frate...:) Deci relaxează-te și nu te mai culpabiliza în detrimentul altor aspecte mai importante ale pocăinței, eventual consultă-ți medicul și duhovnicul pe chestiunea asta..:)

2. Broasca de care vorbești este dorită de cel împătimit. Ea nu cobora pe creștetul omului dacă omul nu avea nevoie de ea, în rătăcirea lui dureroasă. Înainte de a coborî broasca și de a introduce ace în creier, omul căuta un mijloc de a se lăsa pe mâna vreunui păienjen. Dar în lipsa acestuia, deh, mere și-o broască.... (Apropos, broasca râioasă e dotată cu "mii de tentacule fine"? Măi, tu o confunzi cu microprocesoru de la laptopu ăla al tău!!!...:)))

3. În terapia adictului (ți-o spune un adict și un terapeut) este de folos uneori să oferi, cum bine ai făcut, o metaforă deschizătoare a unor noi înțelesuri, o metaforă cu rol de pildă. Există dealtfel, în istoria psihoterapiei, mii și mii de metafore cu rol sanogen. Însă ele nu funcționează decât în anumite condiții (în primul rând în contextul relației terapeutice!!) și, din păcate, produc în cel vizat reacții adverse. Așa încât nu de puține ori ne trezim că, voind să ajutăm pe cel căzut între spini, nu facem decât să îi sporim rănile... Prilej de amărăciune și pentru noi (că doar aveam toată buna intenție, nu?) și pentru cel rănit, care se mai încarcă, iată, cu încă o amărăciune. Măcar că își dă seama, încă odată, de adevărul metaforei dar se vede silit să își continue calvarul. Intervine, aici, problema puterii. Împătimitul, oricât de bine își conștientizează patima, este lipsit de puterea de a o elimina.
Ce fac terapeuții în acest caz?
Dacă sunt rigizi și însetați de putere (fără măcar s-o bănuiască, în lipsa unei scrutări de sine eficiente și eliberatoare), dau mai departe cu metaforele, până când pierd clientul într-un fel sau altul.
Dacă sunt flexibili și inspirați, găsesc alte moduri de a se raporta la client. Aceste "alte moduri" țin de tainele meseriei și ale personalității terapeutului și nu pot fi dezbătute aici. S-au scris mii de cărți pe tema asta și nu au loc aici și nici nu ajută.
Un lucru e cert: suferința e o taină, adicția la fel, iar cel chemat să intre într-o relație cu împătimitul trebuie să fie sigur că orice mișcare a lui e folositoare pentru client. Nu ne permitem să facem experiențe pe cel bolnav, noi ăștia, care ne voim folositori.
Sau, poate, ne permitem?...

Last edited by ioan67; 03.12.2016 at 18:02:08.
Reply With Quote
  #35  
Vechi 03.12.2016, 18:13:40
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Tocmai de aceea te-am rugat să n-o iei ca pe un sfat. Nu m-aș încumeta să mă pun cu mintea ta de terapeut și adict, pe deasupra :)

Metafora poate fi utilă, însă, pentru o minte mai simplă, ca a mea. Funcționează. Și nu doar în privința viciilor, și și a fricilor care uneori mă parazitează.

În privința cafelei, fii liniștit, nu mă învinovățesc peste măsură. Doar că uneori vrând să mă despart de ea, am constatat cât s-a lipit de mine.

Tentacule sau ace, cum vrei, ideea ai prins-o. Nu e o broască obișnuită; mai degrabă un monstru; sau un drac.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote
  #36  
Vechi 03.12.2016, 19:24:25
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Sa pun si eu un sfat pe threadul asta.

La un moment dat in viata s-au adunat multe probleme. Multe. Si de sanatate, si multe altele incat ma intrebam ce sa fac cu toate ca nu prea reuseam sa le scot la capat si erau grele.

Si oarecum mi-a venit in gand ca atunci cand se inmultesc necazurile sa lupt si eu cu ele cu multa putere in rugaciune. Cat mai multa. Cresc necazurile, lupt si eu cu mare putere cu rugaciune.

Si asa au cedat necazurile usor usor, unul cate unul.
Si rugaciune catre Maica Domnului de la Ghighiu.

Cand se inmultesc necazurile, trebuiesc scoase armele prafuite, rugaciunea de ajutor catre Maica Domnului si catre Sfinti. Daca nu poti sa iesi dintr-un necaz, roaga un Sfant sa te ia de mana sa te scoata din problema.
Si bine ar fi sa facem rugaciune inainte de necaz, nu dupa ce ni se fura tot din casa..
Reply With Quote
  #37  
Vechi 03.12.2016, 21:06:06
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioan67 Vezi mesajul
Așa e. Bărbații e niște porci. Tații niște pișoarce.
Dar avem răbdare. Ce putem face?

Mda,ca de obicei ...
Poti sa-l stergi din partea mea,eu mi-am sters mesajul.


Ps- totusi mi-a sarit in ochi pasajul in care spuneai ca sotia lucreaza din zori in noapte,mai are si 4 copii de ingrijit, plus toanele tale...
Destul de mult de dus in spate.
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #38  
Vechi 03.12.2016, 21:10:09
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Pana sa se lase de fumat, mai bine s-ar lasa de rautati...
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote
  #39  
Vechi 03.12.2016, 21:49:01
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Nu e o broască obișnuită; mai degrabă un monstru; sau un drac.
După cum, simetric, nici tu nu ești ce pari. Sau cine pari.
Orice ai face, ca să te ascunzi de tine și de semeni.
Că de Dumnezeu nu poți să te ascunzi...
Reply With Quote
  #40  
Vechi 03.12.2016, 21:50:40
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
Mda,ca de obicei ...
Poti sa-l stergi din partea mea,eu mi-am sters mesajul.


Ps- totusi mi-a sarit in ochi pasajul in care spuneai ca sotia lucreaza din zori in noapte,mai are si 4 copii de ingrijit, plus toanele tale...
Destul de mult de dus in spate.
Și te-ai găsit tu, care nu ai nimic în comun cu treburile astea, sa socotești și să evaluezi...
Vezi-ți mai bine de câte ai tu de dus în spate. Mult mai puțin, se pare, dar infinit mai greu.
Reply With Quote
Răspunde