Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #21  
Vechi 31.10.2017, 16:38:18
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

http://m.adevarul.ro/international/e...902/index.html
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #22  
Vechi 31.10.2017, 19:03:52
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Puterea este in unitate. Asta este un argument major pentru ideea de tara mare si puternica.

In acelasi ideea ar avea sens si unirea noastra cu Moldova de peste Prut.
Mai mari, mai puternici.

Separatismul nu duce de fapt decat la destabilizare locala maxima pentru ca pana la urma cineva pune mana pe putere si transforma tarisoara in feuda lui proprie.
Reply With Quote
  #23  
Vechi 05.11.2017, 18:36:03
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

https://www.theguardian.com/world/20...rities-do-next

Ultraghermanistii/transilvanistii, dat fiind precedentul arestarii separatistilor si inabusirii pasnice si hotarate a rebeliunii, o vor lasa-o mai moale cu afisarea oribilelor asa-zise stema si steag ale Ardealului. Mai important, isi vor trece pe stasis propaganda lor de taranoi chiaburi zgarciti cu curul mare.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #24  
Vechi 05.11.2017, 19:25:58
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

ETA se intoarce?

http://www.dailymail.co.uk/news/arti...Catalonia.html

Cu bascii nu am nimica, desigur, sper sa se abtina in continuare de la "bum!". Catalunii sunt o problema, pentru ca adunatura de separatisti de peste munti priveste la Puigdemont si gasca ca la un model.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #25  
Vechi 20.11.2017, 23:09:16
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit Gunoaiele din umbra accelereaza planul de atomizare a Europei

http://gazetadebistrita.ro/moarte-su...din-catalonia/

Banuiesc ca primii care vor deschide sampania, imediat dupa Barcelona, daca va exista o Catalonie libera pe bune, vor fi transilvanistii.

Catalunii au tot dreptul sa fie liberi: sunt alt popor decat castilienii, galicienii, bascii, etc.

Ardelenii, priviti populational, sunt doar un grup regional de majoritari plus minoritati, care sunt si raman parte a Romaniei. Orice alta initiativa politica este tradare.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #26  
Vechi 20.11.2017, 23:27:58
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
http://gazetadebistrita.ro/moarte-su...din-catalonia/

Banuiesc ca primii care vor deschide sampania, imediat dupa Barcelona, daca va exista o Catalonie libera pe bune, vor fi transilvanistii.

Catalunii au tot dreptul sa fie liberi: sunt alt popor decat castilienii, galicienii, bascii, etc.

