Forum Crestin Ortodox Crestin Ortodox
 
 


Du-te înapoi   Forum Crestin Ortodox > Generalitati > Generalitati
Răspunde
 
Thread Tools Moduri de afișare
  #1  
Vechi 31.07.2007, 22:19:04
jenica
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Pentru ca maine incepe postul Maicutei Domnului as vrea sa intelegem (cat putem) rostul postului. Scopul lui.. Postul spun sfintii parinti, nu este numai trupesc, ci este si sufletesc..sa stim sa si iubim, sa stim sa iertam. Mi-as dori din tot sufetul sa incepem de acum, din acest post!! sa incercam sa iubim mai mult. Nici o cununa nu este mai frumosa decat aceea pe care o primesti pentru ca iti iubesti vrasmasul.. Sa nu uitam ca fiecare vorba, fiecare gest jignitor este un cutit infipt acolo unde ar trebui sa sarutam pe semenul noastru..in Inima!! Am o singura rugaminte, cu lacrimi va rog.. sa incercam sa suportam pe Toata lumea, nu exista oamnei buni sau rai...exista doar Patima in TINE si prin ea faci lumea rea. sa incercam sa iertam mai mult si sa iubim cu Iubirea Lui.
sa ma iertati jenica
Reply With Quote
  #2  
Vechi 31.07.2007, 23:00:51
ilma ilma is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.07.2007
Mesaje: 121
Implicit

Parintele Savatie Bastovoi spunea ca "A Iubi inseamna A Ierta".Deci,dragi prieteni,sa iubim din tot sufletul.Sa punem inceput bun iubirii.Dumnezeu sa ne ajute sa fim iertati si sa iertam la randul nostru.Doamne ajuta!
Reply With Quote
  #3  
Vechi 01.08.2007, 06:16:50
mirelat
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

:) Subscriu si eu, Jenica draga, la acest mare adevar din subtitlul topicului tau : "Pacea e mai mare decat dreptatea...".

Sa ne ajute Dumnezeu sa fim mai buni si sa ne iubim mai mult unii pe altii!
Reply With Quote
  #4  
Vechi 01.08.2007, 09:09:14
D.C. D.C. is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 23.05.2007
Mesaje: 133
Implicit

Frumoasa initiativa. Subscriu si eu, Pacea este mai mare decat dreptatea.
Post usor.
Reply With Quote
  #5  
Vechi 01.08.2007, 09:30:30
mihaela_dadp mihaela_dadp is offline
Member
 
Data înregistrării: 23.07.2007
Mesaje: 78
Implicit

Vreau sa tin postul SF Maria,este prima oara cand o fac.
Am tinut postul craciunului,pastelui,dar al SF Maria niciodata.
Am auzit ca este bine sa-l tinem mai ales noi femeile.
Intrebare:SUNT EXCLUSE ANUMITE "ALIMENTE",in afara de cele de origine animala?De exemlu cum e in postul pastelui in saptamana mare nu se mananca cu otet.
Multumesc.
Doamne ajuta si intareste-ne credinta!
Reply With Quote
  #6  
Vechi 02.08.2007, 12:07:39
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Mihaela, din stirea prezenta pe site-ul crestinortodox.ro se mentioneaza: "Tipicul cel Mare si invatatura pentru posturi din Ceaslovul Mare prescriu ajunare lunea, miercurea si vi*nerea, pana la Ceasul IX, adica pana la ora 15.00, cand se consuma mancare uscata. Martea si joia se consuma legume fierte, fara untdelemn, iar sambata si duminica se dezleaga la untdelemn si vin. La 6 august (sarbatoarea Schimbarii la fata), in orice zi ar cadea, se face dezlegare la untdelemn, peste si vin."
Reply With Quote
  #7  
Vechi 02.08.2007, 12:18:22
cristina83 cristina83 is offline
Member
 
Data înregistrării: 29.03.2007
Mesaje: 93
Implicit

Citat:
În prealabil postat de jenica
Pentru ca maine incepe postul Maicutei Domnului as vrea sa intelegem (cat putem) rostul postului. Scopul lui.. Postul spun sfintii parinti, nu este numai trupesc, ci este si sufletesc..sa stim sa si iubim, sa stim sa iertam. Mi-as dori din tot sufetul sa incepem de acum, din acest post!! sa incercam sa iubim mai mult. Nici o cununa nu este mai frumosa decat aceea pe care o primesti pentru ca iti iubesti vrasmasul.. Sa nu uitam ca fiecare vorba, fiecare gest jignitor este un cutit infipt acolo unde ar trebui sa sarutam pe semenul noastru..in Inima!! Am o singura rugaminte, cu lacrimi va rog.. sa incercam sa suportam pe Toata lumea, nu exista oamnei buni sau rai...exista doar Patima in TINE si prin ea faci lumea rea. sa incercam sa iertam mai mult si sa iubim cu Iubirea Lui.
sa ma iertati jenica
Ce ai scris tu draga Jenica este minunat, cuvintele tale miscindu-ma pina in adincul inimii.Cu ac. cuvinte m-ai trezit la realitate, adica, si eu trebuie sa arat persoanei ca am iertat-o, nu sa tin doar pt. mine. M ultumesc pt. ac. cuvinte frumoase spuse de tine.
Reply With Quote
  #8  
Vechi 02.08.2007, 13:26:40
Negroponte's Avatar
Negroponte Negroponte is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2006
Locație: Barlad
Mesaje: 747
Implicit

:)Sa ne-ajute Dumnezeu si Maica Domnului sa postim si trupeste si sufleteste!
Reply With Quote
  #9  
Vechi 02.08.2007, 13:27:52
bm bm is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 30.07.2007
Mesaje: 10
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Negroponte
:)Sa ne-ajute Dumnezeu si Maica Domnului sa postim si trupeste si sufleteste!
si cu gandul........sa dea D-zeu!
Reply With Quote
  #10  
Vechi 02.08.2007, 21:28:21
dan73 dan73 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 220
Implicit

Postul are rolul de a slabi pu*terea neretinuta a poftei, care face din om un rob si-i ia pu*tinta de a vedea si altceva in cele le mananca decat mate*ria de consumat. Prin slabirea poftei, mancarea devine un act in care e prezenta si reflexia, si gandul la Dumnezeu. Ratiunea nu mai e slujitoare la dispozitia poftei, ci redoban*deste rolul de conducatoare. In jurul actului mancarii se coboara o lumina duhovniceasca; nu mai e un act irational, inchis in intuneric.
Reply With Quote
Răspunde

Thread Tools
Moduri de afișare


Subiecte asemănătoare
Subiect Subiect început de Forum Răspunsuri Ultimele Postari
Postul Adormirii Maicii Domnului georgeval Postul 116 15.08.2019 13:04:30
Postul Maicii Domnului, scara spre Poarta Cerului Sf.Asteapta Generalitati 17 31.07.2012 01:18:42
Postul Adormirii Maicii Domnului sfanta Intrebari utilizatori 1 01.08.2011 22:16:16
Pelerinaj in insula kefalonia de ziua adormirii maicii domnului unde apar serpisorii agriniotour Pelerinaje la locuri Sfinte 0 29.01.2011 21:05:30
Rugaciunea " Adormirii Maicii Domnului " icamilin Rugaciuni 0 30.07.2008 03:53:04