Ardelenii, priviti populational, sunt doar un grup regional de majoritari plus minoritati, care sunt si raman parte a Romaniei. Orice alta initiativa politica este tradare.
ardelenii sunt patrioti, chiar nu inteleg de unde ai prins "pica" asta, mai bine uita-te la moldovenii nostri de pe forum.
Reply With Quote
  #27  
Vechi 21.11.2017, 00:15:29
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
ardelenii sunt patrioti, chiar nu inteleg de unde ai prins "pica" asta, mai bine uita-te la moldovenii nostri de pe forum.
patrioti, desigur, dar ia vezi ce vocali sunt ultra ghermanistii care latra toata ziua ca "dam bani intretinutilor social din Regat".
Oamenii sunt o specie inferioara spiritual, privind obiectiv: cei pe care Keel si Le Poer Trench ii numesc "Sky People" au dreptate in privinta noastra. Pe bune: studiaza istoria propagandei si operatiunilor de punere a unei idei politice sau religioase "in aer", adica in starea de pre-fructificare: vei vedea ca, avand multi bani, lideri carismatici si executand, in spatele scenei, operatiuni oculte, se obtine indeplinirea oricarui scop.
Le "explici" idiotilor care muncesc mult si gandesc putin (bancurile cu ardeleni au o baza psihologica, totusi) ca Romania se va prabusi din cauza ca ardeleanul este chipurile nedreptatit de coruptii din Sud si putorile din Moldova, si incepe sa injure, tot lent. :))))
Stii bancul ala? Cum latra cainii in Ardeal? "No, ham".
Ca adusi vorba de cei de pe forum: oamenii sunt oameni, cu bune si rele, indiferent d eunde provind. Exista, cum am zis mai sus, o marca psihosociala, fixata si istoric prin distributia bunastarii in clasele sociale sau prin alte mecanisme economice, dar omul e om (cand este!). Nu toti ardelenii sunt niste workholici regionalist-sovini, tonti si ingamfati. Avem printre noi ardeleni si ardelence care fac cinste oricarui loc, de pilda Ovidiu si Diana. Din pacate, cei ca ei sunt muti politic; separatistii ultraghermanisti sunt mai vocali decat niste Hyla la vreme de ploaie calda de primavara.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #28  
Vechi 21.11.2017, 00:46:50
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
patrioti, desigur, dar ia vezi ce vocali sunt ultra ghermanistii care latra toata ziua ca "dam bani intretinutilor social din Regat".
Oamenii sunt o specie inferioara spiritual, privind obiectiv: cei pe care Keel si Le Poer Trench ii numesc "Sky People" au dreptate in privinta noastra. Pe bune: studiaza istoria propagandei si operatiunilor de punere a unei idei politice sau religioase "in aer", adica in starea de pre-fructificare: vei vedea ca, avand multi bani, lideri carismatici si executand, in spatele scenei, operatiuni oculte, se obtine indeplinirea oricarui scop.
Le "explici" idiotilor care muncesc mult si gandesc putin (bancurile cu ardeleni au o baza psihologica, totusi) ca Romania se va prabusi din cauza ca ardeleanul este chipurile nedreptatit de coruptii din Sud si putorile din Moldova, si incepe sa injure, tot lent. :))))
Stii bancul ala? Cum latra cainii in Ardeal? "No, ham".
Ca adusi vorba de cei de pe forum: oamenii sunt oameni, cu bune si rele, indiferent d eunde provind. Exista, cum am zis mai sus, o marca psihosociala, fixata si istoric prin distributia bunastarii in clasele sociale sau prin alte mecanisme economice, dar omul e om (cand este!). Nu toti ardelenii sunt niste workholici regionalist-sovini, tonti si ingamfati. Avem printre noi ardeleni si ardelence care fac cinste oricarui loc, de pilda Ovidiu si Diana. Din pacate, cei ca ei sunt muti politic; separatistii ultraghermanisti sunt mai vocali decat niste Hyla la vreme de ploaie calda de primavara.
e in rebreanu o replica frumoasa, am uitat cum ii zice boierului din rascoala: mi-s dragi ardelenii care vin aici, dar mai dragi mi-s cei care raman acolo, sa intretina flacara romanismului.
pana la un punct sentimentul de frustrare e firesc, ardealul a fost cu 100 de ani mai avansat la unire si a ramas cam la fel si astazi, nu cred deloc in separatismul romanilor ardeleni, mai repede s-ar duce la putin niscaiva pravoslavnici.
Reply With Quote
  #29  
Vechi 21.11.2017, 12:20:53
suslik suslik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.10.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 1.045
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
e in rebreanu o replica frumoasa, am uitat cum ii zice boierului din rascoala: mi-s dragi ardelenii care vin aici, dar mai dragi mi-s cei care raman acolo, sa intretina flacara romanismului.
pana la un punct sentimentul de frustrare e firesc, ardealul a fost cu 100 de ani mai avansat la unire si a ramas cam la fel si astazi, nu cred deloc in separatismul romanilor ardeleni, mai repede s-ar duce la putin niscaiva pravoslavnici.
Alt cliseu: ca Ardealul era nu stiu ce minune cand au venit "regatenii" peste el.
__________________
Don't think of yourself as an ugly person. Think of yourself as a beautiful monkey.
Reply With Quote
  #30  
Vechi 21.11.2017, 17:38:41
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Păi chiar era. Și este.

Problema e că acuma 100 de ani, la Unire, trebuia stabilită capitala la Alba-Iulia.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote
Răspunde